Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για εξοπλισμό!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bασικά είσαι ο πρώτος που μου το λέει!!!

Είναι αρκετά ευέλικτα στον ήχο???

Θα τα τσεκάρω άμα είναι!

Σε αυτά τα λεφτά παίρνω κ Soldano που είναι η καίλα μου!!!

Αλλά κ πάλι δε με ενδιαφέρει να πάρω κεφαλή κ τους λόγους τους εξήγησα πιο πάνω...αλλά θα τους τσεκάρω όπως κ να 'χει για την περιέργεια!!

σε ευχαριστώ για τη διευρυνση!!!! :P

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρίξε και μια ματιά στους ενισχυτές Bad Cat.

Εχω το Lynx 50 head,και έχω πάθει την πλάκα μου.

Δεν έχει τα γκάζια του triaxis,αλλά έχει τρομερό καθαρό ήχο και vitage overdrive.

Αν και για ποιότητα σε high gain έχω το CAE 3+SE.

BAD_CAT_THE_LYNX.thumb.JPG.bcc057e349d640f841324868f2d08936.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε μου...αν θελεις να εχεις το τελειο clean tone εννοειται και θα παρεις μονοοοοοο TWO ROCK...δες το  anniversary και θ καταλαβεις γιατι μιλαμε...δυστυχως δεν υπαρχει συγκριση..βεβαια εφ οσον δεν εχεις προβλημα στο οικονομικο....

 

τωρα οσο αφορα τον μεγιστο mike SOLDANO μπορεις να ψαξεις και να βρεις το 100 mr ειναι η προενισχυση του slo....ονειρεμενη θα ελεγα εγω..μοναδικη....

 

βεβαια και η 3 + se  του ειναι πολυ καλη τωρα ειναι θεμα στα αυτια σου...τι σου ακουγεται καλυτερα.....

 

καλες αγορες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από MIDI footswitch το VOODOO LAB GROUND CONTROL είναι πολύ καλό αλλά θέλω να έχει κ expression pedals πάνω!κοίταγα το BEHRINGER FCB 1010 αλλά δεν ξέρω αν μπορει να υποστηρίξει 2 rack ταυτόχρονα.το Voodoo μπορεί απ' ό,τι διάβασα!

 

 

χρησιμοποιώ το fcb-1010 εδώ και αρκετό καιρο και ελέγχω ταυτόχρονα ένα προενισχυτή ada mp-1 και ένα εφφέ marshall jfx-1..

δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως μπορείς να κοντρολάρεις μέχρι 5 συσκευές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που γραφεις (οπως και πολλα παρομοια...) τα ειχα και ηταν απλα πεταμενα λεφτα...

 

Όσο ζούμε μαθαίνουμε σ'αυτό το φόρουμ.

 

Το Triaxis, το Axe-Fx και το Eclipse είναι πεταμένα λεφτά. Μάλιστα. Ωραίο.  ::)

 

---------------------------

 

Στον φίλο Oblivion4Lcf:

 

Αφού δείχνεις να ξέρεις τουλάχιστον προς τα που θέλεις να πας (π.χ. presets, κορυφαίος ήχος με πολλές επιλογές) και εφόσον το βλέπεις σαν επένδυση, μια σωστή προσέγγιση θα ήταν κατά τη γνώμη μου η εξής:

 

1) Πάρε το Axe-Fx Ultra, και ψάξε το ενδελεχώς (θα σου πάρει κανα εξάμηνο στην καλύτερη), χρησιμοποιώντας κάποιον τελικό/καμπίνα που μπορεί να έχεις τώρα. Η λύση του ART SLA-2 ή κάποια παρόμοια είναι επίσης μια χαρά.

 

2) Πάρε ένα Behringer controller, τον χρησιμοποιεί πολύς κόσμος και έχει αποδεχτεί αξιόπιστος. Όπως θα διάβασες και στο άρθρο του Γιώργου (Marillion), χρειάζεται μια αναβάθμιση στο τσιπάκι, κόστους 15-20€.

 

3) Αποφάσισε στην πορεία (μάλλον σύντομα) αν θα χρησιμοποιήσεις τελικό/καμπίνα ή κάποια λύση FRFR. Η ίδια η Fractal/Atomic έχει κυκλοφορήσει προϊόντα FRFR με λάμπα και υπάρχει ολόκληρη ποικιλία από powered monitors που χρησιμοποιεί πολύς κόσμος. Τσέκαρε στο φόρουμ της Fractal.

 

4) Βλέπεις τι χρειάζεται να αλλάξεις καθώς εξελίσσεσαι μουσικά και στο know how των μηχανημάτων. Το σίγουρο είναι ότι το Axe δεν χάνει εύκολα την αξία του, ακόμα και στην απίθανη περίπτωση να θέλεις να το αλλάξεις κάποια στιγμή. Εξάλλου έχει και money back εγγύηση 15 ημερών (αν δεν κάνω λάθος) για να το δοκιμάσεις αρχικά.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και καλώς σας βρήκα!

 

φίλε μου τα μηχανήματα που έχεις διαλέξει είναι πάρα πολύ καλά.

 

από ότι καταλαβαίνω είναι η πρώτη σου..... ΜΕΓΑΛΗ αγορά και μάλιστα προσανατολίζεσαι σε ρακ, οπότε welcome to the club και μην περιμένεις να είναι η τελευταία σου, η αρρώστια είναι κολλητική!

 

καλό είναι να μας πεις και τι μουσική θες να παίξεις, το ότι γενικώς σου αρέσει ο ήχος των mesa boogie ίσως να ειναι και λίγο υποκειμενικό.

 

για τα μηχανήματα που αναφέρεις, ίσως ο... αδύναμος κρίκος να είναι το triaxis. Τουλάχιστον η δική μου εμπειρία μαζί του δεν με άφησε ικανοποιημένο. Μπορείς να βγάλεις αξιοπρεπρεπή ήχο με αρκετό ψάξιμο και πειραματισμό, αλλά σίγουρα μιας και σκας έναν σκασμό λεφτά μπορείς να βρεις και καλύτερα. Το CAE 3+SE είναι ένα από αυτά. Προσωπικά έχω βρει τον ήχο  μου (μέχρι στιγμής ;)) στον soldano x88r, το οποίο όμως είσαι αναγκασμένος να το ψάξεις στα μεταχειρισμένα, και είναι πολύ κοντά στον ήχο του  CAE.

 

Επίσης, μιας και μιλάμε για ρακ, ένα απαραίτητο συστατικό είναι ένας καλός looper/switcher, μιας και όλο και κάποιο πετάλι θα πάρεις, όλο και κάποια έξτρα φέτα σε εφέ θα σου γυαλίσει κάποια στιγμή. Για παράδειγμα κάτι από RJM ή Voodoo Labs.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικό μηχάνημα το soldano x88r το είχα πριν καιρό.

Μπορείς να το βρείς στο ebay.

To triaxis δεν είναι της πλάκας,θέλει αρκετό ψάξιμο για να βγάλεις καλό ήχο.

Εαν το βρείς μεταχειρισμένο κάτω απο 1500 ευρώ τα αξίζει.

Με 2000e μπορείς να χτυπήσεις το x88r το οποίο είναι στην Α κατηγορία.

Επίσης υπάρχει και το Bogner Fish με 4 κανάλια.

Καλό ψάξιμο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαγγέλη(που έχεις κ ωραίο avatar pic) ευχαριστώ,χαιρομαι που το ακούω οτι το fcb-1010

υποστηρίζει πολλές συσκευές γιατι δεν το ξεκαθάριζε αυτο κ μου αρεσε που έχει δυο assignable expression pedals!Δεν δημιουργείται πρόβλημα ή μπέρδεμα?!δλδμπορείς να χειρίζεσαι παράλληλα κ τα 2?!!γτ μου φαινεται λίγο μπέρδεμα πρακτικά!

ΤGL θα συμφωνήσω μαζί σου κ όντως δε θεωρώ καθόλου πεταμένα λεφτά το ΤRIAXIS K TO AXE-FX ULTRA γιατί απλά είναι κορυφαία κ αυτό το βλέπω να το κρίνουν καταναλωτές στην συντριπτική πλειοψηφία τους,ακόμα κ φτασμένοι κιθαρίστες!

Αυτό με το τσιπάκι δεν το πολυκατάλαβα βασικά!!!πώς θα το αναβαθμίσω?

τη φάση με τα μόνιτορ όντως τη σκέφτομαι, αλλά θα κρίνω όταν θα έχω τριβή στο θέμα!

Πάντως τα μηχανήματα αυτά είναι εξαιρετικές επιλογές κ πιστεύω  οτι προσφέρουν ατελείωτο  versatility σε ότι θελήσει να κάνει κανείς!

Σήμερα λειτούργησα το triaxis μαζί με το axe-fx με ενίσχυση απο το mesa 2:90 κ όντως ο κατασκευαστής (αφού το έχτισε το axe fx πάνω στο 2:90) είναι πορωμένος με mesa εξοπλισμό!!!

Κοινώς δεν μπορώ να τα ξεκολήσω αυτά τα 3 rack  από το κεφάλι μου!!!!

Ειλικρινά καταλαβαίνω τι μου λες αλλά θα τα πάρω κ τα τρία κ θα κάτσω να λιώωωωωωωωσω!!!

Σε ευχαριστώ πολύ είσαι πάρα πολ'υ εξυπηρετικός κ ξέρεις γιατί μιλάς κ με βοήθησες πάρα πολύ!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου