Προς το περιεχόμενο

Fender jazzmaster with humbucker ή Tele '72 Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι αφου εχεις τη Les Paul γιατι θελεις και αλλη κιθαρα με διπλους ?

 

Επισης συφωνω με τον Superfunk , fender και διπλοι δεν συμβαδιζουν ειναι κατι που εγινε μονο για την κονομα και αφου ο Fender ειχε πουλησει τη Fender .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα φιλε μου..ειμαι ευτυχης κατοχος μιας 72 deluxe..με λιγα λογια θα σου πω εμενα τι μου βγαζει καθως ειχα το ιδιο θεμα με σενα..η τελε ειναι ενα all around οργανο..εχει αρκετο σκασιμο μονου και τα παει παρα πολυ καλα σε καταστασεις με πολυ παραμορφωση..στα καθαρα της ειναι αρκετη δυνατη και αν σε χαλαει το μουντο απλα αλλαζεις ποτς σε 500αρια και εισαι ετοιμος...στα παραμορφωσατα εγω παιζω με overdrive τσιτωμενο και δεν εχω κανενα προβλημα ..δεν μασαει δεν λασπωνει αρκετα ..κατα τα αλλα ειναι βολικη σε μπρατσο ειδικα αν παιζεις με λεσ πολ πιστευω θα γουσταρεις..τα μονα αρνητικα της ισως το βαρος της..αλλα αν εχεισ λεσ πολ εχεισ συνηθισει..

 

για τζαζμαστερ θα σου πω οτι ειναι ιδιαιτερες κιθαρες και πρεπει να εχεισ τον απαραιτητο χρονο και υπομονη να την φερεις εκει που γοθσταρεις σαν ηχο..πλησιαζει σε vintage μοτιβα ο ηχοσ εμενα με τρελαινουν τα καθαρα τα βρωμικα θελουν να δουλεψεις..τρομερο μπρατσο και γενικα χαρακτηρα σαν κιθαρα..τυχαινει να ειχα και μαι τζαπαν τζαγκουαρ με2 διπλους και πλησιαζε πολυ κοντα στην  72 οσον αφορα μπρατσο και ποιοτητα κατασκευης αλλα και ηχου..απλα η τελε μου φανηκε πιο γεματη...

 

ελπιζω να βοηθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θελεις....Fender ???

 

τοσες και τοσες κανονικες κιθαρες με διπλους υπαρχουν γιατι να καταστρεψεις μια Φεντερ βαζοντας της διπλους,απο τη στιγμη μαλιστα που δεν σου αρεσει κι ολας ???

 

η tele deluxe '72 που εχει διπλους μου αρεσει παρα πολυ σαν εμφανιση.

ασε που νομιζω οτι την ιδεα της jazzmaster/jaguar θα την αφησω.

 

Να ρωτησω κατι αφου εχεις τη Les Paul γιατι θελεις και αλλη κιθαρα με διπλους ?

 

 

για ποικιλια ;D

για να πω  την αληθεια πιο πολυ λυπαμαι την stratocaster που την εχω και καθεται

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε xrisosmike21 ευχαριστω για την απαντηση.

και εγω νομιζω οτι αν μου κανει καποια απο της δυο αυτη ειναι η tele.

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση σου παντως , μιας που συμφωνω οτι τα οργανα ειναι για να παιζονται και οχι να σκονιζονται σε ενα σταντ . Θα πουλαγα τη Strat και με τα λεφτα θα εκανα ενα upgrade ισως στην les paul (που λες οτι την γουσταρεις )  (η ) και την tele που εχεις , οπως πχ μαγνητες η κανενα bigsby κτλ . Τα ρεστα χορδες που ειναι απαραιτητες παντα και αν περισεψει τιποτα στη καβατζα .  Εφοσον εχεις μια κιθαρα με διπλους που την γουσταρεις τρελα οπως λες και μια τελε αμερικανικη για να εχεις και το μονο πηνιο ηχο δεν χρειαζεται μαλλον κατι αλλο . Και την 72 deluxe να παρεις αν δεν σου χρειαζεται σε ενα χρονο για πουλημα θα την εχεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση σου παντως , μιας που συμφωνω οτι τα οργανα ειναι για να παιζονται και οχι να σκονιζονται σε ενα σταντ . Θα πουλαγα τη Strat και με τα λεφτα θα εκανα ενα upgrade ισως στην les paul (που λες οτι την γουσταρεις )  (η ) και την tele που εχεις , οπως πχ μαγνητες η κανενα bigsby κτλ . Τα ρεστα χορδες που ειναι απαραιτητες παντα και αν περισεψει τιποτα στη καβατζα .  Εφοσον εχεις μια κιθαρα με διπλους που την γουσταρεις τρελα οπως λες και μια τελε αμερικανικη για να εχεις και το μονο πηνιο ηχο δεν χρειαζεται μαλλον κατι αλλο . Και την 72 deluxe να παρεις αν δεν σου χρειαζεται σε ενα χρονο για πουλημα θα την εχεις ...

 

γιατι να κανω upgrade σε μια κιθαρα που μου αρεσει οπως ειναι και δεν εχω προβλημα με κατι?

 

 

να πω οτι η ιδεα για jazzmaster/jaguar μου ηρθε αυτες τις μερες ενω για την tele '72 ειναι χρονια.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιτας και καμια Carbonita; Εγω, αν και μη-κιθαριστας, εχω παθει την πλακα μου.

 

πολυ ωραια οργανα αλλα δεν μου κανουν κλικ.

 

να πω οτι χθες ειδα τη Gibson Midtown Custom και επαθα κατι,καμια σχεση με τις κιθαρες που γραφω στον τιτλο αλλα ...

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μια σχετικα φθηνη απωανατολιτικη τελε που ηχητικα λογω κσυλων και κατασκευαστικης μεθοδου γκιμπσονοφερνει ισως?

 

http://www.thomann.de/gr/fender_custom_telecaster_fmt_hh_am.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου