Προς το περιεχόμενο

Πέταλι με 20x περισσότερο Gain απο τον Tony Iommi?


MetalMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@fusiongtr είμαι απο iOS, και για κάποιο λόγο δεν το ανοίγει.

Καλά, να ξέρεις πάντως ότι "μέσα στην λάσπη δεν ξεχωρίζουν ούτε χρώματα ούτε σχήματα". ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αυτο ειναι η ίδια εκτέλεση με αυτο που έστειλες αλλα δεν με καλύπτει, θέλω κατι βαρύ. Θα πάω Αθήνα και θα δοκιμάσω.

 

http://m.youtube.com/#/watch?v=i34MMq3yIgA

 

 

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχ μην και δεν trollarete. Θέλω όσο περισσότερο gain υπάρχει στην γη. Ο υπόλοιπος εξοπλισμος μου απο πεταλια ειναι ένα BOSS ds1 sd1 και με πέταλιερα της Digitedh, λέτε το metal zone να με καλύψει ;

 

Υπάρχει και το Boss "metal core".

 

[flash=200,200]

 

Αν δεν σε καλύψει και αυτό, τότε 3 metal zone in series, 14ρες χορδές, drop κούρδισμα, pushed amp με 15'' μεγάφωνο με σκισμένο κώνο και το δάχτυλο στην πρίζα. ;D

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα man να τα βάλουμε σε μια σειρά.

και μάλλον βλεπω να παίρνω έναν Blackstar HT-5R.

 

Δες αν θα βγάλεις ήχο με τον καινούριο αν τον πάρεις,αν τον πάρεις(τον ενισχυτή) με γειά!

 

Στον είδη εξοπλισμό που έχεις.

 

εξοπλισμος μου απο πεταλια ειναι ένα BOSS ds1 sd1

          (λέτε το metal zone να με καλύψει;)ΝΑΙ!! σε καλύβει!!!!

 

Βάλε το sd-1 να boostάρει το ds-1(αν δεν το έχεις κάνει).

Δηλαδή κιθάρα sd-1,ds-1, ενισχυτής.

Θα έχεις μπόλικο πράμα για να γουστάρεις. ;)

Μπορεί να χρειαστεί noise gate,supp κτλ.

 

Τον Iommi τον έβαλα κυρίως επειδη χρησιμοποιεί πολυ gain. Εξάλλου δεν υπάρχει εξίσωση για να βγάλει αποτέλεσμα. Εκτός απο το Metal Zone και το MXR τι άλλες επιλογές έχω;

 

Υπάρχει το βίντεο για να συγκρίνεις και μια πιλογή είναι το metal muff

 

 

Τον τελευταίο καιρό άκουω πολυ Firewind και εμπνέομαι απο εκεί.

 

Για firewind blackstar γιατί αν δεν απατόμαι με blackstar παίζουν (ψαξ'το μήπως κάνω λάθος).

 

Καλή επιλογή με άφθονο gain. ;)

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παίζουν με full Blackstar. Το πιο βαρύ πετάλι της Blackstar νομίζω είναι το DISTX ε αμα δεν σε φτάνει κ αυτό παρε 2-3 και βαλτα στη σειρα  :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όσο περισσότερο gain υπάρχει στην γη. Εκτός απο το Metal Zone και το MXR τι άλλες επιλογές έχω;

 

as3.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα επειδη δεν μο9υ δινεται σημασια και το θεμα προσεγγιζει συζητηση 14χρονου , 5 μεταλ ζον στην σειρα ολα φουλ γκαζι , θα το παλεψω λιγο ακομα....

 

Γιατι τοσο πολυ γκειν και ποια η προθεση ? Ηχογραφηση ? λαιβ ?  απλα παιξιμο σπιτι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα Blackstar, επειδή είδα και τους Opeth να αναφέρονται σε ένα προηγούμενο συναφές θρεντ, δεν σημαίνει πως οτιδήποτε φέρει το όνομα "Blackstar" είναι το εισιτήριο για τον ήχο των Firewind κλπ κλπ., ούτε πως βγάζουν πετάλια ή ενισχυτές αποκλειστικά για βαρύ ήχο. Κατά τα άλλα, όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, η λύση βρίσκεται ήδη στα χέρια σου (ψάξε περισσότερο την Digitech σου ή συνδύασε το SD1 με το DS1, ή εν τέλει βάλτα όλα μαζί), και αν δεν σου φτάνουν τότε κοίτα και μερικές από τις λύσεις που προτάθηκαν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι πολυ περα απο τις κλασσικες λυσεις...Το βρηκα τυχαια στο ιντερνετ και μου φανηκε σαν το πιο ακραιο πεταλι που εχω ακουσει...[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου