Προς το περιεχόμενο

επιλογη bridge μαγνητη για συνδυασμο με scn σε φεντερ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι παιδια κι ομως υπαρχουν... αυτοι ειναι οι hot

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0064020040

 

και αυτοι οι κανονικοι scn

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0063964030

 

τωρα οσο για τον chopper οντως πρεπει να ειναι καλος αλλα μου φενεται βασει του output καπως ελαφτυς μαγνητης εγω χρειαζομαι κατι πιο hot αφου παιζω και μεταλ... ο fender ο μαγνητης που λεει ο φιλος απο πανω παλι νομιζω οτι δεν θα ειναι και πολυ δυνατος μαγνητης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με μπέρδεψαν τα σχήματα απο τις πένες πριν απο δίπλα  ;D ;D. Κοίτα, σε ένα άλλο μοντέλο η fender (lonestar) φοράει έναν seymour pearly gates μαζι με 2 texas special. Τσέκαρε το output των τεξας με τους scn.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ο fender ο μαγνητης που λεει ο φιλος απο πανω παλι νομιζω οτι δεν θα ειναι και πολυ δυνατος μαγνητης...

 

Έχει αρκετά υψηλό output. Για ήχο δεν ξέρω, δεν έχω και μεγάλη εμπειρία για να κρίνω. Τεχνικά πάντως είναι σαν τον JB

 

 

Seymour Duncan JB

D.C. Resistance: 16.4k

Magnet: Alnico 5

 

Fender Atomic Bridge Humbucking Pickup

DC Resistance : 16.4K

Magnet : Alnico 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οσο ξερω αυτο το dc resistance δεν αντικατοπτριζει ακριβως το ποσο δυνατος ειναι ο μαγνητης... δεν ξερω τι ακριβως σημαινει βεβαια... αν ξερει καποιος ας μας εξηγησει... παντως καλη η ιδεα σου φιλε μου θα το ψαξω το θεμα του μαγνητη φενδερ... βεβαια αντε και να τον βρεις... ο τομαν δεν το εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η αντίσταση του μαγνήτη κι εξαρτάται από το πάχος και το μήκος του πηνίου του. Λεπτά πηνία (πχ διαφορά μεταξύ #42 με #43) και πολλές στροφές τύλιγμα γύρω από τα pole pieces (άρα και μεγαλύτερο μήκος του πηνίου) δίδουν μεγαλύτερη αντίσταση.

 

Γενικώς σαν κανόνας ισχύει ότι όσο μεγαλύτερη η αντίσταση, τόσο ισχυρότερος και ο μαγνήτης. Παρόλα αυτά θα πρέπει να προσέξεις ότι όσο μεγαλύτερη η αντίσταση τόσο δυσκολότερα θα "περάσουν" από το το πηνίο οι υψηλές συχνότητες (treble) καθώς απαιτούν υψηλότερη ενέργεια για να διαδωθούν στο πηνίο. Έτσι χάνονται ευκολότερα σε σχέση με τις πιο μπάσες συχνότητες δίδοντας αυτό που λέμε πιο "παχύ" ήχο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αφου δοκιμασα τους γκαζιαριδες κ ειδα πως εχασα τα πριμα στην θεση αυτη κ δεν ειχα τονικη ισοροπια κατεληξα στον chopper o oποιος δινει αυτον τον παχυ τονο που χρειαζομαι χωρις να αλλαζει τον strat ηχο μαζι με τους SCΝ της deluxe. Oσο για το αν μπορεις να παιξεις metal αν ειναι δυνατον. Τα παραπανω mV ενος πιο hot μαγνητη ειναι λιγες γραμμες απο το gain του ενισχυτη σου. Κ κερδιζεις σε διαυγεια!! Παντως επειδη σε βλεπω για μεγαλη εξοδο μαγνητη σου χαριζω εναν SD hotrails mini HB τον οποιο εχω κ καθεται αφου δεν μου εκανε στην θεση αυτη!! :) :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εστειλα μυνημα στην dimarzio και  μου προτεινανε τον AT-1 ειναι αυτος που εχει ο timons . το εχει κανεις αυτον το μαγνητη να πει καμια γνωμη ? μπορεις με αυτον το μαγνητη να παιξεις και πιο αγρια πραγματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου