Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...έχω σκοπό να του κάνω πολλές μετατροπές και να ανεβάζω layout για τους αρχάριους για να βγάζει ήχω ανάλογα με τις ανάγκες του καθενώς αν μου το επιτρέπει ο Toneless.

 

Fire at will...  ;D

 

ορίστε και μια εικονίτσα με την σύνδεση του 3pdt και του led  ;)

 

Ηρακλή, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά σε περίπτωση dc jack καλό είναι να μπεί ενα φίλτρο πριν τη τροφοδοσία στη πλακέτα.

Όπως είναι το layout που παρέθες, κόβουμε το καλώδιο που πάει στο DC+ στη πλακέτα και προσθέτουμε μια αντίσταση 100 ohm σε σειρά και μετά ενα ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 47μF/16v παράλληλα, με τη μια άκρη του (+) στη νέα αντίσταση και το άλλο άκρο (-) στο ground του κυκλώματος.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρακλή, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά σε περίπτωση dc jack καλό είναι να μπεί ενα φίλτρο πριν τη τροφοδοσία στη πλακέτα.

Όπως είναι το layout που παρέθες, κόβουμε το καλώδιο που πάει στο DC+ στη πλακέτα και προσθέτουμε μια αντίσταση 100 ohm σε σειρά και μετά ενα ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 47μF/16v παράλληλα, με τη μια άκρη του (+) στη νέα αντίσταση και το άλλο άκρο (-) στο ground του κυκλώματος.

 

τουλάχιστον εγώ δεν το είχα διαβάσει κάπου και καλά έκανες και μας το είπες. :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ που δεν έχω dc jack, το led θα το βάλω κατευθίαν στο + της μπαταρίας;

ναι. Η ιδέα είναι να φτιάξεις ένα κύκλωμα που να ξεκινάει απο το + της μπαταρίας και να τελειώνει στη γείωση, ενδιάμεσα να εμπεριέχει την 3η σειρά του 3pdt για να λειτουργεί σαν διακόπτης.

 

Πρόσεχε να το φτιάξεις να ανοίγει το λαμπάκι όταν το πετάλι είναι ανοιχτό και όχι ανάποδα! (ανάλογα με ποιο ζεύγος ποδαράκια θα επιλέξεις απο την 3η σειρά του διακόπτη)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να και η δικη μου αποποιρα για το φαζακι.

Μεχρι στιγμης εφτιαξα την πλακετα και βρηκα και ενα παλιο κουτακι απο εναν sd μαγνητη

που μαλλον θα γινει το σπιτι του. :D

Πως σας φαινεται μεχρι στιγμης?Φαινετε να εχω κανει καμια χοντρη πατατα?

 

DSC00885.jpg

 

DSC00886.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια προχειρη ματια φαινεσαι ωραιος!Πριν προχωρησεις παντως σε καλωδιωσεις με τα υπολοιπα κοψε την πλακετα σου με ενα πριονακι η κοπιδι για να μην πιανει πολυ χωρο σε οποιο κουτακι και αν την βαλεις!

(θα σου περισεψει και για αλλα projects ;))

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) χαιρομαι.

Το κοματι της πλακετας ειναι σχετικα μικρο.Οχι τοσο οσο αυτο που διχνει ο toneless αλλα περιπου σαν ενα κουτι απο trident τσιχλες.Ειναι πολυ κοντινη η φωτογραφια και φαινετε μεγαλο.Μεσα στο κουτι του μαγνητη κολυμπαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου