Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες για Reason 4;


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς επαρκώς το Reason 4; Είναι ένα από τα λίγα προγράμματα που δεν έχω τρέξει ποτέ και από τις σελίδες που βρήκα δεν μπόρεσα να καταλάβω τη λογική με την οποία λειτουργεί;

 

Πιο συγκεκριμένα:

α) Είναι κατάλληλο για κάποιες δουλειές;

β) Είναι ακατάλληλο για κάποιες άλλες;

γ) Φορτώνει VST όργανα και εφέ;

δ) Ποια ακριβώς σχέση έχει με το Recycle; Είναι απαραίτητο να τα δουλέψει κάποιος μαζί ή είναι δύο άσχετα πράγματα;

ε) Κανένα δείγμα τελειωμένης δουλειάς να ακούσουμε;

 

Βοηθήστε διότι με τρώει η τσέπη μου (μεταξύ άλλων).

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς με το Reason (όχι μόνο το 4 εννοώ) παίζουν τα παρακάτω:

 

α) Είναι κατάλληλο για κάποιες δουλειές;

Θεωρητικά είναι περισσότερο κατάλληλο για ηλεκτρονικές μουσικές και συναφείς εργασίες. Πρακτικά, μπορεί να κάνει όσα του επιτρέπει η φύση του ως MIDI sequencer με ελάχιστες δυνατότητες χειρισμού audio.

 

β) Είναι ακατάλληλο για κάποιες άλλες;

Δεν μπορεί να ηχογραφήσει audio, συνεπώς δεν κάνει για projects που χρειάζεται κάτι τέτοιο.

 

γ) Φορτώνει VST όργανα και εφέ;

Όχι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο όσα όργανα και εφφέ έχει μέσα το ίδιο το πρόγραμμα και τίποτε άλλο. Έχει μπόλικα πράγματα όμως, μεγάλο μέρος τους είναι και αρκετά αξιόλογα.

 

δ) Ποια ακριβώς σχέση έχει με το Recycle; Είναι απαραίτητο να τα δουλέψει κάποιος μαζί ή είναι δύο άσχετα πράγματα;

Το Recycle το έβγαζε παλιότερα η Propellerheads ως ανεξάρτητο πρόγραμμα και το πλάσαρε ως ιδανικό συμπλήρωμα του Reason. Νομίζω ότι πλέον δεν έχουν σχέση τα δύο προγράμματα μεταξύ τους και ότι οι λειτουργίες του Recycle έχουν ενσωματωθεί στο Reason (ως ένα βαθμό).

 

ε) Κανένα δείγμα τελειωμένης δουλειάς να ακούσουμε;

Δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω εδώ αλλά μπορείς να ακούσεις κομμάτια του Pastelius που κάνει σχεδόν τα πάντα με το Reason για να πάρεις μια ιδέα.

 

Βοηθήστε διότι με τρώει η τσέπη μου (μεταξύ άλλων).

Έχεις πάρει βαρβάτο μηχάνημα, γι' αυτό! ;) ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)Ναι είναι.

β)Ναι είναι.  ;D

γ)Οχι vst,οτι ενσωματώνεται σε αυτό,τα έχει σχετικά όλα.H αλλιώς rewire σε κάποιο daw.

δ)Το reason χρησιμοποιεί το φορμά *.rex για να μεταφορτώνει λούπες,το recycle της επεξεργάζεται,τις μετατρέπει σε άλλα φορμάτ,αλλάζει το τέμπο, κ.τ.λ. νομίζω οτι πλέον είναι free διότι ειναι αρκετά παλιό.

ε) http://www.myspace.com/strangeloverecords  με reason..

 

 

 

 

P.s τόσα χρόνια ενα demo δεν έπεσε στα χέρια σου??

 

:)

 

Με πρόλαβες Alchemist  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι μια ολοκληρωμένη λύση παραγωγής μουσικής, όχι απαραίτητα ηλεκτρονικής. Δυστυχώς βέβαια, λόγω του κλειστού σχεδιασμού του δεν μπορεί κάποιος να περάσει και να επεξεργαστεί ηχογραφημένη πληροφορία αλλά μόνο MIDI και samples (από ότι έχω δει μέχρι στιγμής). To εχω και είναι ανεξάντλητη πηγή έμπνευσης.

 

Τα επιμέρους συνθ, σάμπλερς και "στουντιακά" plugins του είναι από πολύ καλά έως περίφημα. Ειδικά το Maelstrom και το περιώνυμο Thor είναι σίγουρα μέσα στα καλύτερα πισισυνθ που έχω παίξει ποτέ. Το Maelstrom συνδύασε wavetable και granular synthesis με εντυπωσιακά αποτελέσματα, αλλά ακόμη κι αυτά ωχριούν μπροστά στο κολοσσιαίο Thor που είναι σκέτη απόλαυση να το χειρίζεσαι.

 

Όλα τα εφφέ, "racks", "samplers", "synths" του κλπ. συνδέονται με modular λογική μεταξύ τους με οποιαδήποτε σειρά. Έχει δικό του sequencer που χρησιμοποιεί αποκλειστικά τα δεδομένα του τραγουδιού που φτιάχνεις εκεί. Επιπλέον όμως, με μεγάλη άνεση το Reason γίνεται rewire σε άλλα προγράμματα όπως πχ. το Ableton και το Cubase, δίνοντας την φανταστική ευχέρεια να εμπλουτιστεί το κομμάτι με όποια έξτρα ηχογράφηση και εφφέ επιθυμείς. Επίσης, η υπολογιστική ισχύ που απαιτείται στο rewire είναι λιγότερη από όσο φαντάζεται κανείς: έχω δουλέψει γύρω στα 12 βαριά με plugins κανάλια σε Ableton 7 με rewire το Reason (με έναν μικροχαμό από κανάλια κι εκεί) και το αρχαίο λαπτοπάκι μου (ΑMD 3200XP, 1GB μνήμη, WinXP Pro) άντεχε κι άλλα.

 

Στα συν του η πολύ μεγάλη user community που ανταλλάσει άπειρα settings, ήχους και refills για το πρόγραμμα, η μεγάλη επίσημη υποστήριξη σε updates, tutorials και υλικό, και η μεγάλη αγορά των επαγγελματικά φτιαγμένων refills από διάφορες γνωστές εταιρίες όπως πχ. η Loopmasters.

 

Από ολοκληρωμένες εμπορικές δουλειές πολλές... τo μόνο που ξέρω σίγουρα είναι το "Always Outnumbered, Never Outgunned" των Prodigy (αν θυμάμαι καλά, το μόνο που δεν προερχόταν από αυτό ήταν κάποιες μπασογραμμές από ένα παλιό Oberheim). Aν δεν θυμάσαι το... σπαρταριστό θρεντ που είχα ανοίξει κάποτε (http://www.noiz.gr/index.php?topic=154347.0), πιστεύω ότι θα σε ενδιαφέρει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μέθοδο προστασίας χρησιμοποιεί το Reason; Τηλεφώνησα στο Νάκα, αλλά δεν ήταν βέβαιος (αυτός που μου μίλησε) αν πρόκεται για serial number / activation / challenge response ή τι ακριβώς.

 

Προτιμώ πάντα τα dongles αλλά μου φαίνεται ότι κάτι άλλο ισχύει σε αυτή τη περίπτωση.

 

Τι λέτε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το protection είναι το τελευταίο θέμα που θα κοιτάξω. Τι μπορεί να προκύψει δηλαδή στην καθημερινή χρήση; Το dongle τρώει και μια χρήσιμη θέση στο κάτω - κάτω...

Πάντως το Reason είναι αυτό που είπαν τα παιδιά παραπάνω και να προσθέσω ότι πρόκειται για μια βαρβάτη ρακιέρα συνθεσάιζερ και επεξεργαστών ήχου (με ωραία γραφικά) που συνδυάζονται σε ένα sequencer. Το μέιον; Δεν μπορείς να ηχογραφήσεις, αλλά να εισάγεις μόνο έτοιμο audio.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Βγηκε το Record της propellerhead το οποιο στην πραγματικοτητα ειναι το reason με δυνατοτητα ηχογραφησης και editing audio, καθως προσφερει και emulators των line 6 για κιθαρα και μπασο... ενδιαφερον ακουγεται αλλα το μειον ειναι οτι δεν υποστηριζει vst... καλο και κακο ταυτοχρονα... παντως προσομοιωνει αρκετα καλα την analogue κατασταση που μπορει να πετυχεις σε ενα studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου