Προς το περιεχόμενο

BFD drums : το κλαμπ (γενικώς των drums vst)


tugito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μιας που πολλοί χρησιμοποιούν τα bfd drums προτείνω να φτιάξουμε ενα κλαμπ εδώ στο τόπικ που θα ανταλλάζουμε απόψεις ηχογράφησεις,θα λέμε ποια settings χρησιμοποιήσαμε και τι ακριβώς εφέ βάλαμε για να καταλήξουμε στον ήχο που φτιάξαμε,να προτείνουμε γενικώς τεχνικές για τα bfd.να εξηγούμε πως μπορούμε να κάνουμε τα ντραμς να ακούγονται όπως τα επαγγελματικά ή πολύ απλά να λέμε αναλυτικά τι κάναμε εμείς (και αν γίνεται να κάνουμε και λινκ ενα δείγμα του κομματιού ή κάτι).

Ας πούμε μπορούμε να λέμε ότι έβαλα το σετ των Pearl στα bfd και στον μίκτη για εφέ τα έστειλα σε ένα γκρουπ bus και έβαλα εφέ equalizer δυναμώνοντας πολύ τα μπάσα (120hz) ώσπου να ακούσω την μπότα να μου σκάει στην μάπα και τα μεσαιοψηλά (3kh) ώστε να νιώσω το ταμπούρο να παίρνει αέρα και να δίνει ευκρίνεια στα Hihats. Πάνω κάτω αυτά έκανα και στον compressor χρησιμοποίησα ένα threshold στα 14 και κnee στα 3.1.1 ,μετά πρόσεξα με το attack και το release να μην χάνονται crash ή άλλα ντραμς και το έχω αφήσει εκεί το κομμάτι χωρίς mastering.

Τώρα δεν έχω κλιπάκι να στείλω αλλά γενικώς κάπως έτσι να πάει και μπορούμε να ανταλλάζουμε και settings και να σωζουμε και presets από τα plugins και τα bfd ώστε να τα δοκιμάζουμε όλοι.

Αυτές είναι οι ιδέες μου. Τις είχα ξαναγράψει αλλά το χακέψανε το site και χάθηκε το ποστ μου,τα ίδια τραβάμε και στο www.diymusic.org με 2 χακεψιές σε μια μέρα από Τούρκους και πολλά άλλα ακόμα ελληνικά sites με κίνηση αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα.Υπομονή.

Τα λέμεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

BestFuc..Drums Ever....

Ωραία ιδέα αλλά κάθε κομμάτι έχει δικό του χαρακτήρα....

 

 

"Τι να σου κάνουν οι ρυθμίσεις μου όταν γράφω ροκ και γράφεις ποπ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

 

Ωραία ιδέα για το bfd μια και είναι μακράν το καλύτερο πρόγραμμα ντραμς για εμάς τους κακόμοιρους κιθαρίστες που θέλουμε ένα ρυθμάκι να ακολουθεί τα σολα μας.

 

BTW ξερετε κανένα site που μπορούμε να κατεβάσουμε midi ρυθμούς ώστε να τους παίξει μετά το bfd.

 

Η αλήθεια είναι ότι τα έτοιμα patterns του bfd, αν και πολλά, νομίζω ότι είναι πιο πολύπλοκα και περίεργα από το γνωστό "ντουπ νταπ" (δεν μπορώ να το αποδώσω αλλιώς) που υπάρχει (και χρειάζεται) στα περισσότερα τραγούδια. Χωρίς να είμαι και ειδικός στην ηχογράφηση και με ποσοτικά λίγο πειραματισμό σ'αυτήν, έχω παρατηρήσει ότι τα περίεργα τομ ρόλα κλπ του bfd γεμίζουν ολούθε το ακουστικό φάσμα, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνει κανείς πολλή δουλειά στο equalization για να ακουστεί ο ρυθμός κάπως σωστά μαζί με τα υπόλοιπα όργανα.

 

Η γνώμη σας και οι προτάσεις σας ευπρόσδεκτες.

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε τα equing και πιαστε να χαμηλώσετε τα mikes των χώρων

PZM-ROOM-OVERH και κρατήστε ένα 80% direct ήχο.

Ρυθμίστε τα panpots "στενά" ,κομπρεσάρατε snare,bd ,βάλτε

reverb στα snare-toms,ένα master limiter η compressor χωρίς υπερβολικές ρυθμίσεις του ratio και και και και και ............

 

Κάπως πρέπει να συγκεκριμενοοιηθεί το όλο θέμα που πάτε ν'αρχίσετε

με τα bfd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να μιλάμε και πέρα από δικές μας πρωσοπικές ρυθμίσεις και για τα bfd γενικώς. Εγώ έχω δοκιμάσει τα κλασσικά και τώρα θέλω να πάρω να δοκιμάσω τα xfl (5dvd). Επίσης μου έχουν πει ότι τα bfd deluxe είναι κορυφέα και ηχογραφημένα από τον steve albini..

Κανείς πληροφορίες πάνω σε αυτό;

Εγώ έχω φτιάξει δικό μου σετ προς το παρόν, για μικρόφωνα φωρτώνω την επιλογή punchy και βάζω dynamics και κάποια άλλα πράγματα όπως compressor με απότομο κόψιμο ως προς τα crash και αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Deluxe και J&F είναι πρώτα...Τα δοκίμασα αλλά δεν τα χρησιμοποιώ

παρά κάτι snares γιατί είναι τεράστια!!!Τα xfl επίσης είναι πρώτα αλλά με

max 90 δυναμικές περίπου σε αντίθεση με τα 128 δυναμικών Deluxe και J&F...

Το ένα pc είναι σίγουρα λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

To ξέρω ότι το θέμα είναι παλιό αλλά ποτέ δεν εξελίχτηκε οπότε τώρα ,3 χρόνια μετά που οι επιλογές είναι πολλές και πλέον πολλά vst instruments οπως τα BFD 2.0, superior 2.0 , ez drummer έχουν όλες τις ρυθμίσεις σε ένα απλό preset είναι πολύ πιο ευκολο να ανταλάξουμε ρυθμίσεις και preset..

Θα ανεβάσω τα δικά μου συντομα.. το ΣΚ μαλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω ότι το θέμα είναι παλιό αλλά ποτέ δεν εξελίχτηκε οπότε τώρα ,3 χρόνια μετά που οι επιλογές είναι πολλές και πλέον πολλά vst instruments οπως τα BFD 2.0, superior 2.0 , ez drummer έχουν όλες τις ρυθμίσεις σε ένα απλό preset είναι πολύ πιο ευκολο να ανταλάξουμε ρυθμίσεις και preset..

Θα ανεβάσω τα δικά μου συντομα.. το ΣΚ μαλλον.

 

 

Οπότε φίλε tugito αναμένουμε τις ρυθμίσεις και συμβουλές - συμβολές σου στο θέμα μια -και εν τω μεταξύ- χρησιμοποιούμε και άλλα νραμς εκτός από το BFD, όπως το ez drummer. Κάθε συμβουλή δεκτή.

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!Mπορώ να κατεβάσω απο κάπου το BFD drums ή πρέπει αναγκαστικά

να το αγοράσω;

Μπορώ να συνδέσω roland td6 με τον η/υ και να παίζω με τους ήχους του BFD;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε spark καλώς ήλθες.

Στο noiz οι αναφορές σε "σπασμένα" ή "πειρατικά" προγράμματα δεν είναι αποδεκτές.

Φρόντισε λοιπόν όσο θα είσαι κι εσύ εδώ να κρατήσεις την ίδια στάση επάνω σε αυτό το ζήτημα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου