Προς το περιεχόμενο

Περί ξύλων ένα ενδιαφέρον τεστ που βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.noiz.gr/index.php?topic=178903.0

το βρηκα!

 

Παντως αν γινοταν σε "regular" strat σιγουρα θα ειχε επιτυχια!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 224
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

λοιπόν σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. έπεζα 13 χρόνια με μια Gibson με rosewood και δε μπορούσα να φανταστώ πώς το maple θα μου καθόταν τόσο καλά στα χέρια.  Απο τότε που πηρα τη fender λοιπόν, δεν μπορώ να παίξω με άλλη κιθάρα!!!

 

Πρόσεξε, δεν εννοώ σαν αίσθηση μόνο, π.χ. στο αριστερό χέρι.

 

Για μένα ας πούμε, διαφορετική ατάκα έχει μια Tele με swamp ash σώμα απ'ότι μία με alder, κι'ας έχουν το ίδιο βάρος και όλα τα άλλα ίδια. Πιθανότατα είναι ο τρόπος που δονείται το ξύλο (λόγω των νερών?) ή η σχετική πυκνότητα... δεν μπορώ να το απαντήσω επιστημονικά αλλά ούτε και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε, δεν εννοώ σαν αίσθηση μόνο, π.χ. στο αριστερό χέρι.

 

Για μένα ας πούμε, διαφορετική ατάκα έχει μια Tele με swamp ash σώμα απ'ότι μία με alder, κι'ας έχουν το ίδιο βάρος και όλα τα άλλα ίδια. Πιθανότατα είναι ο τρόπος που δονείται το ξύλο (λόγω των νερών?) ή η σχετική πυκνότητα... δεν μπορώ να το απαντήσω επιστημονικά αλλά ούτε και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

 

αυτό εννοώ και εγώ. Θέλω να πώ οτι άλλαξε εντελώς ο τρόπος με τον οποίο παίζω κιθάρα απο τότε. Ο διαφορετικός ήχος με λίγα λόγια, με έκανε να παίζω διαφορετικά  :)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό εννοώ και εγώ. Θέλω να πώ οτι άλλαξε εντελώς ο τρόπος με τον οποίο παίζω κιθάρα απο τότε. Ο διαφορετικός ήχος με λίγα λόγια, με έκανε να παίζω διαφορετικά  :)

 

Αυτό είναι που δεν "πιάνουν" μερικοί!  ;)

 

Ακόμα και ιδιότητες μιας κιθάρας με απειροελάχιστη "εργαστηριακά" επίδραση, πάνω στο παίξιμο, μπορούν να σε κάνουν να παίζεις και να ακούγεσαι καλύτερα. Και αυτός είναι, ένας τουλάχιστον από τους λόγους του να επιλέξει κάποιος μια "ακριβότερη" κιθάρα, μερικές φορές.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι που δεν "πιάνουν" μερικοί!  ;)

 

Ακόμα και ιδιότητες μιας κιθάρας με απειροελάχιστη "εργαστηριακά" επίδραση, πάνω στο παίξιμο, μπορούν να σε κάνουν να παίζεις και να ακούγεσαι καλύτερα. Και αυτός είναι, ένας τουλάχιστον από τους λόγους του να επιλέξει κάποιος μια "ακριβότερη" κιθάρα, μερικές φορές.  ;)

 

 

 

Η μια όχι αναγκαστικά ακριβότερη αλλά διαφορετική. Εγώ π.χ για πολλά χρόνια φίλος των gibson, έπαιζα με sg και lp. H fender με το MAPLE, TO TONIZΩ (και δεν κατηγορώ τις gibson τώρα, μήν παρεξηγηθώ  :P) με έκανε έναν εντελώς διαφορετικό κιθαρίστα. H ατάκα της, να το πώ αλλιώς, με έκανε χωρίς να το καταλάβω, να την παίζω διαφορετικά. ;D ;D ;D

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό είναι που δεν "πιάνουν" μερικοί!  ;)

 

Ακόμα και ιδιότητες μιας κιθάρας με απειροελάχιστη "εργαστηριακά" επίδραση, πάνω στο παίξιμο, μπορούν να σε κάνουν να παίζεις και να ακούγεσαι καλύτερα. Και αυτός είναι, ένας τουλάχιστον από τους λόγους του να επιλέξει κάποιος μια "ακριβότερη" κιθάρα, μερικές φορές.  ;)

 

 

 

Για να το πάω και λίγο πιό μακριά, ενδεχομένως με επιλογή ακόμα και φθηνότερης ή "χειρότερης" κιθάρας. Το κάθε όργανο έχει μέσα του τραγούδια, τυχερός είσαι να βρείς ένα που να σ'αρέσει η "μουσική" του...

Πάντως για μένα το κυρίαρχο αυτού του τεστ είναι εκείνο που πολλοί έχουν σαν ευαγγέλιο στη μουσική/κιθαριστική τους ζωή: το μπράτσο χαρακτηρίζει σ'ένα τεράστιο ποσοστό τον ήχο μιάς κιθάρας. Τώρα που το καλοσκέφτομαι, να κάτι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα μου άρεσε να δώ. Ένα τεστ με μία κιθάρα (Τέλε ας πούμε) όπου το μόνο που θα άλλαζε δεν θα ήταν τα ξύλα του μπράτσου αλλά μόνο το ΠΑΧΟΣ του!!

Αφτό ίνε ;D! The bigger the neck, the bigger the sound 8)...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα ειχε πλακα να διαλεγαμε 2 δειγματα των ιδιων μαγνητων αλλα με διαφορετικα ξυλα και να περιεγραφε καθενας μας τι διαφορες καταλαβαινει, ειμαι σιγουρος οτι θα παιρναμε πολλες διαφορετικες απαντησεις και θα καταληγαμε στο οτι φταινε τα ηχεια που  ακουσαμε τα δειγματα...

 

επισης ειμαι σχεδος πεποισμενος οτι το mahogany δεν κανει για metal για rock ναι.... :P

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα ειχε πλακα να διαλεγαμε 2 δειγματα των ιδιων μαγνητων αλλα με διαφορετικα ξυλα και να περιεγραφε καθενας μας τι διαφορες καταλαβαινει, ειμαι σιγουρος οτι θα παιρναμε πολλες διαφορετικες απαντησεις και θα καταληγαμε στο οτι φταινε τα ηχεια που  ακουσαμε τα δειγματα...

 

επισης ειμαι σχεδος πεποισμενος οτι το mahogany δεν κανει για metal για rock ναι.... :P

 

O καθε μαγνήτης νομίζω θα έδινε το ύφος του στο όργανο. Αλλά το πώς ''σκάει'' η κάθε η κιθάρα νομίζω το καταλαβαίνεις όταν παίζεις χωρίς ενισχυτή.  ;)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

O καθε μαγνήτης νομίζω θα έδινε το ύφος του στο όργανο. Αλλά το πώς ''σκάει'' η κάθε η κιθάρα νομίζω το καταλαβαίνεις όταν παίζεις χωρίς ενισχυτή.  ;)

 

Να επαναλάβω εδώ κάτι που έχω σχολιάσει και σ'άλλη κουβέντα. Υπάρχουν κιθάρες που τις ακούς χωρίς ενισχυτή και "τραγουδάνε" αλλά μόλις παίξεις ηλεκτρικά απογοητεύεσαι και το αντίθετο... Κι εγώ κατά βάση σχηματίζω εντυπώσεις χωρίς να παίξω ηλεκτρικά αλλά κυρίως για τη γενικώτερη αίσθηση του οργάνου στα χέρια μου κι ΟΧΙ για τον ηλεκτρικό του ήχο. Σχηματικά μιλώντας, οι ηλεκτρικές κιθάρες πρέπει να κρίνονται για τον ΗΧΟ τους ΜΟΝΟ plugged in...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου