Προς το περιεχόμενο

Multitrack TAPE Reel to reel recorder?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

 

Όντας νέος αλλά περιοδικά ημι-έμπειρος χρήστης Cubase SX και VST Instruments, αποφάσισα να setάρω το studio μου.

 

 

Κατέληξα στις παρακάτω αγορές:

 

 

Laptop

 

Audiophile USB

 

Evolution MK-461 Keyboard

 

Behringer Eurorack (δεν θυμάμαι ακριβές model τώρα).

 

 

Και ερωτώ τώρα:

 

 

Έχω στα χέρια μου ένα Fostex R8, 8-κάναλο μαγνητόφωνο με ΜΠΟΜΠΙΝΕΣ (ναί καλά ακούσατε). Είναι χρήσιμο, κατα κάποιο τρόπο για να ηχογραφώ το laptop & Clavia NordLead 2X η να το πετάξω από το παράθυρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στα χέρια μου ένα Fostex R8' date=' 8-κάναλο μαγνητόφωνο με ΜΠΟΜΠΙΝΕΣ (ναί καλά ακούσατε). Είναι χρήσιμο, κατα κάποιο τρόπο για να ηχογραφώ το laptop & Clavia NordLead 2X η να το πετάξω από το παράθυρο;[/quote']

 

To laptop έχει ψηφιακό ήχο που μετατρέπεται σε αναλογικό για να τον ακούσεις. Συνεπώς, δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα αν τον ηχογραφήσεις σε αναλογικό μπομπινόφωνο (πριν τον ξανακάνεις ψηφιακό στο mix-down). Ίσα-ίσα που θα χάσεις. Θα είχε κάποιο (ελάχιστο εώς κανένα) νόημα να κρατήσεις το Fostex αν είχες να ηχογραφήσεις αναλογικά όργανα, κιθάρες, φωνές κλπ κλπ, αν και πάλι, τα μειονεκτήματα είναι τόσα που δεν συνίσταται σαν λύση, ενώ το όποιο ανουστικό προτέρημα (αν τυχόν υπάρχει) θα χανότανε από το υπόλοιπο σου setup.

 

Να μην αναφερθώ στα προβλήματα συγχρονισμού και στο μπρος-πίσω της μπομπίνας.

 

Γενικά, μην το πετάξεις, βάλτο αγγελία. Ήδη σου έχω έναν (κολλημένο) υποψήφιο αγοραστή.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bonstudio.gr λέει ότι έχει Quantegy. Τώρα, θα πεταχτώ εκεί και ο θεός βοηθός. Btw, δεν σκοπεύω να το πουλήσω, απο μικρό παιδί είχα μανία με τα μαγνητόφωνα μπομπίνας (τρέλα 5-χρονου, ξέρω) και αυτό ήταν η ικανοποίηση μου. Όταν λες προβλήματα συγχρονισμού τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες προβλήματα συγχρονισμού τι εννοείς;

 

Για να συγχρονίσεις το R8 με το SX θα πρέπει να προμηθευτείς ένα SMPTE/MTC interface (σαν το Fostex MTC-1) το οποίο μετατρέπει το Midi Time Code από το SX σε ακουστικό σήμα SMPTE. Αυτό με τη σειρά του καταλαμβάνει ένα track στο R8 και καταγράφει τον κώδικα χρονισμού μεταξύ R8 και SX. Ωστόσο' date=' ενδέχεται να έχεις ένα offset εκκίνησης της τάξης των 1-2 δευτερολέπτων μεταξύ των δύο μερών.

 

Θυμήσου επίσης: tape dropouts και μειωμένη απόδοση των κεφαλών από την κάπνα (άμα καπνίζεις).

 

Γενικά, θα βλασφημίσεις αν έχεις τα audio στο Fostex και τα midi στο SX καθώς δεν θα μπορείς να δουλέψεις αποδοτικά και δεν θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του SX. Εν κατακλείδι, δεν βλέπω κανένα λόγο να το αξιοποιήσεις πέρα των συναισθηματικών που είναι και οι σημαντικότεροι σε αυτές τις περιπτώσεις...άμα λες ότι πας να αγοράσεις και μπομπίνες...καλό κουράγιο...

 

(...) και ο θεός βοηθός

 

αλλά ήδη έχεις πάρει τα μέτρα σου.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Actually, τα είχα στο μυαλό μου ΛΙΙΙΓΟ πιό απλά... κάνω την δουλειά μου στην

SX και μετά αντιγράφω στο μαγνητόφωνο καθώς παίζω το part μου live. Anyway, MTC-1 σε καλή τιμή κανεις; :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από ένα boutique effect που ίσως αποκτήσει ο ήχος σου από το πήγαιν-έλα στο Fostex, ειδικά αν είναι σε ελαφρώς κακή κατάσταση, δεν θα κερδίσεις κάτι. Θέλεις να ταλαιπωρηθείς δουλεύοντας σε 2 περιβάλλοντα και περνώντας ψηφιακό ήχο (άρα με ήδη κβαντοποιημένες στάθμες) σε αναλογική συσκευή για να τον ξανακάνεις ψηφιακό όταν θα κόψεις CD. Υπολόγισε και το γεγονός ότι οι μπομπίνες κοστίζουν.

 

Τουλάχιστον, ας είναι εν γνώση σου όλα αυτά...και καλή επιτυχία.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεράσιμε, ερώτηση για να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι: Aπό το πήγαιν'ελα (ας πούμε pc-fostex-pc-fostex) δεν θα έχεις jitter;

Και αν ναι τι κάνεις γι'αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό που θά'χεις είναι φύσημα απο το πέρα-δώθε. (παρά τ' ότι είχε καλό Dolby το R8 αν θυμάμαι καλά...)

Ταυτόχρονα όμως έτρεχε 8 κανάλια σε 1/4 της ίντσας ταινία με αποτέλεσμα λιγότερο όγκο. Αλλοιώς ήταν ο ήχος σε 1/2 ίντσα.

Πάντως δεν νομίζω να αξίζει να το πουλήσει κανείς.

Μαθαίνεις βασικά πράγματα πάνω του και δουλεύοντας ίσως αρχίσει κανείς να εκτιμά αυτά που έχει στον υπολογιστή του επιτέλους...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Έχω στα χέρια μου ένα Fostex R8' date=' 8-κάναλο μαγνητόφωνο με ΜΠΟΜΠΙΝΕΣ (ναί καλά ακούσατε). Είναι χρήσιμο, κατα κάποιο τρόπο για να ηχογραφώ το laptop & Clavia NordLead 2X η να το πετάξω από το παράθυρο;[/quote']

 

To laptop έχει ψηφιακό ήχο που μετατρέπεται σε αναλογικό για να τον ακούσεις. Συνεπώς, δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα αν τον ηχογραφήσεις σε αναλογικό μπομπινόφωνο (πριν τον ξανακάνεις ψηφιακό στο mix-down). Ίσα-ίσα που θα χάσεις. Θα είχε κάποιο (ελάχιστο εώς κανένα) νόημα να κρατήσεις το Fostex αν είχες να ηχογραφήσεις αναλογικά όργανα, κιθάρες, φωνές κλπ κλπ, αν και πάλι, τα μειονεκτήματα είναι τόσα που δεν συνίσταται σαν λύση, ενώ το όποιο ανουστικό προτέρημα (αν τυχόν υπάρχει) θα χανότανε από το υπόλοιπο σου setup.

 

Να μην αναφερθώ στα προβλήματα συγχρονισμού και στο μπρος-πίσω της μπομπίνας.

 

Γενικά, μην το πετάξεις, βάλτο αγγελία. Ήδη σου έχω έναν (κολλημένο) υποψήφιο αγοραστή.

 

 

Γεράσιμος

 

 

Καιιι μπορώ να μάθω ποιός είναι ο υποψήφιος αγοραστής και τι δίνει; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου