Προς το περιεχόμενο

SRX CARDS TO XV3080


loucas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους .

Εάν ξέρετε απαντήστε μου :

Εχω το xv3080 καί πρόσφτα αγόρασα κάποιες κάρτες ( ultimate keys , world) στίς οποίες το manual εμφανίζει περίπου 400+ presets αλλά όταν ακούσω τα πρώτα 128 απο αυτά τότε στο 129 preset μου γράφει "xxx no media" .

Υποψιάζομαι ότι τα 400+ presets αφουρούν όταν βάλεις τίς κάρτες στο  fantom και όχι στο xv3080 το οποίο δεν τίς "σηκώνει" περαιτέρω .

Τι λέτε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εχω το xv3080 καί πρόσφτα αγόρασα κάποιες κάρτες ( ultimate keys , world) στίς οποίες το manual εμφανίζει περίπου 400+ presets αλλά όταν ακούσω τα πρώτα 128 απο αυτά τότε στο 129 preset μου γράφει "xxx no media" .

Οι SRX-07 (Ultimate Keys) και SRX-09 (World Collection) έχουν 475 και 414 patch αντίστοιχα για το XV-3080.

Αυτά τα patch, είναι άμεσα προσβάσιμα - επιλέξιμα, χωρίς να τα φορτώσεις, τόσο από το πάνελ του οργάνου όσο και μέσω midi (CC00-CC32-PC).

 

Από το πάνελ, στην κατηγορία [MODE] πάτησε το κουμπί [PATCH] και στην κατηγορία [sOUND LIBRARY] το κουμπί [EXP]. Από τον περιστροφικό επιλογέα AlphaDial (VALUE) επέλεξε όποιον ήχο θέλεις από 001 έως 475 για την πρώτη κάρτα και έως 414 για την δεύτερη κάρτα.

Αν δεν μπορείς να επιλέξεις σωστά τότε: α) μπορεί να μην έχουν τοποθετηθεί - κλειδώσει σωστά οι κάρτες ή β) οι κάρτες έχουν κάποιο πρόβλημα ή γ) το μηχάνημα (XV-3080) έχει κάποιο πρόβλημα.

 

Πρόσεξες κάποιον ασυνήθιστο ψηφιακό θόρυβο όταν επιλέγεις - παίζεις ήχους από τις κάρτες;

Στην λειτουργία [iNFO] δες εάν το μηχάνημα αναγνωρίζει και τις δύο κάρτες.

 

Αφού αποσυνδέσεις τελείως το μηχάνημα από το ρεύμα, αφαίρεσε και τοποθέτησε ξανά τις κάρτες με προσοχή στις ίδιες ή σε άλλες θέσεις. Μπορεί να μην έχουν κουμπώσει σωστά ή να ζόρισες κατά λάθος κάποιον εσωτερικό σύνδεσμο.

 

Αφού αποθηκεύσεις τυχόν ήχους έχεις φτιάξει στο μηχάνημα, κάνε Factory Reset να επαναφέρεις τις αρχικές του ρυθμίσεις και επανέλαβε να δεις αν εξακολουθεί το πρόβλημα.

 

Υποψιάζομαι ότι τα 400+ presets αφουρούν όταν βάλεις τίς κάρτες στο  fantom και όχι στο xv3080 το οποίο δεν τίς "σηκώνει" περαιτέρω .Τι λέτε ?

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η επιλογή των patch στις κάρτες SRX είναι ακριβώς η ίδια όπως και στα Fantom-X6/7/8/XR, JUNO-G, XV-5080/3080/2020 κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου