Προς το περιεχόμενο

παμε για νέες χορδές μπασου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πηρα rotosound απο την αγγλια παιδια και ηταν οτι χειροτερο επιασα σε μπασο.Μεχρι κ οι ashton καλυτερες ειναι.

 

Δεν ηταν νικελομενες και το χερι κολούσε πανω δεν γλιστρουσε με τπτ.Λαδια ξυδια fast fret λαδολεμονα στοιφάδα πανω και αυτες εκει σαν μαγνητης στο δαχτυλο.Ο φοβος κι ο τρομος στο παιξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικα προτιμω τις Elixir 45-105 που αν και τις πληρωνω ακριβοτερα τα λεφτα τους τα βγαζουν και με το παραπανω χωρια οτι μου δινουν ακριβως τον ηχο που γουσταρω.

Εξαιρετικες επισης οι Pyramid nickel. Αξιζει να τις δοκιμασει κανεις.

Για τις Rotosound τι να πω? Για ηχογραφηση ειναι οτι πρεπει αλλα απο διαρκεια αστα να πανε.Το πολυ για 10 μερες.

Oi DR Sunbeams επισης καλες αλλα χωρις διαρκεια και αυτες και με ιδιαιτεροτητα στο κουρδισμα.

Οσο για τις Warwick ειναι το αντιστοιχο στα φτηνα τσιγαρα. Προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου παρολο που εχω δοκιμασει και τις Warwick EMP τις ακριβες τις δηλαδη αλλα ηταν πολυ πολυ πριμαριστες και δεν μου αρεσαν, χωρια οτι για coated δεν την παλευουν με τιποτα.

Οποτε Elixir για μενα και μονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΑΑΛΟ ΣΥΓΓΝΩΜΗ !!!!!...ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ Ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΙΣ ROTOSOUND ΕΝΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΝΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΙΣ RYRAMID ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ...ελπιζω να μην παρεσυρα κανενα αν το εκανα χιλια συγγνωμη...κατα καιρους εχω χρησιμοποιησει διαφορες μαρκες οι διαφορες δεν νομιζω οτι ειναι τεραστιες αυτο που εχω να σας συμβουλεψω ειναι παιξτε οσο γουσταρει η ψυχη σας ακομα κιαν οι χορδες ειναι απο συρματοσχοινα...παιξτε...παιξτε...παιξτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δικια μου κριτικη σχετικα με τις D'addario.

Ειχα βαλει το κιτρινο σετακι των 30 ευρω, περσυ τετοια εποχη στο δευτερο μπασο που εχω. Δεν τις εχω αλλαξει ακομα,γιατι εχουν κανα εξαμηνο ακομα καλου ηχου (ναι ξερω τις εχω καιρο  :P ) . Λεπτομεριες, οπως μεγεθος, παχος κτλ, δεν θυμαμαι να σας πω, γιατι την συσκευασια την πεταξα αμεσως. Ο ηχος τους μου αρεσε αρκετα και θα το συνιστουσα ως μια μεσαιας τιμης επιλογη για χορδες μπασου. Εχουν αυτον τον ''βαθυ'' να το πω, ηχο μπασου που θες για να παιξεις hard rock, αλλα δεν ειναι τοσο αξιολογες, παντα σε συγκριση με αλλες, για πιο light ηχους οπως για Jazz, Blues κτλ. Τουλαχιστον αυτη ειναι η γνωμη μου εμενα. Ενα μειονεκτημα που ειδα, σχετικα γρηγορα, ειναι οτι χανουν την ''μεταλλικοτητα'' του ηχου, δηλαδη, αυτον τον ηχο που εχουν, οταν τις πρωτοπαιρνεις, αλλα δεν μπορω να το πω με απολυτη βεβαιοτητα, γιατι οπως ειπα στην αρχη, το μπασο αυτο ειναι το δευτερο μου και γενικα δεν το προσεχω τοσο οσο το κυριο. Πχ δεν τις καθαρισα ποτε, επαιξα αρκετα με σκληρη πενα πανω τους, επαιξα αρκετο slap, το μπασο δεν το φυλαξα σε θηκη, επομενως σκονιστηκαν, αλλα παρ'ολα αυτα, εχουν αντεξει  ;D   Αυτο το αναφερω ως κριτικη, επειδη τις δοκιμασα, να τις εχεις στα υπ'οψην σου. Παντως γενικα, το θεμα των χορδων, απο οτι εχω καταλαβει, ειναι τελειως υποκειμενικο. Χορδες που ταιριαζουν σε εσενα, μπορει να μην κανουν σε αλλον και παει λεγοντας. Θα σου προτεινα να πας σε καποιο μαγαζι που να πουλαει μπασα και να δοκιμασεις εκει καποιες που ειναι ηδη πανω. Δεν τους κοστιζει τιποτα να συνδεσουν 2-3 μπασα σε εναν ενισχυτη - αλλωστε εκθεσιακα μοντελα ειναι  ;)

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα rotosound απο την αγγλια παιδια και ηταν οτι χειροτερο επιασα σε μπασο.Μεχρι κ οι ashton καλυτερες ειναι.

 

Δεν ηταν νικελομενες και το χερι κολούσε πανω δεν γλιστρουσε με τπτ.Λαδια ξυδια fast fret λαδολεμονα στοιφάδα πανω και αυτες εκει σαν μαγνητης στο δαχτυλο.Ο φοβος κι ο τρομος στο παιξιμο.

 

Ρε c trigga μήπως πήρες flatwound χορδές?  ::)

 

Οι rotosound nickel 66 είναι προσωπικά οι αγαπημένες μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε c trigga μήπως πήρες flatwound χορδές?  ::)

Μάλλον round ss θα πήρε, είχα παραγγείλει παλιότερα κατά λάθος rotosound ss και

είναι όπως τις περιγράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΝΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΙΣ RYRAMID ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 

και πολυ καλα εκανε,καλυτερες χορδες μπασου απλα δεν υπαρχουν (ειτε μιλαμε για flatwound ,ειτε για pure nickel roundwound).

 

Οι rotosound nickel 66 είναι προσωπικά οι αγαπημένες μου

 

και ειναι και οι πρωτες roudnwound χορδες που κατασκευαστηκαν ποτε.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πολυ καλα εκανε,καλυτερες χορδες μπασου απλα δεν υπαρχουν (ειτε μιλαμε για flatwound ,ειτε για pure nickel roundwound).

 

 

Αυτές έχω τώρα και είναι καλές δε λέω, αλλά για το καλύτερες επιφυλάσσομαι, δηλαδή είναι αξιοπρεπέστατες και οι περισσότερες nickel plated που έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου