Προς το περιεχόμενο

Μπασίστες και συντηρητισμός.


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι οτι οσοι μπασιστες εχω γνωρισει εχουν καποια συγκεκριμενα κολληματα, μαζι κι εγω εννοειται..

 

Πολλά απ'τα μπάσα που ποσταρατε ας πουμε δεν μου καθονται απλα στο ματι. Νταξει θα τα δοκιμαζα αν μου δινοταν η ευκαιρια, αλλα δεν νομιζω να τα αγοραζα ποτε.

 

Δηλαδη πιστευω οτι οπτικα (περα απ'το οτι και εγω ειμαι μεγαλος θιασωτης της Φεντερ εμφανισης στα μπασα) δεν θα μου κατσει ποτε το ταυρακι μπασο, ουτε ενα semi hollow, ουτε ενα Hoffner.

Απ'την αλλη λατρευω το T-bird η το 'Ray. Και δεν μ'αρεσουν τα 5χορδα οπτικα. Καλα για πανω απο 5 δεν το συζηταω καν.

Οποτε ναι κι εγω εχω κολληματα που βεβαια ειναι εμφανισιακα και δεν αφορουν τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το οικονομικό κατ αρχάς είναι ένας όρος παααααρα πολύ σχετικός. Πχ στην παρούσα φάση μου και το φθηνότερο τσέχικο είναι no-no.

Κατά δεύτερον θεωρώ ότι μέχρι να "γνωριστείς" με το όργανο που έχεις, να το μάθεις, να εξαντλήσεις τις ηχητικές του δυνατότητες και να το φέρεις στα μέτρα σου, θες αρκετό καιρό να παίξεις και να μελετήσεις με το ίδιο.

Πολλές από τις "εναλλακτικές" προτάσεις είναι καθαρά εμφανισιακές. Μαζί σου. Για εμφάνιση θα αγόραζα 15 μπάσα, λεφτά βέβαια άλλο θέμα...

Κατά τ άλλα ηχητικά, θεωρώ ότι μπορείς να προσαρμόσεις ΑΡΚΕΤΑ και το όποιο μπάσο μπορεί να έχεις σε όποιον ήχο θες. Σε συνδυασμό με τον ενισχυτή κάτι γίνεται.

 

Οπότε όταν κάποιος ρωτάει τι μπάσο να πάρω προφανώς είναι σχετικά αρχάριος (αυτονόητο) άρα δεν υπάρχει λόγος να μπερδευτεί με 100 πράγματα, άρα ναι θα του προτείνω τα όργανα που μπορεί να βρει εύκολα να πιάσει στα χέρια του.

 

Η πλάκα είναι πως σε ένα άλλο θέμα που δε μπορώ να βρω (ένα του odis) είχαμε καταλήξει ότι γενικά οι μπασίστες είναι πιο ανοιχτοί σε εναλλακτικές προτάσεις. (Οι επαγγελματίες that is)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Νίκο.............  

 

οχι και ρε,οχι και ρε... ;D

 

 

Άσε για τις συνεχείς (μάλλον αφελείς) επωδούς "αν δεν είναι Fender, δεν αξίζει να το έχεις" και λοιπές ρήσεις.

 

 

αυτο ειναι η ΜΟΝΗ αληθεια οχι....αφελης επωδη..... ;D

 

παντως εξω απο την πλακα,οι μπασιστες νομιζω οτι ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ λιγοτερο "συντηρητικοι" απο τους κιθαριστες,μια και σε αντιθεση με αυτους δεν παιζουν κατα 90% με 4 κιθαρες (tele,strat,les paul,es 335) αλλα εδω και χρονια σκανε μυτη με ενα καρο "τεχνολογικα εξελιγμενα"  μπασα (alembic,status,tobias,pedulla etc) αλλα και εχουν προσθεσει και χορδες!!

 

απλα η παντοδυναμια της Fender ειναι γεγονος στα μπασα (και τα ΜΜ & G&L Fender τα θεωρω  μια & ειναι δημιουργηματα του Leo,οπως και τα..1200 αντιγραφα που κυκλοφορυν απο κατασκευαστες οπως Lakland,A basses, etc) και οντως οι περισσοτεροι μπασιστες τα χρησιμοποιουν ,οχι ομως.... ΟΛΟΙ (οπως συμβαινει στις κιθαρες με την Gibson & τη Fender)

   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι οι συνηθέστερες Precision, Jazz και PJ λύσεις ειναι δοκιμασμένες και καλύπτουν μεγάλο ηχητικό φάσμα.

 

Εχω την εντύπωση audiokosta πως το thread σου έχει να κάνει με το γιατί δεν προσανατολιζόμαστε σε άλλα ηχητικά φάσματα, γι' αυτό και προτείνεις μπάσα με πέραν απο  του συνηθησμένου τύπου μαγνήτες, όχι πως ειναι ασχημα ηχητικα αλλα σύγχρονα δεν τα 'λεγα αφού επισημαίνεις οτι ειμαστε σύγχρονο μουσικο φόρουμ.

 

Ας πούμε μπάσο με συγχρονο ήχο ενα Sandberg που πάλι εχει φεντεροειδή χαρακτηριστικά αλλά πιστευω ξεφέυγει απο τα συνηθησμένα

http://www.thomann.de/gr/sandberg_california_jm4_cr.htm

 

Αν κάποιος θέλει να πάει σε τετοιο μπάσο μάλλον θα πρέπει να δώσει και αρκέτα απο τα χρήματα του. Ποιος θα έδινε 1200 ευρώ για να δοκιμάσει ενα μπάσο, διοτι δεν θα υπάρχει σε καποιο κατάστημα στην Ελλάδα για δοκιμή; Διοτι περί δοκιμής θα πρόκειται παρά περι αγοράς.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ξεφυγεις απο τα συνηθισμενα μια ειναι η λυση

 

1 Περνεις ενα χαρτι κανεις σκιτσο

2 Περνεις τα ηλεκτρικα

3 Περνεις κλειδια και γεφυρα

4 Διαλεγεις τα ξυλα

5 πας σε μαστορα

 

και ετσι εισαι διαφορετικος  :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα μπάσα εκεί έξω, ας μάθουμε, ας συζητήσουμε και κάτι άλλο, διαφορετικό από τα P τα J και άντε τα PJ.

Αυτό εννοώ.

 

'Οσο για τα Lakland, Sandberg κλπ κλπ, δεν βλέπω γιατί προσφέρουν ηχητικά κάτι δραματικό διαφορετικό από τα original. Ποιότητα κατασκευής βέβαια είναι άλλο πράγμα.

Ασε βέβαια που έχω δει (πολλάκις) να παραγγέλνονται ακριβότερα όργανα χωρίς δοκιμή. Ασε που μπορείς να το επιστρέψεις πίσω.

Ασε που υπάρχουν 10άδες μάρκες και αξιολογότατα όργανα να δοκιμάσουμε τοπικά αλλά άντε στα "γύρω γύρω όλοι και στη μέση ο Leo" καθόμαστε.

Οπότε και ο μαγαζάτορας πάλι τα ίδια θα φέρει.

Ειδικά αν είμαστε μπροστά σε ένα πληκτρολόγιο και ρωτάμε συνέχεια

- "Δεν πήγα πουθενά και δεν είδα τίποτα και ακριβώς τι θέλω δεν γνωρίζω. Ποιό είναι το κατάλληλο μπάσο για μένα;" ..... Και αρχίζουμε όλοι ...........

Και βέβαια που θα πάει ο ανήσυχος νιάτος; Μέχρι το πληκτρολόγιο για να το πάρει από του Θωμά. Τόσοι το είπαν.... Και το δα και στο Utub. Δεν μπορεί να είναι λάθος.

 

Κατά δεύτερον θεωρώ ότι μέχρι να "γνωριστείς" με το όργανο που έχεις, να το μάθεις, να εξαντλήσεις τις ηχητικές του δυνατότητες και να το φέρεις στα μέτρα σου, θες αρκετό καιρό να παίξεις και να μελετήσεις με το ίδιο.

Καλά αυτό άστο. Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του φόρουμ δεν εξαντλύουμε το 100% ούτε ενός καλοσεταρισμένου Affinity.

Άσε δε τις ανάγκες. Τις πραγματικές ανάγκες.  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό άστο. Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του φόρουμ δεν εξαντλύουμε το 100% ούτε ενός καλοσεταρισμένου Affinity.

Άσε δε τις ανάγκες. Τις πραγματικές ανάγκες.  ;)

Εμ όμως εκεί είναι η ουσία... για μένα. Όλα τ άλλα να χαμε να λέγαμε...

 

Τελικά για να μη βαριόμαστε δηλαδή να λέμε σε αυτόν που θα πάρει τυφλά από το νετ μπάσο, πάρε ρε μεγάλε ένα sandberg πήξαμε στα φέντερ. Γιατί όχι odyssey? Πλάκα πλάκα ρε ξέρω ένα μάστορα πήγαινε, θα σου κάνει τζιτζι μπάσο. Σόρυ απλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό συνολικά...

 

Αντιθέτως πιστεύω πως είναι πιο σωστό αυτό που κάνουμε ούτως ή άλλως τόσο καιρό. Διάβασε λίγο, πήγαινε δοκίμασε και πάρε ότι σου κάνει καλύτερα στο χέρι, τζέπη, εμφάνιση κτλ.

(Επειδή είπαμε ένα precision στον άλλο που θέλει μπάσο που να κάνει μπουμ μπουμ; ρε να δεις που παίζει με έναν που ξέρω κ του είπε τέτοια περιγραφή. Γιώργο ακούς; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ όμως εκεί είναι η ουσία... για μένα. Όλα τ άλλα να χαμε να λέγαμε...

Καλά....

Ότι πεις ...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου