Προς το περιεχόμενο

korg microkorg vs xl vs roland gaia vs korg x50 vs novation ultranova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hold your horses ρε παιδιά γιατί το μόνο που κάνουμε είναι ότι ο καθένας λέει αυτό που θέλει μέσα από την ειρωνία και την απόρριψη στα post των άλλων. Δεν θα βοηθηθεί ένας αρχάριος μέσα από τέτοιου είδους συζητήσεις.

 

Επανέρχομαι στο ψητό και παραθέτω την άποψή μου.

 

Τα βασικά της μουσικής είναι πάντα χρήσιμα, το ίδιο και κάποια στοιχειώδη θεωρητικά. Αυτά δεν απαιτούν απαραίτητα ένα hardware VA synth για να τα μάθει κανείς, αρκεί οποιοδήποτε κλαβιέ με 5 ή περισσότερες οκτάβες (arranger, MIDI controller, workstation, ηλεκτρικό πιάνο κλπ).

 

Θεωρώ ότι ένα hardware synth είναι πάντα καλό να υπάρχει γιατί δίνει τη δυνατότητα της αμεσότητας, της εκμάθησης του βασικού χειρισμού ενός synth πριν πάει κανείς στα πανίσχυρα αλλά περίπλοκα plug-ins, μπορείς άνετα να το πάρεις και να πας να κάνεις μια πρόβα με φίλους σου.

Με αυτό το σκεπτικό, προτείνω MicroKorg ή Ultranova. Το πρώτο γιατί είναι ένα από τα απολύτως αγαπημένα μου όργανα (αν είχε full-size πλήκτρα θα το είχα πάρει με κλειστά μάτια) και το δεύτερο γιατί φαίνεται ενδιαφέρον και καλό για το είδος μουσικής που ενδιαφέρει τον korman709.

 

Το μόνο που θα πρέπει να επισημάνω είναι ότι ούτε εγώ βλέπω να γλυτώνει κανείς την ενασχόληση με VST και τα συναφή αν θέλει να καταπιαστεί σοβαρά με την ηλεκτρονική μουσική. Το ότι θα έχει ένα hardware synth σημαίνει μόνο ένα πρώτο βήμα για να μάθεις τα βασικά των μπλιμπλικιών, ένα κλαβιέ και μερικοί πολύ ωραίοι ήχοι. Για όλα τα υπόλοιπα (επιπλέον ήχους, λούπες, εφφέ, editing κλπ) ο υπολογιστής είναι μονόδρομος.

 

Καλή αρχή!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αν αντί να επιτίθεσαι σε όποιον βρεις διάβαζες λίγο το θέμα, θα έβλεπες ότι το παλικάρι θέλει να κάνει TRANCE. Το οποίο σημαίνει ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΜΕ ΗΧΟΥΣ.

 

Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να του πληρώνεις στούντιο για τα πειράματά του, έχει καλώς.

 

Διαφορετικά, άρον τα κουβαδάκια σου, και φτιάξε ένα θέμα για το κατά πόσο χρειάζεται η θεωρία της μουσικής στην ηλεκτρονική μουσική.

 

1. Aπό αυτά που λες και μόνο, καταλήγω αβίαστα στο συμπέρασμα δεν έχεις ιδέα τι είναι η trance, και δεν νομίζω να έχεις ασχοληθεί και ποτέ σου με αυτό το είδος . Εκφράσεις του στυλ "θέλει να κάνει trance" και trance σημαίνει "ψάχνομαι με ήχους" βρίσκονται στην σφαίρα μόνο της δικής σου φαντασίας.Το παρήγορο είναι ότι δεν είσαι ο μόνος.

2. Studio δεν πληρώνεις για να κάνεις πειράματα.Προφανώς δεν έχεις περάσει ούτε απ' έξω από studio.Λογικό να μην κατανοείς τον ρόλο του, αφού σίγουρα θα έχεις κατεβάσει το T-REX το δεινοσαυράκι, και θα έχεις πειστεί ότι με έναν compressor και έναν limiter δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο σε επίπεδο παραγωγής.

3.Έχεις - ως αναμενόταν - εντελώς λανθασμένη αντίληψη για το τι είναι η ηλεκτρονική μουσική και ποιες οι προυποθέσεις να την προσεγγίσει κανείς.Μην στεναχωριέσαι, έχεις παρέα κι εδώ πολλά άλλα εκατομύρια ομοιοπαθόντων.Μάθε λοιπόν ότι trance δεν είναι η ικανότητα να "σπας" vsti και να κάνεις copy paste μια λούπα που κάπου έτυχε να βρεις.

4.Είσαι κακό παιδάκι και θα τα πω όλα στη μαμά μου που δεν με παίζεις, και με διώχνεις να πάω σε άλλη παραλία, αυτό δεν θα στο συγχωρήσω ποτέ.

5.Σε ευχαριστώ που μου έμαθες σήμερα έναν καινούριο και εντελώς καινοτόμο όρο, αυτόν του DAWα, πραγματικά χρήσιμος, ειλικρινά αγνοούσα την υπάρξή του.Φαντάζομαι να μην με πάρουν με τις πέτρες αν τον προσθέσω στην επαγγελματική μου κάρτα.

 

DAWας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nektarios

 

Έχεις ενστάσεις πάνω στα λεγόμενα του manosx ή οποιουδήποτε άλλου;

Έχεις άλλη άποψη για την trance, την παραγωγή της, τη χρήση ενός studio;

Έχεις κάτι υπόψιν που όλοι οι υπόλοιποι αγνοούμε ή αδυνατούμε να κατανοήσουμε;

Είσαι ελεύθερος να εκφράσεις τις απαντήσεις για τα παραπάνω, ώστε να καταλάβουμε τί θέλεις να πεις και να το ασπαστούμε αν έχεις δίκαιο. Προπαντώς όμως ήρεμα και με επιχειρήματα. Όχι ειρωνευόμενος.

 

Μ' αρέσει που έκανα έκκληση για αυτοσυγκράτηση πριν λίγο... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά.

 

Πρόσεξε όμως, στην παρτιτούρα να γράφεις πάνω από το πεντάγραμμο σημειώσεις όπως "cutoff frequency increase" και "delay fx insert here"  ;D  ;D  ;D

 

Α, και προτού ενδιαφερθείς για το ιστορικό μου, θα σε συμβούλευα να διαβάσεις καμιά συνέντευξη από κάνα παραγωγό ηλεκτρονικής μουσικής. Το ξέρω ότι θα σου φανεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αλλά ναι... δε δουλεύουν με πιάνο και παρτιτούρα... αλλά με DAW! Δεν ξέρω αν έχεις ακουστά... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και εδώ δυο κακομοίρηδες και άσχετοι, που εξοπλίζονται και ψάχνονται ηχητικά. Τα κορόιδα, γιατί δεν πάνε σε ένα στούντιο; Μάλλον δε θα έχουν να φάνε. Δεν ξέρουν αυτοί από αυτά, ούτε που έχουν πατήσει σε στούντιο. Τι να ξέρουν άλλωστε από ηλεκτρονική μουσική  ;D

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Aphex_Twin#Equipment

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Squarepusher#Equipment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνει.Μην λες άλλα.Εκτίθεσαι περισσότερο.

Κάποιες ατάκες σου αναπόφευκτα μαρτυρούν πολλά.

Προδίδουν πολλά.Δεν το καταλαβαίνεις;

Συνέχισε να κατεβάζεις plugins.

Συνέχισε και συ να εξοπλίζεσαι και να ψάχνεσαι ηχητικά όπως οι Aphex Twin.(οι οποίοι δεν έχουν πατήσει ποτέ τους σε στούντιο, όχι προς θεού.)

Καλή σου επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνει.Μην λες άλλα.Εκτίθεσαι περισσότερο.[...] όπως οι Aphex Twin.(οι οποίοι δεν έχουν πατήσει ποτέ τους σε στούντιο, όχι προς θεού.)

Καλή σου επιτυχία.

 

lolcat.jpg

 

 

I rest my case.

 

 

http://www.greektube.org/content/view/57956/2/

 

 

  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι κόντρες?

Κάποιος που βλέπει τον τίτλο λέει "α! για να δω, γιατί αυτά τα synths σκέφτομαι και 'γω..."

Λοιπόν επειδή και στη πρώτη μου απάντηση θεωρώ τελικά οτι ήμουν εκτός θέματος ξεκινάω σωστά αυτή τη φορά:

 

1. microkorg: δυνατό και εύκολο, αναλογικού τύπου synth, ψιλοαντέχει καταπονήσεις (live κτλ.) με βασικά αλλά νοστιμότατα εφε (phazer, chorus, delay, flanger). Εκτός απο τις βασικές κυμματομορφές (saw, square κτλ.) έχει και κάποια wavetables που σε συνδιασμό με το ring modulation, το sync, και το ring+sync μπορείς να έχεις κάποιους ενδιαφέροντες ήχους, χωρίς όμως να "σκίζει" ηχεία. Δεν έχει πολλές φωνές και δεν είναι multytimbral.

2. microkorg xl: δεν το έχω δουλέψει (ακόμα) έχει όμως και κάποιες sample κυμματομορφές (πιάνα, organ κτλ,)

3. roland gaia: ούτε αυτό το έχω δουλέψει αλλα, όταν βλέπω μόνο ένα ADSR για το φίλτρο και μόνο 1 για το amp... τότε πάμε για κλασσικών αναλογικών synth ήχους.

4. X50: είχα το microX που μόνο στο μέγεθος διαφέρει. Δεν είναι VA synth, είναι rombler (όπως τα triton κτλ.) έχει και "φυσικούς" ήχους, έχει και synth ήχους, πολλά εφφέ (τα περισσότερα σε σχέση με τα άλλα) είναι το ποιό multytimbral + πολυφωνία, φοβερό arpegiator, πολύ "ψέυτικα" φίλτρα (LPF & HPF), πληθώρα απο drum sets.

5. Ultranova: Νομίζω δεν έχει βγεί στην αγορά ακόμα... αν είναι όμως σαν το nova, τότε κόβω το κάπνισμα, δουλεύω υπερωρίες και σε λίγο το κάνω δικό μου! Αν είναι σαν το xiosynth... θα ανάψω ένα τσιγαράκι να το σκεφτώ 2 και 3 και 4 φορές για να το πάρω...

 

Αυτή είναι η άποψή μου για αυτά τα synths... η άποψή μου λέω... ελπίζω κάποιος απο εδω μέσα να μπορέσει να προσθέσει (ή να αφαιρέσει) απο κάτι στο καθ' ένα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

DAWας.

 

 

 

 

του DAWατζή σουυυυυ

του  DAWατζήηη σουυυυ

του  DAWατζήη σουυυυ ,  η μαχαιριάααααααα

 

 

δεν θα κατσω να φλαμαρω οπως οι λοιποί αλλα θα ασχοληθώ με την μουσική.

για οτι αλλες ινφο εκανα αντ στο μσν τον συγγραφέα του θέματος και το ειπαμε σταράτα και με παραδείγματα.

 

microkorg στεγνά. ΔΕΝ κανει τα παντα στην τρανς αλλα οτι κανει το κανει πάρα πολύ καλά. με μαξ 600 δεν παιρνεις υπεργαμαουα συνθ για τετοιο είδος αλλα το μικρο το  έχεις κανονική προίκα.  Σαν το αλατι.ΔΕΝ κανει τα πάντα αλλα οπου μπει λάμπει

 

 

πις ον ερθ

 

καλα φαγώματα ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι ειρωνίες και τα υπεράνω, και το στυλ " δεν ασχολούμαι με την πάρτυ σας" και "δίδαξα το νεαρό μας φίλο", αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.

 

 

microkorg στεγνά. με μαξ 600 δεν παιρνεις υπεργαμαουα συνθ για τετοιο είδος αλλα το μικρο το  έχεις κανονική προίκα. 

 

 

WRONG!!!

 

http://www.dv247.com/keyboards-and-midi/dave-smith-instruments-tetra-polyphonic-synthesizer-module--66469

 

 

Πόσες χιλιάδες φορές να είναι άραγε καλύτερο από το Microkorg  ???

 

Το θέμα όμως είναι πως χωρίς μια ηχητική και δημιουργική ΒΑΣΗ, δεν αρκεί. Οπότε θα ήταν καλό ο ΟΡ να μας πει τι διαθέτει. Για να μπορεί να πάρει συμβουλές από κάποιον που ξέρει 5 πράγματα και δε θεωρεί "κανονική προίκα" το... microkorg  ;D To noiz έχει 100δες μέλη με πολλές γνώσεις. Ας τις εκμεταλλευτεί  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου