Προς το περιεχόμενο

Τεφλόν-Απόηχος


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://cargocollective.com/teflon_test/apoixos

 

Εξαιτίας της γνωριμίας μας με τους τεφλόν δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι με είχε κερδίσει από την 1η στιγμή που το άκουσα. Δεν το θεωρώ απλά συμπαθητικό/καλό "για τα ελληνικά δεδομένα" ή απλά αξιοπρεπές, αλλά με κάνει να τους κατατάσσω σε εκείνους τους μουσικούς που θαυμάζω. Με την άδειά τους, το παραθέτω για ακρόαση/σχολιασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cargocollective.com/teflon_test/apoixos

 

Εξαιτίας της γνωριμίας μας με τους τεφλόν δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι με είχε κερδίσει από την 1η στιγμή που το άκουσα. Δεν το θεωρώ απλά συμπαθητικό/καλό "για τα ελληνικά δεδομένα" ή απλά αξιοπρεπές, αλλά με κάνει να τους κατατάσσω σε εκείνους τους μουσικούς που θαυμάζω. Με την άδειά τους, το παραθέτω για ακρόαση/σχολιασμό.

Συμπαθητικοί, ξεχωριστοί

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το στίχο που παραθέτεται στο link τους?

"δε βρέχει φεγγάρια πια

τα αστέρια τρέμουν στο νήμα

φυσά συρμάτινες νότες

κι οι σκύλοι γεννουν αμνησία"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον είναι κακή μετάφραση από τα αγγλικά, γι'αυτό φαίνεται παράξενο :

 

it doesn't rain any more moons

the stars tremble on the thread

it blows notes from wire

and the dogs give birth to amnesia

 

νταξ, έχουν και καλύτερα τραγούδια...

+1

shίζω μικρόφωνα, φτύνω ρίμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το στίχο που παραθέτεται στο link τους?

"δε βρέχει φεγγάρια πια

τα αστέρια τρέμουν στο νήμα

φυσά συρμάτινες νότες

κι οι σκύλοι γεννουν αμνησία"

 

Νομίζω ότι αρχικά είχε  ως εξής:

Βρέχει-φυσά

Φεγγάρια – αστέρια

Σύρμα-Νήμα (συρμάτινο νήμα)

Σκύλοι –Γεννούν

………Και οι νότες προκάλεσαν => τρόμο (τρέμουν) => αμνησία

Δηλαδή πιστεύω ότι θέλει να πει πως εξαιτίας από τις νότες , προκλήθηκε αμνησία και ως εκ τούτου μπερδεύτηκε ο στίχος. (?)

 

Ή εν πάση περιπτώσει ένα σύγχρονο/ πιο περίπλοκο "Χιαστό σχήμα"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το στίχο που παραθέτεται στο link τους?

μάλλον είναι κακή μετάφραση από τα αγγλικά, γι'αυτό φαίνεται παράξενο :

 

it doesn't rain any more moons

the stars tremble on the thread

it blows notes from wire

and the dogs give birth to amnesia

Νομίζω ότι αρχικά είχε  ως εξής:

Βρέχει-φυσά

Φεγγάρια – αστέρια

Σύρμα-Νήμα (συρμάτινο νήμα)

Σκύλοι –Γεννούν

………Και οι νότες προκάλεσαν => τρόμο (τρέμουν) => αμνησία

Δηλαδή πιστεύω ότι θέλει να πει πως εξαιτίας από τις νότες , προκλήθηκε αμνησία και ως εκ τούτου μπερδεύτηκε ο στίχος. (?)

 

Ή εν πάση περιπτώσει ένα σύγχρονο/ πιο περίπλοκο "Χιαστό σχήμα"

 

Μπερδεύτηκα :o ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τεφλόν με εντυπωσίασαν στο κοινό live σας, και σαν σχήμα και ο καθένας μεμονωμένα.

 

Όπως όμως είχα πει στον κιθαρίστα-τραγουδιστή τους αμέσως μετά τη συναυλία (πρέπει να με μίσησε εκείνη την ώρα αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να φανώ ευγενικός) τα φωνητικά του, όσο ερμηνευτικά όσο και στιχουργικά, δεν ήταν στο επίπεδο της υπόλοιπης μπάντας. Το τονικό δεν με ενδιαφέρει όπως έχω ξαναπεί (και θα καταλάβετε γιατί, αν με ακούσετε να τραγουδάω). Καλή φωνή έχει, αλλού βρίσκω το πρόβλημα.

 

Στο κομμάτι η μουσική είναι εξαιρετική και προσεγγίζει επίπεδο ξένων σχημάτων, αλλά αυτά που λέει ο τραγουδιστής δεν μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Οι στίχοι αν και καλογραμμένοι, μου φαίνονται επιτηδευμένοι. Επιτηδευμένα μακρόσυρτη βρίσκω και την ερμηνεία. Συνολικά τα φωνητικά είναι απλωτά στο χρόνο, περισσότερο από όσο πρέπει, και καταντούν υπνήλια.

 

Οι τεφλόν είναι σχήμα με τεράστιες δυνατότητες, αλλά για να μη μείνουν αιώνια ταλέντα, δεν πρέπει να επαναπαυθούν (κατά την ταπεινή μου άποψη). Για αυτό και εγώ εκφράστηκα ελεύθερα στη συναυλία (και το ξανακάνω εδώ) και με κάποια αυστηρότητα, λέγοντας αυτό που είναι και η ταπεινή μου άποψη και φυσικά μπορεί να γραφεί στα παλιότερα των υποδημάτων τους.

 

Απλώς έχω την αίσθηση ότι εκεί πρέπει να δουλέψουν (ερμηνεία και στίχος με ουσία, μεγαλύτερη συναισθηματική ένταση) για να μην είναι απλώς γαμάτοι μουσικοί και δεμένο σχήμα, αλλά καλλιτέχνες του πιο υψηλού επιπέδου. Αυτό που μπορούν να αποδειχτούν δηλαδή.

 

Το ότι ακριβώς είναι τόσο καλοί είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος, γιατί μπορεί άνετα να επαναπαυτούν στις δάφνες τους. Για αυτό και γίνομαι τόσο κατηγορηματικός, παρότι συνήθως το αποφεύγω. Αλλά αν μπορείς να είσαι μία μπάντα διεθνούς επιπέδου και συμβιβαστείς με κάτι έστω και κατά τι λιγότερο, αυτό είναι αποτυχία.

 

Νομίζω ότι ο τραγουδιστής πρέπει να απελευθερωθεί. Μοιάζει σαν να κουβαλάει κάποιο "βάρος" που του κόβει δυνατότητες. Τότε θα λάμψει.

 

Με κάθε φιλική διάθεση προς τα παιδιά και ελπίζω να το διαβάσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου