Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Ακολουθει ανορθογραφο κειμενο)

 

Η γραφη δεν πρεπει να ειναι τιποτα αλλο απο τον απλο συμβολισμο του προφορικου λογου για να μπορει να αναπαραχθει αργοτερα, να επιτρεπει  να βγει το νοημα απο τα συμβολα και μονο, ειναι ανουσιο να προσπαθει να καταγραψει λεπτομερειες στην προφορα που ειναι φυσικο να αλλαζουν και να χανονται με τον καιρο. Ετσι τα συμβολα χανουν την σημασια τους, πολλα απο αυτα δεν επηρεαζουν στην πραξη την αναπαραγωγη του λογου, οι κανονες αποκτουν εξαιρεσεις αρα παυουν να ειναι κανονες, και η γραφη γινεται ασυναρτητη, η εκμαθηση της απαιτει ολο και ποιο πολυ αποστηθιση,  την ποιο ευτελη και αντιδημιουργικη ικανοτητα του ανθρωπινου μυαλου.

 

Μια γραφη ειτε προσαρμοζεται, ωστε τα συμβολα της να αποκτησουν σημασια, και οι κανονες της να γινουν ανεξαιρετοι, ειτε οι ανθρωποι προσαρμοζονται διαλεγοντας να δωσουν βαρος σε μια αλλη γλωσσα ποιο πρακτικη και συναρτημενη.

 

Προσωπικα ειμαι ανορθογραφος, δεν εχω την συγκεκριμενη αποψη για το θεμα ορθογραφια επειδη ειμαι ανορθογραφος, και δεν ειμαι ανορθογραφος επειδη εχω την συγκεκριμενη αποψη για το θεμα.  Δεν τα παω καλα με την αποστηθιση, οτι δεν μπορω να συστηματοποιησω το απορριπτω.

 

Επισης δεν εχω κανενα συνεσθιματικο δεσμο με την ελληνικη γραφη αν και ελληνας στα χαρτια. Ισως γιατι δεν πιστευω οτι ειμαι απογονος του περικλη,  ή  ισως γιατι εχω αρκετες φορες διορθωθει επιδεικτικα και αντιμετωπισθει σαν ηλιθιος, οχι οτι δεν ειμαι, αλλα με το να γνωριζει καποιος απταιστη ελληνικη ορθογραφια, εμενα προσωπικα δεν με πειθει για την νοημοσυνη του με τιποτα.

 

Η ενδεχομενη επαναφορα του πολυτονικου για εμενα θα ειναι η χαριστικη βολη στην σχεση μου με τα ελληνικα, παντος εχω φροντισει να μην μεινω αγλωσσος.

 

Στον παρακατω συνδεσμο μπορειτε να εκφρασετε την συμπαρασταση σας στο κινημα  :D     http://www.polytoniko.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η γραφη δεν πρεπει να ειναι τιποτα αλλο απο τον απλο συμβολισμο του προφορικου λογου για να μπορει να αναπαραχθει αργοτερα

 

Από τον πρόλογο κι όλας με έχασες εντελώς. Υπάρχουν κι άλλα σημεία στο κείμενό σου τα οποία είναι εντελώς αυθαίρετες σοφιστείες, κατά τη γνώμη μου, αλλά αν κάποιος ξεκινάει με την παραπάνω ρήση, αυτό που ακολουθεί δύσκολα μπορεί να θεωρηθεί σοβαρό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενδεχομενη επαναφορα του πολυτονικου

 

Αμην και πότε!!!

 

Ο λογος που ΔΕΝ βαζω τονους ειναι οτι ειναι εντελως αστειοι αν δεν υπαρχει το πολυτονικο (οταν ΓΡΑΦΩ με το χερι φυσικα και βαζω τονους).

 

Κατα τα αλλα οι κανονες ορθογραφιας καλα κανουν και υπαρχουν μια και διατηρουν μια γλωσσα ΖΩΝΤΑΝΗ και την προστατευουν απο....σοφιστειες σαν τις δικες σου... ;D 

 

Αλλωστε ,δοξα τω θεω,ορθογραφια υπαρχει σε ΟΛΕΣ τις γλωσσες του πλανητη (τουλαχιστον οσες γραφονται) οποτε δεν αποτελει ελληνικο "προνομιο".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ακολουθει ανορθογραφο κειμενο)

 

Η γραφη δεν πρεπει να ειναι τιποτα αλλο απο τον απλο συμβολισμο του προφορικου λογου για να μπορει να αναπαραχθει αργοτερα, να επιτρεπει  να βγει το νοημα απο τα συμβολα και μονο, ειναι ανουσιο να προσπαθει να καταγραψει λεπτομερειες στην προφορα που ειναι φυσικο να αλλαζουν και να χανονται με τον καιρο. Ετσι τα συμβολα χανουν την σημασια τους, πολλα απο αυτα δεν επηρεαζουν στην πραξη την αναπαραγωγη του λογου, οι κανονες αποκτουν εξαιρεσεις αρα παυουν να ειναι κανονες, και η γραφη γινεται ασυναρτητη, η εκμαθηση της απαιτει ολο και ποιο πολυ αποστηθιση,  την ποιο ευτελη και αντιδημιουργικη ικανοτητα του ανθρωπινου μυαλου.

 

Μια γραφη ειτε προσαρμοζεται, ωστε τα συμβολα της να αποκτησουν σημασια, και οι κανονες της να γινουν ανεξαιρετοι, ειτε οι ανθρωποι προσαρμοζονται διαλεγοντας να δωσουν βαρος σε μια αλλη γλωσσα ποιο πρακτικη και συναρτημενη.

 

Προσωπικα ειμαι ανορθογραφος, δεν εχω την συγκεκριμενη αποψη για το θεμα ορθογραφια επειδη ειμαι ανορθογραφος, και δεν ειμαι ανορθογραφος επειδη εχω την συγκεκριμενη αποψη για το θεμα.  Δεν τα παω καλα με την αποστηθιση, οτι δεν μπορω να συστηματοποιησω το απορριπτω.

 

Επισης δεν εχω κανενα συνεσθιματικο δεσμο με την ελληνικη γραφη αν και ελληνας στα χαρτια. Ισως γιατι δεν πιστευω οτι ειμαι απογονος του περικλη,  ή  ισως γιατι εχω αρκετες φορες διορθωθει επιδεικτικα και αντιμετωπισθει σαν ηλιθιος, οχι οτι δεν ειμαι, αλλα με το να γνωριζει καποιος απταιστη ελληνικη ορθογραφια, εμενα προσωπικα δεν με πειθει για την νοημοσυνη του με τιποτα.

 

Η ενδεχομενη επαναφορα του πολυτονικου για εμενα θα ειναι η χαριστικη βολη στην σχεση μου με τα ελληνικα, παντος εχω φροντισει να μην μεινω αγλωσσος.

 

Ώσα δαιν φτάνη οι αλαιπού τα κάνυ κραιμαστάροια φείλως αφτό ίνε ταίλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και τα ίδια.

Δε πειράζει όμως, καλοκαιράκι είναι.  ;D

 

Ο blue monk εξέφρασε για μια ακόμη φορά τη φιλοσοφία "αν βαριέμαι να το κάνω ή αλλάζει εκείνο ή το απορρίπτω".

Δόξα τω Θεώ εδώ μέσα με τη μουσικη, το έχουμε ακούσει πολλές φορές.

Και αυτή η σκατιάρα έχει πολλούς κανόνες.

Χου γκιζ ε φακ όμως αν εγώ τους βαριέμαι, έτσι;

 

Χώρια που οι παρτιτούρες δεν χωράνε τον πόνο, το δάκρυ, το γέλιο, τη χαρά, το συναίσθημα. Και αν δεν μπορούν να τα καταγράψουν αυτά γιατί να υπάρχουν; Ρε στα σκουπίδια σας λέω. Και γω που δεν έμαθα γρι, χαμένος πήγα;

 

Εγώ πάντως blue monk δεν θα έλεγα ότι το κείμενό σου είναι γεμάτο σοφιστείες. Άλλο ουσιαστικό (με την ίδια κατάληξη) μού έρχεται με φόρα και καρφώνεται επίμονα στο μυαλό μου.

 

Όταν αποφασίσεις να γνωρίσεις εκτεταμένα τον μαγικό κόσμο του βιβλίου (σε όποια γλώσσα θες, μιας και ΟΛΕΣ έχουν κανόνες γραμματικής, συντακτικού και ορθογραφίας) και αφήσεις τα greeklish στα SMS, θα δώσεις και από μόνος σου παραπλήσιο επιθετικό προσδιορισμό.

Μέχρι τότε βέβαια, ψυχή βαθιά.

 

Νίκο, το πολυτονικό, να πω για μια ακόμα φορά από όσο γνωρίζω, υπήρξε κυρίως ως απομεινάρι των Αλεξανδρινών ως υπόμνηση της παλαιότερης προσωδίας και του “μουσικού” τονισμού της γλώσσας. Από την στιγμή που δεν διασώζουν κάτι τέτοιο, μπορείς να μου πεις γιατί σώνει και καλά να διατηρείς ψιλές, δασείες και περισπωμένες (πέραν του αισθητικού που θα συμφωνήσω έχει το κάποιο αρχοντικό του στυλ);

 

Τη νοοτροπία "θα το κάνω λάθος μέχρι να το κάνουν όπως θέλω" δεν την καταλαβαίνω (αν εξαιρέσουμε την επίφαση "αντίδρασης" στη τεμπελιά).  ;)

Καλώς ή κακώς, εδώ και 32 χρόνια, με προεδρικό διάταγμα το πολυτονικό έχει καταργηθεί. Το αν σου αρέσει ή όχι δεν είναι το ζητούμενο πλέον. Το ζητούμενο είναι να γίνεται η σωστή χρήση. Περισσότερο κακό κάνεις με τη στάση σου αυτή στη γλώσσα παρά "αντιστέκεσαι στην των βαρβάρων επιδρομή".

 

Εξάλλου η Ελληνική λογοτεχνία, καλά κρατεί, εξελίσσεται και δεν κλονίστηκε από αυτό το "πολιτισμικό" σοκ της απουσίας των πολλών τόνων.

 

Ας μάθουμε να χρησιμοποιούμε σωστά αυτό που έχουμε και μας προσδιορίζει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που ΔΕΝ βαζω τονους ειναι οτι ειναι εντελως αστειοι αν δεν υπαρχει το πολυτονικο (οταν ΓΡΑΦΩ με το χερι φυσικα και βαζω τονους).

 

Άλλα 'ντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα...

 

Ειδικά όταν γράφεις "ποτε" και δεν ξέρουμε τι εννοείς, ε;

 

Όταν γράφεις στο πληκτρολόγιο βέβαια, γιατί στο χαρτί γράφεις σε άλλη γλώσσα, εκεί όλως περιέργως οι τόνοι "σοβαρεύουν".

 

blue_monk, άκουσα προ καιρού πως η λογική της Κατηφόρας είναι ο Πάτος.

 

Άκουσα και το άλλο, ότι οι νεοέλληνες, όταν πιάσουν πάτο, πιάνουν ένα γκασμά και σκάβουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά όταν γράφεις "ποτε" και δεν ξέρουμε τι εννοείς, ε;

 

Οταν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να γινει αυτο βαζω

 

Αμην και πότε!!!

 

αλλοιως μια και ολοι γνωριζουν ΠΟΥ τονιζονται οι λεξεις που δεν εχουν διαφορετικο τονισμο αναλογα με τη σημασια τους δεν βαζω. ;)

 

Όταν γράφεις στο πληκτρολόγιο βέβαια, γιατί στο χαρτί γράφεις σε άλλη γλώσσα, εκεί όλως περιέργως οι τόνοι "σοβαρεύουν".

 

οχι,απλα στο χαρτι μπορω να γραψω ΣΩΣΤΑ ελληνικα ενω στο πληκτρολογιο οχι.

 

Νίκο, το πολυτονικό, να πω για μια ακόμα φορά από όσο γνωρίζω, υπήρξε κυρίως ως απομεινάρι των Αλεξανδρινών ως υπόμνηση της παλαιότερης προσωδίας και του “μουσικού” τονισμού της γλώσσας. Από την στιγμή που δεν διασώζουν κάτι τέτοιο, μπορείς να μου πεις γιατί σώνει και καλά να διατηρείς ψιλές, δασείες και περισπωμένες (πέραν του αισθητικού που θα συμφωνήσω έχει το κάποιο αρχοντικό του στυλ);

 

μα ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτον τον λογο το...διατηρω... ;) (αληθεια και η σκετη οξεια που διατηρηθηκε ΠΟΙΟΝ ρολο παιζει?αφου ΟΛΟΙ ξερουν που τονιζονται οι λεξεις....οπως αλλωστε συμβαινει και με ΟΛΕΣ τις αλλες γλωσσες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να γινει αυτο βαζω

 

Θυμάμαι συγκεκριμένο περιστατικό όπου ΔΕΝ είχες βάλει και στο επεσήμανα, αλλά δεν απαντησες.

 

Σε κάθε περίπτωση, το "βάζω στο χαρτί αλλά όχι στο πληκτρολόγιο" στερείται λογικής, καθώς και το "προτιμώ πολυτονικό άρα δεν βάζω ούτε μονοτονικό"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου