Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν πλέον πετάλια που αξίζει να δώσει κανείς 200+ ευρω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

O tsa15 είναι ενισχυτής...

Α οκ, σόρυ. Ναι αυτό πχ. Τον τελευταίο καιρό με παρόμοια χρήματα απ τα μεταχειρισμένα έχω πάρει μια Epiphone με original EMGs για την πλάκα μου, έναν Orange Tiny Terror Combo, ένα Roland System 1, μια αξιοπρεπέστατη Κινέζικη Hamer και μια fully upgraded Affinity Tele που τελικά έφυγε λόγω συνωστισμού. Τί να δώσω σε overdrive...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kpeyos said:

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τους φετιχιστές και τους συλλέκτες, εσείς πιστεύετε ότι συνεχίζουν να αξίζουν τον κόπο;  Και αν ναι, ποια;

 

Μάλλον όχι. Παλιότερα ίσως.... αλλά έχουν μπει τόσοι στο κόλπο, που από πλευράς πιθανοτήτων και μόνο είναι απίθανο να πρέπει να περάσεις το 200άρι. Μπορεί βέβαια εσύ να θες να το περάσεις, αλλά αυτή είναι μια τελείως άλλη συζήτηση... που σε ακραίες περιπτώσεις φτάνει μέχρι εδώ:

ktr.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τη στιγμή που γράφεται αυτό υπάρχουν στις αγγελίες εδώ 83 κιθάρες και 86 ενισχυτές στην περιοχή 100-200 ευρώ. Βάζω στοίχημα ότι τουλάχιστον τα μισά από αυτά θα σου δώσουν πολύ περισσότερες επιλογές απ ότι ένα overdrive.

 

Μα δε θέλω/χρειάζομαι ούτε ενισχυτή ούτε κιθάρα. Εγώ ένα πετάλι θέλω. Με το ζόρι δηλαδή και λόγω χαμηλότερης τιμής; 😁

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, ECC803s είπε

 

Μάλλον όχι. Παλιότερα ίσως.... αλλά έχουν μπει τόσοι στο κόλπο, που από πλευράς πιθανοτήτων και μόνο είναι απίθανο να πρέπει να περάσεις το 200άρι. Μπορεί βέβαια εσύ να θες να το περάσεις, αλλά αυτή είναι μια τελείως άλλη συζήτηση... που σε ακραίες περιπτώσεις φτάνει μέχρι εδώ:

ktr.jpg

Εντάξει γι αυτό εξαίρεσα φετιχιστές και συλλέκτες απ το topic. Λατρεύω το Klon (clone) μου το οποίο δεν ήταν φθηνό, αλλα είναι ίσως η μία εξαίρεση (άντε δύο μαζί με το παλιό μου DM-2 με το οποίο έχω ψυχολογική εξάρτηση). 

Και πάλι βέβαια για κανένα απ τα δύο δε θα έδινα χρήματα για να το αποκτήσω με τα οποία αγοράζει κάποιος έναν Mesa Boogie πχ. 

5 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Μα δε θέλω/χρειάζομαι ούτε ενισχυτή ούτε κιθάρα. Εγώ ένα πετάλι θέλω. Με το ζόρι δηλαδή και λόγω χαμηλότερης τιμής; 😁

Να με συγχωρείς τότε. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάποιος σε αυτόν τον πλανήτη που δε χρειάζεται άλλη μια κιθάρα/ενισχυτή. 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Να με συγχωρείς τότε. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάποιος σε αυτόν τον πλανήτη που δε χρειάζεται άλλη μια κιθάρα/ενισχυτή. 

 

Μωρέ θέλω αλλά οι τιμές τους είναι 5-6 πετάλια των 200+ μαζί. 😀

  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, kpeyos said:

Εντάξει γι αυτό εξαίρεσα φετιχιστές και συλλέκτες απ το topic. 

 

Εννοείται, κι εγώ μόνο ως κραυγαλέο παράδειγμα το ρίχνω στο τραπέζι. Κραυγαλέο αλλά διδακτικό: αν κάτι, οτιδήποτε, ξεφύγει τόσο πολύ από τον ανταγωνισμό (ακόμα και μόνο για λόγους σπανιότητας ή hype)... ε αναπόφευκτα θα γίνει μπίλιες σε επίπεδο reverse engineering ώστε κάποιος σπουδαίος κατασκευαστής να μας το προσφέρει μια εκδοχή του με € 250... και τέλος, κάποιος περισσότερο Ανατολίτης κατασκευαστής να μας το προσφέρει μια δική του με € 60.
Το πού θέλουμε ή μπορούμε να φτάσουμε εμείς είναι πάντα άλλου παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, ECC803s είπε

 

Εννοείται, κι εγώ μόνο ως κραυγαλέο παράδειγμα το ρίχνω στο τραπέζι. Κραυγαλέο αλλά διδακτικό: αν κάτι, οτιδήποτε, ξεφύγει τόσο πολύ από τον ανταγωνισμό (ακόμα και μόνο για λόγους σπανιότητας ή hype)... ε αναπόφευκτα θα γίνει μπίλιες σε επίπεδο reverse engineering ώστε κάποιος σπουδαίος κατασκευαστής να μας το προσφέρει μια εκδοχή του με € 250... και τέλος, κάποιος περισσότερο Ανατολίτης κατασκευαστής να μας το προσφέρει μια δική του με € 60.
Το πού θέλουμε ή μπορούμε να φτάσουμε εμείς είναι πάντα άλλου παπά ευαγγέλιο.

Εδώ έχει να κάνει βέβαια και η επιτυχία με την οποία κοπιάρεται κάτι αλλά κυρίως το κοινό. 

Αν συγκρίνεις πχ τους πληκτράδες με τους κιθαρίστες θα δεις ότι οι πρώτοι κάνουν τις συγκρίσεις τους, βάζουν και τους φασματογράφους τους κάτω και στο τέλος οι περισσότεροι αγοράζουν ότι βγάζει η Behringer πανευτυχείς που δε χρειάζεται να πληρώσουν τα δεκαπλάσια για το "vintage original". Κι αν το αντίγραφο φτάνει στο 95%, θα πουν "so what?, τόση διαφορά έχουν και τα originals μεταξύ τους. Component drift λέγεται".

 

Οι κιθαρίστες από την άλλη που σόρυ αλλά θυμίζουμε περισσότερο περίπτωση αυτόχθονων ιθαγενών που χορεύουν γύρω απ το τοτέμ τους, θα δώσουν περιχαρείς 5.000 ευρώ για το "ΚΛΟΝ με το χρυσό κουτάκι" και θα υπερασπιστούν μέχρι θανάτου το ότι ακούγεται καλύτερα απ τις 2.000 απομιμήσεις του. 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

μου φαίνεται απίστευτη υπερβολή το να δώσω 200+ ευρώ για ένα κλασικό πεταλάκι, απ αυτά που κάνουν ένα πράγμα όλο κι όλο.

 

Εδώ είναι όλο το ζουμί.

Άρα να υποθέσω ότι δεν αναφέρεσαι πχ σε πετάλια τύπου Eventide TimeFactor, Eventide Space, Empress Effects Multidrive, κλπ.

 

Ειδικά αν μιλάμε για κλώνους, θεωρώ ότι είναι υπερβολή.

 

Αν όμως μιλάμε για κάτι original, τότε δεν μπαίνει καν στην εξίσωση το φθηνότερο κινέζικο.

Γιατί απλά δεν μπορούν να συγκριθούν ανόμοια πράγματα.

Μπορεί το φθηνότερο να είναι καλύτερο για κάποια αυτιά, μπορεί να είναι καλύτερο το ακριβότερο για κάποια άλλα αυτιά.

Μπορεί να είναι και τα δύο καλά, και να τα θέλεις και τα δύο.

Αλλά είναι άλλο πράγμα το ένα από το άλλο, δεν μπορούν να συγκριθούν.

 

Είναι σαν να λες "γιατί να πάρω μια κιθάρα των 1200 ευρώ, ενώ μπορώ να πάρω 6 των 200?"

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος κλώνος κοστίζει 200 ευρώ διότι σου δίδει περισσότερες επιλογές σε eq, clipping, gain stage κλπ. Στην περίπτωση αυτή, πιθανότατα να προτιμηθεί έναντι του ορίτζιναλ πεταλιού των 80 ευρώ.

Υπάρχουν άλλες περιπτώσεις που ενώ ο φτηνός κλώνος των 50 ευρώ έχει τον ίδιο ήχο με το ορίτζιναλ των 200, εάν χρησιμοποιηθεί σε λάιβ, πιθανότα να κλατάρει σύντομα. Στην περίπτωση αυτή αξίζει το 200ευρο, εάν ο χρήστης είναι heavy user. 

κοκ

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου