Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν πλέον πετάλια που αξίζει να δώσει κανείς 200+ ευρω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Με την άνοδο των Κινέζικων πλέον βλέπουμε από ενισχυτές μέχρι κλασικά synthesizers στην περιοχή των 200-300 ευρώ όλο και συχνότερα. Σε αυτή την αγορά εμένα μου φαίνεται απίστευτη υπερβολή το να δώσω 200+ ευρώ για ένα κλασικό πεταλάκι, απ αυτά που κάνουν ένα πράγμα όλο κι όλο.

 

Παρόλα αυτά υπάρχουν εκεί έξω άπειρα boutiques και όχι μόνον σε αυτή την κατηγορία τιμής.

 

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τους φετιχιστές και τους συλλέκτες, εσείς πιστεύετε ότι συνεχίζουν να αξίζουν τον κόπο;  Και αν ναι, ποια;

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kateme δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό το ερώτημα. Το τι αξίζει και τι όχι, αν δε μιλάμε για απόλυτα και μετρήσιμα μεγέθη, είναι καθαρά υποκειμενικό. Ακόμα περισσότερο στο χώρο του μουσικού εξοπλισμού όπου πολλά αντικείμενα/μάρκες λαμβάνουν μυθικές διαστάσεις λόγω της ιστορίας τους, του ποιοι τα χρησιμοποίησαν ή τα χρησιμοποιούν κλπ.

 

Προσωπικά έχω δώσει και θα ξαναέδινα 200+ για πετάλι αλλά καταλαβαίνω απόλυτα και κάποιον που δε θα το έκανε ποτέ.

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ τα έχω δώσει, απλά όταν πλέον μπορώ να πάρω άλλον ένα αξιοπρεπή ενισχυτή ή ακόμη και μια αξιοπρεπή κιθάρα με αυτά τα λεφτά, αρχίζω να πιστεύω ότι δεν αξίζει. Πρίν λίγους μήνες πχ, βρήκα έναν Tiny Terror Combo με Celestion G12H στα 250 ευρώ. Μιλάμε για ενισχυτάκι φοβερό που μου έχει δώσει χίλιες λύσεις. Με τί καρδιά να πάω να δώσω τα ίδια για έναν καλοβαμμένο κλώνο του Tubescreamer πχ; 

 

Άσε που για μένα που ασχολούμαι παράλληλα και με τα synths, νομίζω ότι τα επόμενα δέκα 300άρια ευρώ που θα μου περισσεύουν είναι ήδη κλεισμένα.

 

  

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν κάναμε μια υποθετική ανάλυση του κοστολογίου ενός overdrive τύπου 808, με σημερινά δεδομένα στην Ελλάδα π.χ.

  • R&D (Έρευνα) ?
  • Υλικά 30 ευρώ
  • Εργατικά 10 - 15 ευρώ (5/ώρα)
  • Μεταφορικά 5 ευρώ
  • Προμήθεια πωλητή 30%

Απο εκεί και πέρα έχουμε άλλα λειτουργικά έξοδα και το κέρδος του κατασκευαστή.

Αν κάνω λάθος διορθώστε ότι γνωρίζετε και ορίστε μια τελική τιμή.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική, αξίζει να δώσουμε πάνω από 1000 ευρώ σε κιθάρα ή ενισχυτή?

 

Υπάρχουν κάποιοι λίγοι που εκτιμούν τη διαφορά στις λεπτομέρειες(?) που προσφέρει η κατηγορία αυτή.

Όλοι υπόλοιποι, είτε δεν τις αντιλαμβάνονται, είτε δεν τις εκτιμούν τόσο ώστε να σκάσουν τα 5πλάσια χρήματα για σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα. Παραδείγματα άπειρα...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προσωπικα παντα θεωρουσα οτι "αν εχεις πολυ καλο ενισχυτη ολα τα πεταλια καλα ακουγονται".

 

Οποτε παντα ειχα ΄κορυφαιους (και ακριβους) ενισχυτες (και καλοσεταρισμενες κιθαρες με ωραιους μαγνητες & φυσικα παντα με φρεσκιες χορδες)  

 

Ετσι δεν εδωσα ποτε μου υπερβολικα χρηματα για κανενα πεταλι και μαλιστα για τουλαχιστον 10 χρονια επαιζα με....πΣηφιακη πεταλιερα (VOX Tonelab) εχοντας θαυμασιο ηχο που δεν διεφερε σε τιποτα απο αυτον που ειχα με τα πεταλια.

 

Βεβαια παιζω ΕΛΑΧΙΣΤΑ με βρωμικο ηχο (και οταν παιζω χρησιμοποιω κυριως mild overdrive) οποτε οποιοδηποτε delay ή tremolo (τα βασικα εφε που χρησιμοποιω & μαλιστα ο ενας ενισχυτης μου εχει εκπληκτικο built in tube tremolo οποτε συνηθως μλαμε μονο για....delay) θα ακουστει υπεροχα μεσα απο τους εξαιρετικους (και  ακριβους) ενισχυτες μου . 

 

Για βρωμικο ηχο λοιπον οτιδηποτε παραπανω απο ενα tube screamer μου φαινεται υπερβολη και το TC Electronic Mojo Mojo των 40 ευρω ακουγεται υπεροχα οποτε εχω σταματησει να ασχολουμαι με το θεμα.

 

Τωρα αν επαιζα συνεχεια βρωμικα και εψαχνα τον απολυτο blues/shred ηχο ισως να εδινα περισσοτερα .

 

Βασικα αυτο που θελω να κανω καποια στιγμη ειναι να πουλησω ολα αυτα που εχω μαζωΞει

 

20211104_104949.jpg?w=1400&h=

 

και να φτιαξω μια πεταλιερα ΜΟΝΟ ΜΕ BOSS πεταλια την οποια θα εχω για την υπολοιπη ζωη μου (ξεκινησα με BOSS και θελω να.... πεθανω με BOSS 🤣 )  

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
28 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με την ίδια λογική, αξίζει να δώσουμε πάνω από 1000 ευρώ σε κιθάρα ή ενισχυτή?

 

Υπάρχουν κάποιοι λίγοι που εκτιμούν τη διαφορά στις λεπτομέρειες(?) που προσφέρει η κατηγορία αυτή.

Όλοι υπόλοιποι, είτε δεν τις αντιλαμβάνονται, είτε δεν τις εκτιμούν τόσο ώστε να σκάσουν τα 5πλάσια χρήματα για σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα. Παραδείγματα άπειρα...

 

Δεν είναι αυτό το θέμα μου. Έχω δώσει πάρα πολλά σε όλα αυτά που αναφέρεις και μέχρι σήμερα και σε πετάλια ακόμη. Απλά σε αυτή την τελευταία κατηγορία που αφορά πετάλια, όταν μπορώ με τα ίδια χρήματα να έχω μία ακόμη εντελώς διαφορετική κιθάρα, ενισχυτή, synth, αξιοπρεπέστατα που θα μου δώσουν 100 επιλογές παραπάνω σε παιξίματα, πλέον μου φαίνεται υπερβολή το να πάρω ένα overdrive, distortion, compressor, younameit που έστω είναι 20% καλύτερο απ το φθηνό. 

Όχι γιατί δεν έχουν μπει δουλειά, RnD, χρυσά βύσματα 24k κλπ. To πετάλι μπορεί όντως να είναι κοστολογημένο πολύ λογικά. Απλά από θέμα κόστους και utility για τη δική μου τσέπη, με βάσει την καινούργια αυτή εικόνα και τις επιλογές που υπάρχουν σήμερα στην αγορά, δεν αξίζει στην πραγματικότητα τον κόπο.


Για να γίνω πιο ξεκάθαρος ακόμη: Αν ήμαστε στα 90s, όταν οι αξιοπρεπείς κιθάρες, μπάσα κι ενισχυτές ξεκινούσαν απ τα 1000 ευρώ (και για τα synths ας μη το συζητήσουμε), μπορεί να φαινόταν πιο λογική μια τέτοια αγορά λόγω και του anchor point που έχουμε στο μυαλό μας. Αλλά σήμερα με τόσες επιλογές; 

 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι εννοείς.

Να χτυπήσω ένα jam tubedreamer ή έναν μεταχειρισμένο tsa15 (με ενσατωμενο γνήσιο ts) με λιγότερα χρήματα...

 

Εξαρτάται τι χρειάζεται κανείς περισσότερο. Πάντως, το ότι έχουν την ίδια αξια, σχεδόν, είναι κάτι που φαίνεται αφύσικο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Καταλαβαίνω τι εννοείς.

Να χτυπήσω ένα jam tubedreamer ή έναν μεταχειρισμένο tsa15 (με ενσατωμενο γνήσιο ts) με λιγότερα χρήματα...

 

Εξαρτάται τι χρειάζεται κανείς περισσότερο. Πάντως, το ότι έχουν την ίδια αξια, σχεδόν, είναι κάτι που φαίνεται αφύσικο.

Δεν είναι καν θέμα σύγκρισης μεταξύ δυο διαφορετικών πεταλιών. Τη στιγμή που γράφεται αυτό υπάρχουν στις αγγελίες εδώ 83 κιθάρες και 86 ενισχυτές στην περιοχή 100-200 ευρώ. Βάζω στοίχημα ότι τουλάχιστον τα μισά από αυτά θα σου δώσουν πολύ περισσότερες επιλογές απ ότι ένα overdrive.

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου