Προς το περιεχόμενο

ήχος στην κιθάρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

EXO ENA XRONIO PROBLIMA OSON AFORA TON HXO STHN KITHARA MOY.DEN BORO NA BRO MIA PARAMORFOSI POU NA MOU ARESEI.EINAI IDIOTROPIA I SYMBAINEI KAI ME ALLOUS?(TI EKSOPLISMOS BOREI NA DOSEI "GEMATH" KAI "STACKATI" PARAMORFOSI?)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πεις και δυο λόγια για τον εξοπλισμό που έχεις μαλλον δύσκολο να βοηθήσεις κάποιος.

Βλέπεις, αυτο που ρωτάς εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, όπως πχ κιθάρα, μαγνήτες, εφφε, ενισχυτή, ένταση που πάιζεις, ισοστάθμιση και τέλος τι θεωρείς εσύ καλή παραμόρφωση. Ο καθε ένας έχει διαφορετικά γούστα.

 

ΥΓ. Είναι καλλίτερα να γράφουμε Ελληνικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΓΓΕΛΟ

 

ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΟΥ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ΟΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΙΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΣΕΤ ΑΠ ΤΟΥ ΔΗΛ ΚΙΘΑΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΕΦΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ Η ΜΑΚΡΙΑ ΕΙΣΑΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΟΥ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ΟΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΙΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΣΕΤ ΑΠ ΤΟΥ ΔΗΛ ΚΙΘΑΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΕΦΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ Η ΜΑΚΡΙΑ ΕΙΣΑΙ!!!

 

Δηλαδή εμενα που μου αρέσει ο Gilmour ??? :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

 

 

ΥΓ. Τι θα γίνει με αυτά τα κεφαλαία :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα που σου αρέσει ο Gilmour φίλε ¶γγελε... ή θα ξεπουληθείς ολόκληρος για να αποκτήσεις το 1/5 του εξοπλισμού του ή θα βρεις κάποια λύση κάπως πιο συμβιβαστική χάρη στην θαυμαστή τεχνολογία (βλέπε προσομοιώσεις ενισχυτών και κιθάρων, πολυεφέ, αναλογικά- παραμετρικά- ψηφιακά και λοιπά equalizers και τόσα άλλα καλούδια) και δεν μπορεί, αν δεν μείνεις ευχαριστημένος και τότε, προχώρα στο έγκλημα! Ξέρεις τι εξοπλισμό παίρνεις με τα κλοπιμαία μιας ληστείας τραπέζης; :D

 

Υ.Γ. Αυτό ρώτησα κι εγώ τον Παύλο όταν βρεθήκαμε, τα κεφαλαία!!!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok φίλε κανένα πρόβλημα! Σου εύχομαι αυτό το χρόνιο πρόβλημα να μη σου περάσει ποτέ! :lol:

 

Σοβαρά τώρα... Το πρόβλημά σου με απασχολεί και μένα. Μήπως σε πιάνει αυτό το αίσθημα όταν ακούς κάτι καταπληκτικές παραμορφώσεις στους αγαπημένους σου δίσκους, και αναρωτιέσαι πότε επιτέλους θα πετύχεις και συ αυτό τον ήχο; Μάλλον δεν θα πρέπει να απελπίζεσαι! Κατά την ταπεινή μου γνώμη η μισή παραμόρφωση είναι τα πετάλια και η άλλη μισή είναι μηχανήματα, ενισχυτές, φίλτρα, κομπρέσσορες, expanders και τελική παραγωγή. Πράγματα τα οποία δυστυχώς για τους πολλούς δεν είναι και τόσο εύκολο να τα έχουν.

 

Η πεταλιέρα που δουλεύω τα τελευταία τρία χρόνια (Korg AG-1500) με αφήνει αρκετά ικανοποιημένο. Απ΄τη στιγμή δε που έβαλα και μια φέτα κομπρέσσορα Behringer ο ήχος βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο. Αν προσθέσεις και τα δυο πεταλάκια, Chorus και EQ που έχω πριν από αυτά, αμέσως μετά την κιθάρα, έχω καταλήξει σε έναν ήχο που να μου αρέσει πιο πολύ από παλιά. Όποτε δε πάω σε studio, ή σε λαιβάδικο που έχουν Radall στήνω ένα μικρό πάρτι.

 

Πές τι εξοπλισμό έχεις εσύ, γιατι με ενδιαφέρει να κάνω σύγκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ Η ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ WASHBURN ΜΕ 2 EMG-89 KAI ENAN EMG-SA.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ EQUALIZER BOSS.O PEAVEY ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ Η ΖΟΟΜ 707.ΟΧΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ.ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟΥΣ ΗΧΟΥΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ TA HIGH-END ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ ΜΕ ΠΡΟΣΙΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 100% ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα κατ αρχην σε ολους τους εορταζοντες και εορταζουσες

 

λοιπον δεν ειναι θεμα μιμητισμου αφου σ'αρεσει o gilmour υποσυνειδητα αυτο ειναι που εχεις αποτυπωσει σαν αρχικο ιδανικο ηχου

 

γι'αυτο και χωρις να ξεπουληθεις αγοραζεις

 

1. μια mex std fender

2. ενα marshall 30-40 e.g. avt20 η 50

 

και για αρχη με λιγα εξοδα ενα guvnor n jackhammer Marshall

η και κατι απο Boss.

 

στα μουσικα μαγαζια θα βρεις νομιζω να δοκιμασεις αυτους τους συνδυασμους και να τους ακουσεις πριν αγορασεις.

 

αν παλι θελεις να κρατησεις τη κιθαρα σου τοτε μονο με αυτη θα κανεις τη γυρα και σε ενισχυτη που προτιθεσαι να αποκτησεις κανε δοκιμες...

 

σιγα σιγα θα δεις οτι θα πλησιαζεις...ακουσε με και δε θα χασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

interpaul:

Αστειευόμουνα για τον Gilmour.

Εχω μια strat με EMG, το σετ του David Gilmour, που είναι απίθανη κιθάρα. Επίσης έχω ενα Digitech 2120 που μπορώ να βγάλω πολύ καλό ήχο όταν δεν βαριέμαι να το προγραμματισω. Παλιότερα είχα και ενα VG-88 που πιστεύω οτι έχει πολυ καλές προσομοιώσεις ενισχυτών και που δεν με ενοιαζε και πολύ που δεν ήταν πραγματική λάμπα. Κατευθείαν στην κονσόλα είμουνα πολύ ευχαριστημένος.

Και για να σοβαρολογούμε, ο ήχος του Gilmour δεν χρειάζεται όλον αυτό τον εξοπλισμό που έχει, γνώσεις χρειάζεται του πώς να τον "φτιάξεις" με κατάλληλο EQ του σήματος. Πιστεύω οτι με ενα GT-6 μπορεί κανείς να πλησιάσει πολύ. Πάντως οι μαγνήτες που έχω βοηθάνε πολύ για μια καλή αρχή. Τώρα παίζω με ενα μικρό Roland Cube-30 και πολύ μου αρέσει.

Δεν μπορώ να κουβαλάω λαμπάτους ενισχυτές και να πρέπει να τους γκαζώσω για να βγεί σωστός ήχος.

 

janick:

Πολύ φλερτάρω τους μαγνήτες που έχεις στην κιθάρα σου. Εχω μια Jem που δεν μου πολυαρέσουν οι μαγνήτες που έχει και σκεφτόμουνα να τους αλλάξω.

Η κιθάρα σου τους είχε τους μαγνήτες απο την μάνα της (αν ναι πες μου μοντέλο και σε ποιό μαγαζί μπορώ να την δοκιμάσω) ή τους έβαλες μετά ?

 

Φιλικά

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου