Προς το περιεχόμενο

Μουσικές σπουδες


ΜηνάςΧ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θα ήθελα να εκφράσω την απορία ενός φίλου μου: Γίνεται να περάσει κάποιος μουσικών σπουδών, για ΑΕΙ αναφέρομαι, χωρίς να ξέρει κάποιο όργανο, και κάνοντας μόνο μαθηματα αρμονίας; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τμήμα του ΑΠΘ της Θεσσαλονίκης, γίνεται.

 

Να περάσεις...

 

Ομως θα δυσκολευτεί πολύ, καθώς πολλά μαθήματα, θέλουν να παίξεις 3φωνα-4φωνα κομμάτια, ακόμα και σε κλειδιά του Ντο, πολλές φορές πρίμα βίστα...

 

Θα πρέπει να μπορεί να εναρμομίζει μελωδίες, απευθειας στο πιανο. Φυσικά αυτό θα το κάνει σταδιακά, αλλά θα πρεπει να μπορει να παίξει ευκολα μια βασική αλληλουχία συγχορδιών. Σε κάποια μαθήματα επίσης, ίσως χρειαστεί να παρουσιάσει ενα κομμάτι, κάτι. Σε τι οργανο θα το κάνει?

 

Το θέμα είναι, ξέρει καθόλου αρμονία ήδη? Και πότε είναι να δώσει?

 

Παντως ότι και να κάνει, ας ξεκινήσει και μερικά μαθήματα πιάνου. Αρμονία, χωρίς να παίζεις όργανο, είναι σαν να ζωγραφίζεις χορούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τμήμα του ΑΠΘ της Θεσσαλονίκης, γίνεται.

 

Να περάσεις...

 

Ομως θα δυσκολευτεί πολύ, καθώς πολλά μαθήματα, θέλουν να παίξεις 3φωνα-4φωνα κομμάτια, ακόμα και σε κλειδιά του Ντο, πολλές φορές πρίμα βίστα...

 

Θα πρέπει να μπορεί να εναρμομίζει μελωδίες, απευθειας στο πιανο. Φυσικά αυτό θα το κάνει σταδιακά, αλλά θα πρεπει να μπορει να παίξει ευκολα μια βασική αλληλουχία συγχορδιών. Σε κάποια μαθήματα επίσης, ίσως χρειαστεί να παρουσιάσει ενα κομμάτι, κάτι. Σε τι οργανο θα το κάνει?

 

Το θέμα είναι, ξέρει καθόλου αρμονία ήδη? Και πότε είναι να δώσει?

 

Παντως ότι και να κάνει, ας ξεκινήσει και μερικά μαθήματα πιάνου. Αρμονία, χωρίς να παίζεις όργανο, είναι σαν να ζωγραφίζεις χορούς...

Είναι β' Λυκείου, και δεν έχει ξεκινήσει ακόμα απ'οτι γνωρίζω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως εχει αργήσει αρκετα. Ας κοιτάξει να κάνει κάτι αλλο, που να του αρέσει περισσότερο.

 

Το λέω γιατί πολλοι εχουν την εντυπωση, πως επειδή τους αρέσει να ακουν μουσική, εχουν την "αγάπη" που χρειάζεται για να ασχοληθεις σοβαρα, σε πανεπιστημιακό επίπεδο.

 

Δεν είναι ετσι. Θέλει τριβή η μουσική. Ακόμα και αν τρέξει να προλάβει (με το ζόρι) την ύλη, θα δυσκολευτεί πολύ, καθως θα συναντήσει πράματα που θα απαιτήσουν και εμπειρία πέρα απο γνώσεις, τις οποιες έτσι κι αλλιώς θα έχει λειψές.

 

Είμαι λίγο αυστηρος. Το 90% των φοιτητών της γενιάς μου (ειχα μπει το 2003) ήταν αυτό ακριβώς. Παιδιά που τους αρεσαν τα ακορντα των Πυξ-Λαξ, ή των Tool, και τελικά κατέληξαν να βγαλουν τη σχολη παπαγαλίζοντας, χωρίς να αποκτήσουν ποτέ μουσική αντίληψη που θα απαιτουνταν απο αποφοιτο πανεπιστημίου.

 

 

Μετα απο την πάρλα, φτάνω στη συμβουλη μου, που ειναι εντελώς προσωπική...η αποφαση είναι δική του ;)

 

Προτείνω λοιπον, να ξεκινήσει παράλληλα με τα θεωρητικά, και μερικά βασικά μαθήματα πιάνου. Ετσι θα έχει και ενα όργανο, ωστε να ακουει αυτα που γραφει βρε αδερφε.

Να δώσει του χρονου για το πανεπιστήμιο, και ότι γίνει.

 

Αν πετύχει, καλώς...μπορεί κάλλιστα να ασχοληθεί σοβαρα μετά και να τα καταφερει μια χαρά

 

Αν δεν περασει, να συνεχίσει τα μαθήματα, ή την προσωπική ενασχόληση, και ίσως του δοθεί αργότερα κι αλλη ευκαιρία.

 

Αν πάντως το σκέφτεται λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης, θα έλεγα να σκεφτεί και κάτι αλλο, γιατι τα πραματα δεν είναι και πολυ ρόδινα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ομως θα δυσκολευτεί πολύ, καθώς πολλά μαθήματα, θέλουν να παίξεις 3φωνα-4φωνα κομμάτια, ακόμα και σε κλειδιά του Ντο, πολλές φορές πρίμα βίστα...

 

υπερβολικος  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είμαι λίγο αυστηρος. Το 90% των φοιτητών της γενιάς μου (ειχα μπει το 2003) ήταν αυτό ακριβώς. Παιδιά που τους αρεσαν τα ακορντα των Πυξ-Λαξ, ή των Tool, και τελικά κατέληξαν να βγαλουν τη σχολη παπαγαλίζοντας, χωρίς να αποκτήσουν ποτέ μουσική αντίληψη που θα απαιτουνταν απο αποφοιτο πανεπιστημίου.

 

Μα πόσο αλήθεια.....Δεν μπορούν κάτι τέτοιοι τύποι να καταλάβουν πως οι μουσικές σπουδές αφορούν τη Λόγια-Δυτική-Μουσική κυρίως....Δεν πάει να πει πως επειδή μας αρέσει να ακούμε μουσική στο ραδιόφωνο και βλέπουμε στα μηχανογραφικά ένα "ΑΕΙ" μουσικών σπουδών , θα πάμε και όλα τέλεια...Άσε που είναι και τα ακουστικά ένα επίσης μάθημα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερβολικος  :P

 

Παρεξήγησις...Οχι 3φωνα κομματια, και σε κλειδια του ντο και πριμα βιστα ;D

 

Αλλα με 2 απο τα 3 παραπάνω στοιχεια (σε οποιονδήποτε συνδιασμο), υπήρχαν εξετασεις στο ΤΜΣ του ΑΠΘ, πριν τουλαχιστον 3-4 χρονια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πόσο αλήθεια.....Δεν μπορούν κάτι τέτοιοι τύποι να καταλάβουν πως οι μουσικές σπουδές αφορούν τη Λόγια-Δυτική-Μουσική κυρίως....Δεν πάει να πει πως επειδή μας αρέσει να ακούμε μουσική στο ραδιόφωνο και βλέπουμε στα μηχανογραφικά ένα "ΑΕΙ" μουσικών σπουδών , θα πάμε και όλα τέλεια...Άσε που είναι και τα ακουστικά ένα επίσης μάθημα ....

 

Και με τη βυζαντινή μπορείς κάλλιστα να ασχοληθείς και (οχι τόσο βαθιά) με την ελληνική δημοτική, και με την εθνομουσικολογία πιο γενικά.

 

Αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι μπαινουν και βγαίνουν, θεωρόντας πως πήγαν σε ενα λίγο διαφορετικό ωδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τη βυζαντινή μπορείς κάλλιστα να ασχοληθείς και (οχι τόσο βαθιά) με την ελληνική δημοτική, και με την εθνομουσικολογία πιο γενικά.

 

Αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι μπαινουν και βγαίνουν, θεωρόντας πως πήγαν σε ενα λίγο διαφορετικό ωδειο.

Εγώ,πατώντας σε αυτό το θέμα και απλά κουβέντα να γίνεται,είμαι στο τμήμα λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής."Τει" και όχι "Αει" (που πειράζει αρκετούς κακά τα ψέματα) και στην αρχή μπήκα απλά για να παρακολουθήσω γιατί ήθελα να ασχοληθώ με τη μουσική επιστήμη απο οποιονδήποτε κλάδο της(παίζω αρκετά χρόνια μουσική και αφού έτυχε να μπω εκεί μέσω πανελλαδικών μπήκα).Από την πρώτη κιόλας βδομάδα μπήκα στο κλίμα και μου άρεσε πραγματικά!Έτσι μαθαίνω τώρα μετ'ευχαρίστησης δρόμους και "μακάμια" και μακάρι να μπορέσω να επεκτείνω και άλλο τις σπουδές μου και όχι απλά να πάρω ένα παλιόχαρτο τριτοβάθμιας μουσικής σχολης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ,πατώντας σε αυτό το θέμα και απλά κουβέντα να γίνεται,είμαι στο τμήμα λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής."Τει" και όχι "Αει" (που πειράζει αρκετούς κακά τα ψέματα) και στην αρχή μπήκα απλά για να παρακολουθήσω γιατί ήθελα να ασχοληθώ με τη μουσική επιστήμη απο οποιονδήποτε κλάδο της(παίζω αρκετά χρόνια μουσική και αφού έτυχε να μπω εκεί μέσω πανελλαδικών μπήκα).Από την πρώτη κιόλας βδομάδα μπήκα στο κλίμα και μου άρεσε πραγματικά!Έτσι μαθαίνω τώρα μετ'ευχαρίστησης δρόμους και "μακάμια" και μακάρι να μπορέσω να επεκτείνω και άλλο τις σπουδές μου και όχι απλά να πάρω ένα παλιόχαρτο τριτοβάθμιας μουσικής σχολης....

Στην Άρτα δεν είσαι; Να δώσεις πολλά χαιρετίσματα στον Κοκκώνη... ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου