Προς το περιεχόμενο

ορχηστρα στο στρατο


zebric

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στα mines of Moria που ήμουν εγώ (Μυτιλήνη) ποτέ δεν είχα χωθεί ως μουσικός... μέχρι τη στιγμή που ένας ΕΠΟΠ μπουζουκογρατζουνιστής και άλλα τρία φανταράκια είπαν τα κάλαντα και τα λοιπά σουξέ στις γιορτές σε διοικητή, τους τράβηξαν και στην καθιερωμένη σύναξη του στρατηγού... και νάσου οι 20ήμερες τιμητικές. Μαντέψτε πώς κοιτούσα τα αιχμηρά αντικείμενα στις κουζίνες μετά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαντέψτε πώς κοιτούσα τα αιχμηρά αντικείμενα στις κουζίνες μετά.

 

Μαντέψτε πώς τον κρατάγαμε. 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπηρετησεις την σημαια και ως μουσικος που εισαι, να υπηρετησεις και την τεχνη σου μετα! Διακοπες το χουνε κανει...ακομα και εκει βυσμα θα βαλεις?..Κλασσικος Ελληνας. Που καλυτερα να μπω και να περνω καλα..9 ο μηνας εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 μήνες στα Εβραϊκά σύνορα έκανα τα πάντα.

 

Το καθήκον που ήταν;

 

Το έκανα;

 

Και αν το κανα, τι έγινε;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα παιδια...το μαιο λεω να μπω φανταρακι και καθως παιζω κιθαρα λεω αν μπορω να χτυπισω ορχηστρα...τι κομματια πρεπει να μαθω και γενικα τι θεωρια να κοιταξω στη κιθαρα γιατι δεν ειμαι καθολου της φασης και ουτε ακουω Ελληνικα η κατι τετοιο...μη παω με καμια βαρυτονη και αρχισω suicide silence δηλαδη...

 

καλημέρα, για να πας στο μουσικό σώμα στρατού, απότι γνωρίζω χρειάζεται βύσμα...και μάλιστα καλό. Από την άλλη υπάρχει περίπτωση, σε όποιο σώμα/όπλο κι αν πας, το εκάστοτε στρατόπεδο να θέλει μπάντα για γιορτές κτλ, τότε αν το προσπαθήσεις (και αφού δηλώσεις ότι παίζεις κιθάρα), μπορέις άνετα να λάβεις μέρος, κι είναι καλή καβάτζα. Εγώ όταν ήμουν στο Ναύπλιο (μηχανικό) είχαμε φτιάξει μία μπάντα και παίζαμε κάθε σάββατο στη λέσχη αξιωματικών. Εκτός του χαβαλέ της υπόθεσης, πήραμε και καμία 10 μέρες άδεια παραπάνω (μέσα σε ένα μήνα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα mines of Moria που ήμουν εγώ (Μυτιλήνη) ποτέ δεν είχα χωθεί ως μουσικός... μέχρι τη στιγμή που ένας ΕΠΟΠ μπουζουκογρατζουνιστής και άλλα τρία φανταράκια είπαν τα κάλαντα και τα λοιπά σουξέ στις γιορτές σε διοικητή, τους τράβηξαν και στην καθιερωμένη σύναξη του στρατηγού... και νάσου οι 20ήμερες τιμητικές. Μαντέψτε πώς κοιτούσα τα αιχμηρά αντικείμενα στις κουζίνες μετά.

 

Μυτιλήνη ε?...εγώ ήμουν πετσοφά (καλλονή), το 2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
οι κορες των στρατιωικων. Και για καποιο λόγο ειναι σε μεγαλο ποσοστο ωραίες 

 

  περασαν μερες αλλα δεν πειραζει....ας το ξεθαψουμε. Ισχυει οντως αυτο,γιατι πριν καποιες δεκαετιες (το 50 και το 60 κυριως)το επαγγελμα ειχε μεγαλη "αιγλη"στη συντηρητικη τοτε ελληνικη κοινωνια,και οι στρατιωτικοι διαλεγαν οποια κοπελα ηθελαν.Ο μπαμπας της κοπελας δεν θα ελεγε οχι. Οποτε συνηθως διαλεγαν τις πιο ομορφες. Ε....απο ωραια μανα θα βγει συνηθως κι ωραια κόρη!

 

    Παντως αυτη η αιγλη του επαγγελματος να μην πω που εχει πει στις μερες μας ::) :)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου