Προς το περιεχόμενο

Ήχοι και ρυθμοί για το Korg m3?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου Desafinando .Ισως σου εδωσα την εικονα του οτι τα περιμενω ολα στο πιατο και δεν καταλαβαινω το πως τελοσ παντων...Εγω πληκτρα παιζω χρονια αλλα εδς και πολλα χρονια γυρ ω στα 7 το κεφτομαι για ενα καλο οργανο...Δεν ετυχε να το παρω μα οι σπουδες μου και οι πρακτικη μου εστω και σ ενα απλο πιανακι και ενα αρμονιακι συνεχιστικε και συνεχιζετε...Σαφως και προσπαθησα να διαβασω το manual μα δεν μπορεσα...τελος παντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

3. Μη κανονίζεις τίποτα για 3 εβδομάδες, πάρε φαί νερό και αναψυκτικά κάτσε μέσα και διάβασε όλο το manual με το όργανο δίπλα και το site του Alchemist στο pc που είναι πολύ χρήσιμο.

 

 

+1000

Αν μπορείς και να έχεις και σύνδεση Internet καθώς το κάνεις αυτό έτσι ώστε να ανατρέχεις κάθε φορά που έχεις άγνωστη λέξη (ενοοώ ορολογία και όχι από Αγγλικά σε Ελληνικά) τότε δεν θα πιστεύεις τα πόσα θα ξέρεις μετά από τρεις εβδομάδες.

Υπομονη και μεράκι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα/σπερα σε ολους. Θα θελα την βοηθεια σας.Ειμαι κατοχος ενος Korg m3 και ψαχνω ηχους και ρυθμους κυριως λαικους αλλα και γενικοτερα απο διαφορα ηδη μουσικης αλλα και παλι ξαναλεω κυριως για λαικα.Σε καποιο αλλο θεμα παλιοτερα ειχα διαβασει πως για το m3 δισκολα θα βρεθουν ρυθμοι και πως για ρυθμους ειναι η σειρα των pa...Δεν μου φαινεται αδυνατον να υπαρχουν ομως και για το m3 ρυθμοι και ηχοι λαικοι με την αντιστοιχη ορολογια πχ combinations και programs...Οποιος ξερει το οτιδηποτε επι του θεματος ας με βοηθησει...  Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θελω να μου πειτε αν ειναι ευηκτο το να βαλο ηχους απο αλλα η/και πρηγουμενα μοντελα της korg οπως απο triton pa80,50 κτλ... και αν ναι απο ποια ακριβως μοντελα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν θα μας σκάσεις εσύ με το m3!

 

1. Λοιπόν εγώ που έχω το m50 βρήκα λαικούς ήχους για free download από www.midipart.gr (πας free downloads/korg m3 oriental sounds & samples)

 

2. Το m3 φορτώνει ήχους ΜΟΝΟ από m3 και m50.

Οι ήχοι της σειράς Triton,που έιναι κοινοί με τη σειρα pa, δηλαδή μπορείς να φορτώσεις από Triton σε pa και αντίστροφα, ΔΕΝ υποστηρίζονται στο m3 γιατί είναι διαφορετική η μηχανή σύνθεσης. Επίσης για να μη ρωτάς δεν υποστηρίζει ούτε:

M1

T3

Wavestation

01W/FD

X3

N 364

Trinity

i30

Δηλαδή αν βρεις τίποτα λαικούς ήχους M1 μη πας και τους αγοράσεις

Δεν πιστεύω να θες να δεις αν φορτώνει και από Roland, Yamaha, GEM λαικούς τώρα.....?

 

3. Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δουλειά το θες το m3?

Αν θες λαικούς ΗΧΟΥΣ αυτό είναι εύκολο

Αν θες λαικούς ΡΥΘΜΟΥΣ πρέπει να πάρεις και ένα Korg pa800, pa2x pro, 500 oriental ή και pa50.

Εκει επίσημα υπάρχει το Oriental Dream που κάνει 600 Ε, και έχει τούρκικα που δεν θα σε καλύψουν πλήρες σε ελληνικό λαικό live set, οπότε

α) φτιάχνεις μόνος σου λαικούς ρυθμούς

β) πληρώνεις και στα φτιάχνουν

γ)πας με το usb srick και τους κλέβεις

δ)γνωρίζεις μία ξανθιά 1,82 και τη βάζεις να την πέσει στον πληκτρά που τους έχει και τους κλέβει αυτή αλλά θα σου βγει πάλι όσο το Oriental Dream!

 

To m3 υποστηρίζει Drum Tracks, δεν υποστηρίζει auto accopaniament styles.

Aν θες να παίζεις λαικό επαγγελματικά πρέπει να πάς σε pa.

Αν θες να πάιζεις λαικό σπίτι μπορεί να σε βολέψει και το midipart ή άλλα.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα...Οντως θα σας σκασω δεν υπαρχει περιπτωση,Μαλλον δεν θα προλαβω γιατι θα εχω φαει κανα ban μεχρι τοτε... :D...Θα σου απαντησω γιατι δουλεια το θελω το m3 και γιατι το αγορασα...Ασχολουμε με την μουσικη χρονια και εχω φτασει σε καποιο επιπεδο που γραφω και δικη μου μουσικη και ακτα κυριο λογο ηθελα ν αγορασω ενα καλο οργανο που θα με βοηθησει στο να ανορχιστρονω τα κομματια μου, να μπορω κατα καποιο να συνθεσω εκει πανω και οι προτασεις που ειχα ακουσει ητανε ολες για το m3.ετσι ψαχνωντας και λιγο και βλεποντας το τι μπορει να κανει αποφασισα να το παρω. Δεν ασχολουμαι σε καποια πιστα δηαδη τους ηχους δεν τους χρειαζομαι αμαν και τι αλλα θα ταν καλο να τους εχω και απο ηχους οκ κατι θα βρω και κατι εχω βρει ηδη και μαλιστα πολλυ καλλους ηχους . Αυτο που με απασχολει ειναι οι ρυθμοι...Παλιοτερα ειχα παιξει σ ενα pa80 και ειχα ανθουσιαστει με το τι μπορεις να κανεις πανω στον ρυθμο και το συναντουσα συνεχεια μπροστα μου, και εκει που εμαθα περισσοτερα για το οργανο ητανε οταν πηγα σ ενα μπουζουκτσιδικο στην βουλαγια με ελληικο στυλ και τα κομματια ηταν σαν απο  CD και βλεπω την ορχηστρα και ητανε ενας πληκτρας κι ενα μπουζουκι και μιλησα με τον πληκτρα και μ ειπε πως εχει τοσους ρυθμους και τοσες δυνατοτητες που αν ψαχτεις λιγο μπορεις να παιξεις καποιο κομματι οπως ακριβως ειναι...Απλα περασε ο καιρος μαθαινα σιγα σιγα για το motif το m3 το fantom και αλλα καινουρια μοντελα και εφυγα απο το pa αν και εψαξα το 80 και δεν το βρηκα πουθενα..φανταστηκα πως κατι αναλογο θα μπορουσα να κανο και με το μ3 εστω και σε μορφη combination

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα.

 

Φίλε μου έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.Το pa80,50,1xpro..... κτλ, είναι arranger keyboard δηλαδή ''ρυθμικά όργανα'' σα  να λέμε, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω έχουν accopaniament auto. Μια λειτουργία δλδ που σου επιτρέπει να παίξεις ρυθμούς συνοδεύοντας τους εσύ με ακκόρντα.

 

Τωρα, το m3, motif, fantom είναι synthesizer workstation, που σημαίνει ότι δεν εχουν τη δυνατότητα να παίξουν ρυθμούς με ακκορντα όπως άκουγες τα pa. Είναι όργανα που χρησιμοποιούντε για να κατασκευάσεις έναν ήχο, να κάνεις sampling, sequencing κτλ.

 

Οποτε εσύ θες ένα arranger key και όχι ένα workstation όπως είναι το m3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον ειναι περιττο να το πω γτ σας εχω ηδη πρηξει αλλα προσφατα αγορασα το KORG m3 απο την bin studio στην θεσσαλονικη...Μου εδωσαν σαν δωρο ας το πουμε ετσι ενα cd με λαικους ηχους...ανοιγοντας αυτον τον φακελο παρατηρησα καποιου ηδους αρχεια που απ οτι καταλαβα ειναι μεσα ηδη καποιοι ηχοι οι οποιοι ειναι η μανισιοι που λεμε εχει + 10, 15 δεν θυμαμαι ποσους ηχους λαικους οπως solo zervas, solo violi, klarino και καποιους αλλους...Οι αποριες που εχω ειναι 2-3...Καποιοι απο τους ηχους αυτους ενω αποθηκευτηκαν και τους βλεπω μεσα στους ηχους δεν παιζουν, δεν ακουγοντε...Τι μπορει να φταιει? Τι πρεπει να κανω? Επισης φορτονα κατι αρχεια KSF και KMP αλλα παρατηρησα πως δεν ειναι ηχοι και δεν τους εβρησκα μεσα στο οργανο παρα μονο στο mode "sampling" οπου βαζεις το ενα αρχειο σαν σκελετο να το πω ετσι επειτα βαζεις και το αλλο αρχειο και καπως ακοθγεαι ο ηχος αλλα πολυ κενος και ξερος.Λογικα καπου εδω ειναι που πρεπει αν δημιοθργησω εγω τον ηχο προσθετοντας εφε και κανοντας ρυθμισεις σχετικα με το μεχρι που θα ακουγεται το οργανο τι effe θα ακολουθει κτλ...Θελω γι αυτες τις 2 αποριες μου( *γτ δεν παιζουν καποιοι ηχοι, τι παιζει με τα ksf, kmp και samples) 1ον να με βοηθησετε η να μου επισημανετε λαθη μου γιατι ολα οσα σας ειπα ειναι αυτα που καταλαβα εγω, και επειτα να με καθοδηγησετε...

 

Ευχαριστω πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα samples (δειγματα) στο m3 τα φορτωνεις καθε φορα που ανοιγεις το οργανο.

Δεν αποθηκευονται μια για παντα.Μπερδευεσαι γιατι βλεπεις τα pcg αρχεια , και σωστα δεν ακους ηχο αφου λειπουν τα δειγματα.

Λοιπον , pcg = ρυθμισεις σε παραμετρους για programs/combis/global settings (αυτα μενουν αποθηκευμενα μετα το κλεισιμο)

              ksc= αρχεια δειγματων (αυτα δεν μενουν)

 

Στην περιπτωση μας  οταν ανοιγεις το m3 θα φορτωνεις και τα δειγματα που σε ενδιαφερουν (ksc) αν θες να ακουγονται.

Οταν φορτωνεις ενα νεο σετ , μην φορτωσεις μονο το ksc γιατι χωρις το pcg δεν θα βλεπεις τα δειγματα.Αυτα πανε μαζι

Ελπιζω να βοηθησα και trust me ...Ta manual δεν τρωνε ανθρωπους... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φιλε μου στα ηδη ετοιμα cimbinations poy exei to organo γινεται κατι αναλογο...Σε καποια απο αυτα παιζει απο πισω ο ρυθμος και μπορεις εσυ να συνοδεψεις κανονικα εχοντας στο ενα χερι ηχο στρινγσ και στο αλλο σαξοφωνο...Δεν ζητησα το να παταω εγω την λα και να παζει απο πισω η ορχηστρα στην συγχορδια που επαιξα αλλα μεχρι και αυτο σε πολλα απο τα ηδη ετοιμα combis που εχει το οργναο γινεται...Εχεισ τον ρυθμο και μια αλφα ορχηστρα απο πισω που παιζει στην συγχορδια που εψ εχεισ πατησει ηδη μια φορα πανω σ αυτην την συγχορδια σολλαρεισ με ηλεκτρικη κιθαρα για παραδειγμα εχωντας το ενα χερι στο joystick και το αλλο στη μελωδια που παιζεις και αν θελεις ν αλλαξεις συγχορδια στην ορχηστρα απλα αφηνεις τοπ joystick για λιγο πατας για ενα δεθτερολεπτο την συγχορδια και συνεχιζεις...Δηλαδη γινεται... Δεν θα μπορουσε να υπαρχει ας πουμε ενα αναλογο combination το οποιο αντε για ρυθμο 4/4 να εχει ζειμπεκικο, η ορχηστρα απο πισω αντι για βιολι μπασο strings ,organ να εχει κιθαρα βιολι μπασο ουτι και εψ αντι να εχεις σαν σολο οργανο την ηλεκτρικη να εχεις το κλαρινο??? Πολυ κουλο μου φαινεται για τις δυνατοτητες του m3 και για τα παρομοια πραγματα και combis που ηδη εχει...μηπως ακομα δεν εχουν δημιουργηθει ή/και δεν εχουν κυκλοφορησει? Δεν μπορει να μην γινεται...Μολις σας εξηγησα πιο πανω τι παιζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου