Προς το περιεχόμενο

Σινιέ μάρκες - Μηπως ειμαι θυμα του Marketing?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ισχύει για τον γείτονα του Μάραθον.

Σωστά...αυτός όμως έχει καλύτερο μηχανάκι του γκαζόν από μένα...  :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραία η παράθεση του SF και ειδικά για τα μουσικά όργανα όπου ο συναισθηματικός παράγοντας παίζει τόσο σημαντικό ρόλο.

 

Κάτι άλλο που ισχύει επίσης είναι παρεξήγηση (όσον αφορά τα υλικά αγαθά): ακριβότερο = καλύτερο. Γεγονός που, πολύ συχνά, παρασύρει όλους μας να θέλουμε να πληρώσουμε πολύ παραπάνω απ' ό,τι πραγματικά χρειάζεται. Άλλος ένας θρίαμβος του καπιταλισμού.  ;D

 

Σε μια αγορά που τα πάντα θα ήταν πολύ φτηνά, ένα σωρό κόσμος θα ήταν δυστυχής και δε θα αγόραζε τίποτα. (εξαιρείται η Ελλάδα της κρίσης  ;D)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε στα χερια μου μια Hagstrom Super Swede CBB Tremar που κοστιζει γυρω στα 750 κατοσταρικα και ακομα μαζευω τα σαγονια μου απο κατω ας πουμε.Δλδ ρε π@#$$ μου μηπως ΠΛΕΟΝ πληρωνουμε μονο το ονομα?

 

 

Μετά από 46 κιθάρες που έχω αγοράσει κατά καιρούς(G.A.S...), σου λέω πως το όνομα πληρώνουμε πιο ακριβά απ' οτιδήποτε άλλο. Κι εγώ πάντως δεν αλλάζω την ταπεινή μου gibson studio (wine red, spalted maple top, gold hardware) . Έχω σετάρει 2 lp custom για φίλους και δεν είχαν ιδιαίτερη διαφορά σε playability και ήχο, μόνο στο binding και το καπάκι... Μια gibson deluxe '68 goldtop με mini-humbuckers από την άλλη, έβαλε κάτω ό,τι έχω παίξει έκτοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναφεροντας ενα παραδειγμα..Γιατι τρως πχ σουβλακι στου Μπαμπη και όχι στου Κώστα παρόλο που ειναι πιο ακριβό???

Γιατι ξέρεις οτι είναι καθαρος και θα βάλει φρέσκο κρεας.

 

Το ίδιο και ένας μουσικός θα παει σε μια γνωστή εταιρεία να αγοράσει γιατι ξέρει και εμπιστευεται τα προιόντα της. Ειδικά κάποιος που είναι επαγγλματίας θα πάρει εναν εξοπλισμο που δεν θα τον "αφήσει" σε κανα live. Φυσικα οι εταιρείες πολλες φορες το παρακάνουν αλλα αυτο είναι θεμα παλι του μουσικου που αποφασίζει πόσα θα διαθέσει.

 

Προσωπική μου άποψη είναι οτι οι καλύτερες επιλογές ειναι οι Value for money. Εκέι μερικοι έχουν δημιουργήσει τρομερα προιόντα. Πραγμα που ειναι πιο δυσκολο λογω ανταγωνισμου και λογω συμπιεσης της τιμής. Το προσωπικο μου GAS πιανει κοκκινα οταν βλεπει κατι τετοια. Ενω στα all time classics δεν δίνει σημασια πλεον, γιατι εχου ν καταντήσει αντικες τα πιο πολλα. :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπική μου άποψη είναι οτι οι καλύτερες επιλογές ειναι οι Value for money. Εκέι μερικοι έχουν δημιουργήσει τρομερα προιόντα. Πραγμα που ειναι πιο δυσκολο λογω ανταγωνισμου και λογω συμπιεσης της τιμής. Το προσωπικο μου GAS πιανει κοκκινα οταν βλεπει κατι τετοια. Ενω στα all time classics δεν δίνει σημασια πλεον, γιατι εχου ν καταντήσει αντικες τα πιο πολλα. :-X

 

Συμφωνώ απόλυτα με το value for money ως κριτήριο επιλογής μιας κιθάρας (GAS υπάρχει, λ7 δεν...).

Κάποια καλά classics παραμένουν πολύ αξιόλογα αλλά όπως σωστά είπες, το ενδιαφέρον μου κι εμένα μειώνεται διαρκώς για την αναζήτηση κάποιου classic model κι επιλέγω νέες, καλές, οικονομικές και καινοτόμες ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σετάρει 2 lp custom για φίλους και δεν είχαν ιδιαίτερη διαφορά σε playability και ήχο, μόνο στο binding και το καπάκι...

 

Κάτι τέτοια διαβάζω και έμεινα με την πρώτη μου κιθάρα μια 80's washburn με 29 ταστα ;D

 

Μια καλή και ακριβή κιθάρα θέλει και τον ανάλογο ενισχυτή για να  καταλάβεις τι παίζει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή και ακριβή κιθάρα θέλει και τον ανάλογο ενισχυτή για να  καταλάβεις τι παίζει.

??? ??? δλδ αμα παρεις 1 κιθαρα των 4000 ευρω θες και ενισχυτη απο την ιδια κατηγορια τιμης ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ??? δλδ αμα παρεις 1 κιθαρα των 4000 ευρω θες και ενισχυτη απο την ιδια κατηγορια τιμης ?

 

Νομιζω εννοει πως αν εχεις "καλη" (ακριβη, whatever) κιθαρα αλλα μαπα ενισχυτη θα παρεις μαπα ηχο. Ενω ενας καλος ενισχυτης θα αναδειξει τα προτερηματα της. Αυτο βεβαια πιστευω πως ισχυει για ολες τι κιθαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι είναι η ηλεκτρική κιθάρα; ΄Ενα κομμάτι ξύλο το σχήμα του οποίου παίζει ελάχιστο έως καθόλου ρόλο στον ήχο και δεν παίζει από μόνη της (κι αν παίζει ακούγεται σαν κάτι πλαστικές παιδικές που είχε ο γιος μου παλιά).

Δηλαδή ένα τετράγωνο κομμάτι σκληρού ξύλου με τον ίδιο λαιμό και τους ίδιους μαγνήτες με μια fender stratocaster θα παίζει διαφορετικά από την τελευταία;

Μη με παρεξηγείτε φίλοι "ηλεκτρικοί" κιθαρίστες. Καραγουστάρω κι εγώ τον ήχο της ηλεκτρικής και τους καλούς παίχτες. Αυτό που σας συμβαίνει είναι το ίδιο με τα γυναικεία κοσμήματα και αξεσουάρ. Η ροκ κιθάρα συνοδεύεται πάντα από κάποιο στυλ, από τα ρούχα έως το στυλ της κιθάρας, απλά πράγματα.

Ορίστε μία πραγματική σινιέ κιθάρα (με όλη τη σημασία της λέξης)

pikasso1.jpg.094896fc7a49250d88adb5888d625009.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μία πραγματική σινιέ κιθάρα (με όλη τη σημασία της λέξης)

Aυτή όμως, μέσα (και έξω) έχει ένα κάρο προενισχύσεις και όταν μπεί στο ρεύμα, ο ακουστικός της ήχος δεν έχει καμμία σχέση με τον ηλεκτρικό της. Στη συγκεκριμένη μπορείς να δείς ότι ο Metheny δεν χρησιμοποιεί μικρόφωνα...καρφί την πάει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου