Προς το περιεχόμενο

korg microkorg vs xl vs roland gaia vs korg x50 vs novation ultranova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το δούμε αυστηρά, δεν είναι όργανα αλλά γεννήτριες ήχου. Αν τα θεωρήσουμε όργανα θα πρέπει να πούμε το ίδιο και για τους ενισχυτές της κιθάρας.

 

Σίγουρα είναι το ΒΑΣΙΚΟ μέρος του οργάνου. Η "καρδιά" του. Κάτι σαν το CPU.

 

Ένας controller πάντως (π.χ. σαχλόφωνο  ;D ) είναι απαραίτητος. Έστω ένα ποντίκι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ μίλησα με γνώμονα τι καλύτερο μπορεί να πάρει κάποιος σε επίπεδο synth με τα λεφτά που διαθέτει ο φίλος. Ξεκάθαρα τα soft synths + ένα midi controller είναι καλύτερο value for money.

 

Από την άλλη καταλαβαίνω κάποιον που προτιμά την ευκολία και την γενικότερη αίσθηση που δίνει ένα hardware synth. Δεν πρέπει όμως να ενημερωθεί για όλες τις εναλλακτικές επιλογές;

 

Αnyway, επί του αρχικού ερωτήματος: Microkorg XL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι,λογω του οτι έχω δουλεια και πρεπει να σας αφησω δυστυχως.

Αποψη μου: Το να δωσω 600-700 ευρω και να εχω ενα μπιχλιμπιδι (πλην του Χ50 που ειναι ενα mini workstation),δεν τα δινω.

Θα πληρωνα να εχω την εκδοση του Kontakt. Tην Νative Instruments και τα ωραια της electronica πραγματα που εχει..και θα έπαιζα με τις ώρες. Της εχω εμπιστοσυνη.

 

Θα έβαζα και ενα Arturia Analog Factory (αυτό μου ρθε τωρα μιας και το εχω μπροστα μου).

Καλημέρα.

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/native_instruments_komplete_7.htm

 

 

Θέλεις κάνα 4άρι χιλιαρικάκια σε hardware για να ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΕΛΑΦΡΑ τις δυνατότητες  :o  ;D

 

Όμως χρειάζεται ένα PC με @@, ένα DAW και μια καλή κάρτα ήχου. Πάει δηλαδή το σύνολο πάνω από 2 χιλιαρικάκια.

 

Και δεν προτείνεται και για live. Και δεν έχει και το soundesign background μιας εταιρίας σαν την korg- πράγμα αδιάφορο για όποιον φτιάχνει δικούς του ήχους, αλλά χρήσιμο στα preset freaks  ;D

 

Οπότε προτού συνεχίσουμε τον ωραίο μας καυγά  ;D ας μας πει ο ΟΡ τι διαθέτει ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα softsynths ΔΕΝ είναι μουσικά όργανα? και έχω δεί ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ να τα χειρίζονται που δύσκολα θα τους έλεγες χορεύτριες...

 

Θεωρώ πως όχι.

Τα soft synths είναι sound banks.Σαφώς με ενσωματωμένες δυνατότητες παραμετροποίησης.Αλλά όχι αυτούσια και αυτόνομα μουσικά όργανα.

Aυτοί οι μουσικάρες που λες marathon ( που συμφωνώ ότι είναι μουσικάρες ) έχουν λιώσει στα χέρια τους δεκάδες hard synths.Αναφέρεσαι στο σήμερα, ας μην ξεχνάμε το πολύ πρόσφατο χτες.

Μάνο επειδή είπε ότι θέλει να ασχοληθεί με trance και electronica αυτό τι σημαίνει;

Η trance δεν έχει αρμονία;Δεν έχει μουσικές φράσεις;Φρασεολογία;Aρπίσματα;

Θα μου πεις, ναι, αυτά παίζονται κι από ενα midi controller.Σύμφωνοι.

Αλλά όπως είπα και πριν η ανάγκη για παίξιμο ή για σύνθεση ή για τζαμάρισμα μπορεί να έρθει και στιγμές που το pc θα είναι κλειστό.

Η μουσική παιδιά και η σύνθεση συνήθως προετοιμάζεται.

Δεν ανοίγεις ένα κανάλι στο Logic και ξαφνικά βλέπεις μπροστά σου την μελωδία έτοιμη γραμμένη.

Ταπεινές φτωχές προσωπικές μου απόψεις.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως όχι.

Τα soft synths είναι sound banks.

Μα με αυτή τη λογική..το  Wavestation τι είναι?

 

Θεωρώ πως όχι.

Aυτοί οι μουσικάρες που λες marathon (που συμφωνώ ότι είναι μουσικάρες ) έχουν λιώσει στα χέρια τους δεκάδες hard synths.Αναφέρεσαι στο σήμερα, ας μην ξεχνάμε το πολύ πρόσφατο χτες.

Επειδή ανήκω στο "παλιό" χθές, λέω ότι αυτές οι μουσικάρες αυτά είχαν τότε και με αυτά έπαιζαν...σήμερα, υπάρχουν και περισσότερες επιλογές.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρμονία και η φρασεολογία δεν απαιτεί επένδυση σε όργανα αλλά σε χρόνο. Ή σε ωδείο. Τέλος πάντων δεν είναι θέμα εξοπλισμού αλλά γνώσης.

 

Αν θέλει να μελετήσει μουσική ας ανοίξει άλλο thread για συμβουλές περί μελέτης.

 

Όσο αφορά όμως την παραγωγή electro, άλλα έχουν προτεραιότητα. Το πρώτο είναι η δομή, δηλαδή ο χειρισμός του DAW, και το δεύτερο η σύνθεση ήχου, δηλαδή τα synth. Αυτά συζητάμε εδώ.

 

Το ΠΩΣ δηλαδή θα γράψει Trance. Το ΤΙ Τrance θα γράψει ας το βρει ο ίδιος.

 

Πάντως αν δεν ξέρει μουσική, θα του πρότεινα σίγουρα να ξεκινήσει από εκεί. Πιανάκι και θεωρία beats Korg and Novation anyday  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ανήκω στο "παλιό" χθές, λέω ότι αυτές οι μουσικάρες αυτά είχαν τότε και με αυτά έπαιζαν...σήμερα, υπάρχουν και περισσότερες επιλογές.

 

Ακριβώς.

Μην συγχέουμε την ευκολία που προσφέρουν στο κομμάτι της παραγωγής σήμερα τα soft synths ανά τον κόσμο και σε όλα τα studio του πλανήτη με αυτά που συζητάμε εδώ.Προσοχή στην λέξη κλειδί: "ευκολία".Πλεόν εκεί έχουμε περάσει σε άλλα χωράφια.H τεχνολογία πάνω από όλα αυτό προσφέρει, απεριόριστη ευκολία στα πάντα.

H συνταγή των 50 κατεβασμένων vst's με τους 40.000.000 δεν μου λέει κάτι.Περισσότερη σύγχυση και μπέρδεμα δημιουργεί στον νεοφερμένο χρήστη παρά ευκολία.

Μάνο δεν το πιάσες το νόημα όσων είπα.Έκανες focus σε λάθος σημείο.Never mind.

Πριν την παραγωγή electro που λες, προηγούνται ένα σωρό άλλα πράματα.Και ο άριστος χειρισμός του εκάστοτε DAW ποτέ δεν "έβγαλε" χρυσό δίσκο και ποτέ δεν έχρισε μουσικάρες που λέει και ο marathon.

Έχει να κάνει με την σύγχυση που ανέφερα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

Μην συγχέουμε την ευκολία που προσφέρουν στο κομμάτι της παραγωγής σήμερα τα soft synths ανά τον κόσμο και σε όλα τα studio του πλανήτη με αυτά που συζητάμε εδώ.Προσοχή στην λέξη κλειδί: "ευκολία".Πλεόν εκεί έχουμε περάσει σε άλλα χωράφια.H τεχνολογία πάνω από όλα αυτό προσφέρει, απεριόριστη ευκολία στα πάντα.

Συμφωνώ μαζί σου...γι αυτό λέμε ότι λέμε για τον φίλο μας που τώρα ξεκινάει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι απόψεις δεκτές, τελικός αποδέκτης άλλωστε είναι ο φίλος που ρώτησε και που θέλει να αγοράσει ένα οργανάκι για αρχή, ας μην του την χαλάμε με απόψεις του στυλ "πεταμένα λεφτά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου