Προς το περιεχόμενο

Eric Clapton's Soldano amp.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχτες εκει που γυρναγα απο την δουλεια ειπα να παω να χαζεψω καμια κιθαρα και να πω μια καλησπερα στα παιδια του Arco.....τι το θελα.... :-[

 

Μπαινοντας πεφτω επανω σε ενα σετακι Soldano & Marshall....λεω οκ ...χαλαρα....

Μιλοντας με τον Δημητρη μου λεει ειδες τι εχω εκει ....και μου λεει την ιστορια του συγκεκριμενου ενισχυτη ...

 

Ειναι λοιπον χειροποιητος (ουσιαστικα ειναι δυο τεμαχια (stereo setup) ιδια με τις καμπινες τους EV μεγαφωνα) απο τον ιδιο τον Soldano...ο οποιος τους εστειλε στον Clapton αρχικα για δοκιμη και προεκυψε τελικα να γραψει με αυτους το Road to Escondito...(αν θυμαμαι καλα μεσα στην ζαλουρα που εφαγα χαχαχαχα)...

 

Επειδη λοιπον ξετρελαθηκε ο Clapton με τον ηχο αυτο....ζητησε απο τον μεγιστο Peter Cornish να του κανει το πακετο αυτο συναυλιακο....και ετσι κ εγινε...με αυτους του ενισχυτες λοιπον ο Clapton εκανε και παρα πολλες συναυλιες μεχρι που αποφασισε να πουλησει οοοοολο το συναυλιακο του rig (οπως συνηθιζει αλλωστε) και να δωσει τα κερδη σε φιλανθρωπιες...

 

Ετσι λοιπον οοοολο το rig και μιλαμε απο μπριζα και flight case μεχρι και τα πεταλια που χρησιμοποιουσε ο Clapton πουληθηκαν σε δημοπρασια εναντι ?0.000 ευρω και αυτη την στιγμη βρισκονται στην συλλογη Ελληνα ο οποιος αγορασε ολο το πακετο !!!

 

Σας παραθετω λινκακι με φωτος του ενισχυτη και την αλληλογραφια του Cornish σχετικη με το σετ απ των ενισχυτων για μελετη....

 

Ελπιζω να σας αρεσει και να το βρειτε ενδιαφερον......Τουλαστιχον εγω ξετρελλλλλααααθηκα...

 

https://www.box.com/s/8d2ab0249ae75c25320f

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ μου έχει τον καύσωνα μας έκαψες και συ παραπάνω. ;D

 

Το βρήκα ΠΟΛΥ ενδιαφέρον. :o

 

Έβαγα την ίδια ζαλούρα μα σένα. ::)

 

Και με έχει πιάσει το ίδιο παράπονο. :'(

 

Τουλάχιστον ας περίμενες να περάσει ο καύσωνας και μετά να το γράψεις. ;D  ;D  ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα information...  http://www.bonhams.com/auctions/19226/lot/91/  ;D

 

Όπως διάβασα, δεν τους χρησιμοποιούσε και τους δύο μαζί, ο ένας ήταν στη σκηνή ενώ ο άλλος υπήρχε ως backup.

Απλά γινόταν rotation ώστε να χρησιμοποιούνται και οι δύο.

 

Επειδή έχω παίξει με slo100 αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι το πόσο καλό είναι το καθαρό κανάλι.

Εντάξει, το drive κανάλι είναι παγκοσμίως γνωστό, τόσο ώστε να μπαίνει και σε διάφορους modelling amps ως προσομοίωση, αλλά το καθαρό ήταν μιά απρόσμενη έκπληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φαση ειναι οτι τωρα γινεται προσπαθεια να αντικατασταθει το πολυpinο συστημα που ειναι εγκατεστημενο για να μπορεσει να παιξει μονος του ο ενισχυτης...Ελπιζω να προλαβω να τον ακουσω πριν τον παρει πισω ο ιδιοκτητης χαχαχαχα...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φαση ειναι οτι τωρα γινεται προσπαθεια να αντικατασταθει το πολυpinο συστημα που ειναι εγκατεστημενο για να μπορεσει να παιξει μονος του ο ενισχυτης...Ελπιζω να προλαβω να τον ακουσω πριν τον παρει πισω ο ιδιοκτητης χαχαχαχα...!!

 

Σε βλέπω να αψιφάς τον καύσωνα και να στίνεις σκηνή έξω από το μαγαζί. ;D  ;D  ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειπες τωρα :o :o :o.Παλι Ελληναρας εβαλε το χερι του ...Φαινεται οτι δεν ειναι καποιος απο τους υπολοιπους ταλαιπωρους που κυνηγανε τα διφραγγα για να αλλαξουν χορδες...Φοβερη περιπτωση παντως ,καθ οτι σπανιζουν τετοια θεαματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dire Straits & Eric Clapton - I Think I Love You Too Much

Συγγνώμη για το off-topic αλλά αυτή η εκτέλεση ΣΚΟΤΩ!

 

Jeff Healey Band I think I love you too much

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου