Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν πλέον πετάλια που αξίζει να δώσει κανείς 200+ ευρω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος κλώνος κοστίζει 200 ευρώ διότι σου δίδει περισσότερες επιλογές σε eq, clipping, gain stage κλπ. Στην περίπτωση αυτή, πιθανότατα να προτιμηθεί έναντι του ορίτζιναλ πεταλιού των 80 ευρώ.

Υπάρχουν άλλες περιπτώσεις που ενώ ο φτηνός κλώνος των 50 ευρώ έχει τον ίδιο ήχο με το ορίτζιναλ των 200, εάν χρησιμοποιηθεί σε λάιβ, πιθανότα να κλατάρει σύντομα. Στην περίπτωση αυτή αξίζει το 200ευρο, εάν ο χρήστης είναι heavy user. 

κοκ

 

Επίσης, ένα των 200 ευρώ μπορεί να μην μπορεί να κλωνοποιηθεί οικονομικά, με συνέπεια να είναι μονόδρομος η αγορά του (πχ διάφορα fuzz). 

 

Οι παραπάνω είναι τρεις λόγοι για να πάρεις κανείς το πετάλι των 200 ευρώ, έναντι ένος φτηνού υποκατάστατου, εάν αυτό υπάρχει.

 

Φυσικά, είναι πολλές οι περιπτώσεις που εκείνο των 200 έχει ακριβώς ίδιο ήχο με εκείνο του 50ρικου, και το τελευταίο είναι αξιόλογο ποιοτικώς. Οπότε, το να δώσουμε 200 είναι μεγάλη υπερβολή.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ συμφωνώ με το ότι δεν είναι απαραίτητο να δώσεις πάνω από 200 ευρώ για πετάλι ειδικά την τελευταία δεκαετία, διαφωνώ λίγο με την προσέγγισή σου, δηλαδή ότι με τα ίδια λεφτά μπορείς να αγοράσεις μια κιθάρα, ενάμιση ενισχυτή, τρια attenueator και πάει λέγοντας.

 

Πετάλι αγοράζεις γιατί χρειάζεσαι πετάλι και αυτό είναι όλο. Χρειάζομαι πχ ένα delay γιατί χρειάζομαι delay, άσχετα από το αν κάνει μόνο ένα πράγμα. Το ίδιο ισχύει με ένα tubscreamer-οειδές πετάλι, ένα dist πετάλι και πάει λέγοντας. Ούτε ενισχυτής ούτε κιθάρα αντικαθιστά στην θέση τους υποκαθιστά τα παραπάνω.

 

Επί του θέματος, αν βασίζεις τον ήχο σου κυρίως στο pedalboard σου (για παράδειγμα αν παίζεις σε διάφορα μέρη που έχουν διαφορετικούς ενισχυτές) τότε ναι ίσως έχει νόημα να έχεις κάποιο ακριβό πετάλι, τουλάχιστον αυτό που είναι το πιο ''σημαντικό'' της αλυσίδας σου, πχ το od/dist αν παίζεις rock, καθώς σε αυτό θα βασίζεται κατά πολύ ο ήχος σου.

 

...Αλλά επειδή πλέον υπάρχουν και φθηνά πετάλι που βγάζουν εξαιρετικό ήχο, ίσως να είναι υπερβολικό ποσό πλέον.

 

Προσωπικά για το μόνο πετάλι που έχω δώσει πάνω από 200 ευρώ ήταν το plexitube της radial. Παίζω με άλλα πλέον στην θέση του μιας και δεν με βολεύει ιδιαίτερα το γεγονός ότι πρέπει να κουβαλάω δικό του τροφοδοτικό, από την άλλη όμως είναι ένα πετάλι που ξέρω ότι σε οποιονδήποτε ενισχυτή και να τον βάλω θα μπορώ να φέρω τον ήχο που θέλω στα μέτρα μου καθώς είναι εξαιρετικά παραμετροποιήσιμο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Εδώ είναι όλο το ζουμί.

Άρα να υποθέσω ότι δεν αναφέρεσαι πχ σε πετάλια τύπου Eventide TimeFactor, Eventide Space, Empress Effects Multidrive, κλπ.

Όχι δε μιλάω για τέτοια πετάλια, multieffects & multipedals, είναι άλλη κατηγορία. Κάποια από αυτά σου γλυτώνουν και χρήματα αν αντικαθιστούν 3-4 απλά πετάλια. 

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Αν όμως μιλάμε για κάτι original, τότε δεν μπαίνει καν στην εξίσωση το φθηνότερο κινέζικο.

Γιατί απλά δεν μπορούν να συγκριθούν ανόμοια πράγματα.

Μπορεί το φθηνότερο να είναι καλύτερο για κάποια αυτιά, μπορεί να είναι καλύτερο το ακριβότερο για κάποια άλλα αυτιά.

Ναι βρε παιδί μου αλλά τώρα θα πάρεις ένα overdrive αντί για ολόκληρο λαμπάτο ενισχυτή; Δηλαδή πώς θα σου δώσει κατι τόσο παραπάνω; Δεν το κατανοοώ.

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Επίσης, ένα των 200 ευρώ μπορεί να μην μπορεί να κλωνοποιηθεί οικονομικά, με συνέπεια να είναι μονόδρομος η αγορά του (πχ διάφορα fuzz). 


Ωραία, εγώ ρώτησα. Ποιο είναι αυτό το πετάλι αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο; Ας γράψει λοιπόν κάποιος πχ, το τάδε Fuzz Face γιατί δεν μπορώ να ζήσω χωρίς medium gain NKT transistors. Και να το συζητήσουμε. Ας το κάνουμε λίγο πιο ειδικό, δε λέω ότι σώνει και καλά έχω εγώ δίκιο. Μπορεί να πέσουν εδώ προτάσεις που όντως αξίζουν και να μάθω και κάτι. Δεν ποστάρω για το statement.

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

Επί του θέματος, αν βασίζεις τον ήχο σου κυρίως στο pedalboard σου (για παράδειγμα αν παίζεις σε διάφορα μέρη που έχουν διαφορετικούς ενισχυτές) τότε ναι ίσως έχει νόημα να έχεις κάποιο ακριβό πετάλι, τουλάχιστον αυτό που είναι το πιο ''σημαντικό'' της αλυσίδας σου, πχ το od/dist αν παίζεις rock, καθώς σε αυτό θα βασίζεται κατά πολύ ο ήχος σου


Εδώ με συγχωρείς αλλά μάλλον διαφωνώ. Αν σε νοιάζει αρκετά ο ήχος σου, παίρνεις το ενισχυτή σου μαζί. Δεν παίρνεις ένα πετάλι drive, όσο καλό και να είναι. Έχουν περάσει αρκετά απ τα χέρια μου ώστε να ξέρω ότι δεν υπάρχει κανένα που να σου δώσει "τον ήχο σου" ανεξαρτήτως ενισχυτή.

 

Αν πάλι είσαι working musician που παίζει με το εκάστοτε backline (υπάρχουν ακόμη τέτοια στην Ελλάδα?) χωρίς να τον πολυνοιάζει πιο πολύ βολεύει να πας σε κάποια λύση line 6, να έχεις όντως 30 presets για Fender και για Marshall καθαρό, μη σου πω και connect στο PA, ακόμη καλύτερα. Πάντως κρατάω απ το comment το Plexitube. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγοράζω πετάλια για τα χρώματά τους

 

Για ασπρόμαυρο pedalboard πχ θα έπαιρνα μερικά από αυτά 

 

45675E58-D27E-4A72-A0D2-AE02923AB8DF.jpeg.484db006f81ad5e2e3b4faa704c5025f.jpeg
 

και για κίτρινο αυτό 


C47C7E30-C18A-4484-AEA8-7E1DE59FC783.thumb.jpeg.9f924a5b4c130f67b681f73563f93346.jpeg

 

Μου λείπανε όμως, και στις δυο περιπτώσεις, τα 15 Ευρώ που ζήταγε η τράπεζα για προμήθεια μεταφοράς -  

 

τους είπα θα το σκεφτώ, γιατί μου είναι δύσκολο να διαλέξω μεταξύ των δυο επιλογών 

 

Edit 

 

Πέρα από την πλάκα, το καλό με το noiz είναι ότι μπορείς να παίρνεις και να δοκιμάζεις μπουτίκ και μετά να τα πουλάς και να πηγαίνεις στο επόμενο - δεν μπορώ να φανταστώ ένα fixed board, ειδικά για με τα βρώμικα - πχ το zendrive to έψαχνα σαν τρελός, το ερωτεύτηκα και μετά από ένα εξάμηνο το πούλησα 

 

οταν ωριμάσω θα ακολουθήσω τη συμβουλή του @Superfunk

Επεξεργασμένο από SibLt
  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ποιο είναι αυτό το πετάλι αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο;

 

Πετάλια που προσφέρουν πολλές επιλογές, υψηλής ποιότητας, πχ ψηφιακά delay και reverb, δεν μπορούν να κλωνοποιηθούν έτσι απλά. Ή, τουλάχιστον, δεν υπάρχουν στο εμπόριο.

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα fuzz με 180 ευρώ. Όσο και να έψαξα, δεν μπόρεσα να βρω κάποιο με παρόμοιο μοντέρνο,  κρεμώδη, sustainy, high gain ήχο. Πόσο μάλλον να βρω κάποιον κλώνο του... (μιλάω για το ctc starlight)

 

Θα μου πεις, βέβαια, για να κάτσω να παίξω με τέτοιο φαζ, και να μην φτιάξω τον ήχο μου με κάτι διαφορετικό, πχ ένα rat.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστεύω ότι το καλύτερο πετάλι είναι άχρηστο αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις ή ακόμα καλύτερα αν δεν μπορείς να μπεις στη φιλοσοφία του "στήνω κιθάρα, βάζω πετάλι, ρυθμίζω ενισχυτή...ΠΑΙΖΩ"

Υπάρχει έξω πολύς κόσμος που δεν κατέχει ένα ή περισσότερα της αλυσίδας. 

 

Τυπική περίπτωση να σας εξιστορήσω....

Όταν αγόρασα την deluxe πριν χρόοονια την είχε ένας καλαμπόρτζης γιός του μπαμπά του, ας πούμε κιθαρίστας συλλέκτης. Επαιζε σε κάτι χοροεσπερίδες ή μαζώξεις με την deluxe και έναν bassman. Εβγαινε ένας ήχος...για κλάματα. Λίγες μέρες πριν να την πάρω εγώ (και τον bassman δανεικό) επαιζε ο Παπαντίνας και πήγε αυτός τα δικά του όργανα. Ο ήχος που έβγαλε ο μακαρίτης ο Θόδωρος δεν περιγράφεται. (φυσικά ούτε εγώ τον έβγαλα αυτον τον ήχο...αλλά λέμε τώρα)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
31 λεπτά πριν, SibLt είπε

Εγώ αγοράζω πετάλια για τα χρώματά τους 

Κι εγώ γιατί τα χρησιμοποιώ για ντεκόρ στη βιβλιοθήκη:
pedals2.thumb.jpg.2fe1ff7a2483ab1a0b3b9c5f848d71cb.jpg

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Κι εγώ γιατί τα χρησιμοποιώ για ντεκόρ στη βιβλιοθήκη:
 

 

Άμα διάβασες το Πύργο του Κάφκα που έχεις από πάνω στο ράφι, δικαιολογείσαι.

Έτσι κι αλλιώς, όλα είναι ένας αέναος λαβύρινθος που μας εγκλωβίζει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου