Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως τότε, που σκοτώναμε τους Γερμανούς αλεξιπτωτιστές στη Κρήτη?

 

Να σου πω....εγω σκεπτομουν περισσοτερο την...θεια μου την Ελενη στη ΝΥ.

 

Η...θεια μου που λες εφυγε ΤΟ 1955 14 χρονων κυνηγημενη απο τον οχλο των Σεπτεμβριανων απο την Κωνσταντινουπολη.....ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ (οι γονεις της δεν μπορουσαν να πληρωσουν το εισητηριο για ολη την οικογενεια και ετσι την εστειλαν μονη σε καποιο μακρινο συγγενη τους στην Αμερικη)

 

Η Ελενη που λες οταν μιλησα προχτες μαζι της στο τηλ. (της τηλεφωνω συχνα  γιατι ειναι χηρα  και εχει χασει και τα δυο της παιδια απο καρκινο,ασε που με βοηθησε πολυ οταν ζουσα εκει στα πρωτα βηματα μου) και της μιλησα για ...τους δυσκολους καιρους που περνανε οι Ελληνες,για την ανεργια και την πτωση του...βιωτικου μας επιπεδου...μονο που δεν με...ξεχεσε.... ;D ;D

 

Βλεπεις η Ελενη οταν εφτασε (με 2 χρυσες λιρες (τοσα προλαβε να σωσει ο πατερας της ο οποιος συντομα πεθανε στην Ελλαδα) , ενα βρακι και ενα ζευγαρι παπουτσια) στις ΗΠΑ το 1955 δεν ηξερε ουτε αγγλικα,αλλα ουτε φυσικα μορφωθηκε ποτε...ηξερε ομως να...ραβει και ηξερε και να ΔΟΥΛΕΥΕΙ......to cut a long story short εχει σημερα 4 μαγαζια με ρουχα στην Νεα Υορκη.... ;)

 

Αρα απο οτι καταλαβαινεις οταν της μιλησα για τις...δυσκολιες της ζωης στη σημερινη Αθηνα απλα πεθανε στα γελια...."να ερθουν να δουλεψουν εδω αν δεν εχει δουλειες στην Ελλαδα μου ειπε,γιατι εγω λαλακας ημουν?"....

 

Ειναι απο τι γωνια βλεπεις τα πραγματα τελικα...    

 

 

Όσον αφορά τις αποδοχές που πρέπει κατά τη γνώμη μας  να έχει κάποιος, ας περπατήσουμε ενα μίλι με τα δικά του παπούτσια πριν σκεφτούμε κατά πόσο πρέπει να παίρνει ενα "α" ποσό ή όχι σε σχέση με κάποιον άλλο.

 

ακριβως....ο Bill Gates ας πουμε μπορει να βγαζει 1 εκ ευρω/λεπτο αλλα απο τον Bill Gates τρωνε ψωμι ΑΜΕΣΑ 4-5 εκατομμυρια ανθρωποι & εμεσα καμμια 30αρια... ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φυσικα

πολυ ρομαντικα ολα αυτα αλλα καλο ειναι να ζουμε στην πραγματικοτητα & εν πασει περιπτωσει ακομα και δικιο να εχεις (που δεν εχεις  ;D) σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ η εφαρμογη τετοιων..ιδεολογιων στην Ελλαδα να λυσει το προβλημα της παγκοσμιας αδικιας.... ;D και ετσι κι αλλοιως δεν ειναι αυτο που μας ΚΑΕΙ τωρα και δεν προκειται να λυσει το προβλημα του ΧΡΕΟΥΣ μας... ;)

+10000 Ξέρω πως κάτι τέτοιο δεν είναι εφαρμόσιμο,όπως επίσης πως δεν είναι προτεραιότητα,όσον αφορά το δημόσιο χρέος.

Είναι περισσότερο διαπίστωση της,κατά μια έννοια,ανθρώπινης απληστίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηξερε και να ΔΟΥΛΕΥΕΙ......to cut a long story short εχει σημερα 4 μαγαζια με ρουχα στην Νεα Υορκη.... ;)

 

Εδώ και να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ, 4 μαγαζιά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να έχεις...

 

"να ερθουν να δουλεψουν εδω αν δεν εχει δουλειες στην Ελλαδα μου ειπε,γιατι εγω λαλακας ημουν?"

 

Μας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες;;; Το 1955 σε βάζανε μέσα, τώρα;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κανεις λαθος παρεες... ;D,εγω εχω αρκετους  φιλους με δικα τους μαγαζια και επιχειρησεις που ξεκινησαν απο το μηδεν,μην τα ισοπεδωνουμε και ολα,απλα πρεπει να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ και οχι να ...δουλευεις τον κοσμο.... ;) και φυσικα να μη θεωρεις δουλεια το "καθομαι και περιμενω να μου πεσει η ευκαιρια απο τον ουρανο".

 

 

Μας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες;;; Το 1955 σε βάζανε μέσα, τώρα;;;;;

 

πας στην Ευρωπη,στην ΚΙΝΑ,στη Ρουμανια,στην Αφρικη..καπου ρε παιδι μου..απο το να καθεσαι και να κλαις τη θεσουλα των 700 ευρω που εχασες στο Δημο Κωλοπετινιτσας καλυτερα ειναι παντως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1955 σε βάζανε μέσα, τώρα;;;;;

 

Πλέον πας χωρίς βίζα αν έχεις ελληνικό διαβατήριο. Ελεύθερα. Μπάι δε γουέι οι παππούδες μας μετανάστευαν στην Αμερική από τις αρχές του 1900.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον πας χωρίς βίζα αν έχεις ελληνικό διαβατήριο. Ελεύθερα.

 

ακριβως,δεν ειναι βεβαια αδεια εργασιας αλλα αν εισαι ικανος στις ΗΠΑ σιγουρα θα "βρεις ακρη" (εδω βρηκα εγω πριν τοσα χρονια που ειμαι και βλακας.... ;D),μη τους αρχισεις ομως τα περι..."κοινωνικης δικαιοσυνης" & "δικαιου του εργατη" γιατι θα σε παρουν με τις πετρες... ;D  (η μαλλον θα παρουν τον..ΑΛΛΟ εργατη,που θα περιμενει διπλα σου,στη θεση σου)

 

Μπάι δε γουέι οι παππούδες μας μετανάστευαν στην Αμερική από τις αρχές του 1900.

 

και υπο τραγικας συνθηκας αγαπητε μου...(λιγο παραπανω απο...σκυλια τους θεωρουσαν οι Αμερικανοι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και η ισοπέδωση είναι σφάλμα.

Αλλά και συγκρίσεις οικονομικής ευμάρειας με παραδείγματα της Αμερικής το 50 και το 60 ή της Γερμανίας τότε με τις σημερινές Ελληνικές συνθήκες είναι μάλλον ανεδαφικές.

 

Από την άλλη όλοι μας ξέρουμε υψηλόβαθμα στελέχη και καλοπληρωμένους τίποτες που δεν ξέρουν το δεξί από τ' αριστερό τους. 'Η επίσης σκληρά εργαζόμενους ανθρώπους με ένα κουτσοσπιτάκι το πολύ και σύνταξη της πείνας.

Το Ελληνικό "δούλεψε να φας και κλέψε να χεις" έχει κάποια (ισχυρή) βάση. Όχι ότι δεν υπάρχουν επιχειρηματίες που έξυπνα και με σκληρή δουλειά δεν φτιάξαν περιουσίες. Όπως μεγιστάνες που πατήσαν επί πτωμάτων (κυριολεκτικά) για να φτιάξουν τις περιουσίες τους.  

 

Σε μία κοινωνία σαν τη δική μας υπάρχουν ευκαιρίες για όλους (σχεδόν). Απλώς μερικοί τις έχουν πολύ μεγαλύτερες.  ;D

Από κει και πέρα το πρόβλημα εστιάζεται στο τι έχει διάθεση ο καθείς μας να θυσιάσει, με την προϋπόθεση πάντα, ότι ανήκει στην κατηγορία πολιτών που έχουν το δικαίωμα να ελπίζουν στην ευκαιρία.

Και μιλάω για οικονομικές, οικογενειακές, προσωπικές, ηθικές και άλλες θυσίες.

Και βέβαια αν όντως αυτές οι θυσίες θα αποφέρουν το αποτέλεσμα το οποίο θα μας κάνει πραγματικά ευτυχισμένους ή στο δρόμο θα έχουμε καταφέρει να πείσουμε τον εαυτό μας ότι οντως αυτή είναι η ευτυχία έχοντας χάσει στη διαδρομή όλες τις άλλες ευκαιρίες να βιώσουμε το πολύ μικρότερα και "ευτελή" πράγματα που θα μας έκαναν πραγματικά ευτυχισμένους.

 

Μπάι δε γουέι οι παππούδες μας μετανάστευαν στην Αμερική από τις αρχές του 1900.

Βάσει πρόσφατου, συγκινητικού και πολύ καλού ντοκυμανταίρ και νωρίτερα.....

 

Να τονίσω βέβαια ότι επ' ουδενί δεν θεωρώ την Αμερικάνικη κοινωνία πρότυπο και τα νούμερα το αποδεικνύουν βέβαια. Υπάρχουν άλλες χώρες, Ευρωπαικές, που μπορούμε να μιμιηθούμε πιο εύκολα και για τις οποίες πιστεύω ότι είναι καλύτερα να είσαι απλός πολίτης τους.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το θέμα δεν είναι τόσο απλό.... Παραδείγματα ανθρώπων που έστω δούλεψαν πολύ και πέτυχαν, δεν μπορεί να αποτελεί αντίλογο για τα (δισ)εκατομύρια των ανθρώπων που επίσης δούλεψαν σκληρά αλλά δεν πέτυχαν τίποτε. Άν ήταν δεδομένο, ότι με σκληρή πολύ σκληρή δουλειά θα γινόμασταν όλοι Bill Gates, νομίζω ότι δεν θα κλείναμε μάτι.... ΘΑ δουλέυαμε 20 ώρες την ημέρα (που λέει ο λόγος)....

 

Και στην τελική συνεχώς μιλάμε πάνω στο καπιταλιστικό πρότυπο και αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια....Κάποιους τους ευνοεί αυτό το σύστημα, κάποιους άλλους όχι. Όσοι είναι από την μία μεριά του ποταμού θέλουν να αλλάξει το τοπίο, όσοι είναι από την άλλη όχι.

 

Το θέμα είναι ότι οι πολλοί ευνοούν, υπερασπίζονται και συντηρούν το σύστημα που ευνοεί τους λίγους.... ;) Πως μας έχουν κάνει τόσο πειθήνιο και ήρεμο κοπάδι εριφίων είναι πράγματι δείγμα της ευφυίας των ολίγων εκλεκτών.... ;) ;) ;)

 

ΥΓ. audiokostas, θα συμφωνήσω με την τοποθέτησή σου σε μεγάλο βαθμό....

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Αν το καλοσκεφτείς, στη συγκερκιμένη κοινότητα δείχνει να υπερισχύει το κοινό καλό, από το προσωπικό καλό: Όλοι δουλεύουν για να παει η κοινότητα καλά, και όχι να κερδίσει ο καθένς ένα λιθαράκι παραπάνω. Αν δεν αποδώσει κάποιος, την πληρώνει όλη η κοινότητα... Η βάση όλων, συμπεριλαμβανομένου του στρατου (ο ένας έκανε την μ@λ@κί@ και την πληρώνει όλος ο λόχος...) ;)

 

σχετικά με τους δημοσιους υπαλλήλους (οχι ολους αλλα για την πλειοψηφια) εχω να πω το εξης...ειναι καλομαθημενοι τεμπεληδες...δεν πανε στην ωρα τους στα ποστα τους, σπανιως χαμογελουν, ειναι συχνα αντιεξυπηρετικοι, απεργουν υπερβολικα συχνα, παίρνουν ΠΟΛΛΑ λεφτα για αυτα που κανουν και πολλες φορες δεν τα κανουν και σωστα...ενδεικτικα θα σας πω οτι παίρνουν επίδομα για την ακτινοβολια της CRT οθονης ενω εχουν αντικατασταθει στις περισσοτερες υπηρεσιες με TFT εξακολουθουν να παίρνουν τα επιδοματα, στα νοσοκομεια πλέον σε εξυπηρετουν οι σεκιουρηταδες (οι οποιοι ειναι παρα πολλοι), πριν πας στις ''πληροφοριες'' στην εισοδο για να μην απασχοληθει ο δημ. υπαλληλος και σε πολλα αλλα σημεια στα νοσοκομεια, ο ευαγγελισμος εχει 40 (!) κηπουρους και δεν εχει κήπο...παίρνουν επιδοματα ECDL που τους τα πλήρωσε το δημοσιο και τί κανουν...καταχωρησεις σε word kai excel...εγω που τα εμαθα μονος μου (και τα ξερω καλύτερα απο αυτους) στη δουλεια μου παίρνω τα @....@ μου...

 

θελω να καταλήξω στο ότι σε γενικες γραμμες οι δημ. υπάλληλοι εχουν καλομαθει στα πολλα, ευκολα και γρήγορα λεφτα...επισης το γεγονος ότι δε βιωνουν τον ''φοβο'' της απολυσης εχουν καταπιαστει και στα αποτετετοια τους...

 

είμαι σερβιτόρος, απόφοιτος διοικησης τουρ επιχειρησεων, μιλαω αγγλικα και ιταλικα δουλευω σε ουζερι στο γκάζι τρεχω σαν τον παλαβο, χαμογελαω με την καρδια μου και όσο μπορω στους πελατες μας. αν κανουμε μαλακια σε τραπεζι προσπαθουμε μετα να το διορθωσουμε (κανα κερασματακι πχ) και ζηταμε συγγνωμη οταν φευγουνε τους ευχαριστουμε. δεν παιρνω επιδομα σχολης, δεν παιρνω επιδομα ξενων γλωσσων, δεν παίρνω επιδομα υπολογιστων. σε αλλα μαγαζια μου εχουν φαει ενσυμα, επιδοματα δωρα κλπ και τρεχω με επιθεωρησεις εργασιας...παρόλα αυτα δουλευω και απεναντι στους πελατες προσπαθω να ειμαι σωστος, κανω και λαθη φυσικα δε μπορω να ειμαι κα με ενα χαμογελο κολλημενο στη μουρη μου ή να μην νευριασω ανθρωπος είμαι...δεν θα το βγαλω στον πελατη ομως και θα ειμαι στην ωρα μου στη δουλεια μου, δεν βιωνω τον ''φοβο'' της απόλυσης γιατι κανω καλα τη δουλεια μου αλλα αν το μαγαζι πχ ξεκινησει να ''πεφτει'' μπορεί να τον βιώσω...ο δημ υπαλληλος ποτέ και θα ξεκινησει με 1200 μισθο...εγω ειμαι με ποσοστα...ενολιγοις μου λένε...''δουλεψε και βγάλε''!

 

και της μιλησα για ...τους δυσκολους καιρους που περνανε οι Ελληνες,για την ανεργια και την πτωση του...βιωτικου μας επιπεδου...μονο που δεν με...ξεχεσε.... ;D ;D

 

ανεργια οχι οτι δεν υπαρχει απλα και εμεις ειμαστε παρταλια...πχ θελουμε μονο τη δουλεια που μας αρεσει και μεχρι να βρουμε τη δουλεια που μας αρεσει βολευομαστε με το επιδομα ανεργιας ή κοπροσκυλιαζουμε και δεν παμε να μοιρασουμε κανα φυλλαδιο ή να σερβιρουμε καφε (γιατι πολλοι θεωρουν ''υποτιμητικες'' αυτες τις δουλειες) για οικοδομη δεν το συζηταω καν...

 

Αρα απο οτι καταλαβαινεις οταν της μιλησα για τις...δυσκολιες της ζωης στη σημερινη Αθηνα απλα πεθανε στα γελια...."να ερθουν να δουλεψουν εδω αν δεν εχει δουλειες στην Ελλαδα μου ειπε,γιατι εγω λαλακας ημουν?"....

 

φυσικα και δεν ηταν λαλακας η θεία σου, αλλά υπήρχαν πολλες περισσοτερες ευκαιρίες τότε απότι σήμερα...βέβαια δεν αμφισβητω οτι θα της βγήκε η πίστη αλλα απο το 55 μεχρι σημερα εχει περασει μισος αιωνας...ο ανταγωνισμος και οι ευκαιριες δεν ηταν το ιδιο τοτε...

----------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν διαφωνω μαζι σου Νικόλα αλλά δυστυχως αυτη η κοινοτητα δεν κανει καλα τη δουλεια της ως επι το πλείστον...αν την εκανε να παίρναν και 2000 τον μηνα που λεει ο λόγος...το μόνο ελλαφρυντικό που τους δίνω είναι το ΤΕΡΑΣ της γραφειοκρατίας...

 

Ούτε μαζι σου ή τη θεία σου διαφωνω SF αλλά όπως σουπα (imho) εχει περάσει μισός αιωνας...όπως και να το κανουμε οι ευκαιρίες ήταν πιο πολλες τότε...και πιο πολλές πορτες ανοιχτες...πχ η μανα ενος φίλου μου πήγε Αμερκή από γυμνασιο και σπουδασε εκει management marketing...όταν γυρισε Ελλαδα εγινε κατευθειαν υποδιευθυντρια παραγωγης στη Sony και μετα από 5 χρονια εγινε διευθυντρια, πλέον γυρνανε ποσοι καθε χρονο απο αμερικη, αγγλια κοκ...τοτε ήταν πολλοι πιο λίγοι και συναμα πιο ανταγωνιστικοι

 

σόρρυ για το μακροσκελες...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου