Προς το περιεχόμενο

Bugera 6262(Head) vs Blackstar HT-5RH


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμ, άμα τον θέλεις κυρίως για live πρέπει να πας στον Bugera. Tο άλλο με τα 5w δε νομίζω ότι θα σε καλύψει.

Τώρα για practice στο σπίτι (αν πάρεις τον Bugera) θα παίζεις με χαμηλή ένταση. Δε μπορούμε να τα έχουμε και όλα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Τώρα όσον αφορά τη χρήση,τον θέλω κυρίως για live χρήση αλλά καλό θα ήταν να μπορώ να παίξω και σπίτι χωρίς να ξεκουφαίνομαι.Κι εγώ προς τον Bugera κλείνω,απλά με ανησυχούν τα πολλά watt του...

 

Για λαιβ είναι αξεπέραστος. Θα καταπιεις πολλούς φίλους κιθαριστες που θα σταθούν απέναντι σου με άλλους ενισχυτες . Ο ενίσχυτης είναι δυνατός γενικότερα

. Δεν θα μπορείς να παίξεις στο δωμάτιο σου και δίπλα να κοιμαται κάποιος . Κατα τα αλλα αν δεν κοιμαται κανείς στο σπίτι ακόμα και τις ώρες κοινής ησυχίας μπορείς να παίζεις μια χαρα χωρίς να ενοχλείς .

 

Έν τη μεταξύ εφόσον λες ότι ενδιέφερεσε για λαιβ τότε ο ht5 δεν σου κάνει έξ ορισμού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που πετάγομαι, αλλά αν κατάλαβα αυτός ο Bugera είναι για μεταλιές και γενικά hard hard rock? Για πιο ήπια πράγματα τύπου Κλάπτον και Γκίλμουρ υπάρχει κάποιο αντίστοιχο μπουγκέρα σε αυτές τις τιμές ή πάμε για 1000+ κεφάλι; Δεν λέω να αντιγράψουμε τον ήχο τους αλλά για το στυλ τους ανέφερα.

 

Ευχαριστώ. :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που πετάγομαι, αλλά αν κατάλαβα αυτός ο Bugera είναι για μεταλιές και γενικά hard hard rock? Για πιο ήπια πράγματα τύπου Κλάπτον και Γκίλμουρ υπάρχει κάποιο αντίστοιχο μπουγκέρα σε αυτές τις τιμές ή πάμε για 1000+ κεφάλι; Δεν λέω να αντιγράψουμε τον ήχο τους αλλά για το στυλ τους ανέφερα.

 

Ευχαριστώ. :)

 

Ο bugera v55 και ο v22 είναι για πιο ελαφρά και μεxει hard rock και επίσης Ο 1960 και 1990 εξίσου παίζουν . Κοιτά και ο 6260/6262 για hard rock κάνουν . Σκέψου τον 5150 τον σχεδίασε ο βαν χαλεν ;D οπότε .... Για κλαπτον μάλλον θα προτιμούσα κάποιον απο τους άλλους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω και ο blackstar αυτός..είναι φουλ λάμπα...

 

εμένα αν θες την προσωπική μου γνώμη...blackstar...και πάλι blackstar...ο bugera ( ή μπουζζζζέρα που λέει και ο Πωλ).. είναι δυνατός...αλλά μου κανει ηχητικά-ποιοτικά δεύτερος..

 

τώρα για το Live είναι πρόβλημα τα χαμηλά βαττ..

 

απ' την άλλη η κεφαλή των 5 βαττ μήπως αρκεί όμως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που πετάγομαι, αλλά αν κατάλαβα αυτός ο Bugera είναι για μεταλιές και γενικά hard hard rock? Για πιο ήπια πράγματα τύπου Κλάπτον και Γκίλμουρ υπάρχει κάποιο αντίστοιχο μπουγκέρα σε αυτές τις τιμές ή πάμε για 1000+ κεφάλι; Δεν λέω να αντιγράψουμε τον ήχο τους αλλά για το στυλ τους ανέφερα.

 

Ευχαριστώ. :)

 

Ασφαλώς και υπάρχει, για πιο low gain καταστάσεις τόσο από τη συγκεκριμένη εταιρία όσο και άλλες προτάσεις:

 

ο μεν V55HD για πιο vintage καταστάσεις (http://www.thomann.de/gr/bugera_v55_hd.htm)

 

και ο δε 1990 (http://www.thomann.de/gr/bugera_1990_infinium.htm) που είναι σε κατεύθυνση Marshall

 

edit: με πρόλαβε ο Άρης

 

Τώρα ο 333xl, τον οποίον έχω κι εγώ δεν θα τον έλεγα ακριβώς low-gain, αλλά το crunch κανάλι του είναι εξαιρετικά χρήσιμο για διάφορες κατευθύνσεις, οπότε περί ορέξεως.

 

Όσο για τα 5 Watt λάμπα, και κατά πόσο αρκούν για Live, δεν χρειάζεται να ξεκουφάνεις τους πάντες για να βγεις να παίξεις, ειδικά σε small venues ή όταν ο ενισχυτής περνάει από μικρόφωνο κατευθείαν στην κονσόλα (δηλαδή στο 99% των περιπτώσεων του τυπικού ελληνικού live) δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα αν δεν έχεις monitor και θες να ακούς πάνω από τον drummer που κοπανάει, μπορείς απλά να δώσεις μια ελαφριά κλίση στη καμπίνα ώστε να "βλέπει" τα αυτιά σου (και όχι τους καημένους ακροατές των πρώτων σειρών που θα φύγουν με μειωμένη ακοή/κώφωση  :P )

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω και ο blackstar αυτός..είναι φουλ λάμπα...

 

εμένα αν θες την προσωπική μου γνώμη...blackstar...και πάλι blackstar...ο bugera ( ή μπουζζζζέρα που λέει και ο Πωλ).. είναι δυνατός...αλλά μου κανει ηχητικά-ποιοτικά δεύτερος..

 

τώρα για το Live είναι πρόβλημα τα χαμηλά βαττ..

 

απ' την άλλη η κεφαλή των 5 βαττ μήπως αρκεί όμως???

 

Nick θα πρότεινα αν κάτι δεν το ξέρουμε και δεν το έχουμε δοκιμάσει να μην προτείνουμε έτσι κουτουρου γιατι μπορει να πάρουμε κάποιον στον λαιμό μας τσάμπα . Αφενός τα 5 βατ δεν φτάνουν ούτε για ζητώ σε λαιβ σε κανονικό μαγαζί. Ακόμα και με μικρόφωνο να πάρεις τον ήχο, τον εαυτό σου δεν θα τον ακούς . Απο την άλλη αναφορικά με τον bugera επαναλαμβάνω ότι ο συγκεκριμένος είναι κόπιες ενός απο τους καλύτερους ενισχυτες που κατασκευάστηκαν ποτε . Του peavey 5150 . O συγκεκριμένος ενίσχυτης έχει χρησιμοποιηθεί περισσότερο απο οποιονδήποτε άλλον πάνω στον πλανήτη απο hard rockers και πάνω . Απο την άλλη η blackstar έκανε ένα μπαμ ότι ξεκίνησε και έμεινε εκει . Και ούτε πρόκειται να προχωρήσει και να φτάσει σε επίπεδο peavey Mesa Marshall διότι δεν έχει χαρακτήρα . Καλα για να παίζουμε σπίτι αλλα , δεν έχουν χαρακτήρα . Εγω όλα αυτα τα κουμπιά του τύπου το γυρνάνε απο δω και έχεις αγγλικό ήχο το γυρνάνε απο την άλλη και γίνεται Mesa boogie τα θεωρω λίγο έλειψε προσωπικότητας .

 

Δεν τα Βαζω Μαζί σου ούτε στην λέω απλά προφανώς είναι κάτι που δεν γνωρίζεις. Και απο τα βίντεο του  πωλ συμπέρασμα δεν βγαίνει .

 

Δεν θα μπορούσε ούτε για αστείο να σταθεί ένας οποιοσδήποτε blackstar απέναντι απο έναν 5150 . Εδώ δεν στέκονται καλα καλα οι Mesa γιατι χάνονται και δεν ακούγονται . Οι blackstar θα το πετύχουν . Δεν είναι τυχαίος ο βάν αλλεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nick θα πρότεινα αν κάτι δεν το ξέρουμε και δεν το έχουμε δοκιμάσει να μην προτείνουμε έτσι κουτουρου γιατι μπορει να πάρουμε κάποιον στον λαιμό μας τσάμπα . Αφενός τα 5 βατ δεν φτάνουν ούτε για ζητώ σε λαιβ σε κανονικό μαγαζί. Ακόμα και με μικρόφωνο να πάρεις τον ήχο, τον εαυτό σου δεν θα τον ακούς . Απο την άλλη αναφορικά με τον bugera επαναλαμβάνω ότι ο συγκεκριμένος είναι κόπιες ενός απο τους καλύτερους ενισχυτες που κατασκευάστηκαν ποτε . Του peavey 5150 . O συγκεκριμένος ενίσχυτης έχει χρησιμοποιηθεί περισσότερο απο οποιονδήποτε άλλον πάνω στον πλανήτη απο hard rockers και πάνω . Απο την άλλη η blackstar έκανε ένα μπαμ ότι ξεκίνησε και έμεινε εκει . Και ούτε πρόκειται να προχωρήσει και να φτάσει σε επίπεδο peavey Mesa Marshall διότι δεν έχει χαρακτήρα . Καλα για να παίζουμε σπίτι αλλα , δεν έχουν χαρακτήρα . Εγω όλα αυτα τα κουμπιά του τύπου το γυρνάνε απο δω και έχεις αγγλικό ήχο το γυρνάνε απο την άλλη και γίνεται Mesa boogie τα θεωρω λίγο έλειψε προσωπικότητας .

 

Δεν τα Βαζω Μαζί σου ούτε στην λέω απλά προφανώς είναι κάτι που δεν γνωρίζεις. Και απο τα βίντεο του  πωλ συμπέρασμα δεν βγαίνει .

 

Δεν θα μπορούσε ούτε για αστείο να σταθεί ένας οποιοσδήποτε blackstar απέναντι απο έναν 5150 . Εδώ δεν στέκονται καλα καλα οι Mesa γιατι χάνονται και δεν ακούγονται . Οι blackstar θα το πετύχουν . Δεν είναι τυχαίος ο βάν αλλεν

 

To ξέρω, δε λέω ότι τα βάζεις μαζί μου...παρ' όλα αυτά επειδή πάντα προσέχω τι λέω...

 

...έχω ακούσει και τους 2 από κοντά....στον Πωλ αναφέρθηκα επειδή τον προφέρει έτσι (το όνομα Μπουζέρα) και μόνο (δε γράφω κάπου ότι λέω τη γνώμη μου ΕΠΕΙΔΗ τους έχω ακούσει από τα βίντεο του Πωλ...

 

...επιπλέον δε μίλησα εγώ για μικρόφωνο και τι θα γίνει αν πάρεις τον ήχο με τέτοιο τρόπο...

 

...όσο για το αν μπορεί να σταθεί σε Live...αν πρόσεξες έβαλα ερωτηματικά...δεν είπα πουθενά ότι αρκεί καταφατικά...αν και ν ο μ ί ζ ω ότι σε ένα πολυ μικρό χώρο θα στεκόταν...και νομίζω έχω δει κιόλας...αλλά σε πολύ μικρό χώρο...

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δε βλεπω το λογο γιατι να μην παρει κατι ενδιαμεσα. Μπορει απλουστατα να παρει εναν bugera v55 που δεν ειναι ουτε 5 ουτε 120 watts & το αγαπημενο του distortion πεταλι. Νομιζω (προσωπικη αποψη) οτι με αυτο το συνδυασμο θα εχει ενα bedroom & live amp, δηλαδη κατι ενδιαμεσο.

 

προσφορα 3 σε 1

ΚΑΙ LIVE KAI ΣΠΙΤΙ KAI AYTIA NA ΣΦΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΥΓΕΙΑ ;D ;D ;D

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή βλέπω ότι διίστανται οι απόψεις θα γίνω πιο συγκεκριμένος και θα ρωτήσω.

Αυτός http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/blackstar-ht-series-ht-5rs-guitar-mini-stack θα ανταποκριθεί όπως πρέπει σε κάποιο live σε μεσαίου μεγέθους χώρο?

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου