Προς το περιεχόμενο

Δάσκαλος σε απόγνωση!


Giwrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Y.Γ. Το μονο απαραιτητο ''πεταλακι'' ειναι ο μετρονομος.

 

όχι σύμφωνα με τον Guthrie Govan (στο 1:50)

 

GUTHRIE GOVAN - 9 Q/A for www.noiz.gr

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω να προσθεσω το εξης:

Την κιθαρα που μπορω να παιξω τωρα, που εχω στα ποδια μου 10 πεταλακια, μπορουσα να παιξω και πριν απο καποια χρονια που επαιζα καρφι. Δε δισταζω να παραδεχτω πως πλεον κιθαρα παιζω ΚΑΙ για να καλυπτω το μικροβιο του GAS μεσα μου. Κοινως?

Δεν υπαρχει μεγαλυτερο σχολειο απο το ΚΙΘΑΡΑ...ΚΑΛΩΔΙΟ...ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ.

 

Πιο παλια που δεν ηξερα καν τι ειναι το delay και νομιζα πως το μονο πεταλακι που υπαρχει ειναι το metal zone (δεν κανω πλακα) ημουν μια χαρα και ειχα την καλυτερη εξελιξη.

 

Με το που αρχισουν να ασχολουνται με αγγελιες, τεχνοκρατικα θεματα noiz, thomann κτλ κτλ η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων θα φορτωσει τη μελετη στον κοκορα και θα κοιταξει πως θα αποκτησει το ταδε overdrive, πως να βγαλει το δεινα ηχο του Edge κτλ κτλ κτλ...

 

Προς θεου λοιπον μη στρεψεις την προσοχη του μαθητη σε delay, reverb κτλ. Θα σου λεγα κιολας να τους αποτρεψεις..! Αν αρχισεις gear-συζητησεις τους 9/10 κλαφτους.

 

Γνωμη μου λοιπον η εξης. Ασε τον πιτσιρικα να μην ξερει ΚΑΝ τι ειναι το delay και πιαστον κανε τον ΣΩΣΤΟ ρυθμικα παικτη και υστερα ολα τ'αλλα. Ο τροπος σου με τα τραγουδια ειναι μια χαρα. Βρες και αλλους να σπας τη μονοτονια της μελετης.

Πες του ομως πως αν δεν εχει διαθεση να κανει μονοτονες ασκησεις να μην περιμενει θεαματικα αποτελεσματα.

 

Y.Γ. Το μονο απαραιτητο ''πεταλακι'' ειναι ο μετρονομος.

 

+10000000000

 

όχι σύμφωνα με τον Guthrie Govan (στο 1:50)

 

Οσο για το αν ειναι απαραιτητος η οχι ο μετρονομος το απαντησε αθελα του και ο Guthrie..επαιζε λεει πανω απο δισκους...αλλος θα ελεγε πχ εγω δεν επαιξα με μετρονομο ειχα...drum machine ::) η το pulse του cubase κτλ κτλ κτλ ...το ιδιο πραγμα στην ουσια με αλλα λογια.Η αισθηση του ρυθμου ειναι απαραιτητη,σιγουρα βεβαια υπαρχουν ατομα που μπορουν πολυ ευκολα να τον ακολουθουν και να τον νιωθουν αλλα σιγουρα χρειαζεται ειτε ειναι μετρονος ειτε drum machine ειτε drummer απο δισκο.

 

Εκει που σιγουρα δεν χρειαζεται μετρονομος ειναι οπως πιστευουν καποιοι για την βελτιωση της τεχνικης η της ταχυτητας κτλ κτλ κτλ.ουτε σε κανει να παιζεις με καλυτερη τεχνικη ουτε ποιο γρηγορα απλα σε κανει να παιζεις on time(που ειναι και το ποιο σημαντικο ;)).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το αν ειναι απαραιτητος η οχι ο μετρονομος το απαντησε αθελα του και ο Guthrie..επαιζε λεει πανω απο δισκους...αλλος θα ελεγε πχ εγω δεν επαιξα με μετρονομο ειχα...drum machine ::) η το pulse του cubase κτλ κτλ κτλ ...το ιδιο πραγμα στην ουσια με αλλα λογια.Η αισθηση του ρυθμου ειναι απαραιτητη,σιγουρα βεβαια υπαρχουν ατομα που μπορουν πολυ ευκολα να τον ακολουθουν και να τον νιωθουν αλλα σιγουρα χρειαζεται ειτε ειναι μετρονος ειτε drum machine ειτε drummer απο δισκο.

 

Συμφωνώ με αυτά που γραφεις.

Απλά το θέμα του OP, απ'ότι κατάλαβα, είναι να κάνει το μάθημα πιο ενδιαφέρον για τους μικρούς μαθητές, οποτε σε αυτό το πλαίσιο παρέθεσα το video, ούτως ώστε αυτός (ο OP) να σκεφτεί πιο δημιουργικούς τρόπους, από το μετρονόμο, για την τήρηση του ρυθμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που αρχισουν να ασχολουνται με αγγελιες, τεχνοκρατικα θεματα noiz, thomann κτλ κτλ η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων θα φορτωσει τη μελετη στον κοκορα και θα κοιταξει πως θα αποκτησει το ταδε overdrive, πως να βγαλει το δεινα ηχο του Edge κτλ κτλ κτλ...

 

Προς θεου λοιπον μη στρεψεις την προσοχη του μαθητη σε delay, reverb κτλ. Θα σου λεγα κιολας να τους αποτρεψεις..! Αν αρχισεις gear-συζητησεις τους 9/10 κλαφτους.

 

ααααακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το αν ειναι απαραιτητος η οχι ο μετρονομος το απαντησε αθελα του και ο Guthrie..επαιζε λεει πανω απο δισκους...αλλος θα ελεγε πχ εγω δεν επαιξα με μετρονομο ειχα...drum machine ::) η το pulse του cubase κτλ κτλ κτλ ...το ιδιο πραγμα στην ουσια με αλλα λογια.

Καθολου το ιδιο πραγμα φιλε dreamdancer.

Ειναι εντελως διαφορετικο να εξασκεισαι με αρμονικο υποβαθρο,με τονισμους που ο μετρονομος δε θα σου δωσει ποτε,με δυναμικες που σε αναγκαζει το backin track δισκογραφιας να εφαρμοσεις,με τον εαυτο σου στη θεση ενος ''μελους''της μπαντας. ;)

Εκτος αν τα backin tracks σου ειναι τιποτα ισοπεδωτικα progressive metal..

(Δεν υποτιμω διολου το στυλ. ;))

Eπισης η απαντηση του Govan ειναι ''not necesserily'' ;).

Aν υπαρχει κατι να μαθουμε απο τα λεγομενα του,ειναι το οτι για ΤΙΠΟΤΑ δεν πρεπει να υπαρχει απολυτη αποψη.

Να μια καλη νοοτροπια προς υιοθετηση και για τον δασκαλο που ανοιξε το θεμα! :)

Καλη συνεχεια φιλε μου!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου