Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμηση του floppy drive των synthesizers και SCSI των samplers σε θύρα USB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με την εταιρία ipcas:

 

http://www.ipcas.com/products/usb-floppy-emulator-fdd-to-udd.html

 

δυστηχώς αυτή η κατασκευή δε λειτουργεί με synthesizers όπως το Yamaha VL1, VL1m  ,SY85 και αρκετά Korg.

Εχει διαφορετικές επαφές στο πίσω μέρος, δε γνωρίζω αν υπάρχει έστω adaptor γι΄αυτές τις επαφές.

Στη φώτο το floppy drive απ’ το VL1.

Inside_Yamaha_VL1m_and_floppy_disk_7.thumb.jpg.b2238a96abeff93dd82fe59a8c92c7b0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα το έψαξα αναλυτικά γιατί με ενδιαφέρει και εμένα πάρα πολύ.

 

Στην ουσιά τον μόνο που κερδίζεις εγκαθιστόντας αυτόν τον μετατροπέα είναι μόνο να γλυτώσεις τις δισκέτες.

 

Σε ένα φλασάκι που θα χρησιμοποιείς θα μπορείς να έχεις μόνο διαδοχικούς φακέλους μεγέθούς ΜΟΝΟ 1.44ΜΒ, δηλαδή πολλές δισκέτες μαζί και όχι τη μαζικότητα του flash drive...

 

Οπότε δεν πολύ αξίζει τελικά...

 

Δεν εξαφανίστηκαν ακόμα δα τα floppies...

 

Τώρα πιο καλή λύση θεωρώ την εγκατάσταση cf to scsi drive στη θέση της δισκέτας επάνω στο όργανο... Σε όποια φυσικά έχουν scsi εννοείται...

 

Σχετική εταιρεία η www.scsi4samplers.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα το έψαξα αναλυτικά γιατί με ενδιαφέρει και εμένα πάρα πολύ.

...

Τώρα πιο καλή λύση θεωρώ την εγκατάσταση cf to scsi drive στη θέση της δισκέτας επάνω στο όργανο... Σε όποια φυσικά έχουν scsi εννοείται...

Σχετική εταιρεία η www.scsi4samplers.com

 

Tο θέμα το ψάχνω κι εγώ τους τελευταίους μήνες και κατέληξα κι εγώ στο ίδιο site.

Aπ' ότι φαίνεται, μάλλον είναι η καλύτερη λύση που υπάρχει (αν και θα προτιμούσα Secure Digital card reader), αλλά ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει συγκεκριμένη εμπειρία συνεργασίας μαζί τους. Είναι αξιόπιστοι; Συνεργάσιμοι; Οι λύσεις τους δουλεύουν; Τους δοκίμασε κανείς;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά "τόλμησα" και βγήκα μάλλον κερδισμενος.

Παρήγγειλα από το www.scsi4samplers.com

Ο τύπος απο κεί απαντούσε σε ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τα email μου μέσα σε 10-15 λεπτά από τη στιγμή που τα έστελνα (οποιαδήποτε ώρα ...), ήταν αναλυτικός, προσεκτικός, υπομονετικός (τον έπρηξα!), παρήγγειλα ένα εξωτερικό SCSI CDROM drive και ένα "περίεργο" καλώδιο για την περίπτωσή μου, τα έστειλε αμέσως και σε καλή συσκευασία και δούλεψαν όλα άψογα με την πρώτη (plug and play SCSI!!!!). Και μου κόστισαν λιγότερο απο όσα μου ζητούσαν κάποιοι για αντίστοιχα μεταχειρισμένα.

Συνιστάται ανεπιφύλακτα.

Μετά από λίγο καιρο θα παραγγείλω και το compact flash reader/writer.

Mόλις έχω νεα θα ενημερώσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ρε παιδιά μήπως υπάρχει καμία οικονομική λύση γιατι το ipcas είναι αρκετά ακριβό θα έλεγα.Προσωπικά θέλω να αναβαθμίσω το floppy απο το korg pa 50 που έχω απλά και μόνο για να αποφύγω τις δισκέτες που χαλάνε συνεχώς.Υπάρχει κάποιος φίλος εδώ μέσα που να έχει κάνει αυτή τη μετατροπή (αν όχι σε pa 50 σε κάποιο άλλο synth..)και να έχει βρει κάτι πολύ πιο φθηνό, μπας και σωθούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η μία λύση είναι να βάλεις έναν από τους πιο πάνω μετατροπείς που αναφέρθηκαν.

Η άλλη λύση είναι να κάνεις γενική αναβάθμιση, αλλάζοντας όργανο σε κάτι πιό σύγχρονο, που εκτός όλων των άλλων, θα σου παρέχει και USB συνδεσιμότητα. Γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Got HxC emulator παιδιά ... ειδικά για τα μηχανήματα που αναφέρονται εδώ. κι εγώ σε δυο samplers που εχω κατα εκει το παω , δεν εχρι αναφερθει ποτε θεμα . υπαρχει και το nalbantov που ειναι 3πλασια χρηματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου