Προς το περιεχόμενο

Σινιέ μάρκες - Μηπως ειμαι θυμα του Marketing?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα μας!Ο λογος που ανοιξα το συγκεκριμενο θεμα ειναι για να μου λυθουν καποιες αποριες σχετικα με τα ΜΕΓΑΛΑ ονοματα(Gibson,Fender,PRS) και λοιπα...

Για να μην αρχισω να μακρυγορω απο τωρα θα μιλησω με απλο τροπο.

Εγω ειμαι κατοχος μιας Gibson SG Standard.Εχουν πεσει και παιξει στα χερια μου οπως και των περισσοτερων απο εσας αρκετες κιθαρες απο Gibson,Ibanez,Fender,PRS,Hamer,Line6(μπλιαχ)και ενα καρο ακομα.Λοιπον αυτο που με προβληματιζει ειναι:Πως ειναι δυνατον μια κιθαρα που κοστιζει γυρω στο χιλιαρικο να βαζει κατω(σε ολους τους τομεις)αλλες κιθαρες που κοστιζουν 3 και 4 χιλιαρικα??Για παραδειγμα εχω δοκιμασει 2-3 LP Custom Nashville και η αντιδραση μου δεν ηταν αυτη που περιμενα.Η SG που εχω σαν ηχο και σαν κατασκευη δεν μου φαινοταν να εχει και καμια τεραστια διαφορα.Και μου κοστισε 2000 ευρω λιγοτερα.Επαιζα τις προαλλες με μια Fender Μοντελο Clapton και δεν σας το κρυβω οτι μια Classic Player 60's για μενα ηταν χιλιομετρα καλυτερη.Ισως φταινε οι μαγνητες θα μου πειτε.Δεκτο.Αλλα θελω να πω οτι και οι μεγαλοεταιριες το κερδος ψαχνουν δε νομιζω να αγαπανε τον καταναλωτη.Λεμε ας πουμε οτι παιζουν μεγαλο ρολο τα ξυλα.ΣΙΓΟΥΡΑ παιζουν ισως το μεγαλυτερο καθως απο εκει ξεκιναει ενα καλο οργανο πριν τελειοποιηθει.Αλλα που ξερω εγω οτι τα ξυλα  αυτα ειναι ποιοτητας?Επεσε στα χερια μου μια Hagstrom Super Swede CBB Tremar που κοστιζει γυρω στα 750 κατοσταρικα και ακομα μαζευω τα σαγονια μου απο κατω ας πουμε.Δλδ ρε π@#$$ μου μηπως ΠΛΕΟΝ πληρωνουμε μονο το ονομα?

Δεν ειμαι και κανενα τερας εμπειριας αλλα το λεει η καρδουλα μου.Απλως επειδη σκεφτομαι να κανω μια μεγαλη αγορα(κιθαρα της ζωης μου που λενε) εχω μπερδευτει.Η μηπως το ταυρακι μου ειναι η γυναικα της ζωης μου???

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πως ειναι δυνατον μια κιθαρα που κοστιζει γυρω στο χιλιαρικο να βαζει κατω(σε ολους τους τομεις)αλλες κιθαρες που κοστιζουν 3 και 4 χιλιαρικα??

Δεν ειμαι και κανενα τερας εμπειριας

απάντησες μόνος σου ;)...την καλημέρα μου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζητηση εχει γινει καμμια 500αρια φορες σε αυτο το φορουμ και πανω απο ...1 εκ φορες σε αλλα διεθνη φορουμ... ;D

 

Η καλυτερη απαντηση που εχω διαβασει ποτε μου πανω σε αυτο το θεμα αναρτηθηκε πριν απο καποιους μηνες στο telecaster.com & δεν εχει βεβαια σχεση με ΒΛΑΚΕΙΕΣ οπως η "αξια και ποιοτητα" των ξυλων ή αλλα τετοια κουφα ,ριξε της μια ματια (αν γνωριζεις αγγλικα)

 

Is any “luxury” device worth the “extravagant” price, when less expensive units, designed to do the same thing, are readily available?

 

Is a Rolex necessary when a Timex will quite accurately report the same exact time the very expensive watch will?

 

Is a gold Montblanc Pen necessary when a Bic will get you in trouble just as deeply when you sign on that damn dotted line?

 

Is a trip to the Grocery store in a Bimmer somehow superior to the same trip in a (fill in the name of your favorite POS ride)..

 

Consider the Ruger Vaquero.. A superb Cowboy shooter. Many consider it superior to the Colt Peacmaker, at 1/3 rd the cost… but it lacks one thing… it is NOT a Colt…. That’s the “deal breaker” for many despite the superior safety of the Ruger.

 

Point is…. In each case what makes one superior to the alternative is the emotional connection we all develop with our toys… that. . . is .. . it….

 

Through the years there have been hours and hours of superb music recorded using what, by today’s standards, would be considered an “entry level” guitar.

 

But… it’s that emotional connection…. And music is emotional. Thus your perception of what you require to accomplish the goal of a superior performance, is what dictates the necessity of having the “high priced spread” or not…

 

If you “settle” for something that is “of the mark” from what you really, really want, that “second best” haunts ya from the caverns of your mind until you finally pull the trigger.

 

So, Is it worth it…. There is only one person on the planet that can honestly answer the question…. And they can only be consulted when you’re standing in front of a mirror.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραθεση του Superfunk ειναι μακραν η πιο σωστη.

Σε μια παρομοια συζητηση με εναν καλο φιλο και πολυ καλο μουσικο καταληξαμε οτι το 95% των παιχτων μπορει να κανει την δουλεια του με ενα οργανο των 800-1200 ευρω τις διαφορες με το πανακριβο μπορει καποιοι να τις ακουν (εγω οχι) οποτε απο κει και επειτα ειναι καθαρα ψυχολογικος παραγοντας.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εφιαλτες εβλεπες το βραδυ και σηκωθηκες με τετοιες αποριες? ;D

Το μαζευω λιγο ...

 

Πως ειναι δυνατον μια κιθαρα που κοστιζει γυρω στο χιλιαρικο να βαζει κατω(σε ολους τους τομεις)αλλες κιθαρες που κοστιζουν 3 και 4 χιλιαρικα??..Ισως φταινε οι μαγνητες θα μου πειτε.Δεκτο.Λεμε ας πουμε οτι παιζουν μεγαλο ρολο τα ξυλα.ΣΙΓΟΥΡΑ παιζουν ισως το μεγαλυτερο καθως απο εκει ξεκιναει ενα καλο οργανο πριν τελειοποιηθει.Αλλα που ξερω εγω οτι τα ξυλα  αυτα ειναι ποιοτητας?Δλδ ρε π@#$$ μου μηπως ΠΛΕΟΝ πληρωνουμε μονο το ονομα?

Δεν ειμαι και κανενα τερας εμπειριας αλλα το λεει η καρδουλα μου.Απλως επειδη σκεφτομαι να κανω μια μεγαλη αγορα(κιθαρα της ζωης μου που λενε) εχω μπερδευτει.Η μηπως το ταυρακι μου ειναι η γυναικα της ζωης μου???

 

Ετσι οπως τα λες πρεπει να βρεις τους μαγνητες που σου αρεσαν, να βρεις τα ξυλα που σου αρεσαν , να αποφασισεις τι σε βολευει περισσοτερο (σε θεματα μπρατσου, σχηματος ,βαρους κτλ κτλ κτλ) και να πας σε καποιον παααρα πολυ καλο κατασκευαστη να στα κανει κιθαρα!

Και ΑΜΑ ολα αυτα "δεσουν" και σε ικανοποιουν τοτε θα εχεις φτιαξει την κιθαρα της ζωης σου (που λεμε) τουλαχιστον μεχρι να τη βαρεθεις ή να παιξεις με καποια που σου αρεσει περισσοτερο!

Μετα 8α πρεπει να ψαξεις για τον εξοπλισμο που θα την αναδειξει, γιατι απο μονη της δεν παιζει ;)

 

Εχω τρεις απο τιμιο ξυλο , ¨διαβασμενες¨ και αστρολογικα συμβατες με τον ωροσκοπο μου αλλα τελικα η Squier τις βαζει κατω!  ;D ;D ;D

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω ξαναπει σε παλιοτερο θρεντ

 

"Η καλυτερη κιθαρα ειναι η δικια σου"

 

Μετα ηρθε ο marathon και απαντησε

 

"Η καλυτερη κιθαρα ειναι του γειτονα"

 

;) ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω ξαναπει σε παλιοτερο θρεντ

 

"Η καλυτερη κιθαρα ειναι η δικια σου"

 

Μετα ηρθε ο marathon και απαντησε

 

"Η καλυτερη κιθαρα ειναι του γειτονα"

 

;) ;) ;)

Δεν ισχύει για τον γείτονα του Μάραθον.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω πιστεύω ότι είναι κυρίως ψυχολογικό το θέμα με τις ακριβές κιθάρες. Μέχρι ενός σημείου από 800 μέχρι και 2000 ευρώ (αν και πολλά λέω πιστεύω), να αξίζει τα λεφτά του ένα όργανο. Από εκεί και πάνω όμως δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να σου προσφέρει σε σχέση με τα φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη κιθαρα ειναι ολων των αλλων εκτος απτην δικια σου!  :P

 

Σοβαρα ομως με τοσες επιλογες σε σχηματα, χρωματα δεν γινεται να μην ποθησεις πολλες...Πολλες φορες βαριομαστε και αυτην που εχουμε!

 

Δηλαδη εχουν περασει απτα χερια μου πανω απο 10 κιθαρες και εχω 5 στην κατοχη μου που μς καλυπτουν και εν τελει καποια στιγμη θελω να παρω ενα ταυρακι...αντε βγαλε ακρη δηλαδη...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εχουν περασει απτα χερια μου πανω απο 10 κιθαρες και εχω 5 στην κατοχη μου που μς καλυπτουν και εν τελει καποια στιγμη θελω να παρω ενα ταυρακι...αντε βγαλε ακρη δηλαδη...

Είναι το γνωστό G.A.S. (Gear Acquisition Syndrome) που μας διακατέχει όλους... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου