Προς το περιεχόμενο

Σπύρος Χαρμάνης - Wound


SpyrosCh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"So calm before the storm

So proud, but overgrown

Resentful and detached from any form

Roadkill ever since you were born."

 

Είχα την τύχη να ακούσω το Our Time Expires σε πολύ πρώιμη μορφή πριν δυόμιση χρόνια περίπου. Από τότε δε μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου.

 

Κατά τ άλλα, και παρότι είμαι πιο "δεμένος" για προσωπικούς λόγους με το Just Another Story, δεν έχω να προσθέσω κάτι - οι προλαλήσαντες τα είπαν όλα και ο Σπύρος ξέρει.

 

Καλοτάξιδο :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το έκανες πάλι το θαύμα σου.

Χτες βρήκα χρόνο, που αφιερώθηκε ολοκληρωτικά σε σένα.

Ανέβασες τον πήχη πολύ ψηλά.....και θα επανέρθω το Πάσχα με μια ολοκληρωμένη instrumental δουλειά. Ήδη είναι 2 χρόνια που την επεξεργάζομαι.

 

Θα σε σκίσω !  ;D

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Σπύρο, τωρα τελειωσα την ακρόαση του cd σου.

 

Συγχαρητηρια για την δουλειά σου ;).

 

Τα κομμάτια που ξεχώρισα ηταν το "The Great Outdoors" το "Hinder" και το απιθανο 60's κουπλέ του "Our Time Expires". :o

αυτά μου αρέσαν πάρα πολύ.....οχι οτι τα υπολοιπα δεν ηταν καλά, απλά για μενα αυτά ειναι ενα σκαλοπατι πιο πάνω.

 

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκουσε που έμαθα οτι βγήκε το νεο δισκάκι. Καιρός να μας γυμνάσεις τα αυτιά και τα συναισθήματα!

 

 

 

αντε ακομα να το στείλεις??  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νωρίς είναι ακόμα, αλλά θα μιλήσω. Και ξεκινώ από τα πολύ γενικά και τα ifs, ands and buts.

 

Το γεγονός ότι ο Σπύρος εκτελεί ο ίδιος στη συντριπτική τους πλειοψηφία όλα όσα ακούμε ανεβάζει αυτόματα το επίπεδο στο οποίο οφείλει ο σοβαρός ακροατής να σχολιάσει. Δικαίως. Ταυτόχρονα όμως μια πραγματική μπάντα (εύκολο να το λες Γιαννάκη) ίσως να επέτρεπε σε αυτό που ακούμε να ακουστεί αλλιώς. Στο studio αφενός, γιατί μια δουλειά αυτού του επιπέδου δε θά'χε να φοβηθεί μικροατέλειες στα takes και θα κέρδιζε από τα σημεία όπου ο x συμπαίκτης θα "έφευγε" από την απόλαυση της στιγμής, στο live αφετέρου που ως έχουν τα πράγματα απλά δε γίνεται.

Αυτά όμως είναι τα ψιλά γράμματα, και για κατανάλωση μόνο από όσους από εμάς αρνούμαστε να συμβιβαστούμε με το status του bedroom player. :D

 

 

Στο ζουμί τώρα: Όπως δήλωσα προχτές σε ένα νεοσουβλατζίδικο των Πετραλώνων (από αυτά στα οποία κάνει κουμάντο το crew μου), αρχικά μου έλειψε το ξάφνιασμα που μου έδωσε το Just Another Story σε αρκετά σημεία. Το γνωστό "ώπα ώπα ώπα. Τί έκανε τώρα ο τύπος; Rewind". Αυτό κατά πάσα πιθανότητα είναι προσωπική παραξενιά και απόρροια του ότι στο Just Another Story βρήκα και "ηχητικές συγγένειες" επί προσωπικού.

Επέμεινα πάντως στο Wound και έκανα διαπιστώσεις.

Εδώ είναι φανερό ότι οι φιλοδοξίες του concept είναι αυξημένες και γι' αυτό η επιμέλεια στο κάθετί μοιάζει ευλαβική. Δεν είναι τυχαίο που το χέρι δεν πλησιάζει το forward ούτε κατά διάνοια. Η μουσική κυλάει χωρίς πόζα ή προσθήκες με το στανιό.

Όσο για το booklet: Αδικεί το πακέτο. Ενώ αυτό που βγαίνει απ'τα ηχεία σου σε "υποχρεώνει" να το τραβήξεις, είναι δυστυχώς δυσανάγνωστο και είναι κρίμα. Ο Κώστας το είπε πιο πετυχημένα:

 

Καφέ γράμματα Font -1 σε καφέ φόντο μου κανε κεφάλι πάνω στο δίλεπτο.

 

Πιστεύω ωστόσο πως θα με υποχρεώσει η γαματοσύνη της μουσικής να στραβωθώ μια μέρα των ημερών.  8)

 

Παρά τις επιπέδου Διφώνου γκρίνιες μου όμως ο πήχης παρέμεινε σε ύψη Μπούμπκα και μαζί με μας, ελπίζω πως κι ο Σπύρος είναι ευτυχής με το αποτέλεσμα. Το ισοζύγιο είναι θετικότατο, το Wound εξηγεί γιατί το Just Another Story δεν ήταν σύμπτωση (και το να κάνεις το "δύο στα δύο" σημαίνει πολλά) και χαίρομαι που το έχωσα κι αυτό στη δισκοθήκη.

Υγεία και θέληση να υπάρχει, εύχομαι από καρδιάς να τριτώσει...και ούτω καθεξής.

 

 

Ένα πολύ βασικό υστερόγραφο και το βουλώνω:

 

Απ'οτι φαινεται η ψωροκωσταινα βγαζει ταλεντα αλλα αυτα μενουν εδω (και θαβονται μαζι με την κακομοιρια μας ).

 

Ας ακουστεί όπως θέλει: Εμείς, ως ακροατές, δε χάνουμε κάτι επειδή θάβονται. Έχουμε πέντε δέκα ονόματα μαζί με το Σπύρο που το προσπαθούν από εδώ και μας γλυκαίνουν τα αυτιά από εδώ.

Ναι. Κάποιοι, όσο εμείς ανεβάζουμε video του Pastorius π.χ. στο Noiz, γράφουν και πάιζουν μουσική υψηλού επιπέδου. Δεν είναι λίγο: απεναντίας, είναι πάρα πολύ.

Εμείς οι υπόλοιποι μπορεί να μη θέλουμε, να μη μπορούμε ή να μην τολμάμε. Σε κάθε περίπτωση όμως μπορούμε να συνεχίσουμε να ανεβάζουμε video του Pastorius. Ή του οποιουδήποτε άλλου.

 

Εμείς είμαστε οι θαμμένοι. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κάνω αυτό το ευτελές bump για να ενημερώσω ότι έχει ανέβει νέα μορφή του site εδώ: http://spyros-charmanis.com

 

Πέρα από τα άλλα, έχει μπει και ολόκληρο το booklet προς download σε ψηφιακή μορφή (και όπως έπρεπε να είναι από άποψη ποιότητας).

 

Ευχαριστώ!

:)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω αυτό το ευτελές bump για να ενημερώσω ότι έχει ανέβει νέα μορφή του site εδώ: http://spyros-charmanis.com

 

Πέρα από τα άλλα, έχει μπει και ολόκληρο το booklet προς download σε ψηφιακή μορφή (και όπως έπρεπε να είναι από άποψη ποιότητας).

 

Ευχαριστώ!

:)

 

 

 

 

Χμμ.. ανέβηκε ένα επίπεδο πιστεύω. Παρατηρώ επιρροές από Micro Machines στη σχεδίαση...

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλή χρονιά noiz! Όλος ο δίσκος σε .flac μορφή:

 

http://www.spyros-charmanis.com/album/Spyros_Charmanis_wound.rar

 

Και εδώ μπορείτε να κατεβάσετε το artwork ("Wound Booklet"):

http://spyros-charmanis.com/download.html

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Συμπαθάτε με που το επαναφέρω, ενημερώνω ότι ο δίσκος βρίσκεται και εδώ:

 

-Sound Effect: Ζαϊμη 30, Εξάρχεια

-Το Υπόγειο (πρώην Σόλωνος & Μασσαλίας): Καπλανών 44, Νεάπολη (μεταξύ Εξαρχείων & Κολωνακίου -πάροδος Μασσαλίας)

 

ζήτησα χαμηλή τιμή χονδρικής ώστε ο δίσκος να βρίσκεται στο ράφι με τιμή κάτω του 10ευρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου