Προς το περιεχόμενο

Ηρθε η rockinger tele!


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια μικροτερη διαμαρτυρια ......δεν ειμαι φαν του χρυσου......ασ βαλουν και κανα string tree chrome....... εχω που εχω τη SRV με τα χρυσαφικα της ε δε χρειαζομαι και αλλο χρυσαφικο............

 

 

τωρα αυτο που κολλαει??

η κιθαρα εχει μονο chrome hardware & βεβαια CHROME string tree (εκτος και αν εννοεις "χρυσο" το χρωμα των saddles τα οποια ειναι απο μπρασο' date='οπως πρεπει να ειναι σε καθε τελε που σεβεται τον εαυτο της :lol: )

θα ξαναφερουν με maple που θα μας πανε....

[/quote']

 

Παρελλειψα να διευκρινισω οτι μιλαω για τα string trees που πουλανε σαν parts.......εκανα μια παραγγελια τη πρηγουμενη εβδομαδα ενα vintage tremolo (chrome) και καποια αλλα παραφερναλια για να κανω ενα mod σε μια στρατ και διαπιστωσα οτι τα butterfly string trees ειναι διαθεσιμα σε μαυρο η χρυσο μονο οποτε αναγκαστηκα να παραγγειλω το μαυρο........μικρο το κακο αλλα ποσες κιθαρες ειναι με χρυσαφικο hardware?ενω chrome χρησιμοποιειται απο το 95%

 

Οσοι εχετε παρει rockinger πως ειναι τα μπρατσα????ειναι "χοντροι" η "slim" οι λαιμοι????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα μπρατσα ειναι μετρια σε παχος,ουτε πολυ χοντρα ,ουτε πολυ λεπτα,το καλο ειναι οτι εχουν medium jumbos & 9αρι radius..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγεια η κουκλαρα!!! εστω και καθυστερημενα!!! αχ .... πανω που ειπα να ηρεμησω , μου βαλατε φωτιες για tele em.icon.bigsmile.png.

βεβαια Π Ο Τ Ε& δεν εχω παιξει με τελεκαστερ.πληροφοριακα , να ρωτησω δυο πραγματακια.

1)ποια κιθαρα κατσκευαστηκε πρωτη χρονολογικα? η στρατ , ή&&, η τελε?

2) γιατι καποιος κατοχος στρατ να παρει μια τελε?

συγχωρηστε με αλλα παραδεχομαι οτι ειμαι τελειως ανιδεος περι του συγκεκριμενου θεματος , και παντα ειχα απορια...em.icon.blush.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλείται λόγω αγοράς άλλης κιθάρας (tele)

 

Για μαντέψτε' date=' για μαντέψτε! :wink:

 

 

Σιγά μη καταφέρω να πουλήσω την Hamer... :(

 

 

@spimav_z H tele είναι η πρώτη solid ηλεκτρική που φτιάχτηκε ποτέ, αν δεν κάνω λαθος...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spimav_z η telecaster ειναι η πρωτη solid body κιθαρα ΜΑΖΙΚΗΣ παραγωγης που φτιαχτηκε ποτε,πατενταριστικε το 1948 & κυκλοφορησε ως "broadcaster" το 1950,το 1952 μετονομαστηκε,λογω νομικων προβληματων με τη Gretsch που τοτε κατειχε το ονομα "broadcaster",σε telecaster.

The rest is history..... :wink:

 

γιατι καποιος κατοχος στρατ να παρει μια τελε?

 

Γιατι ειναι απλα ΠΟΛΥ καλυτερη κιθαρα!! :lol: (και χοντρο κόλλημα...)

 

Χωρις διαθεση πλακας (αν και το παραπανω που γραφω ισχυει κατ εμε... :lol: ) η tele ειναι εντελως διαφορετικη κιθαρα,σε συγκριση με τη strat εχει περισσοτερη "παρουσια" στον ηχο,περισσοτερο sustain βεβαια & ΤΟΝ bridge μαγνητη (επαναλαμβανω ΤΟΝ bridge μαγνητη).

 

Βεβαια ειναι κιθαρα που απαιτει καποια πειρα και λιγο μεγαλυτερη προσοχη μια και "απογυμνωνει" ολες τις αδυναμιες του παικτη με τον αμεσο & καθαρο ηχο της.

 

Ειναι δε "οπλο" μια και γινεται ενα με το σωμα του παικτη & δεν παθαινει τιποτα :wink:

 

Απο πλευρας ευελιξιας ειναι το ιδιο εκπληκτικα ευελικτη με τη strat (μπορεις να παιξεις τα ΠΑΝΤΑ με τελε απο δημοτικα & τζαζ μεχρι death metal...) & βεβαια ειναι με διαφορα η ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ & πιο COOL κιθαρα που φτιαχτηκε ποτε :wink:

 

Θες κι αλλα λογια για να παρεις ΑΜΕΣΩΣ μια??? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχααχαχχαχα supefunk είσαι απίστευτος!!!! :lol:

Με το ίδιο πάθος μιλάω και γω για τις stratocaster μου (πέντε αυτές)

είναι σούπερ, ΕΧΕΙΣ & ΜΕΣΑΙΑ ΘΕΣΗ :lol: με την οποία κάνεις ωραίους συνδιασμούς με bridge & neck ΕΧΕΙ και τρέμολο, πιό "λεπτά" μπράτσα και πάνω από όλα τον εκπληκτικό ήχο αυτό το στίγμα των 60ς & 70ς που με έκαναν να λατρέψω αυτή την κιθάρα.

Πέρα από πλάκα τώρα.......

Πολλές φορές είχα παίξει με τέλε ποτέ δεν απόκτησα καμία. Την Δευτέρα προχτές έκανα την ΜΟΙΡΑΙΑ κίνηση και πήρα μια (θυμάσαι χαρα! :lol: )

αν και 4 μερούλες στην κατοχή μου δεν ξεκόλησα από πάνω της.... όχι επειδή είναι καινούργιο όργανο αλλά επειδή έχει αυτο το "κάτι" που άν δεν παίξεις 3-4 ωρίτσες δεν το "πιάνεις" πολύ μ' αρέσει όταν ακκορντάρω με τον bridge και τον λιπστικ στην ενδιάμεση θέση, αλλά πραγματικά σε ήχους "πιο" μπλούζ, με ελάαααχιστο γκαζάκι μου έκανε εντύπωση πως προβάλει τον παίκτη, και αν δεν ζεσταθείς κάνα 10 λεπτο σωστά και ξεκινήσεις να παίζεις κατευθείαν η ΒΡΩΜΑ στο παίξιμο είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ :lol: :lol:

Ώντως πολύ καλές κιθάρες..... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα την πατησες,σε βλεπω να καταντας σαν κι εμενα!! :lol:

 

SUPERFUNK_family.jpg

 

THL.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk το μισοάδειο κονιάκ 5 αστέρων είναι όλα τα λεφτά στην πάνω φωτογραφία cheeeearsssss :lol:

πανέμορφες όλες (η Helecaster πρέπει να μαμεί!!)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος ετοιμαζεται για παραγγελεια απο rockinger να τους επισημανει οτι σε εμενα δεν ειχαν βαλει string tree(αν γραφεται ετσι...) και να τους πει να μην κανουν την ιδια λαλακια :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι μπραβο....φτιαξτε με......ωωωωωωωχχχχχχχχχχ& λεφτουδακια μου!!!!!em.icon.tongue.png

 

βεβαια υποθετω οτι αφου η κιθαρα δεν ειναι bolt on οπως η στρατ , τοτε θα ειναι ψιλοδυσκολο να φτιαχτει απο rockinger.ειναι δηλαδη κολλημενο το neck με το body?? δεν υπαρχουν βιδες???

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου