Προς το περιεχόμενο

Aγορά Πρώτου Σαξοφώνου, Χρειάζομαι πληροφορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες, ξεκαθαρίστηκαν κάπως τα πράγματα.

 

Θα κοιτάξω και τα Trevor James όπως αναφέρεις Loci, καθώς διαβάζω πολλά θετικά για αυτά.

Blue ευχαριστώ για την απάντηση και arti για το λινκ του φόρουμ δεν το είχα βρει :)

 

 

Τώρα με τι λέτε να ξεκινήσω; Εγώ κλείνω πιο πολύ στο Τενόρο σαξόφωνο, αλλά ρωτάω, μήπως θα τα βρώ δύσκολα και θα επρεπε να αρχισω με αλτο και μετά θα μπω πιο ομαλά σε Τενόρο;

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα με τι λέτε να ξεκινήσω; Εγώ κλείνω πιο πολύ στο Τενόρο σαξόφωνο, αλλά ρωτάω, μήπως θα τα βρώ δύσκολα και θα επρεπε να αρχισω με αλτο και μετά θα μπω πιο ομαλά σε Τενόρο;

 

Αν θέλεις τενόρο, ξεκινάς με τενόρο. Το πολύ να κόψεις το κάπνισμα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις τενόρο, ξεκινάς με τενόρο. Το πολύ να κόψεις το κάπνισμα.

 

+1

 

η διαφορα ειναι στο τενορο εχεις πιο 'μεγαλα' (και κατεπεκταση πιο δυσκολα) φυσηγματα .

τενορο παρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις τενόρο, ξεκινάς με τενόρο. Το πολύ να κόψεις το κάπνισμα.

 

 

Δεν καπνίζω οπότε δεν έχω πρόβλημα χαχα

 

+1

 

η διαφορα ειναι στο τενορο εχεις πιο 'μεγαλα' (και κατεπεκταση πιο δυσκολα) φυσηγματα .

τενορο παρε.

 

Ναι αυτό λέω, αυτά τα φυσήγματα είναι πολύ πιο δύσκολα ή σαν 19 ετών παλικάρι δεν θα έχω πρόβλημα; Έχω δυνατά πνευμόνια λόγω άθλησης πολλών ετών :Ρ

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν καπνίζω οπότε δεν έχω πρόβλημα χαχα

 

Ναι αυτό λέω, αυτά τα φυσήγματα είναι πολύ πιο δύσκολα ή σαν 19 ετών παλικάρι δεν θα έχω πρόβλημα; Έχω δυνατά πνευμόνια λόγω άθλησης πολλών ετών :Ρ

 

 

η διαφορα ειναι πως αντι να σηκωσεις 1 κιλο πας κατευθειαν στο 1,5 κιλο...θα κουραστεις λιγο  νωριτερα αλλα ποσο θα κουραστεις για αυτο το μισο κιλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν είναι τόσο το βάρος που με απασχολεί όσο το range που θα καλύπτει.Αν ξέρει κάποιος οκτάβες καλύπτει το Τενόρο και ποιες το Αλτο να μου πει. Κυρίως για Ροκ μουσική έχω δει να χρησιμοποιούν Τενόρο αλλα από την άλλη ακούω ότι το άλτο καλύπτει μεγάλο range...

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν είναι τόσο το βάρος που με απασχολεί όσο το range που θα καλύπτει.Αν ξέρει κάποιος οκτάβες καλύπτει το Τενόρο και ποιες το Αλτο να μου πει. Κυρίως για Ροκ μουσική έχω δει να χρησιμοποιούν Τενόρο αλλα από την άλλη ακούω ότι το άλτο καλύπτει μεγάλο range...

 

τα σαξοφωνα ολα ως οργανα καλυπτουν 2,5 'φανερες' οκταβες και αλλη μια η μιαμιση 'κρυφη' (η οποια παραγεται με αρμονικες κατι που δυσκολα κανουν περα απο κανα τριαρι/τεσσαρι παιχτες που παιζουν πολλα πολλα χρονια)

το αλτο ειναι μι υφεση οργανο το τενορο σι υφεση

το σοπρανο ειναι παλι σι υφεση αλλα μια οκταβα πανω απο το τενορο

το βαρυτονο 'αν δεν κανω λαθος' ειναι μι υφεση αλλα μια οκταβα κατω απο το αλτο...

κλπ....

τι σημαινει σι υφεση...το ντο που διαβαζεις καπου η παιζει μια κιθαρα ειναι ρε στο τενορο

το σι υφεση της κιθαρας ειναι ντο στο τενορο..

 

 

το τενορο το συναντας σε ροκ γιατι εχει πιο πολυ γρεζι και ειναι πιο μπασο οργανο σε σχεση με αλτο αλλα δες οτι ο γκιλμουρ πχ με αλτο εχει παιξει ας πουμε σε κατι τελευταια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν είναι τόσο το βάρος που με απασχολεί όσο το range που θα καλύπτει.Αν ξέρει κάποιος οκτάβες καλύπτει το Τενόρο και ποιες το Αλτο να μου πει. Κυρίως για Ροκ μουσική έχω δει να χρησιμοποιούν Τενόρο αλλα από την άλλη ακούω ότι το άλτο καλύπτει μεγάλο range...

 

το βαρος το ειπα για το ποσο διαφορετικο ειναι το φυσυγμα σ'αυτα τα 2 σαξοφωνα.. ;)

το βαρος του ιδιου του σαξοφωνου το συνηθιζεις σε λιγες μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου,

 

Ολα αυτα που παραθετουν οι υπολοιποι φιλοι ειναι πανω κατω σωστα.

Εχω παιξει παρα πολλα σαξοφωνα καθως ειμαι σαξοφωνιστας εδω και 23 χρονια.

Απλα αν θες παρε και μια αλλη γνωμη.

 

Πρωτον:Ολα τα σαξοφωνα εχουν ακριβως τον ιδιο χειρισμο,εκτος απο τα βαρυτονα που εχουν ενα εξτρα κλειδι για την χαμηλη Λα,και τα πιο φθηνα που δεν εχουν την πανω Φα διεση.

Δευτερον:Δεν παιζει κανενα μα κανενα ρολο το μεγεθος του σαξοφωνου στο ποσο φυσημα χρειαζεσαι.Μονο το μεγεθος του επιστομιου και το νουμερο του καλαμιου αλλαζουν την ποσοτητα του αερα που χρειαζεσαι-και εννοειται και τον ηχο.Και στο λεω αυτο παιζοντας απο σοπρανο μεχρι μπασο.Γι'αυτο αν θες τενορο,παρε τενορο.

Τριτον:Ειδικα στα σαξοφωνα ισχυει το ο'τι δινεις παιρνεις.Εχοντας μαθητες με τους οποιους αγορασαμε ειτε Thomann,ειτε Fighter-κινεζικη κοπια των Selmer,ειτε Klongeklang-αλλη μια εταιρια μυστηριο απο την Κινα με Γερμανικες καταβολες(?)-εμεινα εντυπωσιασμενος με την σχεση τιμης-ποιοτητας.Ολα παιζαν κανονικα,ολα κουρδιζαν ευκολα,και αρχισα να νοιωθω κοροιδο που εχω αγορασει πεντε Selmer-σοπρανο,αλτο,τενορο,βαρυτονο και μπασο..Οταν ομως χρειαστηκε να ηχογραφησω με ενα τενορο Thomann σε ενα Neumann M149 επαθα σοκ!Θα ηθελα να μου θυμιζε ανακυκλωμενο αυτοκινητο!Ο'τι χειροτερο εχω ακουσει.

 

Η ταπεινη μου συμβουλη ειναι η εξης;επειδη μπορει να θες να μαθεις,αλλα πιστεψε με,ειναι πολυ πιθανο να απογοητευτεις πολυ γρηγορα,μην αγορασεις ενα μετριο οργανο.Ψαξε και βρες o'τι ποιο φθηνο υπαρχει στην αγορα.Θα σου κανει τη δουλεια σου χωρις να σε νοιαζει αν πεσει,χτυπησει,στραβωσει κλπ-γιατι ειναι και ευαισθητα...Απλα να εχεις καποιον που ξερει να σου πει αν το οργανο δεν χανει απο καπου και τι επιστομιο και καλαμι να βαλεις ωστε να μην φυσας τσαμπα,και να βγαλεις τον ηχο που θελεις-πανω κατω.

 

Και μετα απο ολα,αν δεις πως σου αρεσει και θες να συνεχισεις,αγορασε ενα Selmer,το οποιο ειναι οργαναρα, θα σου μεινει και θα εχει και μεταπωλητικη αξια.

 

Αυτα..

Let the music play!!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε και βρες o'τι ποιο φθηνο υπαρχει στην αγορα.Θα σου κανει τη δουλεια σου χωρις να σε νοιαζει αν πεσει,χτυπησει,στραβωσει κλπ-γιατι ειναι και ευαισθητα...Απλα να εχεις καποιον που ξερει να σου πει αν το οργανο δεν χανει απο καπου και τι επιστομιο και καλαμι να βαλεις ωστε να μην φυσας τσαμπα,και να βγαλεις τον ηχο που θελεις-πανω κατω.

 

Στέφανε μια διευκρίνηση (μιας και σε βρήκαμε!): πιστεύεις δηλαδή ότι ένα σαξόφωνο των 300-400 ευρώ, με ένα καλό (>100 ευρώ) επιστόμιο και reed, μπορεί να βγάλει κάποιον πέρα από τους πρώτους μήνες μελέτης; Τι γίνεται με την ποιότητα κατασκευής και τις πιθανές αβαρίες κατά τη (φυσιολογική) χρήση; Έχοντας πάντα στο μυαλό μελέτη τουλάχιστον μιας ώρας την ημέρα, καθημερινά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου