Προς το περιεχόμενο

Μια καλή αρχή με Freeware (VST)...


Maxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εδω και μερικες μερες σκαλιζω αυτο το τοπικ ψαχνωντας διαφορα πραγματακια.

Να ενα vst για πιανο που βρηκα και που (στα δικα μου σχετικα απειρα αυτια τουλαχιστον) ακουγεται καλο. Αυτο το βρηκα μεσω του KVR το βαζω εδω για κανεναν που το χρειαζεται.

 

http://www.yohng.com/piano.html

 

 

 

Και τωρα μια ερωτηση.

Κανενα vst αξιοπρεπες για σαξοφωνο ξερει κανενας? Βρηκα μερικα οπως το SaxiPlayer που δε με πολυβολεψε και το Candy του yellow tools που ομως δεν ειναι free. Aν υπαρχει και τιποτα αλλο ευπροσδεκτο.

 

 

EDIT: Και κατι ακομα που παρατηρησα. Χρησιμοποιω cubase le και οταν ανοιγω τα vst instruments μου εχει 2 αδεια σλοτ για να επιλεξω ποιο θα βαλω στο καθενα. Πως προσθετω παραπανω τετοια slots, vst instruments? Γιατι οπως ειναι τωρα μπορω σε καθε project να χρησιμοποιω μεχρι 2 vst. Σε καποια βιντεο demo που ειδα στο ιντερνετ για να μαθω που πανε τα τεσσερα σχετικα με cubase (τρομαρα μου εμαθα) ειδα οτι εκει που επελεγε ο εκαστοτε demonstrator ειχε καμια δεκαρια θεσεις, εγω γιατι εχω μονο δυο οεο? Αλλαζει αυτο καπως και δε το βρηκα εγω πως ή ετσι ειναι το le?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Και κατι ακομα που παρατηρησα. Χρησιμοποιω cubase le και οταν ανοιγω τα vst instruments μου εχει 2 αδεια σλοτ για να επιλεξω ποιο θα βαλω στο καθενα. Πως προσθετω παραπανω τετοια slots, vst instruments? Γιατι οπως ειναι τωρα μπορω σε καθε project να χρησιμοποιω μεχρι 2 vst. Σε καποια βιντεο demo που ειδα στο ιντερνετ για να μαθω που πανε τα τεσσερα σχετικα με cubase (τρομαρα μου εμαθα) ειδα οτι εκει που επελεγε ο εκαστοτε demonstrator ειχε καμια δεκαρια θεσεις, εγω γιατι εχω μονο δυο οεο? Αλλαζει αυτο καπως και δε το βρηκα εγω πως ή ετσι ειναι το le?

 

Επειδή είναι το cubase LE (light edition)..

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλα τα vst , καλα και τα soft synths και οντως δεν αξιζουν τα ερασιτεχνικα sequencers & programms λογω των φτηνων αλγορυθμων τους και κατα συνεπεια των ηχητικων δυνατοτητων τους , αλλα ενας μουσικος - συνθετης δεν θα πρεπε να περιοριζεται απο νομους υπολογιστικων προγραμματων αλλα μονο να τους εκμεταλλευτει σαν βοηθημα στη δημιουργια του .

κοινως get the job done . ρητο που εχει αποδειχθει απο μεγαλους παραγωγους που γνωριζουν αριστα τα εργαλεια που εχουν στη διαθεση τους

περα απο αυτα η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι η ποιοτητα των vst και softsynth ειναι μετρια εως κακη σε σχεση με ενα hardware synth και ακομα χειροτερη σε σχεση με ενα φυσικο οργανο ηχογραφημενο με μια μετρια προενισχυση αλλα ειναι απειρες οι φορες που αυτο που συγκεκριμενα χρειαζομαι σε ενα track ξερω οτι θα το βρω σε συγκεκριμενο vst η freeware :)

εκτοσ φασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnyboy,

 

Σε κάποια έχεις δίκιο αλλά ώς προς τον ήχο.. μάλλον πρέπει να τα ακούσεις καλά.

Τσέκαρε πχ.

 

Miroslav Philarmonic Orchestra

Garritan

The Grand 2

VSL

Trilogy

 

και γενικότερα θα καταλάβεις ότι ειναι απίστευτα. Και λογικό όταν ας πουμε το IVORY (vst πιανου) είναι 11 DVD και ειναι ενα πιάνο ηχογραφημένο στους καλύτερους χώρους του κόσμου με τα καλύτερα μικρόφωνα σε χιλιάδες samples και δυναμικές..

 

Οι δυνατότητες των VST είναι απεριοριστες, υστερούν προς το παρόν τα breath οργανα (σαξόφωνα και πάει λέγοντας).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα διαφωνισω οτι δεν ειναι καλα, ισα ισα και γω χρησιμοποιω αρκετα vst κυριως emulations απο vintage synths

παρολα αυτα δεν μπορω να αλλαξω γνωμη απο τη στιγμη που ακουω ενα little phatty η ενα nord modular η ena virus  η στη περιπτωση του ivory (το οποιο πραγματικα ειναι το κατι αλλο )  ενα  κανονικο πιανο ηχογραφημενο με ενα διδυμο μικροφωνο που  προσωπικα μου ακουγεται καλυτερα

τα vst υστερουν σε αρμονικες , προενιχυση , "ζεστασια" και "ογκο" (σχεδον ανυπαρκτα και τα 3)

και ειναι απλα προσομοιωση  του αληθινου με τη χρηση δεδομενων και γλωσσας προγραμματισμου

εκτοσ φασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnnyboy δεν είναι αυτό θέμα για να δούμε αν αξίζουν τα vst σε σχέση με τα φυσικά όργανα, αλλά θέμα που έχει να προτείνει καλά τσαμπέ vst σε οποιονδήποτε ενδιαφέρεται, είτε ως απλή περιέργεια, είτε με το σκεπτικό να μην γεμίζει το pc του με σαβουροπειρατικά.

Αν θες να μετέχεις σε μια τέτοια κουβέντα, κάν' το σε κάποιο από τα παλιότερα θέματα που κατά καιρούς έχουν ανοίξει κι έχουν ασχοληθεί εκτενώς επί τούτου και μην εκτροχιάζεις μια καλή έως τώρα κουβέντα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

και γενικότερα θα καταλάβεις ότι ειναι απίστευτα. Και λογικό όταν ας πουμε το IVORY (vst πιανου) είναι 11 DVD και ειναι ενα πιάνο ηχογραφημένο στους καλύτερους χώρους του κόσμου με τα καλύτερα μικρόφωνα σε χιλιάδες samples και δυναμικές..

 

Οι δυνατότητες των VST είναι απεριοριστες, υστερούν προς το παρόν τα breath οργανα (σαξόφωνα και πάει λέγοντας).

 

 

 

 

moogmodularV2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπηρχαν τα VST αυτο θα περιοριζε πολυ τις δυνατοτητες ενος οικιακου συνθετη ερασιτεχνη και μη. Θα ειχαμε μηπως ολοι τη δυνατοτητα να βρουμε μουσικους αλλων οργανων προθυμους να παιξουν/ηχογραφησουν για μας; Η θα μπορουσαμε να αγορασουμε τα φυσικα οργανα και να τα παιξουμε εμεις;

Τα VST ειναι πλεον η απολυτη αναγκη στη μουσικη!

:)!

 

http://www.vst4free.com/

http://freevst.blogspot.com/

http://www.vstplanet.com/

http://free-plugin-list.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου