Προς το περιεχόμενο

Ανάσταση κιθάρας... (Για οργανοποιούς και όχι μόνο...)


alexisgt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις ηδη καταλαβει φανταζομαι οτι εχω θεμα και χριζω βοηθειας!

http://www.gusguitars.com/product.php?model_id=1

Για ρίξε μια ματιά εδώ, κάπου έχει φωτογραφίες από τον τρόπο συναρμολόγησης

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Aπαντώντας και στους 2 σας (τους παραπάνω ;D)...λέω, ναι, ίσως, οι πειραματισμοί έχουν πλάκα... αλλά κανένα εγγυημένο αποτέλεσμα ότι δεν θα πετάξεις τα λεφτά σου ή ότι θα βγεί κάτι ωραίο (ελαφρύ, καλόηχο κλπ...).

Πρόσεχε τι λες γιατί θα χρησιμοποιηθεί εις βάρος σου... Εξαρτάται ο ήχος από το υλικό και το σχήμα της κιθάρας;;;;  :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή περίπτωση θα ήταν να γίνει V αλλά θα πρέπει να φύγει λίγο ακόμη ξύλο από το πίσω μέρος από ότι φαίνεται. Επίσης, θα γινόταν έυκολα και explorer σχήματος να σ ενδιαφέρει. Καλό είναι να ρωτήσεις και σε κανένα ξυλουργείο αν μπορούν να σου φτιάξουν τα 2 πλαϊνά "φτερά" και να τα κολλήσουν επάνω. Μετά, είναι θέμα βαφής και καλής ρύθμισης για να παίξει η κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε τι λες γιατί θα χρησιμοποιηθεί εις βάρος σου... Εξαρτάται ο ήχος από το υλικό και το σχήμα της κιθάρας;;;;  :D :D :D

Όχι όταν χρησιμοποιούνται κάποια υλικά, που παραδοσιακά φτιάχνουμε κιθάρες...ή είναι ήδη δοκιμασμένα. Κάποια άλλα (σκληρή μοκέτα, υγρό γυαλί, σκληρό γιαούρτι κλπ...), περιμένουν εμάς να τα σκάσουμε και να πάρουμε τη δόξα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gusguitars.com/product.php?model_id=1

Για ρίξε μια ματιά εδώ, κάπου έχει φωτογραφίες από τον τρόπο συναρμολόγησης

την εχω δει αυτη. εγω θελω ακομα λιγοτερο ξυλο!

 

Ο ηχος εξαρταται απο αυτον που τον ακουει! ;D

ΤΕΛΟΣ

παω σχολειο τωρα να μαθω τα παιδακια να περνανε λουστρα!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω δει αυτη. εγω θελω ακομα λιγοτερο ξυλο!

Άνοιξε καινούργιο θέμα, θα έχει πλάκα. Το πρώτο (ελαφρύ, εύκολο, φτηνό) που μου έρχεται στο μυαλό, είναι τα υλικά του Χαϊδόπουλου του Νέου Κατοικείν

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε καινούργιο θέμα, θα έχει πλάκα. Το πρώτο (ελαφρύ, εύκολο, φτηνό) που μου έρχεται στο μυαλό, είναι τα υλικά του Χαϊδόπουλου του Νέου Κατοικείν

και τις μηνυσεις και τα ξωδικα απο τις μεγαλες εταιριες που χρησιμοποιουν πανακριβα ξυλα ποιος θα τις πληρωσει? ;D

φευγω τωρα μην με "μπριζωνεις" ,μολις το φτιαξω θα το ξεφτιλισουμε διεξοδικοτερα! ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εσύ, μην υπερβάλλεις!!! Ποιό όργανο? Ένα μακρύ μπράτσο έχεις αυτή τη στιγμή!!! ;D ;D

..Και το κεντρο του σκαφους...(αυτο παιζει ρολο,οχι τα αυτια!)

Πολύ καλή περίπτωση θα ήταν να γίνει V αλλά θα πρέπει να φύγει λίγο ακόμη ξύλο από το πίσω μέρος από ότι φαίνεται. Επίσης, θα γινόταν έυκολα και explorer σχήματος να σ ενδιαφέρει. Καλό είναι να ρωτήσεις και σε κανένα ξυλουργείο αν μπορούν να σου φτιάξουν τα 2 πλαϊνά "φτερά" και να τα κολλήσουν επάνω. Μετά, είναι θέμα βαφής και καλής ρύθμισης για να παίξει η κιθάρα

Επισης,να παμε και το τραπεζι στον οργανοποιο,να το κανει Χαβαγιαν Γκιταρ..(ρρρρ) ;D

Κι έλεγα να το βάλω σε "αυτάκια"...  ;D

Βαλτο σε "αυτακια",και να δεις που θα'χουν και οι τοιχοι αυτια μετα...

Μονο που καποιοι ειναι τοσο "τουβλα",που οσα αυτια και να'χουν,προκοπη δεν θα ακουσουν...(δεν τους αφηνει το ξερο τους το κεφαλι) ;D ;D

 

Χωρις πλακα τωρα,οταν εχουμε παλιο οργανο,η μερος του,το πρωτο πραγμα που χρειαζεται ειναι η ΣΩΣΤΗ εκτιμηση του! ;)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Και το κεντρο του σκαφους...(αυτο παιζει ρολο,οχι τα αυτια!)

Nαι ρε σύ, αυτό του είπα...

Το θέμα είναι, γίνεται με αυτό που περίσσεψε να το ξαναφτιάξεις κιθάρα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μηπως να την εκανες σκαφη?

 

Νομιζω οι προτιμησεις του ειναι ηδη εκπεφρασμενες και το ποστ σαφεστατο.

 

παιδιά μη βαράτε.. ένα όργανο κομμένο έτσι δε θα ξαναγίνει αυθεντικό ποτέ..

ο φίλος σκέφτηκε Strat ή V (πιθανό γιατί το βλέπει πιό εύκολο ή γιατί έτσι του ήρθε), οκ, μια ακόμη DIY ανάμεσα σε μιλεούνια άλλες..

εμένα άμα είχα μιά τέτοια ποιοτική βάση θα τόβλεπα ευκαιρία να βρω να καστομάρω κάτι πρωτότυπο και μοναδικό.

μια πρόταση δεν κάνει κακό..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου