Προς το περιεχόμενο

irig και μπάσσο


seagull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

 

Αγορασα προσφατα ενα american special p-bass απο  thomann και επειδη δεν περισευουν για ενισχυτή σκεφτομαι να πάρω το irig μιας και εχω iPhone.

Εχω ακουσει καλα λογια για συνδεση με κιθάρα αλλα για μπάσσο δεν ξέρω

επίσης δεν ξέρω αν κανουν τα απλά ηχεία υπολογιστη ή απλα ακουστικα λογω χαμηλων συχνοτητων σκεφτομαι μπας και καούν?

 

Τι λετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι λετε?

κανείς?

Αγορασα προσφατα ενα american special p-bass απο  thomann και επειδη δεν περισευουν για ενισχυτή

Τι να λέμε...παιδιά αγόρασα μία Porche και δεν έχω λεφτά να βάλω βενζίνη...να τη σπρώχνω?

Καλύτερα να αγόραζες ένα Φιατάκι μαζί με ένα καλό ενισχυτάκι... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα προσφατα ενα american special p-bass απο  thomann και επειδη δεν περισευουν για ενισχυτή σκεφτομαι να πάρω το irig μιας και εχω iPhone.

 

Τι λετε?

Ότι μας κάνεις πλάκα.

Απλά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να λέμε...παιδιά αγόρασα μία Porche και δεν έχω λεφτά να βάλω βενζίνη...να τη σπρώχνω?

Καλύτερα να αγόραζες ένα Φιατάκι μαζί με ένα καλό ενισχυτάκι... ;)

 

τραγική απάντηση

συγκριση μπασου με αμαξι

δεν το πηρα για επιδειξη κομπλεξικε νεοελληνα το μπάσο, το πήρα για να μην παρω σκουπόξυλα τυπου cort κλπ

Μια φορά παιρνεις όργανο

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραγική απάντηση

συγκριση μπασου με αμαξι

δεν το πηρα για επιδειξη κομπλεξικε νεοελληνα το μπάσο, το πήρα για να μην παρω σκουπόξυλα τυπου cort κλπ

Μια φορά παιρνεις όργανο

κανείς μικρέ μου άσχετε δεν σου είπε γιατί πήρες αμάξι...βενζίνη δεν έχεις να βάλεις σου λέμε...σπρώχνε τώρα αφού έχεις iphone... ;)

Πάλι δεν κατάλαβες ποιός είναι τραγικός?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλημέρα.

 

Κατά δεύτερον, μιας και είσαι καινούριος στο φόρουμ, επίτρεψέ μου να σου επισημάνω πως όταν κάνεις μια ερώτηση (ειδικά όταν ποστάρεις μεταμεσονύκτια), δεν είναι υποχρεωτικό πως θα πάρεις απάντηση μέσα στα επόμενα 10 λεπτά. Φόρουμ είμαστε, όχι customer service...

 

Και στο θέμα, κατά τη γνώμη μου, καλά έκανες και πήρες ένα καλό όργανο, αντί να πάρεις ένα χειρότερο (τα cort δεν είναι σκουπόξυλα, μια χαρά οργανάκια είναι για τα λεφτά τους) + έναν ενισχυτή, δεδομένου όμως πως σκοπεύεις να μαζέψεις κάποια στιγμή κάποια χρήματα για ενισχυτή (έστω και μέτριο). Ο λόγος (και για τα δυο) είναι ο εξής: Με 'ανα καλό μπασάκι, θα έχεις ένα μίνιμουμ καλού ήχου και playability σε λάηβ, πρόβες και μελέτη.

Αλλά. Το πρόβλημα με το irig και τα συναφή, αν και δεν είναι άσχημα μπλιμπλίκια για να κάνεις πλακίτσα (προσωπικά αντιπαθώ τις εξωμοιώσεις ενισχυτών συνολικά, αλλά αυτό είναι προσωπικό μου κόλλημα), είναι το ΑΠΟ ΠΟΥ θα ακούς. Για να πάρεις ακουστικά τα οποία θα μπορούν να αποδίδουν το μπάσο σχεδόν αξιοπρεπώς, θα πρέπει να δώσεις περισσότερα από όσα θα έδινες για ένα μικρό ενισχυτή. Επίσης, αν το προσπεράσεις αυτό, θα έχεις πρόβλημα προενισχυτικό, αφού η προσομοίωση συνήθως δεν "ακούει" καλά τις δυναμικές.

Αν το θέλεις μόνο για ψιλομελέτη και χαβαλέ, οκ, αλλά μην περιμένεις να έχεις σοβαρά αποτελέσματα (το λέω αυτό δεδομένου το ότι προτίμησες πχ ένα fender από ένα cort, που σημαίνει πως περιμένεις να ακούσεις κάτι από το μπάσο σου, εκεί νομίζω πήγαινε και το καλοπροαίρετο σχόλιο του marathon).

 

Καλύτερα, εφόσον έχεις οικονομικό θέμα, να μην ξοδεύεις χρήματα αριστερά και δεξιά (σε irig, angry birds κλπ) και να βάλεις στην άκρη κανα ευρώ για να πάρεις ένα καλούτσικο ενισχυτή, κυκλοφορούν κατά καιρούς ωραίοι στις αγγελίες...

 

my 2 cents...    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το πηρα για επιδειξη κομπλεξικε νεοελληνα το μπάσο,

Μου λες ακομπλεξάριστε νεοέλληνα, γιατί το πήρες;

 

Πήγες και έδωσες για πρώτο μπάσο (αφού μια φορά, κατά τα λεγόμενά σου, παίρνεις όργανο) 9 κατοστάρικά χωρίς να το πιάσεις στα χέρια σου (μιας και τα "σκουπόξυλα" - κούνια που σε κούναγε - Cort δεν σου κάνουν), χωρίς να έχεις ούτε έναν στοιχειώδη ενισχυτή (μάλλον περιμένεις και εκεί να σκάσεις κανα διχίλιαρο για πρώτη και τελευταία φορά) και θα το συνδέσεις σε iphone (για το οποίο τα σκασες μία και καλή - για αυτή τη διετία) και αφού δεν σου χει μείνει ούτε ένα κατοστάρικο για έναν μικρό μεταχειρισμένο, μας ρωτάς αν θα ακούγεται το μπάσο μέσα από τις ψείρες που θα βάλεις μέσα από τη μαλακίτσα (των 40€);

 

Μια χαρά θα είναι. Θα φαίνεσαι και κούκλος trendy. Πάρτο.

 

 

Υ.Γ. O Myrsias είναι μακράν πιο ευγενικός και υπομονετικός από εμένα. Καλύτερα άκουσε αυτόν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια τραγικη και ασχετη συγκριση μπασου με αμαξιου

απανταω αναλογως

 

Μολις εδωσες την καλυτερη απαντηση και θα ειχαμε αποφύγει

ολη αυτην την παρεξήγηση..

οκ κανω οικονομίες για καλο ενισχυτη

ως τοτε irig kai amplitube

 

Αnyway thanks

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου