Προς το περιεχόμενο

edge pro tremolo vs edge zero vs zr tremolo vs zr 2 tremolo vs original floyd ro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην προσπαθεια αναζητησης που κανω το τελευταιο διαστημα να βρω καποια ιμπανεζ που να μου ταιριαζει εχω δοκιμασει σε διαφορα μαγαζια αλλα και σε φιλους καποιες ιμπανεζ κιθαρες... καποιες ειναι πολυ ωραιες οπως ενα παλιοτερο μοντελο ibanez s4170 καποιες χαλια... με την μικρης διαρκειας ομως δοκιμη που κανω στα μαγαζια δεν μπορω να κρινω τα τρεμολα της ιμπανεζ , ετσι ενοιξα ενα τοπικ για να το συζητησουμε . τα τρεμολα που εχει ο τιτλος ειναι αυτα που με αφορουν περισσοτερο αφου οι κιθαρες που εχω δοκιμασει και με ενδιαφερουν εχουν καποιο απο αυτα... το original floyd το εβαλα μεσα στην συγκριση γιατι θα ηθελα αν καποιος εχει αποψη και απο τα 2 να κανει ενα συγκριτικο...

 

τα επιπεδα που με ενδιαφερουν ειναι :

 

1) ποιο κραταει το κουρδισμα της κιθαρας πιο σταθερο σε συνθηκες ακραιας χρησης βασει του manual (οχι να κρεμαμαι την κιθαρα απο το τρεμολο-ειπαμε )?

2) ποιο ειναι πιο αξιοπιστο με την εννοια να μην σπαει μετα απο καιρο

3) ποιο ειναι πολυ βολικο για χρηση ( bend-pull ups-γαργαρες και τα σχετικα παιδεματα)

4 ) οτι αλλο τομεα νομιζεται βαλτε το στο συγκρητικο

 

επειδη υπαρχει περιπτωση αυτα τα τρεμολα να ειναι ολα εξειρετικα ( που μαλλον ειναι)

και να μην βγαλουμε ακρη στο τελος των μυνηματων με τις αποψεις αν θελετε αξιολογηστε απο το 1-5 με το 1 ως το καλυτερο τα παραπανω τρεμολα.

 

ευχαριστω για την βοηθεια !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που αναφέρεις έχω δοκιμάσει (σα κάτοχος) τα edge pro, ZR (το πρώτο) και original FR. Με μεγάλη διαφορά προτιμώ το edge pro. Αλλά από ένα σημείο και μετά είναι θέμα γούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα διάφορα FR της Ibanez που αναφέρεις αλλά κατ'εμέ κανένα δεν φτάνει το original FR. YMMV.

Tony το πρωτο Edge by Gotoh('87-'89) ειναι 2 φορες ποιοτικοτερο απο οποιοδηποτε Floyd Rose.

22 χρονια αργοτερα κ δεν εχουν ξεβαψει καν τα fine tuners,για σκουριες δεν το συζηταω καν..Αλλο ενα συν ειναι το Brass block που διαθετουν.

 

Σε ολα μου τα Floyd (απο '86 εως '92) παροτι τα περισσοτερα μεταλλικα μερη λειτουργουν ακομη καλα,τα σημαδια του χρονου ειναι εμφανη,οπως σκουριες κτλ.

 

Το μειον στα Edge ειναι το whammy bar,δεν βολευει τοσο οσο το Floyd.. :-\

 

Επειδη ομως συζητουμε για τα νεοτερα Edge τοτε θα πρεπει να πω οτι θα προτιμουσα ενα οριτζιναλ Floyd,εχουν σιγουρα μεγαλυτερη αντοχη κ τελικα αυτο ειναι που μετραει.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα και σε μια ιμπανεζ παλια που ειχα παιξει σε ενα μαγαζι και αυτη ειχε σκουρια στο zr-2 απο την αλλη μια φεντερ που εχω εδω και 11 χρονια δεν εχει το παραμικρο ιχνος σκουριας στο τρεμολο της... θα μου πεις δεν ειναι τιποτα τυχαιο σε αυτη τη ζωη.... γιατι δηλαδη η φεντερ ειναι αυτη που ειναι... εν πασει περιπτωση εμεις τωρα ψαχνουμε για ιμπανεζ οποτε ας συνεχισουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tony το πρωτο Edge by Gotoh('87-'89) ειναι 2 φορες ποιοτικοτερο απο οποιοδηποτε Floyd Rose.

 

 

οταν λες το πρωτο εννοεις το edge pro tremolo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εννοεί το Original Edge.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ibanez_Edge

Καταπληκτικό τρέμολο όντως...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινα τα οποια βγηκαν απο το '87 εως το '89 ειναι τα Holy Grail Locking tremolos κατα την γνωμη μου.

Τα φορουσαν στοκ εκτος απο τις Ibby τις εποχης κ οι πρωτες BC Rich GunSllinger αλλα κ καποιες ST-III,εγω εκει το πρωτοειδα.

 

Νομιζω ομως οτι εκτροχιασα λιγακι το θεμα.. :-\

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου