Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και να σε ρωτήσω κάτι γιατί νομίζω οτι τα μαθηματικά άλλα λένε. Άνεργος με χρέη παιδί συντηρεί; Εδώ δεν συντηρεί τον εαυτό του. Μην με τρελαίνεις τώρα. Επιμένω εντόνως, είναι τελείως ανεύθυνο. Το ξαναλέω, τα παιδιά δεν είναι μέσα προς επιτευξη στόχων. Και σορρυ αλλά οι παππούδες μετά τον πόλεμο απλά δεν σκέφτονταν.

Καλά, πες της απλώς ότι δεν είσαι έτοιμος για δέσμευση. Δεν χρειάζεται όλο αυτό βρε παιδί μου.

Α ναι. Τα παιδιά δεν είναι στόχος. Ούτε επίτευξη. Και σκοτούρα μου πόσο επιμένεις. Και πόσο σε τρελλαίνω.  :P

 

Ο Νικόλας που έχει και αυτός (και παιδιά και λογική), με καταλαβαίνει.

 

Βρε Βασιλάκη που σε συμπαθώ πολύ, από όλη την επιχειρηματολογία του ντουνιά, πάνω στη πίπα του Zeitgeist πήγες κι έκατσες; Όχι μωρέ. Αστον SF να λέει ότι θέλει. Μια οικογένεια είμαστε κι ας φωνάζουμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όσοι δέν το έχετε δεί, (και με βάση την συζήτηση και τα γραφόμενα εδώ δέν πιστεύω να είναι και πολοί αυτοί που δέν το είδαν), μπορείτε να δείτε το πώς λειτουργούν τα πράγματα στον μονετεριστικό μας κόσμο και άλλα πολλά στην ταινία Zeitgeist εδώ:     http://zeitgeistmovie.com/

 Το Zeitgeist δε μας είπε κάτι που δεν ξέρουμε,αν και προσπάθει να περάσει μια υποψία συνωμοσίας,η οποία ,κατά τη γνώμη μου,δεν ισχύει.

 Αυτό που ισχύει,πιστεύω,είναι απλά λογιστικά.Πώς η κάθε πολυεθνική/τράπεζα/ισχυρό κράτος θα μεγαλώσει τα κέρδη του?Αυτό είναι κάτι που πάντα συμβαίνει και είναι θεμιτό.Το θέμα είναι τι γίνεται όταν χρησιμοποιεί αθέμιτα μέσα..

 Εκεί θα έπρεπε να επαγρυπνούμε εμείς οι καταναλωτές,αλλά,μάλλον,κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.Τώρα που μας πηραν και τα σώβρακα,λέμε "Τί έγινε ρε παιδιά?"Αυτό που έγινε είναι τρελή σπατάλη παντού και αυτό που θα γίνει είναι τρελό κουπί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα λέω...

Δε νομίζω ότι εδω μιλάμε ότι δε θα μπορεί κάποιος να συντηρεί τον εαυτό του. Αν είναι έτσι, να πάρουμε όλη ποντικοφάρμακο! Μιλάμε για κάποιες δυσκολίες...

 

Προφανώς άνεργος με χρέη δεν έχεις υπάρξει. Και πίστεψέ με είναι πολλοί αυτοί.

 

Τώρα αν σκεφτείς ότι παιδί έχεις "λίγα" χρόνια να κάνεις... Για σκέψου το καλύτερα; Γιατι μπορώ να σου πω ότι είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί, και ας πέρασα δύσκολα (και ακόμη περνάω). :)

 

Δεν μου λέει τίποτα αυτό. Το να θες να κάνεις παιδί ξέροντας ότι δεν θα μπορείς να του προσφέρεις μια καλή ζωή απλά και μόνο γιατί έχεις περιορισμένο παράθυρο είναι εγωιστικό από όποια πλευρά και να το δείς. Αν έχεις την οικονομική άνεση και πιστεύεις, πραγματικά πιστεύεις όχι κοροιδεύεις τον εαυτό σου, ότι θα είσαι εντάξει για τα υπόλοιπα χρόνια, τότε μαγκιά σου.

 

Δεν περιμένω από αυτούς που έχουν ήδη παιδιά να συμφωνήσουν. Κάτι τέτοιο έρχεται σε αντίθεση με βασικά ένστικτα. Και audiokostas διακρίνω μια περιέργη αντίδραση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δέν το έχετε δεί, (και με βάση την συζήτηση και τα γραφόμενα εδώ δέν πιστεύω να είναι και πολοί αυτοί που δέν το είδαν), μπορείτε να δείτε το πώς λειτουργούν τα πράγματα στον μονετεριστικό μας κόσμο και άλλα πολλά στην ταινία Zeitgeist εδώ:     http://zeitgeistmovie.com/

 

Επειδή έτυχε να δω ενα απόσπασμα της ταινίας, ΟΦΕΙΛΩ να πω οτι δεν είναι θέμα ΑΠΟΨΗΣ αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς με την "απλουστευμενη" περιγραφή που γίνεται αλλά είναι ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος και μπορεί ΑΝΕΤΑ οποιοσδήποτε έχει στοιχειώδεις γνώσεις οικονομίας και οικονομικών να εξηγήσει γιατί.

 

Μην ψαρώνετε από τέτοια κιτσάτα. Αν πραγματικά ενδιαφέρεται κάποιος να μάθει πως δουλεύει το σύστημα, το νετ είναι τίγκα και μπορεί άνετα να διασταυρώσει την ορθότητα των περιγραφών που βρίσκει. Στην τελική δεν είναι και κάτι δύσκολο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Ελβετία και το Ισραήλ για παράδειγμα είναι μεγαλύτερες?

 

α,τα ΦΤΩΧΑΔΑΚΙΑ επιασες...ξεχασες το Λουξεμβουργο,τη Δανια και το Μονακο ρε αρχηγε μου!! ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφικτότατο είναι. Έχω δύο κοντινά οικογενειακά παραδείγματα ανθρώπων που ξεκίνησαν χωρίς να έχουν στον ήλιο μέρα και σήμερα αριθμούν επαρκή αριθμό εκατομυρίων έκαστος (προφανώς δεν είναι Λάτσηδες, αλλά μια χαρά πλούσιοι είναι). Περιττό να σας πω ότι πρόκειται για ανθρώπους (και οι δύο) που δούλευαν από τα 15 τους και όχι για μας τα κοπρόσκυλα που τελειώνουμε το πανεπιστήμιο στα... 180 μας και έχουμε και απαιτήσεις για πλούτη ενώ έχουμε χαραμίσει τα πιο παραγωγικά χρόνια μας σαν ΒΛΑΚΕΣ.

 

Μπορω να ρωτησω τι δουλεια εκαναν, για αρχη;

 

[edit:] Μια ενδιαφερουσα αποψη ειναι του Nassim Nicholas Taleb στο

The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable . ΟΛΟΙ μας θυμομαστε/ζηλευουμε τις εξαιρεσεις (και ισως ενδομυχα θελουμε να τις επαναλαβουμε) αλλα απλα ειναι ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ! Προφανως δεν εμειναν ολοι φτωχοι στην Ελλαδα η πλουσιοι δεν φτωχυναν. Αλλα δυστυχως, πιστευω το ποσοστο ειναι απο περιορισμενο ως ανυπαρκτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προφανώς άνεργος με χρέη δεν έχεις υπάρξει. Και πίστεψέ με είναι πολλοί αυτοί.

Λες;

 

Προφανώς δε μιλάμε για τον τοξικομανή ένα βήμα πριν τον θάνατο να αμολάει κουτσβελα!

 

ήμουν και είμαι ελεύθερος επαγγελματιας, ανασφαλείς ως έχει και πατέρας. Δεν ξέρω τι λες εσύ αλλά θα έλεγα ότι μάλλον είμαστε αυτοί που είμαστε γιατί ΕΜΕΙΣ μας φτιάχνουμε (σε κάποια πλαίσια πάντα. Αν γεννηθείς στην Ουγκάντα... εεε).

 

Νομίζεις ότι είχα σκοπό να γυρίσω Ελλάδα, να μην βγαίνω, να μην κάνω ταξιδια, κλπ; Αλλάξε η ζωή μου με τον ερχομό του παιδιού μου (του 1ου).

 

Δεν μου λέει τίποτα αυτό. Το να θες να κάνεις παιδί ξέροντας ότι δεν θα μπορείς να του προσφέρεις μια καλή ζωή απλά και μόνο γιατί έχεις περιορισμένο παράθυρο είναι εγωιστικό από όποια πλευρά και να το δείς. Αν έχεις την οικονομική άνεση και πιστεύεις, πραγματικά πιστεύεις όχι κοροιδεύεις τον εαυτό σου, ότι θα είσαι εντάξει για τα υπόλοιπα χρόνια, τότε μαγκιά σου.
Μα πας καλά τώρα; Συγνώμη, δηλ, αλλά η πρόταση σου είναι ότι η Ελλάδα πάει σκάτα άρα κανείς να μην κάνει παιδιά;

 

Τα πάντα είναι θέμα εγωισμού: Και την γριούλα να περάσεις απέναντι ΕΣΥ θα νιώσεις καλά. Και τα παιδιά σου τα κάνεις αλλά ΕΣΥ γίνεσαι πατέρας. Αν το θες έτσι, μπράβο είμαστε όλοι εγωιστικά γουρούνια.

 

Ή ακόμη χειρότερα ηλίθιοι που δεν μπορούμε να κυβερνήσουμε τη ζωή μας και να βάλουμε κάποιο λογικό (με κάποια πλαίσια τέλος πάντων)!

 

Ή τρις χειρότερα ανεύθηνοι!

 

Λυπάμαι, αλλά είσαι λάθος. Δε λεω στην φοιτητριούλα να κάνει 2-3 παιδάκια... Δε λέω στον άνεργο, ανεκπαίδευτο, τεμπέλη, να κάνει παιδιά. Αλλά στο ανάμεσα υπάρχει τόσος πολύς κόσμος, που δουλεύει, σκίζετε και είναι ευτυχισμένος ακριβώς γιατί έχει παιδιά και κάνει ότι μπορεί για αυτά, και όχι για εκείνον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς άνεργος με χρέη δεν έχεις υπάρξει. Και πίστεψέ με είναι πολλοί αυτοί.

Τα παιδιά είναι ζωή

Τα παιδιά είναι ελπίδα

Τα παιδιά είναι χαρά

Τα παιδιά πρέπει να τα διδάξεις

Τα παιδιά χαίρονται με την χαρά σου

Τα παιδιά σε θέλουν στα παιχνίδια τους

Τα παιδιά είναι στα όνειρά σου

Τα παιδιά είναι τα όνειρά σου

Τα παιδιά χορταίνουν με λίγο φαί

Τα παιδιά δεν χορταίνουν με λίγους γονείς

Τα παιδιά δεν βρίσκονται εδώ για σένα αλλά είναι εδώ για σένα

Τα παιδιά θέλουν να είσαι εδώ για αυτά και με αυτά

 

Και ας μην έχουν ρούχα από το Lapin, καινούρια εξωτικά επιπλάκια, ιδιωτικά σχολεία, 6 γευματάκια την ημέρα, 3 Allou την εβδομάδα, 5 μουσικά όργανα, ηλεκτρικά αμαξάκια, περήφανα βαφτίσια, 3 δασκάλους και 2 au pair.

 

Τα παιδιά δεν θέλουν πολλά. Εσύ θέλεις πολλά

Κι αν φοβάσαι να φροντίσεις, να μοχθήσεις, να αγαπήσεις και να πονέσεις, μείνε μόνος σου. Είναι ασφαλές.

 

Και επειδή θα μου το πηγαίνεις σιγά σιγά στο ανάπηρος, κωφάλαλος πρεζόνι και άνεργος με 20 παιδιά προκειμένου να δικαιολογήσεις την παραπάνω απόλυτη άποψή σου να σου πω ότι ναι, αν ισχύουν οι παραπάνω συνθήκες και θέλεις να κάνεις ποδοσφαιρική ομάδα είσαι καραγκιόζης.

Αλλά ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ότι ζούμε συλλήβδην και σε τόσο δύσκολους καιρούς για να κάνουμε παιδιά.

Τώρα τι υπήρξα, για πόσο υπήρξα δεν γνωρίζεις και άστο σε μένα.

 

Να υποθέσω ότι δεν ανέθρεψες ποτέ παιδιά  ;)

 

(Νικόλα, μαζί γράφαμε και πάνω κάτω τα ίδια)

 

Δεν περιμένω από αυτούς που έχουν ήδη παιδιά να συμφωνήσουν. Κάτι τέτοιο έρχεται σε αντίθεση με βασικά ένστικτα. Και audiokostas διακρίνω μια περιέργη αντίδραση.

 

Ως προς αυτό έχεις δίκιο.

Υπάρχουν φορές που αντιδράω έντονα όταν βλέπω ακραίες τοποθετήσεις.

Και η δική σου είναι ακραία βρε συ. Οτι και να λες.

Σταματήστε το ανθρώπινο γένος στην Ελλάδα γιατί έχει μεγάλο έλλειμα;

Ε, καλά τώρα ........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά είναι ζωή

 

Και σ'αυτό να έμενες θα το είχες καλύψει ΠΛΗΡΩΣ το θέμα.

 

 

 

Και ας μην έχουν ....5 μουσικά όργανα

 

Αφού τα έχει ο μπαμπάς, καινούρια θα του πάρουμε;  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά είναι ζωή

Τα παιδιά είναι ελπίδα

Τα παιδιά είναι χαρά

Τα παιδιά πρέπει να τα διδάξεις

Τα παιδιά χαίρονται με την χαρά σου

Τα παιδιά σε θέλουν στα παιχνίδια τους

Τα παιδιά είναι στα όνειρά σου

Τα παιδιά είναι τα όνειρά σου

Τα παιδιά χορταίνουν με λίγο φαί

Τα παιδιά δεν χορταίνουν με λίγους γονείς

Τα παιδιά δεν βρίσκονται εδώ για σένα αλλά είναι εδώ για σένα

Τα παιδιά θέλουν να είσαι εδώ για αυτά και με αυτά

 

http://www.youtube.com/watch?v=lTgKUGWii2s

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου