Προς το περιεχόμενο

My new fairy tele ενα παραμυθι για μεγαλα παιδια...!!


Marillion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mια φορα κ εναν καιρο ηταν ο marathon κ το customshop.gr..

 

 

H ιστορια με την νεραιδοκιθαρα  ξεκινησε οταν πρωτοσυναντησα τον φιλο marathon κ ειδα απο κοντα τις κιθαρες που ''επιμελειται''. Μου εκανε εντυπωση μια τελε με γραφιτενιο μπρατσο κ ενα πολυ ωραιο εικαστικο που της εδινε μια αλλη οψη περα απο τα συνηθισμενα!!! Ο ηχος της κ το sustain της μου αρεσε πολυ οποτε ειπα να ξεκινησω ενα project σιγα σιγα κ οποτε τελειωσει!! Η ολη λογικη μου ητανε να φτειαξω μια μοναδικη τελε με αξιοπρεπη ηχο κ ενα εικαστικο που να ταιριαζει στην αισθητικη μου!!! ( κ βεβαια ταλαιπωρησα τον marathon λιγο παραπανω απο το κανονικο!!!)

 

Ξεκινησα παραγγελνοντας το μπρατσο, ολο graphite  

 

http://www.mosesgraphite.com/cgi-bin/moses/NT-27T?r3w9FybQ

 

το πετυχαμε σε πολυ καλη τιμη απο ebay (γιατι ειναι λιγο τσιμπημενα) κ ο marathon φροντισε για το σωμα (alder).

 Αφου επιλεξαμε κ το εικαστικο τον λογο ειχε ο συμφορουμιτης μας yann για να κανει τις τρυπες κ οτι ρουταρισματα χρειαζοντουσαν στο σωμα κ να το ταιριαξει με το μπρατσο!!! Πραγματικα εκανε τελεια  δουλεια , ολα ηρθαν αλφαδι!

 Στην συνεχεια εγινε η εκτυπωση απο τον marathon κ το σωμα πηγε για λουστραρισμα στον μαιτρ του ειδους Κωστα Κακανιαρη. Δεν περιμενα ποτε πως θα ειχαμε τεχνιτες τετοιου επιπεδου!!! Φοβερος τυπος ( φτειαχνει κ τις ακουστικες κιθαρες joker , απιστευτες!!!). Αφοτου παρελαβα ενα τελεια λουστραρισμενο σωμα ξεκινησα την συναρμολογηση των υλικων προελευσης

http://www.stewmac.com/

και των μαγνητων

SEYMOUR DUNCAN STR-3

SEYMOUR DUNCAN STL-3 BK

 Το σετακι αυτο ειναι αρκετα hot θα ελεγα αλλα εχει εναν χαρακτηρα που μου αρεσει ιδιαιτερα. Βεβαια περιμενει κ ενα σετακι απο bare knuckle να δοκιμαστει κ αυτο.Εβαλα κ τα φοβερα κλειδια Steinberger

http://www.stewmac.com/shop/Tuners/Guitar,_solid_peghead_tuners/Steinberger_Gearless_Tuners.html

κ το ''ολο κολπο'' ηταν ετοιμο για Οικονομακη!!! Μετα το σεταρισμα κ τις τελευταιες ρυθμισεις του Πανου παραλαβαμε την κιθαρα με τον marathon αρχες καλοκαιριου  απο το enigma guitar workshop!!

H ολη διαδικασια μας πηρε περιπου 7 με 8 μηνες μιας κ  γινοταν χωρις πιεση κ χαλαρα ( οποτε δεν επεσαν κ τα εξοδα μαζεμενα )

 

Eντυπωσεις? Μια τελε με δικο της χαρακτηρα χωρις το γνωστο sparkle (ελεω μαγνητων υποθετω) αλλα με παχυ κ γεματο ηχο. Το μπρατσο βελουδινο κ αρκετα ''γρηγορο'' , σου δινει την αισθηση του εβενου! Δεν χανει tuning με τιποτα (κ λογω γραφιτη αλλα κ λογω κλειδιων) , οι χορδες δεν εχουν τυλιγμα αλλα τραβιουνται προς τα μεσα!!!!

Μερικες φωτογραφιες κ ενα κλιπακι που ανεβασα στο youtube ( κ το γνωστο..."αισθανομουν λιγο αμηχανος μπροστα στην καμερα , ξερω να παιζω κ καλυτερα!!!!  ;D ;D     ) συμπληρωνουν την παρουσιαση της νεραιδας μου!!!!

 

 

Καπου εδω τελειωνει το παραμυθι μας....

 

 

ΥΓ το Lucie στο headstock εχει να κανει με την μικρη μου κορη ( ...για την φουκαριαρα την....κορη μου!!!!   )

 

 

σχετικo link απο το customshop.gr

 

http://www.customshop.gr/marillion.html

 

 

 

 

 

 

 

 

73922423.jpg

 

87949726.jpg

 

74256113.jpg

 

74341985.jpg

 

80429032.jpg

 

80551361.jpg

 

23172308.jpg

 

a10uv.jpg

 

26327467.jpg

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ.... ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩπωπωπωπωπω.... Άναυδος...

(Edit: Μεγειές, μεγειές...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου εδω τελειωνει το παραμυθι μας....

Πως φαίνονται τα ντροπαλά παιδιά που προτιμάνε να παίζουν από το να γράφουν ....

Άλλοι θα γράφαν το Πόλεμος & Ειρήνη.  ;D

 

Στα είπα και από κοντά. Με γειές και σκόρδα. Κούκλα είναι.

Οι πολύ μικρές και επιμέρους αντιρρήσεις έχουν καταγραφεί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι πολύ μικρές και επιμέρους αντιρρήσεις έχουν καταγραφεί.

 

Αν δεν βγαλεις κ το φαρμακι σου δεν μπορεις εεε? Κατσε να σε περιλαβει ο marathon!!! ;D ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να σε περιλαβει ο marathon!!! ;D ;D

Ο οποίος ήταν και η βασική μου αντίρρηση.  :P

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ΥΠΕΡΟΧΟ αποτελεσμα :o . Καλοριζικη και καλοπαιχτη!!! 8)

 

 

 

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ.... ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩπωπωπωπωπω.... Άναυδος...

(Edit: Μεγειές, μεγειές...)

 

Eυχαριστω παιδες!!!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι του γουστου μου τετοιες παρεμβασεις αλλα το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο!

συγχαρητηρια σε ολους σας!

 

σορρυ ρε Marillion αλλα στο video εισαι αρκετα ξεκουρδιστος  ;D

φτιαξε ενα λιγο καλυτερο,μια χαρα παιζεις αμαρτια ειναι να "θαβετε" το οργανο

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι του γουστου μου τετοιες παρεμβασεις αλλα το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο!

συγχαρητηρια σε ολους σας!

 

σορρυ ρε Marillion αλλα στο video εισαι αρκετα ξεκουρδιστος  ;D

φτιαξε ενα λιγο καλυτερο,μια χαρα παιζεις αμαρτια ειναι να "θαβετε" το οργανο

 

ελα ρε συ δεν ξερεις την τεχνικη του pitch shifting χωρις πεταλακι? ;D ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου