Προς το περιεχόμενο

irig και μπάσσο


seagull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω γιατι δεν επεσε κραξιμο και το εφαγα όλο εγω?

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181935.0

Για απλούς λόγους

1) τη λέξη "κομπλεξικός" πρέπει να τη χρησιμοποιείς πολύ σπάνια

2) Ο άνθρωπος δεν είπε..."αγόρασα μία αμερικάνικη Strat..."

να εχω κιθαρα κ iphone μαζι

3) Έχουμε αδυναμία στους φαντάρους

 

ΥΓ...Πλάκα σου κάνω ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να λέμε τα σύκα συκα επειδή και εγώ είμαι μέλος και στα άλλα δύο φόρουμ, δεν είναι ακριβώς όπως τα λες.

Και να μην ξεχνάμε ΟΛΗ την ερώτηση.

-Έχω Fender Precision Deluxe το οποίο το πήρα γιατί ήταν σανίδι το Cort (κάτι σε στυλ -"πήρα TDM 900 γιατί το παπί δεν πήγαινε, μάπα τα Honda") και μιας κι ακούμπησα το 900άρι στο κούτσουρο και κανα 500άρι στο αειτηλεφων δε δίνω μία για ενισχυτή καθότι παίρνω μόνο κορυφές μηχανήματα άπαξ και διαπαντός (εκτός αν είναι Cort). Έτσι λοιπόν ρωτώ για χαβαλέ (καθότι την απόφαση την πήρα) αξίζει να δώσω ένα 40άρι να πάρω -ως μοναδικό μέσο ακρόασης- το irig και να ακούω το fender απ τις ψείρες;"

 

 

 

 

1) ειναι american special p-bass οχι το deluxe

2) εκανε 800 οχι 900

3) το iphone εχει 500 στο ελλαδισταν και στις υπολοιπες αφρικανικες χωρες.

στην ευρώπη(αγγλία) που το πηρα οταν σπουδαζα στον δινουν δωρεαν αν κανεις συμβόλαιο για 2 χρονια

4) η ερώτηση για irig  και ακουστικα (δεν ειπα για ψειρες) εχει να κανει και με γειτονες και γενικα αν αξίζει να πάρεις καλο ενισχυτή και να έχεις το  volume sto 1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ειναι american special p-bass οχι το deluxe

2) εκανε 800 οχι 900

3) το iphone εχει 500 στο ελλαδισταν και στις υπολοιπες αφρικανικες χωρες.

στην ευρώπη(αγγλία) που το πηρα οταν σπουδαζα στον δινουν δωρεαν αν κανεις συμβόλαιο για 2 χρονια

4) η ερώτηση για irig  και ακουστικα (δεν ειπα για ψειρες) εχει να κανει και με γειτονες και γενικα αν αξίζει να πάρεις καλο ενισχυτή και να έχεις το  volume sto 1

Δεν θα μπω στη διαδικασία. Ειλικρινά ΔΕΝ αξίζει.

 

Για σένα και τις ανάγκες σου, μια χαρά και παραπάνω είναι το irig.

Enjoy !

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θα μπω στη διαδικασία. Ειλικρινά ΔΕΝ αξίζει.

 

Για σένα και τις ανάγκες σου, μια χαρά και παραπάνω είναι το irig.

Enjoy !

 

Εδώ που τα λέμε δίκιο έχεις, καθώς το θέμα γυροφέρνει την ουρά του...

 

Πάντως αν ο OP θέλει να μελετά χωρίς να χαλάει τον κόσμο, ένας practice ενισχυτής γύρω στα 20 βατάκια θα είναι μια χαρά για την δουλειά και θα τον βοηθήσει να κατανοήσει καλύτερα το όργανο που πήρε. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αudiokosta μην τα παιρνεις κρανίο, please.

οκ για να μην τσακωνομαστε:

θα πάρω practice amp

 

 

αυτόν: http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbw80.htm

 

ή

 

αυτόν http://www.thomann.de/gr/ampeg_ba108.htm

 

?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω γιατι δεν επεσε κραξιμο και το εφαγα όλο εγω?

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181935.0

 

 

Διότι το θέμα που παρέθεσε εκείνο το παιδί δεν είχε να κάνει με τον βασικό και μοναδικό τρόπο με τον οποίο θα άκουγε την κιθάρα του. Ζήτησε μια λύση ανάγκης για την περίοδο που ήταν στρατιώτης όπου η σύνδεση οργάνου με τηλέφωνο είναι πολυτέλεια.

 

Από την άλλη εκ των λεγομένων σου προκύπτει ότι δεν έχεις ενισχυτή και προτιμάς να στραφείς σε σύνδεση μπάσου με τηλέφωνο, πράγμα που είναι ανορθόδοξο μιας και όπως προείπα, το κόστος ενός μικρού ενισχυτή δεν είναι μεγαλύτερο από τον εξοπλισμό που απαιτείται για να πετύχεις σύνδεση μπάσου με τηλέφωνο. Επιπλέον, άντε και την πέτυχες... Το μπάσο απαιτεί δικό του ηχείου, πράγμα που σου εξασφαλίζει ένας ενισχυτής ακόμα και ο πιο φθηνός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε δίκιο έχεις, καθώς το θέμα γυροφέρνει την ουρά του...

 

Πάντως αν ο OP θέλει να μελετά χωρίς να χαλάει τον κόσμο, ένας practice ενισχυτής γύρω στα 20 βατάκια θα είναι μια χαρά για την δουλειά και θα τον βοηθήσει να κατανοήσει καλύτερα το όργανο που πήρε. 

Ρε συ Τέρρυ (μερικά από αυτά καταπληκτικά) practice rigs έχουμε να προτείνουμε με το κιλό. Ακόμα και μείς οι ξερόλες που ζούμε στη Μπανανία έχουμε κάποιες ιδέες.

 

Από τα απλά πετάλια με headphone out μέχρι pandora και πολυπετάλια με USB και phones και όλα τα καλούδια.

 

Αυτά βέβαια αγοράζονται πάμφθηνα στις υπεπροηγμένες χώρες. Με την προϋπόθεση ότι ξέρεις τι σημαίνει gumtree, loot, basschat classifieds, uni posts, local ads κλπ και δεν αυξάνεις το ήδη υψηλό κόστος διαβίωσης σου με διετή συμβόλαια κινητού -nothing is free - όντας φοιτητής και δικαίωμά σου στο φινάλε.

Και ενισχυτές (που ακόμα και σε χαρτόκουτο να μένεις, έναν ενισχυτή με 10άρι - με line in & ακουστικά -το ακούς στο 2-3 χωρίς να ενοχλείς ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΩ).

Τώρα βέβαια να χει μόνο practice rig χωρίς rig σε μπάσο των 800 (που το πήρες γιατί ακούς - που;- τη διαφορά με τα φθηνά) ούτε εμείς οι κομπλεξικοί Αφρικανοί το καταλαβαίνουμε.

 

Από την άλλη όταν βγαίνεις για καφέ είναι άλλο να λές "κοίτα gamato app που χω για να εξασκούμαι με ένα Fender Special που πήρα" και άλλο να προσπαθείς να εξηγήσεις τι τρομερά licks έγραψες με το SX σου μέσω pandora.

 

Για αυτό λέω ο καθένας και τα γούστα του.

Αλλά ναι βρε συ seagull, τα πήρα λίγο στο κρανίο γιατί και η προσέγγιση είναι λάθος και μας την λες από πάνω.

 

Τεσπά, δεν τρέχει τίποτα, θα πάω για τσιγάρο (όχι λόγω thread γιατί έχω φορτώσει και μ΄άλλα εδώ μέσα στη δουλειά) και θα μου περάσει.  ;D

 

Εξάλλου αφού σου αλλάξαμε γνώμη σε καλό βγήκε το άρπαγμα ;D

Καλή καρδιά κι όλα καλά.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audiokosta σέβομαι την εμπειρία σου αλλα θέλω καλή επιχειρηματολογία όπως

έκανες μόλις

 

εγω πάντως το έκοψα περυσι το τσιγαρο μετα απο 10 χρονια

και ηρέμησα..

 

δεν μου ειπες τελικα, ποιον απο τους 2 ενισχυτές

ή αν εχεις καποιον άλλο να μου προτείνεις

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε συ Τέρρυ (μερικά από αυτά καταπληκτικά) practice rigs έχουμε να προτείνουμε με το κιλό. Ακόμα και μείς οι ξερόλες που ζούμε στη Μπανανία έχουμε κάποιες ιδέες.

 

Από τα απλά πετάλια με headphone out μέχρι pandora και πολυπετάλια με USB και phones και όλα τα καλούδια.

 

Αυτά βέβαια αγοράζονται πάμφθηνα στις υπεπροηγμένες χώρες. Με την προϋπόθεση ότι ξέρεις τι σημαίνει gumtree, loot, basschat classifieds, uni posts, local ads κλπ και δεν αυξάνεις το ήδη υψηλό κόστος διαβίωσης σου με διετή συμβόλαια κινητού -nothing is free - όντας φοιτητής και δικαίωμά σου στο φινάλε.

Και ενισχυτές (που ακόμα και σε χαρτόκουτο να μένεις, έναν ενισχυτή με 10άρι - με line in & ακουστικά -το ακούς στο 2-3 χωρίς να ενοχλείς ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΩ).

Τώρα βέβαια να χει μόνο practice rig χωρίς rig σε μπάσο των 800 (που το πήρες γιατί ακούς - που;- τη διαφορά με τα φθηνά) ούτε εμείς οι κομπλεξικοί Αφρικανοί.

 

Από την άλλη όταν βγαίνεις για καφέ είναι άλλο να λές "κοίτα gamato app που χω για να εξασκούμαι με ένα Fender Special που πήρα" και άλλο να προσπαθείς να εξηγήσεις τι τρομερά licks έγραψες με το SX σου μέσω pandora.

 

 

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

+10000

 

Παίρνεις ένα συμπαθές κούτσουρο, δεν θες να ακούσεις τι παίζει, πως παίζει, είναι «ζουμερό», είναι «στεγνό», είναι σκαστό; Τι είναι;

 

Τώρα ωραία και καλά τα rig πουρουπού αλλά...

 

Όταν έβαλα ένα τέτοιο στον υπολογιστή, αρχικά «ψάρωσα»: Α, να βάλω αυτό το κεφάλι και αυτή την καμπίνα και απ' εδώ τα μικρόφωνα και απ' εκεί τα μικρόφωνα, και βάλε και πεταλάκια κλπ  :o

 

Και μετά έκανα ένα κλαπ, κούμπωσα το μπάσο στον ενισχυτή και σούταρα το rig  ;D

 

Διότι η ψηφιακούρα ήταν ένα στενό, στεγνό πράγμα  ;)

 

Και πήγε στον αγύριστο  ;D ;D ;D

 

Ενισχυτής και πάντα ενισχυτής  8)    

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου