Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είπα εγώ 2 3 φορές αυτό και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ποιο το πρόβλημα. Το να δεις την παράσταση 'the wall' είναι σα να δεις το cats :D

 

Ακριβώς  ;) . Μπορεί τα παραδείγματα μας να είναι λίγο ακραία αλλά ουσιαστικά το νόημα κατα τη γνώμη μου είναι ότι μια παράσταση που έχει κάποιο θεατρικό concept, μπορεί να παρουσιάζεται από το συγκρότημα που τη δημιούργησε εφ'όρου ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αγαπητε τρολλευ νομιζω οτι παραβλεπεις εναν ιδιαιτερα σημαντικο παραγοντα. Η συλλογικη εμπειρια , οπως ειναι και το να παρακολουθησεις μια ταινια σε κινηματογραφικη αιθουσα, ενισχυει την συναισθηματικη φορτιση. Το αυτο συμβαινει , προφανως, και σε εναν συναυλιακο χωρο. Οποτε, ανεξαρτητα απο την ποιοτητα εικονας, ηχου, σφαιρικοτερης απεικονισης των τεκταινομενων, η "συγκινηση" που προκαλει η συμμετοχη, δε νομιζω οτι δυναται να αντικατασταθει. Να διευκρινισω οτι δεν αναφερομαι φυσικα στην εν προκειμενω συναυλια αλλα ειναι γενικοτερη η παρατηρηση μου.

 

Βεβαίως ισχύει αυτό.

 

Θυμάμαι μικρός, ότι οι μεγαλύτεροι μας τα είχαν σπάσει με το Woodstock. Μετά από χρόνια, όποιος καταφέρει να το ακούσει σερί, θα του πάρω δώρο ένα λοκούμι.

 

Χαίρομαι για εσάς που πήγατε και γουστάρατε - στην Αθήνα είμαστε άλλωστε, μην το ξεχνάμε - αλλά  - επειδή μου τα έχετε κάνει τσουρέκια, πάρτε ρε αλάνια την ερώτηση που σας αξίζει: αν εκείνο το βράδυ έπαιζε στην αθήνα και ο gilmour με τους άλλους δύο floyd (αν ζούσε ο Richard),  τότε ρε μπούρδες*** ΠΟΙΑ συναυλία θα είχατε πάει να δείτε;

 

Έτσι μπράβο... όμορφα στα θρανιάκια μας...

 

:) :) :)

 

*** με παρρησία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pinhead και @warwickplayer θα με ψήσετε να πάω τελευταία μέρα. Μου φανηκε ότι έχει εισητήρια ακόμα(;)

 

 Σ'αυτό το σημείο, παρ'ότι για χ,ψ λόγους δεν σκόπευα να πάω στη συναυλία, θεωρώ ότι μια παράσταση με concept όπως η προκείμενη έχει λόγο να παίζεται ασχέτως από το πότε πρωτοβγήκε, ακόμα και 50 χρόνια μετά (λέτε από άλλους; ) όπως οι θεατρικές παραστάσεις και τα musical

 

Nα πας αν τα χεις(οχι αν σου περισσευουν...).Και λογικα ολο και καποιος θα δινει εκει εξω καποιο εισητηριο για πανω διαζωμα.

 

Για το 2ο και γω δεν καταλαβαινω ποιο το θεμα....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εκείνο το βράδυ έπαιζε στην αθήνα και ο gilmour με τους άλλους δύο floyd (αν ζούσε ο Richard),  τότε ρε μπούρδες*** ΠΟΙΑ συναυλία θα είχατε πάει να δείτε;

 

Έτσι μπράβο... όμορφα στα θρανιάκια μας...

 

:) :) :)

 

*** με παρρησία.

 

Το "The wall"   ;)

 

Αλλα εσυ με τα λεγομενα σου δεν θα πηγαινες σε καμια....θα αγοραζες τα DVD και θα καθοσουνα σπιτι να τα εβλεπες σωστα??

 

Απο οτι φενεται Trolley δεν τα εχεις με την συναυλια αλλα με τον ιδιο τον Waters.

Το θεμα παει οπαδικα ετσι οπως το εθεσες. Εγω δεν ασχοληθηκα ποτε μου με τα πρωσοπικα των Floyd και δεν με ενδιαφερουν καν. Το μονο που προσεχω ειναι η δουλεια του καθενος και αν αυτο με εκφραζει. Τωρα ε αν ο Waters ειναι αλλαζονας η εαν ο Gilmour ειναι ελαφρυς αλλα λογια .....

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι για εσάς που πήγατε και γουστάρατε - στην Αθήνα είμαστε άλλωστε, μην το ξεχνάμε - αλλά  - επειδή μου τα έχετε κάνει τσουρέκια, πάρτε ρε αλάνια την ερώτηση που σας αξίζει: αν εκείνο το βράδυ έπαιζε στην αθήνα και ο gilmour με τους άλλους δύο floyd (αν ζούσε ο Richard),  τότε ρε μπούρδες*** ΠΟΙΑ συναυλία θα είχατε πάει να δείτε;

 

Έτσι μπράβο... όμορφα στα θρανιάκια μας...

 

:) :) :)

 

*** με παρρησία.

 

Και αν η γιαγια μου ειχε το μ.... στο κεφαλι θα ταν κουμπαρας... ;D ;D ;D(κακο το ξερω...)

Αν παιζαν πχ οι Who...αν αν αν... ;) ;) ;)

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θυμάμαι μικρός, ότι οι μεγαλύτεροι μας τα είχαν σπάσει με το Woodstock. Μετά από χρόνια, όποιος καταφέρει να το ακούσει σερί, θα του πάρω δώρο ένα λοκούμι.

 

Χαίρομαι για εσάς που πήγατε και γουστάρατε - στην Αθήνα είμαστε άλλωστε, μην το ξεχνάμε - αλλά  - επειδή μου τα έχετε κάνει τσουρέκια, πάρτε ρε αλάνια την ερώτηση που σας αξίζει: αν εκείνο το βράδυ έπαιζε στην αθήνα και ο gilmour με τους άλλους δύο floyd (αν ζούσε ο Richard),  τότε ρε μπούρδες*** ΠΟΙΑ συναυλία θα είχατε πάει να δείτε;

 

 

Tότε είχαμε το Woodstock,  Trolley. Αλλες εποχες. Φανταστειτε οτι δεν υπηρχαν καν  ιντερνετια και φόρα και κινητά. Toοοσο παλιά.

Αν ζουσε ο Richard, αν ερχοντουσαν στην Αθηνα, αν την ιδια μερα εδινε συναυλια ο Roger και αν  η γιαγια μου ειχε ροδακια ...θα ητανε skateboard.

Αν γινοντουσαν ολα αυτα, και αν μας τιμουσαν συχνα-πυκνά με την παρουσια τους τα μεγαλα ονοματα της μουσικης, ισως να μην πηγαινα σε καμμια συναυλια αλλα να περίμενα να εξελιχθεί το teleporting για να παω να τους δω σε αλλη χωρα live.

Τωρα ομως επειδη πραγματικα δεν εχουμε και πολλες ευκαιριες να δουμε live μια τετοια παραγωγη, θα προτιμησω να παω ΟΑΚΑ και να δω ιδιοις ομμασι  αυτο που εκθειασαν οι προηγουμενοι φορουμιστες.

(με καλη καλοκαιρινη διαθεση παντα ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Ακριβώς  ;) . Μπορεί τα παραδείγματα μας να είναι λίγο ακραία αλλά ουσιαστικά το νόημα κατα τη γνώμη μου είναι ότι μια παράσταση που έχει κάποιο θεατρικό concept, μπορεί να παρουσιάζεται από το συγκρότημα που τη δημιούργησε εφ'όρου ζωής.

 

Από τον Waters παρουσιάζεται... ο οποίος (όπως και να το κάνουμε) είναι κάπως "λιγότερος" από τους Pink Floyd.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, θεωρώ ότι αξίζει να πάει κανείς και προτίθεμαι να παω την Τρίτη καθώς μέχρι σήμερα δεν μπορούσα με τίποτα να έρθω στην Αθήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητέ Trolley δεν ξέρω αν οι κιθαρίστες επέλεγαν ομαδικά να πάνε στον Δαβίδ  ;D, αλλά προσωπικά θα πήγαινα στο Wall για ποικιλία λόγων- και όχι μόνο από μπασιστική αλληλεγγύη για τον Roger  ;)

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον Waters παρουσιάζεται... ο οποίος (όπως και να το κάνουμε) είναι κάπως "λιγότερος" από τους Pink Floyd.

Εγω σου λεω το αλλο...

Χωρις waters οι floyd θα ηταν ακομη μια μπαντα η οποια επαιζε rock...

Χωρις τους floyd ο Waters θα ηταν αυτο που ειναι σημερα...

Μπορω και να το αιτιολογησω σε οποιο παρερμηνευσει τα γραπτα μου...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από χρόνια, όποιος καταφέρει να το ακούσει σερί, θα του πάρω δώρο ένα λοκούμι.

 

καλα αυτο το πραμα δεν ακουγεται ετσι κι αλλοιως απο....γεννησιμιου του.... ;D...σαν γεγονος μπορει να ηταν σπουδαιο σαν μουσικη ομως.....χεσε μεσα... ;D ο μονος που σωζεται ειναι ...λιγακι ο Χεντριξ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου