Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Πεταλιέρας για ποικίλους σκοπούς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται παιδιά!!

Σκέφτομαι να αγοράσω μια σχετικά καλή πεταλιέρα (πολυεφφέ+ amp modeller) με κύριο στόχο Home παραγωγές και -γιατί όχι?- στήσιμο ενός καλού ήχου στα διάφορα είδη μουσικής που καταπιάνομαι εδώ και εκεί...

Κυρίως είμαι μεταξύ των εξής 2:

 

            Line6 Pod X3 Live (Live γιατί την θέλω σε πεταλιέρα και όχι σε Bean ή Rack)

            Vox ToneLab Le

 

Την Line6 έχω δει ότι την χρησιμοποιούν αρκετοί κιθαρίστες που είναι κοντά στον ήχο που κυρίως στοχεύω.

Παραδείγματα: Bulb από τους Periphery έγραφε με Line6, Keith Merrow, Chimp Spanner.

Επίσης και ένας φίλος κάνει παραγωγές σπίτι του με την PodXT Live και το αποτέλεσμα είναι υπέρκαλο (τουλάχιστον για αυτό που ζητάω εγώ :)).Η Pod X3 θα κάνει σίγουρα καλύτερη κιόλας δουλειά από την XT.

Την Vox την έχει ακριβώς ένας φίλος και σκοπεύω να την ξεψαχνίσω λίγο να δώ που φτάνει.Την δοκίμασα σε ένα μαγαζί και έμεινα ικανοποιημένος από το γενικό ήχο καθώς και από τη "ζεστασιά" του.Verbs,Delays και Pedal Modellers ήταν όλα μια χαρά.Ωστόσο, δεν μπόρεσα να τσεκάρω από βαρύ Overdrive τι λέει.Δηλαδή σε τι επίπεδα μπορεί να φτάσει?Φοβάμαι μήπως είναι λίγο Vintage για την πάρτη μου και μου πέσει κάπως βαριά.

Γενικά ο ήχος που θέλω (και ο ήχος που θέλουν και τα περισσότερα κομμάτια μου) κινείται σε New Wave επίπεδα.(Δεν ξέρω αν ο χαρακτηρισμός αυτός είναι lame, πάντως έτσι χαρακτηρίζεται ο ήχος και το παίξιμο μου από φίλους όσο και από εμένα τον ίδιο.:):))

Δεν μου κάνει δηλαδή η Vintage-ίλα.(Γενικά αν θέλετε να δείτε σε αρκετά ικανοποιητικό ποσοστό το ύφος του ήχου που θέλω δείτε λίγο από Periphery,Tesseract,Sikth και άλλα συναφή).

Το καλό της Vox είναι ότι μετρητοίς καινούρια έχει κάτι παραπάνω από 300 Ευρώ.Η Χ3 έχει κάτι παραπάνω από 400 Ευρώ.Όπως και να το κάνεις, 100 Ευρώ είναι κάποια λεφτά.

Στον αντίποδα, η Χ3 είναι τόσο για κιθάρα, όσο και για μπάσο.Παίζω πολύ και από τα 2 :P.Επομένως θα μπορώ να γράφω πολύ καλά τα 2 όργανα με την Χ3.

Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει ικανοποιητικά με την Vox.

Επίσης η Vox έχει και μια analog προενίσχυση μέσω λάμπας που και αυτό δυνητικά είναι καλό.Αλλά θα χρησιμέψει σε εμένα??

Ακούω τις απόψεις σας παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σε βλέπω μάλλον για την X3 σε κόβω. Αν και θα κοίταζα και καμμιά μεταχειρισμένη gt8. Εγώ τη χρησιμοποιώ και για κιθάρα αλλά και για μπάσσο και ανταποκρίνεται μια χαρά και στα δύο (αν και θέλει αρκετό πείραγμα για το μπάσσο, δεν έχει εξομοιώσεις καθαρά γι'αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε βλέπω αποφασισμένο, οπότε μάλλον δεν χρειάζεται η άποψή μας.....

 

....Digititech RP1000

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πρέπει όντως η X3 να έχει πολλά παραπάνω πράγματα.Δηλαδή από ότι είδα, η Vox δεν έχει αρκετά modellers τόσο ενισχυτών όσο και καμπίνας.

Ωστόσο μου άρεσε πολύ μια προσομοίωση acoustic που είχε στις επιλογές του Pedal...Δεν ξέρω αν η X3 έχει κάτι τέτοιο.

Γενικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.Για αυτό ρωτάω...

Δηλαδή οκ.Αν το δώ το θέμα καθαρά από την πλευρά του "ρεύματος", τότε η X3 είναι όντως πιο κοντά.Η Vox είναι πιο "rock" όπως και να το κάνεις.

Απλά με προβληματίζει μήπως η Χ3 με περιορίσει στο να παίξω πιο Alternative πράγματα.Θέλω ένα σχετικά ευρύ φάσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.: Γενικά έχω βρεί και μεταχειρισμένη Χ3 με κοντά 300 Ευρώ.Οπότε το θέμα της τιμής κάπως εξομαλύνεται...Παίζουν πολλές ειδικά με 350 ξέρω γω που οκ, αν είναι να δώσω 320 για τη Vox, δίνω 20 Ευρώ παραπάνω...Δεν είναι και τεράστιο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο να παίξω πιο Alternative πράγματα.Θέλω ένα σχετικά ευρύ φάσμα...

 

αυτο αφορα την γνωση σου στην κιθαρα (παιξιμο) και στις ρυθμισεις (ψαξιμο)..οποτε δεν στο καθοριζει η πεταλιερα το υφος..

 

θα εισαι μια χαρα με την X3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται παιδιά!!

Σκέφτομαι να αγοράσω μια σχετικά καλή πεταλιέρα (πολυεφφέ+ amp modeller) με κύριο στόχο Home παραγωγές και -γιατί όχι?- στήσιμο ενός καλού ήχου στα διάφορα είδη μουσικής που καταπιάνομαι εδώ και εκεί...

 

[disclaimer: Ίσως αυτό που θα ρωτήσω πρέπει να μπει σαν ξεχωριστό θέμα.]

 

Εαν θέλει κάποιος να κάνει home παραγωγές, δεν θα μπορούσε να βολευτεί με guitar rig και κάρτα ήχου αντί να αγοράζει πεταλιέρα? Αγοράζοντας τις παραπάνω (όχι ότι είναι κακές επιλογές!) δεν χρειάζεται να κάνει κάποιους συμβιβασμούς? (τόσο στον live ήχο όσο και στον home ήχο)

όσον αφορά τον live ήχο, θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο ο ενισχυτής σου (εκτός αν έχεις σκοπό να καρφώσεις την πεταλιέρα στο p.a.  :-\ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[disclaimer: Ίσως αυτό που θα ρωτήσω πρέπει να μπει σαν ξεχωριστό θέμα.]

 

Εαν θέλει κάποιος να κάνει home παραγωγές, δεν θα μπορούσε να βολευτεί με guitar rig και κάρτα ήχου αντί να αγοράζει πεταλιέρα?

 

Έχω δοκιμάσει το Guitar Rig και δεν ξέρω ρε συ...Κάτι με χάλαγε...Το Drive έβγαινε "ψιλοκλασμένο" (αρκετά ψόφιο δηλαδή)...Λες να έφταιγαν οι ρυθμίσεις του Hardware μου?Δηλαδή παίζει η κάρτα ήχου να έκανε τον ήχο έτσι..?

Σκέφτομαι επίσης και την εξής επιλογή: να τσιμπίσω καμία μεταχειρισμένη POD XT που βρίσκεις χαλαρά με 150 Ευρώ ξέρω γω...

Αξίζει η είναι πολύ κατώτερη της X3?

Γενικά σκέφτομαι το ενδεχόμενο να πάρω οτιδήποτε και να μην μπορώ να κάνω καλή δουλειά γιατί θα φταίει το ότι είμαι άμπαλος μάλλον...:P

 

Θυμάμαι επίσης οτι οι Meshuggah έπαιζαν live με Line6 κατ'ευθείαν σε κονσόλα...Όποτε τι διάολο, κάποια άκρη πρέπει να βγαίνει...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Γενικά αν θέλετε να δείτε σε αρκετά ικανοποιητικό ποσοστό το ύφος του ήχου που θέλω δείτε λίγο από Periphery,Tesseract,Sikth και άλλα συναφή).

 

Τότε σίγουρα πηγαίνεις προς X3 μεριά. Το εύρος που έχει σε αυτούς τους ήχους είναι πραγματικά αξιοθάυμαστο, ενώ τόσο για studio όσο και για live είναι ιδανική!

 

Τέλος, μην φοβάσαι ότι μελλοντικά θα σε περιορίσει, καθώς έχει αξιόλογους (και πειστικότατους) clean και "vintage" ήχους.

 

Θυμάμαι επίσης οτι οι Meshuggah έπαιζαν live με Line6 κατ'ευθείαν σε κονσόλα...

 

Μην το ψάχνεις, εκτός του ότι δοκιμάζουν πολλά πράγματα σαν συγκρότημα (ηχογράφηση ολόκληρης δουλειάς με DrumkitFromHell για παράδειγμα :o ), είναι και η ιδιαιτερότητα του ήχου τους, καθώς και οι 8χορδες που τους δίνει την ευχαίρια να πειραματίζονται!

 

Πέρα από αυτό, υπάρχουν πολλές μπάντες που αν δεις τον εξοπλισμό με τον οποίον παίζουν θα εκπλαγείς (πχ. opeth live χρησιμοποιούσαν boss gt-6, όχι μόνο για τα εφέ, αλλά ΚΑΙ για τα ρυθμικά/solos, ή ο Wilson των porcupine tree που γράφει με amp-modelling, καρφί στο PC, σε αρκετές περιστάσεις)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου