Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το search field


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο, αλλα κατ' εμε, ειναι αρκετα εκνευριστικο και δυσχρηστο.

Στο search field γραφω κατι με λατινικους χαρακτηρες (π.χ. celestion g10L) και αυτοματα μετατρεπονται σε ελληνικους (π.χ. κελεστίων γ10λ).

Γιατι γινεται αυτο και ποια η χρησιμοτητα του?

 

edit: μηπως φταει το google search που "βλεπει" οτι ειμαι ελλαδα και το κανει απο μονο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο... μόλις τώρα είδα πως μου το κάνει κι εμένα! Αλλά μην ανησυχείς: "Κελεστίων" είναι το όνομα του Έλληνα εφευρέτη που τα πρωτοέφτιαξε στην αρχαία Αθήνα, επομένως η αναζήτηση παραμένει σε σχετικό όρο.

 

Η χώρα του IP σου δεν φταίει γιατί εγώ μένω εξωτερικό. Επίσης, ούτε η γλώσσα του interface του Google φταίει γιατί την έχω στα αγγλικά. Φταίει κάποιο χαζό autocomplete ή autocorrect που ενεργοποιείται με το γράμμα "α" που είναι στα αριστερά του πεδίου που πληκτρολογείς στη homepage του Noiz. Κάνε κλικ απάνω του μια φορά και θα απενεργοποιηθεί.

 

Κάποια επιπλέον προβλήματα είναι ότι στα αποτελέσματα βγάζει σελίδες του παλιού πρωτοκόλλου WAP για τα κινητά, ή σελίδες με φορμάτ εκτύπωσης. Επίσης, μερικές φορές μου βγάζει αποτελέσματα σε πολλές σελίδες (πχ. 9) και μόλις κάνω κλικ στην δεύτερη, μου λέει πως... "δεν βρέθηκαν αποτελέσματα". Σε τέτοιες περιπτώσεις απλά κάνω το κλασσικό: πληκτρολογώ στο ψαχτήρι του Google το ακόλουθο... site:noiz.gr oros_anazhthshs και μου τα βγάζει χωρίς πρόβλημα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο... μόλις τώρα είδα πως μου το κάνει κι εμένα! Αλλά μην ανησυχείς: "Κελεστίων" είναι το όνομα του Έλληνα εφευρέτη που τα πρωτοέφτιαξε στην αρχαία Αθήνα, επομένως η αναζήτηση παραμένει σε σχετικό όρο.

;D  ;D

 

Η χώρα του IP σου δεν φταίει γιατί εγώ μένω εξωτερικό. Επίσης, ούτε η γλώσσα του interface του Google φταίει γιατί την έχω στα αγγλικά. Φταίει κάποιο χαζό autocomplete ή autocorrect που ενεργοποιείται με το γράμμα "α" που είναι στα αριστερά του πεδίου που πληκτρολογείς στη homepage του Noiz. Κάνε κλικ απάνω του μια φορά και θα απενεργοποιηθεί.

 

Σωστος, ευχαριστω!

 

Κάποια επιπλέον προβλήματα είναι ότι στα αποτελέσματα βγάζει σελίδες του παλιού πρωτοκόλλου WAP για τα κινητά, ή σελίδες με φορμάτ εκτύπωσης. Επίσης, μερικές φορές μου βγάζει αποτελέσματα σε πολλές σελίδες (πχ. 9) και μόλις κάνω κλικ στην δεύτερη, μου λέει πως... "δεν βρέθηκαν αποτελέσματα". Σε τέτοιες περιπτώσεις απλά κάνω το κλασσικό: πληκτρολογώ στο ψαχτήρι του Google το ακόλουθο... site:noiz.gr oros_anazhthshs και μου τα βγάζει χωρίς πρόβλημα.

 

Μαλλον θελει ενα καλο re-indexing. Επισης, ενα noindex meta tag θα βοηθουσε να μην συμπεριλαμβανονται οι print version σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου