Προς το περιεχόμενο

Επειδή τα ξύλα τελικά κάνουν τη διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι τίποτα άλλο, αλλά άρχισες να χρησιμοποιείς λέξεις του... σατανά: Dingwall  :o  ;D

 

Σε λίγο θα αρχίσουν και τίποτα Ritter, Fodera (να μην σου πω και Villex  :o :o :o ;D) και αυτά τα... κσύλα είναι πολύ ακριβά. Για αυτό σου λέω για καταστροφές  ;D γιατί τα φιλαράκια μας  (καλά να είναι), έχουν πολύ ακριβά γούστα  ;D

α) Ουκ αν λάβεις παρά του μή έχοντος.  ;)

β) Δεν μπορώ να έχω όργανο που να φοβάμαι να ακουμπήσω. Πρέπει να συμβαίνει το αντίθετο

γ) Μ' αρέσουν τα κλασσικά σχήματα κατά βάση αλλά μου

δ) ....αρέσουν τα ξύλα που (μου) φαίνονται όμορφα στο μάτι αλλά επίσης

ε) μου αρέσει να νοιώθω το ξύλο στο χέρι.

στ) Μπορεί να είναι κλασσικό να παίζεις και να επιλέγεις δουλειές του Λήο αλλά είναι ωραίο να θαυμάζεις τις εκπληκτικές ξύλομαστοροδουλειές. Είτε στην συναρμολόγηση, είτε στο φινίρισμα. Ασε που κάνουν τα vintage να μοιάζουν σπηλαιογραφίες δίπλα σε Van Gogh.

 

Και για την ιστορία (μιας και είπες και τη φίρμα) ποτέ δεν θα ήθελα ένα Dingwall (ή ακόμα περισσότερο ένα Fodera - αν και ένα Alembic 32 δε θα με χάλαγε) καθότι δεν θα ήξερα τι να το κάνω. Όποιος όμως δεν έχει πιάσει στα χέρια του ένα τέτοιο όργανο, να παίξει, να χαζέψει, να μελετήσει, δεν θα καταλάβει ποτέ τι εννούμε περί ηλεκτρικής οργανοποιίας.

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E! Βρε χαριρατρε!!! Όχι και έτσι...και οι καουμπόυδες με λάστιχο το ίδιο ακούγονται.... χαχαχαχαχα...ακου μικρόφωνο.... χαχχαχαχ  συμφωνώ με τον audiocostas σε γενικές γραμμές.... πιστεύω πως η επιλογή της "βάσης" είναι σημαντική, πιστεύω πως όλοι το καταλαβαίνουμε αυτό. Οι παράμετροι του hardware μετά κάνουν την διαφοροποίηση, όση όμως και να κάνουν πάντα στο σκουπόξυλο και burstuckers να βάλεις καλύτερο σκουπόξυλο θά ναι... Καθαρά εμπειρικά μπορείς να αναγνωρίσεις τον χαρακτήρα ενός οργάνου και να "επιμερίσεις" κατά κάποιο τρόπο ξεχωρίζοντας την χροιά των μαγνητών το πόσο σ αρέσει η όχι η συνησφορά που έχει στον ήχο η γέφυρα, το σκάσιμο, το "διάβασμα" που κάνει το σώμα και το μπράτσο στο αντίστοιχο hardware. Σίγουρα τα υλικά πολλά πλαστικό σίδερο, χαρτί καπλάμας....μιλάμε για διάφορετικά αποτελέσματα όμως.. όχι απαραίτητα κακοί ήχοι... εμένα πάντως προσωπικά δεν μ αρέσουν. Αν σε άλλους αρέσουν κανένα πρόβλημα. Όμως ας λάβουμε υπόψη αυτό... αν δεν έπαιζαν κανέναν ρόλο ώς προς την επιλογή γιατί δεν παίζουμε όλοι με σιδερένιες και χάρτινες?? θα ήταν πολύ φθηνότερες για όλους... γιατί δεν φτιάχνουν μιά Historic reissue R8 από νοβοπάν?? Θέλει κανείς μιά Fender reissue του 1957 από κόντρα πλακέ? Και καλό ήχο να έβγαζε και άριστο και υπερθεικό... γιατί είμαι 100000000% σίγουρος ότι δεν θα έπαιζε "κοντά" έστω σε μιά μεξικάνικη reissue 50s? πόσο μάλλον σε μιά reissue 57 USA. Είπα ΔΕΝ είμαι ξκσυλοπροσκηνητής αλλά η ΒΑΣΗ παίζει σπουδαίο ρόλο, και για να μην μπερδευτούμε δεν εννοώ "εξωτικά" ξυλα ποτισμένα με γάλα αρκούδας του δάσους... η custom shop Μου του 69 το μπράτσο είναι σχεδόν κατάλευκο με απειροελάχιστα νερά σε σημείο οπτικού ξενερώματος... αλλά τα υπόλοιπα είναι ακατάλληλα για περιγραφή .... καλημέρες!!!!!

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Εν μέρει σωστά αυτά που είπε ο SF για την κιθάρα που ακουμπάει στην κοιλιά και τί διαφορά κάνει στον ήχο όταν είναι στο καλώδιο, αλλά γιατί δεν παίζει με νοβοπαν κιθάρα? Τίποτα προσωπικό ΣΦ, απλά έχω την απορία...

 

Παιδιά τα γούστα είναι γούστα, και το ακριβό δεν σημαίνει απαραίτητα καλύτερο, όπως 1 ή 2 κομμάτια αντί για 4 ή 8. Σημαίνει απλά άλλος ήχος, άλλος αέρας, και ή σου αρέσει ή δεν σου αρέσει. Παίζει ρόλο όμως πόσα κομμάτια, αν είναι σε συγκενική πυκνότητα μεταξύ τους, αν τα νερά τους ταιριάζουν. Αν πίσω από τη νότα δεν ακούμε τη χροιά, τότε τί λέμε? Δηλαδή κι εγώ και ο Νταλάρας βγάζουμε φωνή από λαρύγγι, όταν πιάσουμε και οι 2 το Λα, θα έχουμε ίδια χροιά? Από ίδιο υλικό είναι τα λαρύγγια μας, ένα ξερό Λα θα ακουστεί το ίδιο? Μιλάμε για ζωντανό υλικό με τις ιδιότητές του το ξύλο. Δέχομαι 2 ίδιους ήχους από 2 ίδιες πλέξιγλας κιθάρες, όχι όμως από 2 ξύλινες, φαινομενικά ίδιες. Στο κάτω-κάτω, το 10% κάνει διαφορά. Άλλοι δίνουν σημασία σε αυτό το 10%, άλλοι όχι. Μην είστε απόλυτοι ότι τα ξύλα δεν κάνουν διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 σελίδες Ξσύλα και κανείς σας δεν τα γράφει ορθογραφημένα ,αλλά αντιπαρέρχομαι καθότι ο μόνος επαέ που γνωρίζει αρΚαία  ;D

Ο Σφένδαμος-σφενδάμι είναι σχετικά σπάνιος στην Ελλάδα . Τα φύλλα του μοιάζουν με του πλατανιού ,αλλά είναι πιο σκούρα και πολύ μικρώτερα ,αν θυμάμαι καλά απαγορεύεται και το κόψιμό του .

Μια μέρα που μου έκανε διάλεξη περί σφενδάμης ο Δρ phd Νίκος Σουπερφανκίδης :D δείχνωντάς μου ένα σφένδαμο κατέληξε λέγοντας ''Κατάλαβες λοιπόν Παράγκα παιδί μου ποιός είναι ο σφένδαμος?''

Ναι δάσκαλε του είπα εγώ.

Το βράδυ στη πλατεία του χωριού καθήμενοι κάτω απ το πλάτανο και θέλωντας όλο ζήλο-Αργύρη Ζήλο-να του δείξω ότι έμαθα τα σχετικά περί Ξσύλων σφενδάμης ,του είπα , ''Δάσκαλε κοίτα ένα μεγάλο σφένδαμο''

η απάντηση του δασκάλου ''Σε λακαμά μαθητή έπεσα ''  ;D ;D ;D

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά γιατί δεν παίζει με νοβοπαν κιθάρα? Τίποτα προσωπικό ΣΦ, απλά έχω την απορία...

 

 

γιατι θα ειναι ΒΑΡΙΑ και ψοφια,διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι γραφω...και  τι κιθαρες μου αρεσει να φτιαχνω/παιζω.

 

@ sammy

 

ναι αλλα οταν ακολουθησες τη συμβουλη του γερο SF και εβαλες σοβαρα ΤΑΣΤΑ στην τελε σου...τα εκανες πανω σου απο την βελτιωση στον ηχο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Και για την ιστορία (μιας και είπες και τη φίρμα) ποτέ δεν θα ήθελα ένα Dingwall (ή ακόμα περισσότερο ένα Fodera - αν και ένα Alembic 32 δε θα με χάλαγε) καθότι δεν θα ήξερα τι να το κάνω. Όποιος όμως δεν έχει πιάσει στα χέρια του ένα τέτοιο όργανο, να παίξει, να χαζέψει, να μελετήσει, δεν θα καταλάβει ποτέ τι εννούμε περί ηλεκτρικής οργανοποιίας.

 

 

 

 

Πάντως για να πούμε του στραβού το δίκιο, υπέροχα όλα αυτά τα όργανα που αναφέραμε , σεμινάριο οργανοποιίας , απίστευτη ποιότητα κατασκευής, εξαιρετικός ήχος, κλπ... αλλά...

 

Τιμές στον θεό και βάλε και κυρίως λόγω... κσύλων, γιατί σου λέει πχ ο μπάρμπα Sheldon (Dingwall) ή ο θείος Fodera, θα σου βάλω το ΑΑΑΑΑΑΑ έτσι και το ΑΑΑΑΑΑΑ αλλιώς και αυτό είναι brazilian rosewood που κοστίζει 14.000 δαλόρια το κυβικό μέτρο ;D  και να τα 7.000 και 8.000 για ένα κούτσουρο τους. Φυσικά πληρώνεις το χειροποίητο, την πατέντα, το design, αλλά και τα... κσύλα  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι θα ειναι ΒΑΡΙΑ και ψοφια,διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι γραφω...και  τι κιθαρες μου αρεσει να φτιαχνω/παιζω.

 

@ sammy

 

ναι αλλα οταν ακολουθησες τη συμβουλη του γερο SF και εβαλες σοβαρα ΤΑΣΤΑ στην τελε σου...τα εκανες πανω σου απο την βελτιωση στον ηχο... ;D

 

Δάσκαλε το υπόβαθρο ήτω στιβαρό σφενδάμι  ον, με αγριοτριανταφυλλιά μπράτσο γυμνασμένο-αγριεμένη λόγω χαστουκιών- και του ανέδειξε τον ήχο το τάστο  ;D

 

Κάποια στιγμή θα βάλω και στη γραία τάστα και τότε θα αναδειχθεί τα μάλα η ποιότης των Ξσύλων της  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζώδια μετράνε στα ξύλα;

Πως τα βρίσκουμε;

Παίζει ρόλο αν έχουν συνέργεια με τα ζώδια του παίχτη;

Υπάρχει πραγματικά swamp ash ή είναι μύθος;

Τι ph πρέπει να έχει ο βουρκος για το καλό το swamp ash;

Ποιά η σχέση του με την ΑρχαιοΕλληνική βρεγμένη σανίδα;

Ήταν ο Goncalo Alves παίκτης του ΠΑΟ που φαγε ξύλο;

Είναι η bubinga κατάλληλη για knobs;

 

Εχω κι άλλες πολλές ερωτήσεις παιδιά.....

Πάντα σε αέναη ανζήτηση της αλήθειας....

 

 

  • Χαχα 1

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θυμαμαι στα early 80s βλεπαμε Fender (ναι τις αθλιες late 70s γκουμουτσες των 10 κιλων που κυκλοφορουσαν στην Ελλαδα τοτε) και καναμε...τσισα μας απο τη χαρα μας...(καλα αν μας....αφηναν να την..παιξουμε κι ολας καναμε Πασχα) την σημερον ημερα βλεπει το 19χρονο μια Am std και δεν του κανει γιατι δεν...αναπνεουν τα κσυλα της... ;D και αγχωνεται για το αν θα του...ταιριαζει το radius και τα ταστα... ;D

 

Μου θύμισες, όχι early 80's αλλά μέσα 90's και την πρώτη μου αμερικάνικια στρατ. Μια american standard αγορασμένη από το Liverpool όπου (έλεγα ότι) σπούδαζα τότε, με ΔΙΚΑ μου λεφτά σε δόσεις. Μέχρι να συμπληρώσω το ποσό δε μου την έδιναν την κιθάρα, απλώς την είχα δεσμεύσει. Η ωραιότερη στρατ που άκουσα στη ζωή μου και ακόμη είναι. Αν ποτέ βρεθώ σε ανάγκη, πρώτα θα πουλήσω το νεφρό μου και μετά αυτή τη κιθάρα.  :)

 

Sorry για το οφτόπικ αλλά συγκινήθηκα τώρα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου