Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

που/πως λοιπόν? Δηλώνω άσχετος στα οικονομικά.

Διάβασμα λοιπόν  ;D

 

collateral?

 

Εγγύηση / ασφάλεια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασμα, σαφώς. Και ερωτήσεις σε όσους έχουν την καλή διάθεση...  ;)

 

Ενέχυρο δηλαδή. Όπου φτωχός και η μοίρα του δηλαδή. Αν ο ελεήμων αποδειχθεί τοκογλύφος. Ή όχι? Γιατί αν χρεώνεις την Κινέζα για VOS...

 

Ποιοί είναι οι κερδοσκόποι? Μπορεί το άρθρο του Ριζοσπάστη να έχει την κλασσική γραφικότητα (και να προκαλεί τα κλασσικά αντανακλαστικά), αλλά έχει κάποια στοιχεία. Ισχύουν αυτά? (Χρειάζεται να το γράψω πως δεν υπερασπίζομαι το άρθρο αλλά ρωτάω πάνω σ'αυτό?)

 

Σαφώς το αρπακτικό επιτίθεται στον εύκολο στόχο, γι'αυτό έχουμε συνολική ευθύνη, η κοινωνία και ο "κυρίαρχος λαός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Εγώ θα σας πω την ιστορία με το βατραχάκι.

Ήταν ένα μικρό κι ευτυχισμένο βατραχάκι. Κάποια στιγμή το πιάνει κάποιος και το ρίχνει μέσα σε μιά κατσαρόλα γεμάτη νερό ακουμπισμένη στο μάτι μιάς κουζίνας.

Το βατραχάκι χαρούμενο αρχίζει να κολυμπά γύρω-γύρω.

Ανάβει το μάτι σε χαμηλούς βαθμούς.

Το νερό αρχίζει να θερμαίνεται ανεπαίσθητα, το βατραχάκι συνεχίζει απτόητο το ξένοιαστο κολύμπι του.

Σε λίγο, ανεβαίνει λίγο το μάτι, το νερό γίνεται πιό ζεστό, το βατραχάκι αντιλαμβάνεται μιά διαφορά αλλά δε πολυδίνει σημασία.

Ο διακόπτης του ματιού στρίβει κι άλλο προς τα δεξιά.

Το βατραχάκι αρχίζει και χάνει σταδιακά την ευεξία και το κέφι του, όμως συνεχίζει να κολυμπά. Ακόμα λίγο προς τα δεξιά το κουμπί...

Το βατραχάκι αρχίζει να έχει ολοένα και χαμηλότερους ρυθμούς κίνησης και να βιώνει αίσθημα δυσαρέσκειας. Και ακόμη λίγο δεξιά...

Το βατραχάκι αρχίζει να χάνει την επαφή με το περιβάλλον, επιπλέει παρά κινείται και η ενόχληση που υφίσταται το φέρνει σε απελπισία, όμως οι δυνάμεις του δεν του επιτρέπουν οιαδήποτε αντίδραση.

Και πάμε μια τελευταία φορά λίγο δεξιότερα τον διακόπτη θερμοκρασίας του ματιού.

Το βατραχάκι χάνει παντελώς τις αισθήσεις του και πεθαίνει μέσα στο νερό που βράζει.

Γνωρίζετε τι θα γίνει αν πετάξεις ένα βατραχάκι μέσα σε μιά κατσαρόλα με νερό που βράζει; Το βατραχάκι με μιά ενστικτώδη αντίδραση-εκτίναξη θα πεταχτεί έξω και θ'απομακρυνθεί...

Τα παραπάνω σε σχέση με πολλά που γράφτηκαν για συστήματα, χειραγωγήσεις, προπαγάνδα κλπ.

 

2. Είμαι ένας άνθρωπος φύσει τίμιος. Κι όμως, εδώ και πολλά χρόνια, αν μου δοθεί η ευκαιρία να κρύψω κάτι από το κράτος, το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη ή τύψεις. Καθώς το γράφω τώρα, νοιώθω ντροπή, γιατί η συνείδηση μου με χαστουκίζει ανελέητα. Φροντίζω όμως κάθε που μου τυχαίνει νάχω πρόχειρα μαζί μου μερικά λεξοτανίλ να την ταίζω ώστε εκείνη να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου κι εγώ να μεταλλάσσομαι - έστω στιγμιαία - σ'έναν ανθέλληνα(;), έναν προδότη.

Το παραδέχομαι χωρίς να κοκκινίζω, γιατί όταν έχεις απέναντί σου το τέρας που αποκαλείται Ελληνικό κράτος, οι όποιες αναστολές πάνε περίπατο.

Ένα κράτος που με θεωρεί εξ'αντικειμένου κλέφτη και ψεύτη, ανάλγητο και απατεώνα, δεν έχει το δικαίωμα να μου μιλάει για αξίες και υπευθυνότητα.

Οι γνώσεις μου και η αναλυτική ικανότητα του μυαλού μου δεν επαρκούν για να προτείνω λύσεις για έξοδο απο το λαβύρινθο των συσσωρευμένων προβλημάτων.

Μπορώ ακόμα όμως να ξεχωρίζω την ήρα απ το στάρι.

Φοβάμαι αληθινά  πως ο αγώνας είναι άνισος κι απο καιρό χαμένος. Και προετοιμάζομαι να λουστώ κι εγώ τις επιπτώσεις και να πληρώσω το τίμημα.

Μόνο ακραίες εξελίξεις ίσως θα μπορούσαν ν'αλλάξουν το σκηνικό. Ένας καταστροφικός σεισμός, ένας πόλεμος; -αν και το τελευταίο ίσως δρομολογείται ήδη τεχνηέντως...αλίμονο.

Και δυστυχώς δεν πρέπει νάχουμε ελπίδες γιατί εκείνο που λείπει απο τις ηγεσίες είναι η βούληση. Είμαι πεπεισμένος πως ΚΑΝΕΝΑΣ απο τους εν δυνάμει Έλληνες πολιτικούς ηγέτες δεν είναι διατεθειμένος να πράξει τα δέοντα. Τώρα, αν στο μέλλον κάποιος με πείσει πως διαφέρει, επιφυλάσσομαι...

Και για να μη γκρινιάζω μόνο και να φανερώσω κι εγώ μιά πρόταση διάολε, ορίστε μία απολύτως εφαρμόσιμη που ΚΑΝΕΙΣ δε θα προκρίνει:

Πριν απο τα οιαδήποτε μέτρα/θυσίες και τα συναφή, η κυβέρνηση τραβάει μιά γραμμή στο όριο φτώχειας (έστω το τυπικά αποδεκτό απο την ΕΕ) και ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ πως αυτοί οι φουκαράδες ΔΕΝ θα πληρώσουν τα σπασμένα άλλων και θα κρατήσουν αλώβητο το ελάχιστο των απολαβών τους και την αγοραστική του δύναμη. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ αρχίζει μιά σταδιακή ομπέλλα φορολογίας που ανοίγει προς τα πάνω και οι γνώστες μπορούν να μας τα πούν καλύτερα - και πιό αναλυτικά...αλλά που τέτοιες δόξες.

 

3. Είμαι ευτυχής που κάποτε αποφάσισα να εγγραφώ στο ΝΟΙΖ, οι ώρες που πέρασα διαβάζοντας τα όσα καταθέτετε οι συμφορουμίτες στη παρούσα συζήτηση ήσαν-είναι πολύτιμες.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Τα παραπάνω σε σχέση με πολλά που γράφτηκαν για συστήματα, χειραγωγήσεις, προπαγάνδα κλπ.

+1000 Τα οικονομικά πειράματα που έγιναν σε χώρες της Λατινικής Αμερικής και της Αφρικής εφαρμόζονται,τώρα και στην Ευρώπη.

  Η συνταγή είναι λίγο πολύ γνωστή:

1.άκρατος δανεισμός,ενώ γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι ο δανειζόμενος δε θα μπορέσει να ανταπεξέλθει

2.Δημιουργία υπερκαταναλωτικών αναγκών ,με την αρωγή των ΜΜΕ

3.απότομο σταμάτημα των παροχών κάποια χρόνια αργότερα,όταν το χρέος και οι τόκοι έχουν φτάσει πάνω από τα αυτιά.

  Τότε,πλέον,ο συμβιβασμός γίνεται,απολύτως, με τους όρους του δανειστή μια και η θέση του δανειζομένου είναι δεινή.

Λάθη εκ των έσω δεν έγιναν?Φυσικά.Όχι,απλά,λάθη,αλλά εγκλήματα.Όμως,το θεωρώ,τουλάχιστον,παιδαριώδες να ανακάλυψε τώρα η Ε.Ε. πως στην Ελλάδα οι πολιτικοί της δεν είναι και οι καλύτεροι διαχειριστές και πως οι δαπάνες,οι σπατάλες και οι μίζες πάνε και έρχονται.Όλα είναι μέρος σχεδίου,όχι συνομωσίας και άλλων τέτοιων κουραφεξάλων,αλλά απλών οικονομικών μεγεθών και δυνατότητας κέρδους κάποιων εταιρειών.Ο μεγάλος τρώει το μικρό και η Ελλαδίτσα προσφέρεται γι'αυτό το σκοπό.Σειρά έχει η Πορτογαλία και πάει λέγοντας..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ενα μεγαλο μερος του ελληνικου λαου εχει πεσει θυμα της "καραμελας" των..."κερδοσκοπων" και των "κακων αγορων".....και τωρα τελευταια και των...."κακων" Γερμανων... ::)...λυπαμαι φιλοι μου αλλα κατι τετοιο προβαλεται απλα ως ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ μια και η φυλη μας ΠΟΤΕ δεν αναλαμβανει ευθυνες (παντα οι "αλλοι",γενικα ,φταινε).

 

Και να εξηγηθω....

 

Δεν εννοω οτι δεν υπαρχει κερδοσκοπια στις "αγορες" ....ομως....wake up people(!)...αυτη η "κερδοσκοπια" ειναι η ΔΟΥΛΕΙΑ των αγορων...και ειδικα οταν μιλαμε για ομολογα και μετοχες ειναι το bread & butter της δουλειας αυτης...

 

Δεκαδες αλλες (ΠΟΛΥ πιο σημαντικες χωρες ) εχουν προβληματα ελειματος,καποιες (ελαχιστες στο βαθμο τον δικο μας) εχουν προβληματα χρεους & μερικες εχουν ελειματα διαφανειας,δημοκρατιας και παραγωγης...ΚΑΜΜΙΑ ομως δεν τα εχει ΟΛΑ αυτα ΜΑΖΙ και σε ΤΟΣΟ μεγαλο βαθμο...

 

Απλα η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΡΙΣΗ εκανε τα πραγματα πολυ χειροτερα και οι....εντελως "παραλιες" οπως εμεις αρχισαν να ξεχωριζουν επικινδυνα απο τους υπολοιπους....

 

Μη προσπαθουμε λοιπον να τα ριξουμε στις.....αγορες και στους κερδοσκοπους .. ::),αυτοι κανουν οτι εκαναν παντα απο συστασης του καπιταλισμου...τα ΧΑΛΙΑ μας ειναι υπευθυνα για το 99% των προβληματων και οχι αυτοι...

 

Η Ελλαδα ειναι μια πολυ μικρη,ΓΕΡΑΣΜΕΝΗ & ΦΤΩΧΗ χωρα και ουδεις εχει ορεξη να την...φαει....(και ναι προς μεγαλη εκπληξη του 90% των Ελληνων..ΔΕΝ ειναι το κεντρο του κοσμου...)

 

Και δυστυχώς δεν πρέπει νάχουμε ελπίδες γιατί εκείνο που λείπει απο τις ηγεσίες είναι η βούληση. Είμαι πεπεισμένος πως ΚΑΝΕΝΑΣ απο τους εν δυνάμει Έλληνες πολιτικούς ηγέτες δεν είναι διατεθειμένος να πράξει τα δέοντα. Τ

 

Εδω δυστυχως θα συμφωνησω ουδεις απο αυτους τους ανθρωπους ειναι διατεθημενος να φερει ριζικες αλλαγες στη χωρα οποτε οι,ελαχιστες,ελπιδες που ειχα ,ειδικα υστερα απο αυτα που ειδα χθες σε διαφορες συζητησεις στην τηλεοραση,απλα εξανεμιστηκαν....εδω θα ειμαστε (οσοι ειμαστε δηλ.γιατι δεν νομιζω κανεις σοβαρος ανθρωπος να μεινει σε αυτη τη χωρα,θα προτιμησει μια αξιοπρεπη ζωη καπου στο εξωτερικο) σε 3 χρονια,εκτος και αν γινει κανενα θαυμα και αλλαξει ΟΛΗ η βουλη, η Ελλας θα θυμιζει απλα μια αφρικανικη χωρα με τα εκατομμυρια των ΔΥ & κρατικοδιαιτων εταιρειων να......μοιραζονται τη βοηθεια του Ερυθρου Σταυρου.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Η συνταγή είναι λίγο πολύ γνωστή:

1.άκρατος δανεισμός,ενώ γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι ο δανειζόμενος δε θα μπορέσει να ανταπεξέλθει

2.Δημιουργία υπερκαταναλωτικών αναγκών ,με την αρωγή των ΜΜΕ

3.απότομο σταμάτημα των παροχών κάποια χρόνια αργότερα,όταν το χρέος και οι τόκοι έχουν φτάσει πάνω από τα αυτιά.

  Τότε,πλέον,ο συμβιβασμός γίνεται,απολύτως, με τους όρους του δανειστή μια και η θέση του δανειζομένου είναι δεινή.

 

Συνφωνώ απόλυτα, οτι εξ άλλου αυτό γίνεται (ή γινότανε) τουλάχιστον σε επίπεδο κοινωνικό με τις τράπεζες και τους (υπερ)δανειζόμενους πολίτες.Απλά τώρα ήρθε η ώρα να επεκταθει αυτό, και τον ρόλο των τραπεζών πήραν "αγορές" ('ετσι κι αλλιώς τρ'απεζες είναι κι αυτές) και των πολιτών τα κράτη.(το δικό μας στην συγκεκριμενη περίπτωση)

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλαδα ειναι μια ....πολυ μικρη χώρα

 

H Ελβετία και το Ισραήλ για παράδειγμα είναι μεγαλύτερες?

 

....ΓΕΡΑΣΜΕΝΗ  χωρα

 

Σωστό. Ο κανόνας είναι 2 γονείς να κάνουν 1 παιδί άρα υποδιπλασιάζεται ο πληθυσμός και γερνά! Μόνο συγκεκριμενη μειονότητα γεννάει αβέρτα και ανεξέλεγκτα (τα έχω ξαναπει αναλυτικότατα και ΔΕΝ το ξανακάνω...) και φυσικά καρπώνεται ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά σε επιδόματα από το κράτος.....

 

Έλληνες ξυπνάτε αδέρφια ;D ;D ;D.... γεννάτε γιατί χανόμαστε.... ;D ;D ;D

 

...ΦΤΩΧΗ χωρα

 

Σωστό αλλά με πλούσιους πολίτες...

 

Σοβαρά τώρα, νιώθω μια απέραντη θλίψη για τα χάλια μας. Θλίψη και απογοήτευση... :'( :'(

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρωτο σχολιο μονο κατι...

Η Ελβετια μικρη ειναι...χωρα δεν ειναι...ουσιαστικα ειναι ενας θεματοφυλακας της Ευρωπης...Ποτε δεν ειχε κατοχες,πολεμους κοκ...

Για το Ισραηλ δε λεω κουβεντα γιατι θα ξεφυγουμε επικινδυνα...Μονο το οτι κακως θεωρειται "Ευρωπη"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοω οτι δεν υπαρχει κερδοσκοπια στις "αγορες" ....ομως....wake up people(!)...αυτη η "κερδοσκοπια" ειναι η ΔΟΥΛΕΙΑ των αγορων...και ειδικα οταν μιλαμε για ομολογα και μετοχες ειναι το bread & butter της δουλειας αυτης...

Δεν είπε κανείς ότι είναι αρεστοί αλλά ρε γαμ.. εδώ και δεκαετίες αυτή είναι η δουλειά τους.

Έχετε κάνει ποτέ οικονομική επένδυση προκειμένου να βγείτε χαμένοι;

Έχετε πει ποτέ "ας τις φάει ο πληθωρισμός τις οικονομίες μου φτάνει να χρησιμοποιηθούν για το καλό χωρών που υποφέρουν";

Προτίθεστε να συμμετέχετε σε ζημιοσκόπα funds;

 

Το παλαβό είναι ότι ξοδεύουμε δις για την στρατιωτική θωράκιση της χώρας αλλά ελάχιστα για την οικονομική θωράκισή της.

Μου θυμίζει τους ανθρώπους που ενώ παίζουν λοττο "γιατί υπάρχει και για μας μια πιθανότητα ρε συ", δεν φοράνε ζώνη γιατί "σε μένα θα τύχει ρε συ;".

 

Είμαστε λίγο κάπως στο θέμα πρόληψης στην Ελλάδα.

Το κακό όμως είναι ότι ούτε και στην πυρόσβεση τα πάμε καλά....... :-\

 

H Ελβετία και το Ισραήλ για παράδειγμα είναι μεγαλύτερες?

Βρε Govan από όλες τις χώρες του κόσμου, αυτές τις δυο διάλεξες για παράδειγμα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου