Προς το περιεχόμενο

Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;;;


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση στην αρχή... Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;;;

 

Παίζω σε ένα γκρουπ διασκευών όπου πέρα από μέλη είμαστε και καλοί φίλοι...

Πριν κάποιο καιρό λαμβάνουμε ένα email του στυλ εαν σας ενδιαφέρει ελατε να παίξετε στο μαγαζί μας, στα Εξάρχεια.

Α ωραία λέμε εμείς, λαιβάκι, ζήτω.

Το μαγαζί καινούριο, όχι λαιβάδικο, αλλά από αυτά τα μπαροκαφέ που θέλουν να τραβήξουν κοσμο με κανα λάιβ...

Πάμε λοιπόν στο μαγαζί, μιλάμε με ένα παλικάρι εκεί και μας λέει: Παιδιά 2 επιλογές έχετε, είτε 7 ευρώ εισιτήριο και τα 5 της μπάντας είτε 30% από τον τζίρο...

Επειδή η εμπιστοσύνη είναι μια λέξη που απαντάται μόνο στα πολύ παλιά χρόνια και επειδή τα 7 μας φάνηκαν πολλά, είπαμε οκ, να το κάνουμε 5 ευρώ και τα 3 της μπάντας;

Συμφωνήσαμε το λοιπόν σε αυτό. Η πρόσθετη πληροφορία είναι ότι η μπύρα κοστίζει 3 ευρώ.

 

Το λάιβ έγινε, με πολλά προβλήματα ήχου με κακή τοποθέτηση χώρου του συγκροτήματος, με ουσιαστικά ανεπαρκή ηχητικό εξοπλισμό κοκ

Κόσμο το μαγαζί (δικό του) δεν είχε ΚΑ ΝΕ ΝΑ! Όλοι ήταν είτε φίλοι και γνωστοί είτε άνθρωποι που ήταν απέξω και μπήκαν ακούγοντας τη μουσική...

 

Στο τέλος του λάιβ, ρωτάμε "πώς περάσατε ρε παιδιά; όλα καλά;" Όλα καλά... Ένας φίλος μαγκωμένος μου είπε "ρε συ όλα καλά, αλλά μας έσφαξαν λίγο στα ποτά" και απαντάω με αφέλεια "τί σας έσφαξαν ρε 3 ευρώ η μπύρα έχει!"...

 

Και όμως... Η συμπαθέστατες κυρίες που σέρβιραν χρέωναν 3 ευρώ τη μπύρα ΣΥΝ 3 λόγω λάιβ... επομένως μπυρίτσα 6 ή 7 ευρώ (7 ευρώ οι "σπέσιαλ"... τί σπέσιαλ μπύρα ρε παιδιά, πού ήρθα; στο οκτόμπερφεστ;;; ) και 9 ευρώ το ποτό!!!!!!

 

Αντιλαμβάνεστε ότι ντροπιαστήκαμε πάρα μα πάρα πολύ... Ο άνθρωπος, με τον οποίο κάναμε τη συμφωνία (και δεν ήταν ο ιδιοκτήτης) όταν πήγαμε να παραπονεθούμε (έντονα) έμεινε άναυδος λέγοντας ότι "ρε παιδιά αλήθεια εγώ δεν ήξερα τίποτα από όλα αυτά"... Μανούρα στη μανουρα, φωνή στη φωνή έρχεται και η ιδιοκτήτρια του μαγαζιού...

 

Με απίστευτα αγενή τρόπο τα επιχειρήματα ήταν του στυλ "θα μου πεις εσύ τι θα κάνω στο μαγαζί μου;", "εγώ έβγαλα λιγότερα από εσάς" και όλα αυτά σε μια γλώσσα που παραπέμπει περισσότερο σε τσαμπουκά 15χρονων...

 

Το υπέρτατο επιχείρημα (όπου και πέταξε την μπάλα στην εξέδρα και σταμάτησε ο αγώνας) ήταν "άκου να δεις φιλαράκο, πέρασαν οι εποχές που η μπάντα με εκμεταλλευότανε. Έμπαινε τότε ο κόσμος μέσα, πόσα ήθελε η μπάντα; 1000; τα παίρνανε!" (αλήθεια ρε παιδιά, έχει παίξει ποτέ κανείς σας σε μπαροκαφε και να πάρει ένα χιλιάρικο;;;) και συνεχίζει: "Τώρα πια εγώ εκμεταλλεύομαι τη μπάντα, τους φίλους που θα φέρει"...

 

Και επανέρχομαι στο ερώτημα του τίτλου: "Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;" Δηλαδή ναι να σε ενισχύσουμε ρε μάγκα, να φέρουμε και κάποιο κόσμο δικό μας, αλλά εμείς σου γεμίζουμε το μαγαζί (πραγματικά το γεμίσαμε μόνο με δικό μας κόσμο), εμείς στον γλεντάμε, στονε χορεύόυμε, καταθέτουμε ψυχούλα κάθε φορά που πιάνουμε ένα μουσικό όργανο, εσύ γιατί ξηγιέσαι εκμετάλλευση και ένα επιχείρημα "παρε τα μπομπόλια μου";

 

Γνωρίζω πολύ καλά ότι όλη αυτή η "κρίση" είναι μια βαθιά κρίση αξιών και λογικής... Μέσα σε όλα αυτά, όλοι εμείς που παίζουμε σε ένα συγκρότημα, φιλοδοξούμε όχι να γίνουμε πλούσιοι, όχι να σε πιάσουμε κορόιδο, αλλά να βγάλουμε τα λεφτά από τις πρόβες μας, τις βενζίνες μας, τις 8 ώρες που μένουμε στο μαγαζί σου (βάλε στήσιμο, σάουνττσεκ και ξεστήσιμο μετά - μόνο μια κονσόλα υπήρχε και δυο μόνιτορ, ΟΛΑ τα άλλα τα κουβαλήσαμε εμείς), εσύ γιατί συμπεριφέρεσαι έτσι;

 

Σόρι μάγκες αν σας κούρασα με το σεντόνι μου...

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε, σε παρακαλώ δώσε το όνομα του μαγαζιου. Δε νομίζω ότι χωράει ευγένεια περί δυσφήμισης μπροστά σε τέτοια απαράδεκτη συμπεριφορά και πρακτική. Ευτυχώς, υπάρχουν ακόμα ξηγημένοι μαγαζάτορες (έστω και λίγοι) και κάποια στιγμή πρέπει να ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ευχαρίστως να δημοσιεύσω το όνομα του καταστήματος, κυρίως για να προαστατευθούν οι φίλοι από εδώ μέσα που μπορεί να κλείσουν λάιβ.

Αν συμφωνεί η διαχείριση του φόρουμ το ρίχνω  ;D

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειναι τουλαχιστον τραγικο αυτο που εγινε.

Σε αυτα η λυση ειναι μια δινεις το ονομα στο facebook και εδω και απλα θα του ειναι πολυ πιο δυσκολο να κανει live για να μην την παθουν και αλλοι.

1000ρικο η μπαντα εγω τουλαχιστον απο το 2005 δεν προλαβα..αρα δεν νομιζω..Με ποσοστα μπορει αν το σκαγανε το μαγαζι

Κανεις μουσικος δεν εκμεταλευεται τον μαγαζατορα.το 30% ειναι των μουσικων το 23% το φπα,οποτε αποδιδει το μαγαζι,οι αλλοι μισθοι που δινει αμελητεοι μεσα σε ενα καλο βραδυ.

Δηλαδη αυτο δεν το καταλαβα ποτε

ερχεται ο αλλος και λεει οτι ειανι πολλα λεφτα που ζητας?Γιατι?Αφου βγαινουν και μενει στον μαγαζατορα περα απο μισθους στην τσεπη ενα 300αρι και το βραδυ

γιατι εγω πρεπει να του βγαλω την χασουρα μιας βδομαδας?Εκεινος μου βγαζει την χασουρα των καθημερινων αν δεν δουλευω?

αυτος δηλαδη να φευγει με 600 ευρω και εγω με 50?

που ακουστηκε αυτο?Και αυτο παντα υπο το πρισμα οτι και κοσμο φερνω και ουσιαστικα αν δεν ειχε live δεν θα ειχε δουλεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητε συναδελφε ;) ειλικρινα δεν με κουρασε η ιστορια σου ,με κουρασε το γεγονος οτι παρα τα μπολικα χρονια που παιζω δεξια και αριστερα για αλλη μια φορα ξανακουω τα ιδια προβληματα ,τις ιδιες συμπεριφορες και τις ιδιες απογοητευσεις. >:(Δυστυχως η μονη λυση για να περασετε καλα ειναι η να εχετε τσεκαρει το μαγαζι πριν παιξετε, η να πατε καπου οπου τουλαχιστον θα εχει εναν αξιοπρεπη ηχο  και θα το ευχαριστηθειτε εσεις και οι φιλοι σας, εχοντας παντα στο πισω μερος του μυαλου σας οτι ισως δεν φυγετε οικονομικα ικανοποιημενοι.Αν και, εχω βγαλει το συμπερασμα οτι μια προσεγμενη επιχειρηση ειναι προσεγμενη σε ΟΛΑ,(διακοσμηση,ευγενεια,ποτα,ηχος κ.λ.π)γιατι μονον ετσι μπορεις να κρατησεις τον πελατη σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς είναι και το θέμα... Ρε φίλε, αφού όλος ο κόσμος έρχεται για το live, γιατί δεν το αναγνωρίζεις να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι και χαρούμενοι;

Αν με έχεις ευχαριστημένο, ως μουσικό, την επόμενη θα σου φέρω κι άλλο κόσμο, κι άλλο, κι άλλο...

 

chord συμφωνώ απόλυτα φίλε σε αυτό που λες...

Τρομερές συμπεριφορές ρε γμτ... Μ αρέσει που αυτοχρυσώναμε το χάπι λέγοντας ότι η κρίση θα μας κάνει πιο "ανθρώπινους"...

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθορισμός πολιτικής τιμών σε ποτά και τρόφιμα εκάστου μαγαζιού, είναι φύσει και θέσει ζήτημα που δεν σχετίζεται με τους μουσικούς που εμφανίζονται σε αυτό το κατάστημα. Είναι ακατανόητο σε 'μένα το γιατί οι μουσικοι επιχειρούν οποιαδήποτε ανάμιξη. Επίσης είναι εξευτελιστικό: δημιουργείται η εικόνα πως ενδιαφέρονται να είναι χαμηλές οι τιμές επειδή αντιλαμβάνονται ότι μόνο με χαμηλές τιμές θα πήγαινει κάποιος να τους δει. Όνειδος.

 

Επίσης, ας πει κάποιος στους μουσικούς ότι οι ίδιοι δεν είναι ο αποκλειστικός λόγος για τον οποίο κάποιος πάει σε ένα μαγαζί, και ότι δεν είναι όλες οι μπύρες "Βεργίνα".

 

Αυτά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις μουσικος δεν εκμεταλευεται τον μαγαζατορα.το 30% ειναι των μουσικων το 23% το φπα,οποτε αποδιδει το μαγαζι,οι αλλοι μισθοι που δινει αμελητεοι μεσα σε ενα καλο βραδυ.

Άρα εσύ ζητάς το 30% του τζίρου του;

Σημειωτέον (ως επί το πλείστον) μαύρα καθότι δεν αποδίδεις τίποτα στο κράτος.

Ο ΦΠΑ, φορολόγηση μαγαζιού και γενικώς τέλη, μισθοί, ενοίκιο, προμήθειες, πάγια, δικαιώματα, κλπ, δεν είναι αμελητέα και πρέπει να βγούν επίσης από τον τζίρο του. Από τον οποίο θέλει κι ο μαγαζάτορας (όπως κι εσύ) κάποιο κέρδος.

 

ΚΑι για να μην παρεξηγιέμαι, με τον OP είμαι, καθότι τα λαμόγια λυμαίνονται τον χώρο, όπως οι περισσότεροι δυστυχώς γνωρίζουμε.

Απλώς να ρίχνουμε μια ματιά και από την πλευρά τους.

 

Επίσης είναι εξευτελιστικό: δημιουργείται η εικόνα πως ενδιαφέρονται να είναι χαμηλές οι τιμές επειδή αντιλαμβάνονται ότι μόνο με χαμηλές τιμές θα πήγαινει κάποιος να τους δει.

Εμ δεν είναι. Είναι λογικό απλώς. Γιατί επιζητώ μια προβολή σε μία συμβιοτική σχέση της οποίας η οικονομική οριοθέτηση είναι βασικός παράγοντας ευδοκίμησης. Ειδικά στις μέρες μας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθορισμός πολιτικής τιμών σε ποτά και τρόφιμα εκάστου μαγαζιού, είναι φύσει και θέσει ζήτημα που δεν σχετίζεται με τους μουσικούς που εμφανίζονται σε αυτό το κατάστημα. Είναι ακατανόητο σε 'μένα το γιατί οι μουσικοι επιχειρούν οποιαδήποτε ανάμιξη.

δεκτό

Επίσης είναι εξευτελιστικό: δημιουργείται η εικόνα πως ενδιαφέρονται να είναι χαμηλές οι τιμές επειδή αντιλαμβάνονται ότι μόνο με χαμηλές τιμές θα πήγαινει κάποιος να τους δει. Όνειδος.

θεωρείς "παράλογη" τη λογική πως αν έχεις 8Ε είσοδο+ποτό θα έρθει περισσότερος κοσμος απ'όταν την έχεις 15?

για μένα είναι αυτονόητο και δεν είναι ιδέα αλλά διαπίστωση μιας και αρκετοί με ρωτάνε το "πόσο θα ναι η είσοδος" πριν το "που γίνεται το λάιβ"

Επίσης, ας πει κάποιος στους μουσικούς ότι οι ίδιοι δεν είναι ο αποκλειστικός λόγος για τον οποίο κάποιος πάει σε ένα μαγαζί

το συγκεκριμένο βράδυ του λάιβ είναι....

αν το μαγαζάκι (καφετέρια/μπαρ) έχει 20 άτομα κόσμο σα μέσο όρο και τη βραδιά του λάιβ έχει 80 που θα αποδοθεί η ευθύνη? σε μια μεγάλη σύμπτωση?

και ότι δεν είναι όλες οι μπύρες "Βεργίνα".

σ'αυτό συμφωνώ, αν ορίσουμε το τι θεωρεί το εκάστοτε μαγαζί ως "σπέσιαλ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου