Προς το περιεχόμενο

Fender jazzmaster with humbucker ή Tele '72 Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα noiz.

 

μετα απο 2 χρονια συμβιωσης με μια fender strat. american stand. καταλαβα οτι δεν ειναι η καταλληλη κιθαρα για εμενα και ετσι λεω να τη δωσω.

 

και ιδου η απορια,τωρα παω για jazzmaster ή tele '72 deluxe?

 

να πω οτι εχω μια gibson lp standard (που ειναι και ο ΗΧΟΣ για εμενα),μια tele american special και την fender  stratocaster am.stand. και θα ηθελα να παρω μια κιθαρα με διπλους μαγνητες.

 

και κατι ακομα,στη fender jazzmaster classic player μπορουν να μπουν διπλοι μαγνητες ή ειναι μπελας

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

στα + της tele βαζω το '70 headstock,τους διπλους μαγνητες και το οτι θα ειναι πιο ευκολη στον ηχο σε αντιθεση με την jazzmaster που απ'οτι λενε ειναι ιδιαιτερες κιθαρες.

 

ενω στα + της jazzmaster ειναι οτι εχει το ιδιο μπρατσο με την strato που με βολευει αρκετα και τρεμολο.

 

απο εμφανιση μου αρεσουν και οι δυο.

 

δεν εχω δοκιμασει καμια απ'τις δυο και η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν θα βρω στο κεντρο (Αθηνα)

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εμείς θα τα πούμε και από κοντά... αλλά ρίξε ένα βλέφαρο και στις classic player jaguar που βγαίνουν έτσι κι αλλιώς με διπλούς.

 

Έχω παίξει κι όλας με μια τέτοια jaguar αλλά και με μια jaguar japan που έβγαινε με διπλούς. Μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο μοντελο απο  Fender που δεν μ αρεσει και δεν εχω ακουσει ιδιαιτερα καλα λογια ειναι η Jazzmaster.

 

Ειχα την 72αρα και με ικανοποιησε πααααρα πολυ, δε τρελλαθηκα με τους wide humbukers ( οχι οτι δεν ειναι καλοι απλα μου εκαναν λιγο μουντοι)τους οποιους αλλαξα με ενα σετακια Α1.Α2 Haussel και η κιθαρα ηταν φανταστικη. Πολυ βολικη ταστιερα, μ αρεσε το Paul wiring και δεν εχασε το υφος της με την αλλαγη αυτη. Φετιχ βεβαια το μεγαλο headstock !!

Στην συνιστω ανεπιφυλακτα....

(βαζω κ δυο φωτο απο αυτη που ειχα με πριν και μετα τις αλλαγες μαγνητων κ πικ http://i458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/DSC04525.jpg

http://i458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/fender_telecaster_72ri_de_luxe-1349868114-404-e.jpg

 

Καλο ψαξιμο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα,στη fender jazzmaster classic player μπορουν να μπουν διπλοι μαγνητες ή ειναι μπελας

Καλύτερα να πάρεις Jaguar/Jazzmaster που φοράει ήδη humbucker. Έχουν βγει τόσα μοντέλα τώρα, θα βρεις σίγουρα κάποιο (ίσως όμως να μην έχει tremolo) κατά τα άλλα θέλουν ρουτάρισμα για να μπει διπλός.

 

H Tele '72 deluxe από την άλλη έχει widebuckers αλλά μπορείς να βάλεις humbucker και γιατί όχι και tremolo!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εμείς θα τα πούμε και από κοντά... αλλά ρίξε ένα βλέφαρο και στις classic player jaguar που βγαίνουν έτσι κι αλλιώς με διπλούς.

 

Έχω παίξει κι όλας με μια τέτοια jaguar αλλά και με μια jaguar japan που έβγαινε με διπλούς. Μια χαρά.

 

την εχω δει ρε φιλε και την jaguar classic player που λες αλλα το μπρατσο της jazzmaster νομιζω θα μου κατσει καλυτερα.ασε που μου αρεσει και περισσοτερο εμφανισιακα

αν βρω την ευκαιρια θα την δοκιμασω και αυτη

Το μονο μοντελο απο  Fender που δεν μ αρεσει και δεν εχω ακουσει ιδιαιτερα καλα λογια ειναι η Jazzmaster.

 

Ειχα την 72αρα και με ικανοποιησε πααααρα πολυ, δε τρελλαθηκα με τους wide humbukers ( οχι οτι δεν ειναι καλοι απλα μου εκαναν λιγο μουντοι)τους οποιους αλλαξα με ενα σετακια Α1.Α2 Haussel και η κιθαρα ηταν φανταστικη. Πολυ βολικη ταστιερα, μ αρεσε το Paul wiring και δεν εχασε το υφος της με την αλλαγη αυτη. Φετιχ βεβαια το μεγαλο headstock !!

Στην συνιστω ανεπιφυλακτα....

(βαζω κ δυο φωτο απο αυτη που ειχα με πριν και μετα τις αλλαγες μαγνητων κ πικ http://i458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/DSC04525.jpg

http://i458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/fender_telecaster_72ri_de_luxe-1349868114-404-e.jpg

 

Καλο ψαξιμο !!

ευχαριστω φιλε VAGTANPLAN.

η '72 ειναι πολυ πολυ ωραια

 

Καλύτερα να πάρεις Jaguar/Jazzmaster που φοράει ήδη humbucker. Έχουν βγει τόσα μοντέλα τώρα, θα βρεις σίγουρα κάποιο (ίσως όμως να μην έχει tremolo) κατά τα άλλα θέλουν ρουτάρισμα για να μπει διπλός.

 

H Tele '72 deluxe από την άλλη έχει widebuckers αλλά μπορείς να βάλεις humbucker και γιατί όχι και tremolo!  ;)

 

απο αυτες που υπαρχουν τωρα με humbucker (του Lee Ranaldo και η blacktop δηλαδη) δεν μου αρεσει καμια.

 

Υ.Γ.1 δεν εχω παιξει με καμια απο τις δυο κιθαρες

 

Υ.Γ.2 πριν γινει η αγορα πρεπει να τις βρω καπου για δοκιμη,αλλα που?

 

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η signature του Lee βγαίνει εκτός κουβέντας μιας και το budget ανεβαίνει επικίνδυνα!

Οι Jazzmaster Βlacktop δεν σου αρέσουν εμφανισιακά ή σαν specs?? Θα σου έλεγα να τους δώσεις μια ευκαιρία. Για δοκιμή δεν ξέρω... είχε μια το Guitar Store αλλά την τσίμπησα εγώ  :)

(αν θέλεις μπορώ να σου πω δυο τρία πραγματάκια για την συγκεκριμένη).

 

Επίσης να αναφέρω ότι η Jaguar έχουν και μικρότερο scale και μιας και παίζεις ήδη με Les Paul όπως λες, το συγκεκριμένο μπορεί να σε βολέψει αρκετά!

 

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

γενικά θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι τόσο οι Jazzmasters με humbuckers όσο και οι Tele '72 (τα jap and mex reissue μοντέλα) ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι φοράνε τους wide range humbuckers, αλλά στην πραγματικότητα έχουν μέτριας ποιότητας απλούς humbuckers που τους στερεώνουν με κερί στο μεγαλύτερο cover του Wide Range.

Γενικά ο original Wide Range δεν ακούγεται ακριβώς σαν humbucker, αλλά κάπως σαν δυο μαζί single coil. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Wide_Range

 

Εάν θέλεις ένα ηχητικό αποτέλεσμα κοντά στον original wide range θα πρέπει να αντικαταστήσεις τους εργοστασιακούς μαγνήτες με χειροποίητους. Τέτοιος φτιάχνουν στην Αμερική ο Telenator (CuNiFe, πιστό αντίγραφο του original, στα 450 δολάρια έκαστος), ο Curtis Novak (AlNiCo, πλησιάζει πάρα πολύ τον ήχο του αυθεντικού, 190 δολάρια έκαστος), ο Lollar (AlNiCo, 200 δολάρια έκαστος). Υπολόγισε ότι για κάθε ζεύγος, μαζί με τα οδοιπορικά και τους φόρους θα σου έρθει ένα μαλλί γύρω στα 400-450 ευρώ.

Επίσης υπάρχουν και δυο άγγλοι κατασκευαστές με πολύ καλή φήμη και καλύτερες τιμές (επιπλέον, χωρίς φόρους-τελωνεία κλπ). Ο Creamery (AlNiCo, 85 λίρες) και ο Mojo pickups (AlNico, 80 λίρες).

 

Εγώ πήρα τον wide range του Mojo. Ο τύπος έχει εξαιρετικό service και πολύ καλές τιμές και οι κριτικές που έχει πάρει είναι θεϊκές. Όπως κατάλαβες τον μαγνήτη δεν τον έχω περάσει ακόμα στην κιθάρα για να σου πω εντυπώσεις.

 

Διαβάζοντας την ερώτησή σου όμως μου ήρθε στο μυαλό αυτό: http://mojopickups.blogspot.gr/2012/07/mojo-pickups-wide-range-jazzmaster.html

 

Αν και είμαι λάτρης της Tele, θα σου πρότεινα να πάρεις μια φθηνή jazzmaster (όχι AVRI) και να βάλεις αυτούς τους μαγνήτες. Θα έχεις καλύτερο ήχο από την deluxe (αφού θα έχεις επάνω χειροποίητους μαγνήτες και άλλα Pots, 500k) και θα έχεις και διπλούς μαγνήτες σε jazzmaster κιθάρα, χωρίς σκαψίματα κλπ.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ευχαριτω για τις απαντησεις.

 

Οι Jazzmaster Βlacktop δεν σου αρέσουν εμφανισιακά ή σαν specs?? Θα σου έλεγα να τους δώσεις μια ευκαιρία. Για δοκιμή δεν ξέρω... είχε μια το Guitar Store αλλά την τσίμπησα εγώ  :)

(αν θέλεις μπορώ να σου πω δυο τρία πραγματάκια για την συγκεκριμένη).

 

Επίσης να αναφέρω ότι η Jaguar έχουν και μικρότερο scale και μιας και παίζεις ήδη με Les Paul όπως λες, το συγκεκριμένο μπορεί να σε βολέψει αρκετά!

 

 

 

τη blacktop την ειχα δει στο guitarstore και δεν μου αρεσε εμφανισιακα,αμα τη βρω θα τη δκιμασω βεβαια,η classic player μου αρεσει τρομερα.

 

η les paul ειναι μια standard '60 neck,το μπατσο της εχει καμια σχεσει με αυτο της jaguar?

 

 

φιλε dr.crash δεν ψαχνω για original  wine range ηχο,αμα μου κατσει στο αυτι ο μαγνητης ειμαι οκ.

 

η προταση  με τους mojo humbuckers για jazzmaster δεν ειναι κακη.

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα ηθελα να παρω μια κιθαρα με διπλους μαγνητες.

 

και θελεις....Fender ???

 

τοσες και τοσες κανονικες κιθαρες με διπλους υπαρχουν γιατι να καταστρεψεις μια Φεντερ βαζοντας της διπλους,απο τη στιγμη μαλιστα που δεν σου αρεσει κι ολας ???

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου