Προς το περιεχόμενο

Fender Strat Plus.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα μου άρεσε. Λίγοι όμως συμμερίζονται την άποψή μου. Βέβαια και η Fender στα μέσα της δεκετίας του '90 (περίπου) τη κατήργησε. Στο e-bay δεν τραβάει και πολύ ψηλά. Αλλά έχω δει πολλούς να βγάζουν καταπληκτικούς ήχους με τους σένσορες.

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πως να μη σ αρεσει...

Αφου ηταν(ειναι)κιθαρακλα... :)

Την ειχα κανα μηνα απο φιλο στα χερια μου.Υπεροχη σε ολα της.

Και...

10 χρονια ειχα ΜΙΑ κιθαρα:Tην αντιστοιχη τελε plus deluxe σε σπανιο firestorm finish...(με rosewood).

Δεν ειχε το κλασσικο τελε twang αλλα ειχε εναν ογκο ΝΑΑΑ με το συμπαθειο.. ;)

 

εδιτ:Eιχε και στρατ τρεμολο.. :o

Δες την τρυπα διπλα στη γεφυρα...

2051620910_telecaser20014.jpg.b236eabfe7e2ed499ae51d7bd52be291.jpg

128865536_telecaster20019.jpg.af05adbfe8986e647f30873ec2f03b14.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το συζηταμε!Ομορφιες(ειχα μια με χρυσους σενσορς και ευτυχως την εδωκα ;D ;D).

Αλλα μιλαμε για τον Robillard(σημερα μολις σκεπτομουν να βαλω ενα βιντεο του) ο οποιος οτι και να πιασει κοβει κ...ους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μανία με τους 2πλούς. :D

Ειχε 3θεσιο splitter... :P

Βαλε εναν minihum αγορι μου να σε δει ο θεος..αφου εισαι γκαζιαρης.. :-*

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια τετοια.... πεταξα το μεταλικο nut και εβαλα κοκαλινο, πεταξα και τους σενσορες και εβαλα tonerider pure vintage και την εφερα εκει που ηθελα  ;D

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια τετοια.... πεταξα το μεταλικο nut και εβαλα κοκαλινο, πεταξα και τους σενσορες και εβαλα tonerider pure vintage και την εφερα εκει που ηθελα  ;D

Fender Strat Minus. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις κιθάρες τις χρησιμοποιούσε παλιότερα και ο Jeff Beck και από κει ξεκίνησε η όλη ιστορία. Ο καλιφορνέζος γίγαντας της ηλεκτρικής κιθάρας του έκανε μια πρόταση για ένα μοντέλο artist signature και εκείνος αρχικά την αρνήθηκε. Δε συνέβη το ίδιο με τον παλιό του φίλο και πρώην συνάδελφό του Eric Clapton.

 

Χρειάστηκε να περάσει αρκετός καιρός για να μεταπειστεί ο Jeff από την αρχική του απόφαση.

 

Το 1991 κυκλοφόρησε η Jeff Beck Stratocaster η οποία στην ουσία ήταν μια Strat Plus μ΄έναν διπλό χρυσό σένσορα στον καβαλάρη και έναν διακόπτη για coil-split. Το μπράτσο της κιθάρας ήταν φαρδύ σαν μια ρακέτα του baseball και διέθετε μια ταστιέρα από τριανταφυλλιά με 22 τάστα medium-jumbo. Δέκα χρόνια αργότερα οι Lace Sensors αντικαταστάθηκαν από τρεις μονούς μαγνήτες dual-coil Ceramic Noiseless και το μπράτσο άλλαξε σχήμα και έγινε λεπτότερο.

 

dsc1135n.jpg

 

 

Δύο χρόνια νωρίτερα η Fender κυκλοφόρησε την Strat Plus Deluxe με τρεις διαφορετικούς σένσορες (μπλε, ασημί, κόκκινο) και έναν καβαλάρη Floyd Rose Deluxe Locking που κλείδωνε τις χορδές στο lsr nut και τα κλειδιά ενώ το 1990 κάνει την πρώτη της εμφάνιση η Strat Ultra η οποία εκτός του ότι διέθετε ένα διπλό κόκκινο σένσορα στο καβαλάρη και έναν χρυσό σένσορα στη μέση ήταν η πρώτη κιθάρα που φορούσε ταστιέρα από έβενο.

 

1997.fender.stratocaste.ultra.jpg

 

 

Τη σκυτάλη από τα μοντέλα Plus πήραν οι κιθάρες και τα μπάσα της σειράς American Deluxe το 1998.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου