Προς το περιεχόμενο

2 midi controllers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το εξής ερώτημα:

 

είναι εφικτή η χρήση 2 midi controllers πάνω σε περιβάλλον Live;Πρόκειται για ένα Oxygen 61 και ένα Novation Launchpad.

 

Σε session η χρήση του Launchpad (assign τα samples) και σε arrangement τα πλήκτρα.

 

Γίνεται;Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Σκέφτομαι να αγοράσω το launchpad και να το χρησιμοποιώ έτσι.Προς το παρόν έχω το monome, το οποίο χρησιμοποιώ με standalone app, όμως το launchpad είναι αποκλειστικά για live.

 

Tις απόψεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε Live σαφώς και μπορείς να έχεις όσους controllers επιθυμείς. Λεφτά να έχεις...

Τώρα, για να λες για το Lunch Pad, μάλλον θα κουβαλήσεις και laptop στο Live. Σωστά;

Πες μας ποιό θα είναι το συνολικό setup σου σε μηχανήματα και τι ακριβώς θα θέλεις να κάνεις από το κάθε ένα controller.

 

Edit:

Όταν λες "περιβάλλον Live" ελπίζω να εννοείς το γνωστό Live και όχι το πρόγραμμα (Ableton). Sorry αλλά έτσι όπως το έγραψες έτσι το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ το Ableton  ;D

 

Σκοπεύουμε να παίξουμε on stage με ένα laptop και αυτό ακριβώς είναι το ερώτημα μου:

Μπορούν Oxygen και Launchpad να είναι συνδεδεμένα ταυτόχρονα στον ίδιο laptop;

 

Αυτά που σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε είναι:

Monome, Launchpad, Oxygen 61 συνδεδεμένα σε ένα Macbook Pro.Υπάρχει περίπτωση να συναντήσω προβλήματα ταχύτητας λόγω τόσων συσκευών USB ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου