Προς το περιεχόμενο

Tom Waits.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Δυστυχώς ότι και να κάνει κάποιος , με τίποτα δε μπορεί να ακουστεί όπως καλλιτέχνες τόσο ιδιαίτερους σαν τον Tom Waits. Οτι κιθάρα και να πάρεις,ότι κλίμακα , ακόρντο και να παίξεις δεν πρόκειται να ακουστεί Waits..

  Θυμάμαι πριν από καμιά δεκαριά  χρόνια παίζαμε jockey full of burbon και όσο και να προσπαθούσαμε το αποτέλεσμα ήταν μια βλακεία και μισή .

Γιατί ?

Τα ακόρντα ήταν τα ίδια ,τα κρουστά , τα σόλο κλπ κλπ .

Τί έλειπε.

 

  [move]O Tom Waits[/move]

 

Ούτε ο Marc Ribot ή η κιθάρα του κάνει τον ήχο , μα ούτε και η υπόλοιπη μπάντα.

Το μουντ του Waits  βγαίνει αποκλείστηκα απο τον Τom ;D

Πρόκειται για ιδιάζουσα περίπτωση μουσικού 8)

Γνώμη μου είναι όπως είπε και Dr  Audiokostas , άκου το Closing Time χαλάρωσε και κα τε μαι ψάξε  το δικό σου στυλ σιγά σιγά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Γενικα μαθε να παιζεις ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ καλη κιθαρα,και μετα παιζε σαν πανκης που πιανει για πρωτη φορα στα χερια του κιθαρα... ;D ;D

 

Τα συγχαρητήρια μου ;)! Εδώ κρύβονται μεγάλες αλήθειες στην αναζήτηση της προσωπικής μας αλήθειας και του ιδιαίτερου τόνου.

Να προσθέσω μία επιλογή που εύχομαι να σου φανεί ενδιαφέρουσα και να βοηθήσει το ταξίδι σου παλληκάρι μου: North Mississippi Allstars

Άρχισε μ'αυτούς που είναι πιό σύγχρονοι και θα σε οδηγήσουν σε θαυμαστούς κόσμους.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δυστυχώς ότι και να κάνει κάποιος , με τίποτα δε μπορεί να ακουστεί όπως καλλιτέχνες τόσο ιδιαίτερους σαν τον Tom Waits. Οτι κιθάρα και να πάρεις,ότι κλίμακα , ακόρντο και να παίξεις δεν πρόκειται να ακουστεί Waits..

 

 

+1  το εχω προσπαθησει κι εγω :) πιστευω οτι μετα απο τοσες εμπειριες ζωης και τοσο jack  δεν μπορει κανεις στη γη να βγαλει αυτο το  feel .

 

 

thiscrookedvulture  απο σαλονικη εισαι ? γιατι κι εμενα ο αγαπημενος μου ειναι ο τομ  και θα θελα να το ψαξω σε κατι τετοιο παρομοιο beatnick blues/jazz . επισης παρε διαβασε τα βιβλια που εχουν βγει για τον τομ, υπαρχουν και στα ελληνικα :)

 

 

 

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1  το εχω προσπαθησει κι εγω :) πιστευω οτι μετα απο τοσες εμπειριες ζωης και τοσο jack  δεν μπορει κανεις στη γη να βγαλει αυτο το  feel .

 

Κάποτε είχα πάρει μία συνέντευξη από έναν πολύ πλούσιο επιχειρηματία, και συνηθίζαμε να ξεκινάμε το άρθρο με μία περιγραφή της εξωτερικής του εμφάνισης την ημέρα της συνέντευξης... αλλά με αυτόν ήταν λίγο δύσκολο, διότι στην όψη έδειχνε λίγο λέτσος, αλλά περιέργως έμοιαζε με λέτσο έτοιμο να φωτογραφηθεί για εξώφυλλο...

 

Κατέληξα λοιπόν στην εξής αμίμητη περιγραφή : "Ήταν επιμελλημένα ατημέλλητος" :) :) :)

 

Έτσι είναι και ο Waits... επιμελλημένα ατημέλλητος.. ο ήχος της μπάντας του μοιάζει να προέρχεται από ένα μάτσο χαμίνια που είδαν φως και μπήκαν.. αλλά στην πραγματικότητα τους έχει βγει το λάδι για να κτίσουν αυτό τον ήχο.. το ουίσκυ δεν έχει σχέση με το αποτέλεσμα...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγχαρητήρια μου ;)! Εδώ κρύβονται μεγάλες αλήθειες στην αναζήτηση της προσωπικής μας αλήθειας και του ιδιαίτερου τόνου.

 

 

σε αυτη την αναζητηση ειμαι και εγω,προς το παρον βεβαια παιζω σαν πανκης που πιανει για πρωτη φορα στα χερια του κιθαρα... ;D,αν καταφερω ποτε να παιζω απλως καλη κιθαρα θα ειμαι χαρουμενος...

 

 

Έτσι είναι και ο Waits... επιμελλημένα ατημέλλητος.. ο ήχος της μπάντας του μοιάζει να προέρχεται από ένα μάτσο χαμίνια που είδαν φως και μπήκαν.. αλλά στην πραγματικότητα τους έχει βγει το λάδι για να κτίσουν αυτό τον ήχο.. το ουίσκυ δεν έχει σχέση με το αποτέλεσμα...

 

+1000

 

τον εχω δει αρκετες φορες ζωντανα (στα  80s που συνηθιζε να εχει ενα ψυγειακι με μπυρες πισω απο το καθισμα του πιανου του... ;D ) & η μπαντα του,αλλα και αυτος δεν εχαναν...νοτα... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk: Δυστυχώς δεν τον έχω δει live, αν και το θέλω πάρα πολύ. Μέχρι να έρθει εκείνη η μέρα, θα βολεύομαι με τα βίντεο στο youtube.

 

@raf: Όχι φίλε μου, μένω Αττική, στο Πέραμα.  :)

 

@ez: Θα τους κοιτάξω.  ;)

 

@trolley: Πιστεύω πως είπες το πιο σωστό πράγμα που μπορεί να ειπωθεί για τον Tom.  8)

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ηχογράφησα κάτι εντελώς πρόχειρο σε πέντε λεπτά, μόνο για να μου πείτε τη γνώμη σας, αν πλησιάζω τον ήχο κλπ. Είναι λίγο ασυγχρόνιστο και  κακώς ηχογραφημένο, αλλά δεν νομίζω να έχει σημασία... 8)

 

 

Black_Books.wav

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι και ο Waits... επιμελλημένα ατημέλλητος.. ο ήχος της μπάντας του μοιάζει να προέρχεται από ένα μάτσο χαμίνια που είδαν φως και μπήκαν.. αλλά στην πραγματικότητα τους έχει βγει το λάδι για να κτίσουν αυτό τον ήχο.. το ουίσκυ δεν έχει σχέση με το αποτέλεσμα...

Αυτό ακριβώς με χαλούσε λίγο στον Waits (του οποίου τη μουσική λατρεύω) από τότε που πρωτοασχολήθηκα με τη δισκογραφία του (εποχές Rain Dogs/Frank's Wild Years). Το image του τύπου που καπνίζει 6 πακέτα τη μέρα, ξυπνά μέσα στα ξερατά του, πάει κουτουλώντας στο studio και παίζει ότι νάναι, τη στιγμή που είναι προφανές και στον πλέον αδαή ότι τίποτα δεν είχε αφεθεί στην τύχη στις εν λόγω ηχογραφήσεις. Πάντως, αν κρίνω από την ανταπόκριση, το marketing ήταν επιτυχημένο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου